Klaustrofóbia a magnetická rezonancia

ani2
9. máj 2013

ahojte. je tu niekto kto prekonal vysetrenie mr a ma klaustrofobiu? ja ju mam strasnu (len pozerela som fotky ako sa robi, a normalne som musela ist chvilu na vzduch) , som objednana na mr zapastia zaciatkom juna a velmi intenzivne uvazujem,ze ju zrusim. ak je tu niekto taky, mozete mi poradit ako ste si pomohli? dakujem

bamato
9. máj 2013

mne robili CT hlavy cca v 2005. tiez mam klaustrofobicke sklony a s mojou predstavivostou, ze sa CT pokazi a ja tam ostanem zaseknuta, to nebolo nic prijemne. cez hlavu mi dali este mriezku, aby som s nou nehybala. bolo mi hrozne, celu dobu som preplakala so zavretymi ocami a snazila som sa mysliet na nieco ine. do ruky mi dali taky spinac, ze keby bol problem tak ma hned vyberu. nastastie som to zvladla aj ked so slzami a velkou hrcou v hrdle. keby som to neabsolvovala, robili by mi lumbalku a toho som sa bala ovela viac 😎

aristka
9. máj 2013

neboj aj ja ju mám a vydržala som to ,tak ako píše bamato ,keby niečo len stlačíš spínač 🙂 a sú pri tebe

trish31
9. máj 2013

@ani2 neboj sa zvladnes to...zhlboka dychaj ved lekari su tam ak by nieco dobehnu hned...Inak neviem kam ides,ja som bola na MR na sukromnej klinike a zo srandy som povedala,ze nech mi daju do sluchadiel vesele pesnicky nejake letne a neuveris,ozaj mi ich lekar pustil🙂

astika
9. máj 2013

Nápodobne, obrovský strach pred vyšetrením, ale ja som to mala horšie v tom, že som mala hrozné točenie hlavy, tak preto MR a nevedela som si predstaviť, ako to vydržím. Ale dovolili mi dať si pod hlavu malý uterák a ten spínač do ruky. A len som počítala a počítala, nado mnou bola taká modrá čiara, tak tú som sledovala a ešte počúvala to dunenie v slúchadlách. Naivne som si myslela, že po 15 minutách ma vybrali a oni, že kontrastná látka, ma skoro porazilo. Ale vydržala som a neskutočne mi odľahlo a bolo po točákoch hlavy. 🙂

ani2
autor
9. máj 2013

@trish31 ked videli ako zufalo sa tvarim,tak mi dovolili,aby som si zobrala manzela so sebou,ze moze byt pri mne cely cas :D a este aj pesnicky na zelanie? 🙂 aspon nieco pozitivne

ani2
autor
9. máj 2013

@astika ten tunel ma jeden alebo viac koncov? a pri ktorom konci sa nachadza hlava? 😖

aristka
9. máj 2013

@ani2 prosím ťa nevymýšľaj a už sa nepýtaj,nerob paniku,treba si uvedomiť,že je to naj vyš.,pri ktorom ťa prelustrujú tak,že tam keď ti povedia ,že tam nič nie je, tak tam si môžeš byť 100percentne,že tam nič nie je a môžeš byť rada,že si sa tam dostala,lebo dosť dlho trvá doktorom než im príde,že majú pac.tam poslať,je to vyš .na omnoho vyššej úrovni ako ct,vygoogly si fotky a uvidíš ako to vyzerá..nič ťa nebude bolieť,budeš len ležať a počúvať muziku...

