Kliešťová encefalitída - skúsenosti

14. jún 2022

Ahojte. Neviem nikde nájsť príspevok, o prekonani kliešťovej encefalitídy u dospelého zdravého človeka. Hrozí že muž to dostal, čakáme na výsledky 🙁. Prosim vás napíšte mi ako to môže zasiahnuť mladého človeka, kto máte s tým skúsenosti. Dá sa obísť aj bez trvalých následkov? muž je športovec, sa sa naďalej aktívne žiť? Viem že je to neliecitelne a áno viem že sme sa mali dať očkovať, no už je asi neskoro. Mužovi zostali hryzadla kliešťa v tele, no nemá to ani len červené, preslo už 15 dni. Malo by to byť červené? No ma všetky ostatné priznaky. Ďakujeme

denissi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bashawelle
14. jún 2022

To co popisujete sa skôr podoba na boreliozu. Proti nej nie je ockovanie. Po spravnej angibiotickej liečbe bude všetko ok.

dominidi
14. jún 2022

Je to individualne a zalezi velmi aj od rychlosti a spravnosti stanovenia liecby..bratranec mal, o kliestovi nevedel vobec lebo ho mal vo vlasoch, zacalo to ako nejaka chripka, na pohotovost prisli s tym ze bluznil, potil sa, nevedel suvislo hovorit..poslali ich domov ze je nafetovany a ma to vyspat..na druhy den upadol do komy, tak teda to ho uz sanitka zobrala..prognozy boli velmi zle v jeho pripade, zapal mozgovych blan a 5% na prezitie, ale keby to nezanedbali nemusel takto skoncit..nakoniec to super dopadlo, je zdravy, v poriadku, iba jednu stranu tela ma slabsiu (svalstvo) ale nejak extra ho to neobedzuje, okrem toho ze musel zanechat studium chirurgie..🙂

dahra
14. jún 2022

Pred 2 rokmi v lete náš známy - mal vysoké horúčky, nejaký deň - dva a ležal. Potom jeden deň sa stalo, že mu bolo lepšie, tak sa vybrali na prechdázku do prírody s detmi. Tam mu vypovedalo telo - manželka ho nejako doslova "dovliekla" na pohotovosť. Asi týždeň bol v stave, že ruky a nohy nevládne, ani hovorilo sa mu ťažko. PN potom ešte 3 mesiace. Netypický príklad, aj lekári povedali.

dahra
14. jún 2022

@denissi - červený fľak - na 90% popisujete boreliózu. Na to sa dávajú ATB.

autor
14. jún 2022

@bashawelle nie práveže neostalo nič na mieste vpichu. Ani červený fľak. Ale má horúčky , slabosť atd

autor
14. jún 2022

@dahra nie práveže píšem, ze neostalo nič na mieste vpichu. Ani červený fľak. Ale má horúčky , slabosť

autor
14. jún 2022

@dominidi pokiaľ viem, je to neliecitelne či? Liečia sa len symptómy... A mal aj viditeľné červené miesto vpichu alebo tak?? Kks a ti lekári, no comment

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dada55555
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominidi
14. jún 2022

Neexistuje liek priamo na enc. ale vedia aspon riesit zmiernenie priznakov, spomalenie postupu v tele..napr on mal aj vysoke horucky a doma ich nevedeli nijak stiahnut..ale ked sa clovek dostane do nemocnice v bezvedomi tak tam uz moc toho nepomoze, len cakat a dufat..
No on bol vtedy mlady vysokoskolak, takze to hned hodili na drogy, unho to malo ale velmi taky prudky spad ze sa stav strasne zhorsil v podstate v priebehu 2 dni zo zdraveho cloveka..
Flak ani nic podobne nemal, kliest bol vzadu vo vlasoch a nesvrbelo ho to, takze ani nevedeli ako dlho tam bol..

soldi
14. jún 2022

pletu sa tu dve rozne choroby, ktore prenasaju klieste:

1. lymska borelioza - pre nu je typicky flak, ktory sa vsak ukaze len u cca 50% nakazenych. je neliecitelna, davaju sa na nu silne ATB. ockovanie nie je.

