Korzet verzus operácia skoliózy

allbeta
2. mar 2021

Ahojte, mám otázku. Je lepšie nosiť korzet alebo ísť na operáciu? Moja dcéra má 13 rokov a horné vykrivenie 20 stupňov a dolné 33 stupňov. Hovorila, že by chcela radšej operáciu ale nemyslím, že je to správne. Poradíte prosím?

mucuinka
2. mar 2021

@allbeta moj brat to mal viac menej ako dcera. Nosil korzet do asi 17 rokov a vela cvicil. Dnes by to nanho nikto nepovedal. Dceru chapem, je dievca a operacia sa jej zda ako rychle riesenie, ale vzdy je to zasah do organizmu.

mucuinka
2. mar 2021

@allbeta este mi napada, ze o tomto by mal prioritne rozhodnut lekar a nie ty alebo dcera

lenja123
2. mar 2021

@allbeta zisťovali ste s dcérou niečo bližsie o tej operácii? Že sa vkladá kovová tyč, že často je potrebná reoperácia, predsa je to dieťa, ktoré rastie, že už nikdy normálne neohne chrbát atď. Samozrejme ak nie je iné riešenie....ale naozaj len ako posledná možnosť.

lenkakravcova
3. mar 2021

@allbeta z operácie môžu byť doživotne bolesti.
Cvičenie ne dlhšie ale nakoniec lepšie riešenie.

allbeta
autor
3. mar 2021

@mucuinka lekár povedal, že to má na hrane s operáciou a, že iný doktory by ju poslali len na operáciu. Na kontrolu ideme o 3 mesiace a tam sa povie či pokračujeme v liečbe korzetom alebo ide na operáciu.

katym77
3. mar 2021

Ja som nosila korzet, ale čo viem ani po operácii sa rezim moc nezmení. Stále bude treba cvičiť.

atikab
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patricia_b
3. mar 2021

Ja som nosila korzet od 13 do 19 a je to beh na dlhé lakte, mala som ho na 20-24 hodín denne, takže som mala čas na cvičenie a sprchu, inak som v ňom bola celý deň, aj cez noc, ale určite lepšie ako operácia, už si nepamätám ako som mala tie stupne, ale tiež mi hrozila operácia, keď som mala bolesti, tak som si dala korzet dole, chvíľku som oddýchla a pokračovala som ďalej

allbeta
autor
3. mar 2021

@atikab sme zo Žiliny

mucuinka
3. mar 2021

@allbeta presne tak to bolo u nas. Myslum ze odchylka bola 32 stupnov. Rozhodli sa chvilu pockat, nezhorsilo sa to, tak sme zostali pri korzete. A sme za to stastni. Brat nikdy nemal problemy a netrpi nimi dinteraz a to uz je cez 10 rokov bez korzetu. Je to otrava ale ta operacia by naozaj mala byt najposlednejsie riesenie. Drzim vam palce

atikab
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
romy394
6. máj 2021

@allbeta Ja som 9rokov po operácii chrbtice mám implantovanych 28 "šrobov" a 2 titánové tyče . Podstúpila som ju ako 18 rocna a ak by som mohla vrátiť čas nikdy by som nepodstúpila operáciu respektíve nikdy to doktorovi nedovolila ...lenže ako sa tu aj spomína lekár nevidel žiadne iné východisko vraj by som do 30tky ochrnula tým že mi chrbtica tlačila na miechu a vnútorné orgány ale aj pri operácii som mala 50% šancu na to že nebudem ochrnutá .Ok to sa nestalo vďakabohu ale mám veľké obmedzenia.. vo fyzickej aktivite tak isto v akejkoľvek práce ..bolesti nikdy neodišli.. tehotenstvo som mala hrozne a porodila som o 5tyzdnov skôr kvôli tomu že to telo nedokázalo odolávať váhe keďže po operácii si bude musieť strážit váhu . Pôrod jedine cisársky a pod celkovou narkózou čo za mňa som prišla o zážitok z pôrodu a teda aj pôrod bol komplikovaný. Po pôrode mám 5 kíl ešte navyše ktorých sa neviem zbaviť a aktuálne mi robí problém stat čo i len 5min. Cítim neustálu únavu vyčerpanie z každej aktivity. Dokonca aj kojenie bol zaberak ako malý rástol takže ako vážil viac tak som kojila len výhradne po "ležiacky" .Moja skúsenosť s operáciou ( a teda aj kamarátov z Kovacovej kde ju po operácii pošlú na 8 týždňov aby ju naučili fungovať v živote ) je že mám skutočne obmedzenia v každodennom živote a dnes by som si tu "ľahšiu" cestu nikdy nevybrala fakt by som radšej tvrdo makala a žila aj s "krivym chrbtom". Držím palce aby si to dcéra rozmyslela lebo po operácii to rozhodne nie je také ľahké ...