cicimotinka
9. máj 2013

@ani2 nerob paniku, dá sa to vydržať... ja mám des zo stiesnených priestorov, ešte mi hlavu zavreli do takej skrinky a šup dnu... som si pripadala ja ježibabe na lopate a potom to búchalo a cvakalo... proste dýchaj a dýchaj a dýchaj a počítaj, alebo si v duchu spievaj, alebo recituj, alebo opakuj 2-3 slovíčka... proste čokoľvek, len nerob paniku... proste to zober tak, že to musí byť a raz to skončí... prežiť sa to dá, držím palce... a je fakt, že som mala desné nutkanie stlačiť ten spínač, ale nie že by to bolo také zlé, ale zo zvedavosti, či fakt niekto príde... 😀 tak som sa začala na tom zabávať, že dobehnú a vyprostia ma z tunela a potom aj z tej búdky, čo mi dali na hlavu a ja sa začnem škeriť, že prvý apríl, ideme znova... 😎 a je fakt, že to nebolelo, takže som nemala potrebu "zdrhať" 😲

obcansr
11. máj 2013

neboj nič to nie je 🙂

cat
11. máj 2013

@ani2 mne je zle aj vo výťahu,ale keď som mala rakovinu, musela som na CT, MR aj PET. No čo ti poviem, lahla som si a hlavne som zatvorila oči, vedela som,že ak ich otvorím, bude zle. So zavretými očami to bolo akoby som letela dakde do vesmíru, bolo mi všetko jedno, taký divný stav, až napokon sestrička došla že je po všetkom. Človek vydrží všetko keď musí 😝

katherine82
10. máj 2015

@cat prosim ta oci musia byt zatvorene?

katherine82
10. máj 2015

@cat prosim ta oci musia byt zatvorene?
@ani2 prosim ta manzela v pohode pustili s tebou? Stal tam pri tebe? Ja mam ist na kontrlone mr a mam neskutocny strach

dankaa78
10. máj 2015

Ja som absolvovala MR kvoli prasknutej platnicke.bola som tam 40 minut.cely cas som mala oci zavrete a myslela ze som s dcerkou pri mori.vyplnas dotaznik pred tym takze ich informujes o tom.Oni uz vedia co robit
Zvladnes to 🙂

cat
10. máj 2015

@katherine82 nie, to mi nekázali...

ani2
autor
10. máj 2015

@katherine82 manzela so mnou museli pustit, mala som neskutocny strach a klaustrofobiu ( v uzavretych a tesnych priestoroch chytam paniku a neviem sa nadychnut), predtym som si dala aj lieky na upokojenie, co mi predpisala moja obvodna, ale vobec nezabrali. manzel stal cely cas pri mne a musel ma drzat za nohu, inac by som to nezvladla. ja viem, ze pre niekoho je to banalne vysetrenie, ale pre mna to bolo dost narocne, a keby manzela nepustili, vo dverach by som sa otocila. drzim palce 😉

mia002
20. okt 2015

Niekde som čítala že permanent makeup môže byť problém pri magnetickéj resonancii

renatka3030
21. okt 2015

Ahoj no ja som mala vela vysetreni a do toho klaustrifobia no hrozny pocit ale vydrzala som iba tak ze som neotvorila oci vobec jedine tak som to zvladla...am pocit ze som v truhle ale ked nic nevidis a nestudujes to tak strach nieje....treba myslietna nieco ine lebo aj tak to potrebujes a inak to nejde......

renatka3030
21. okt 2015

Mna kamaratka yiez drzala za nohu ale ten kto sa tam nachadza je zbytocne oziareny .....raz ked zvladnes tak zvladnes vzdy.....ako sa mi to dobre hovori teraz tam idem a nieje mi to jedno....juj ale zvladnem....

keira
22. jún 2018

prosim, ake lieky zaberaju na to vysetrenie, aby bol clovek v pohode?!

anhedg
11. júl 2019

@katherine82 prvni pokus oci otevrene, balenk jsem zmackla po 10 sekund- srdce slo vyskocit z hrudi, dychat se nedalo...za par dni to zkusili znovu, zdopovali me lekama, ale mozek si ficel svoje naplno, s placem a ocima neustale pevne zavrenyma jsem pretrpela tech 20min, ale dokt mi rekl, ze fobie je silna tak napriste hledat stredisko s otevrenou MR- prave jsem se objednala do Piestan- kuk na jejich stranky...snad to nejako dam...drzim palce i tobe, doporucuju radsi otevrenou , ja bych uz do toho zavreneho nevlezla ani za milion..

anhedg
11. júl 2019

@keira mne nadopovali na neuro oddeleni pri hospitalizaci

nellita
11. júl 2019

@ani2 mne skôr vadil ten hluk co vydáva MR, inak nemôžeš sa pohnúť to bolo skôr nepríjemné, cely ten čas vydržať bez pohnutia, inak vyšetrenie sa dalo, mne vyšetrovali prsia

anhedg
11. júl 2019

@nellita me neskutecne paralizoval ten prostor- citila jsem svuj dech, jak mi z vydechu vraci vzduch do tvare...ramena na uplne uzko- jsem baculka...takze pro me fakt hruza

eliska13
11. júl 2019

@anhedg aj pre mňa to bol des z prvého som odišla po 3 minutach, a to mám ísť ešte na jedno na mozog a to budem mať hlavu priviazanu:(
@keira niečo na ukľudnenie od obvodnej xanax, Lexaurin dávať si aspoň deň predtým a potom ráno pred vysetrenim.

pacetezza
24. aug 2022

Ahojte, chcem pomôcť a povzbudiť, aby ste sa nebáli MR. Ja som chcela vyšetrenie odhlásiť, pozerala som si predtým videá , otvory sa mi zdali malé. Nabrala som odvahu a pred vyšetrením som si doma nacvičovala 20 minúť ľah v pokoji , pričom som odriekala modlitbu, naplánovanú na 20 minút. Kto je neveriaci nech si opakuje pieseň, báseň, koľkokrát sa mu vmestí do 20 minút. Rozhodnutá som bola na prístroj sa ani nepozrieť, čo som aj dodržala. Keď mi radiolog podal do ruky balónik , povedala som si, že akonáhle sa budem cítiť zle stlačím ho. Zavrela som oči, vzájomný úsmev s radiologom a šup neviem kam. Na moje veľké prekvapenie, tam bol neskutočne čerstvý a prúdiaci vzduch. Akoby som išla z kopca na bicykli. Čoraz vačší pokoj som mala a dýchanie úplne nádherné a tom som malokrvná a mám problém s dýchaním. Je tam zabezpečný prúdiaci vzduch, čas ubehol rýchlo a ja som si to tam užívala. Bola som na seba disciplinovaná a očí som neotvorila ani za nič, zvuk a klepot nebol taká intentźívny cez slúchadla . Kovy cinkali a stroj si ťa podával jemne dopredu ako potreboval. Keď ma vytiahli otvorila som oči a poprosila , nech ma na chvíľu opať dajú dnu, že to chcem vidieť. Je to dosť blízko tváre, myslím, že keby som sa dívala, tak zapracuje psychika a nedalo by sami dobre dýchať, tesno a tisíc ďalších príšerok a príšer v mysli......... Odporúčam nacvičiť si doma pokoj a odrátať si 20 minút cez básne a piesne, modtliby , na prístroj ani len nepozrieť, zavrieč oči a otvoriť ich až po vyšetrení. Dýchanie je tam ako v studenšom vánku. Prístroj má totiž dva otvory a zrejme urobí aj fyzika - prievan. Prajem pevné zdravie a pokoj v srdci a mysli.

zlatican
22. júl 2024

@pacetezza Teraz už existuje nový spôsob otvorenej magnetickej rezonancie vhodný pre klaustrofobikov.

pacetezza
25. júl 2024

@zlatican Ďakujem za informáciu, ale po skúsenosti spred dvoch rokov sa už MR nebojím. Prajem všetkým pevné zdravie a víťazstvo nad fóbiami v mene Ježiš AMEN