2. kliestova encefalitida - prebieha zvycajne v dvoch fazach. prva ma priznaky slabeho prechladnutia/chripky, prejavi sa vacsinou do 1-14 dni po nakazeni.
druha faza (ktora prist nemusi) je zapal mozgovych blan, hrozi ochrnutie az smrt. je to pomerne raritne ochorenie, kedze kliestov, ktore ju prenasaju je len cca 3-5% a aj to len v urcitych oblastiach slovenska.
po prekonani je clovek "vylieceny", neostava v tele.
existuje na nu ockovanie, ale treba sa dat preockovavat kazde 3-4 roky pravidelne.
na nakazenie encefalitidou udajne staci ak je kliest prisaty par minut.

denissi
14. jún 2022

@bashawelle jej ano on mal boreliózu,odpravedlńujem sa😉

denissi
14. jún 2022

@dahra ano ano, pomýlila som to , už som si všímla, ďakujem 😉

kiki68
14. jún 2022

Po mesiaci na krvne testy a mate jasno. Aj borelioza a aj encefalitida.

simca06022011
14. jún 2022

Inak aj borelioza ma často príznaky virozy, bolest hlavy, u nas po 2t ochrnutie tváre a ine neurilog. Problemy (v podstate ako teraz ma bieber vyzeral. sesternica mala úplne prestala chodit, rozpravat atd...). Obaja su v poriadku. Počkajte si na výsledky a zbytočne nestresuj.

autor
14. jún 2022

@soldi ďakujeme za vysvetlenie. Mužovi odobrali krv ale výsledky zistíme až o týždeň. Teraz má iba zvýšenú teplotu, bolesť hlavy...vraj klieste prenášajú veľa iných svinatiev... v sobotu máme ísť na dovolenku
( bicyklovanie, turistika...) tak teraz neviem či ísť, neísť...on trvá na tom že pôjde a keď tak dáme mierne tempo.😁

autor
14. jún 2022

@soldi a od čoho závisí či prepukne 2 fáza? Tá sa zdá byť celkom vážna.

tayla
14. jún 2022

Myslím, že dovolenka počká, netreba to siliť...

autor
14. jún 2022

@tayla on by sa práveže doma zbláznil a nebol by psychicky v pohode😁

simca06022011
14. jún 2022

pozri, uvidis ako mu bude v piatok, je dost mozne ze mu to prejde.. momentalne je kopa chripok a kadecoho, ja som takto bola na odberoch kvoli kliestovi pred 2t, pretoze tiez som jedneho mala mesiac predtym a odkvicla som s horuckami, bolestami hlavy atd...

autor
14. jún 2022

@simca06022011 hej jasné, no je divné že nič iné mu nieje, ani nádcha, hnacka nič. Iba ta teplota, bolesť hlavy, kĺbov. A tebe bolo teda čo konkrétne? Tiež iba takéto príznaky? Práveže sa čudujem v takýchto teplach (v lete) nezvyknú byť až tak virózy ...

marianarem
14. jún 2022

Moj byvaly kolega to mal a zotavil sa do uplne povodneho stavu.

autor
14. jún 2022

@marianarem a neviete co vsetko to obnasalo, ci aj musel lezat, nejake lieky atd?

marianarem
14. jún 2022

Presne neviem, ale ano, lezat musel.

diewcatqoo
14. jún 2022

Moja kolegyna mala encefalitidu. Najprv sa citila, akoby na nu sla chripka a bola hrozne unavena. O par dni jej zacala stupat teplota, ktora nesla zrazit a vraj ju ukrutne bolela hlava. Hovorila, ze v zivote nezazila taku bolest hlavy. Bol akurat vikend, tak sla na pohotovost. Z pohotovosti ju poslali domov, ze asi nejaka viroza a ma si davat paralen, ze snad jej coskoro zaberie a zrazi teplotu. Potom dosla domov a vraj uz nezvladala stat na nohach a prestavala vidiet. Tak sli znovu do nemocnice a uz si ju tam nechali. Bola dlho v nemocnici, potom este dalsie 3 mesiace PN. Nastastie ju dali dokopy a okrem toho, ze prisla o svoje dlhe vlasy, nema ziadne trvale nasledky. Uz su to asi 3 alebo 4 roky a stale chodieva na kontroly. A hovorila, ze si vobec nie je vedoma toho, ze mala kliesta.

registracka
20. jún 2022

ahoj, ako ste dopadli s manzelom? ja mam podobne priznaky, slabost, horucka, bolest hlavy a celeho tela. 2 t dozadu som mala kliesta. Dnes mi brala lekarka krv, ci nemam boreliozu, ale crp mam negativne, vyzera to skor na virus. Manzel siel na infekcne, aby mu zistili z krvi, ci je podozrenie na encefalitidu?

autor
23. jún 2022

@registracka ahoj, muž leží už vyše týždňa v nemocnici.. encefalitídu vylúčili. Ale má niečo iné, asi ehrlichliozu ...berie Atb ...

registracka
25. jún 2022

och, drzim palce, nech sa co najskor z toho dostane :o

polaadamko
9. okt 2022

@soldi prosím v akých oblastiach Slovenska sa nachádzajú? 🙁