allbeta
autor
27. júl 2021

Veľmi ďakujem všetkým za pomoc. Dcéra si to rozmyslela a teraz pokračujeme v liečbe korzetom.

adka59
29. sep 2021

@allbeta Držím palce, aby liečba korzetom pomohla. Nám žiaľ nepomohla a to sme 2 roky nosili korzet, 4 x do týždňa rehabilitácie, ale stav sa zhoršoval. Teraz je už dcérka 2 mesiace po operácii, ale určite tu nebola otázka, či radšej korzet, cvičenie alebo operácia. Myslím, že dobrovoľne sa na operáciu nikto nedá. Tu ide skôr o otázku, či bude vedieť fungovať s takým zakrivením, alebo nie. Ak už zakrivenie zasahuje do orgánov, myslím že odpoveď je jasná, aj keď s určitými obmedzeniami, ale obmedzenia by mala aj bez operácie a stále väčšie.

sandrika1986
29. sep 2021

Dcéra začala nosiť korzet teraz od augusta ako 13.ročná, keďže ešte nemá uzavreté rastové štrbiny, tak jej dali korzet. Ona má ešte vyššiu ľavú lopatku...tiež sa u nás skloňuje slovo operácia, ale operovať ju nedám...začali sme chodiť od júla do ŠNOP v Bratislave. Kontrola nás čaķá za šesť mesiacov.

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akzuzs
22. apr 2022

@patricia_b ahoj,čítala som Tvoj príspevok...STN ma 62stupnov co je echt veľa.Doktor mu povedal jeho vyhliadky,ja som sa rozplakala a on sa uvedomil a začal cvičiť (dovtedy 0bodov s cvičením). Od júna bude mať korzet.Kedze sa naň bude cakat cca 2 mes.tak počítam až v septembri.Moja otázka znie,lebo to nikde nemôžem vyguglit, ako je to s nosením sk.tasky.Ma dvoje učebnice,ale zošity a pracovné zošity musí nosiť každý deň a nie je to ľahké,keďže je 8mak.Da sa s tým korzetom nosiť sk.taska?

romy394
22. apr 2022

@akzuzs ja som mala tiež svoje učebnice a zošity som nosila do školy v "kabelke "

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akzuzs
22. apr 2022

@att123 dik za odpoveď...aj on už poctivo cvičí každý deň cca pol hodiny.Chodi k fyzioterapeutovi jedenkrát do týždňa,teraz absolvuje aj predpísané rehabilitácie,to ma dvakrát do týždňa a od mája začína s plávaním v plaveckej škole.Uz je v tomto zodpovednejšie a už sa aj kvôli cvičeniu nehadame.Vie ze korzet bude mať cca 23 hodín vkuse.Konecne dospel do fázy,ze radšej bude driet, ako potom ľutovať.On ma aj problém zo zubami,teda so spodnou sankou.Tam mu tiež hrozila operácia,ale chodíme do BA (z Kysúc)k jednej ortodentke, cca 1xdo mesiaca už vyše roka a je tam pokrok.A aj to vidí,že ide to pomaly,ale ide....Len som si nevedela predstaviť tu sk.tasku.Este raz dik

akzuzs
22. apr 2022

@romy394 no,tiež mi napadlo,že nebude nosiť zošity v ruksaku,ale v taške cez rameno.Lebo "kabelku" by asi nenosil😂

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patricia_b
30. apr 2022

@akzuzs klasický som mala jednu sadu kníh a nosila som to každý deň do školy, ale taký môj postreh, keď som mala zapínanie korzetu vzadu, tak sa mi nosili ľahšie, ako keď neskôr, keď mi zmenili korzet, lebo starý bol už malý a dali mi zapínanie dopredu a vtedy nastal problém, že cestou do školy mi začali neskutočne bolestivo tŕpnuť ruky, takže som ho prestala nosiť do školy a nosila som ho len doma

akzuzs
1. máj 2022

@patricia_b no on ma hyprkyfozu a bude mať isto zapínanie vpredu...no som zvedavá, ako to dopadne

patricia_b
1. máj 2022

@akzuzs aj ja som mala hyperkyfózu a prvý som mala zapínanie vzadu, že to prirodzené ramená ťahalo dozadu

dejka77
25. nov 2022

@akzuzs Moj je stvrtak a kupila som mu tasku na kolieskach. Na chrbte to v ziadnom pripade nosit nemoze.

lalilla
25. nov 2022

Mozem sa spytat z coho to deti maju? Ci zlym drzanim a pod toto vznikne?
A ake cviky prosim robite

dejka77
25. nov 2022

@lalilla Neviem koho sa pytas. Moj to ma zo zleho drzania tela, plus je strasne chudy. Myslim, ze objemnejsie deti to maju lahsie.

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz