Kiahne u dospelých

jurka2907
3. apr 2024

Ahojte chcem sa poradiť,nemala som kiahne,ani manžel.Mame deti v škôlke 3rocne a 4rocne,každý týždeň píše učiteľka že sa objavili,trpnem kedy ich dostaneme,ockovali ste sa niekto ?Dostali ste ich aj keď ste zaočkované?
Je to vakcína aj na pásový opar?
Bojím sa o imunitu nás aj deti...Dali by ste prípadne deti zaočkovať?
Ďakujem za každú odpoveď

anavixy
3. apr 2024

Zaockovat v prvom rade seba a aj deti. A ano, je to aj vakcina na pasovy opar, kto nemal kiahne, nedostane opar. Ockovanie nemusi vzdy uplne ochranit pred nakazou, ale ochorenie bude vyrazne miernejsie, imunita po ockovanie je (nie je dokazane ze by nebola) dozivotna aj u zaockovanych deti. V tehotenstve si neriesila, ze si este nemala kiahne?

jaskolka
3. apr 2024

@jurka2907 skus si dat vyšetriť protilátky
Ja som ten prípad, nikdy som ich nemala, bola som v kontakte s viacerými deťmi, ktoré ich mali aj v detstve (mojom) a nič, a prekonali ich aj obe moje deti. Nič, nedostala som ich. Protilátky som však mala vysoké, čiže imunitu mam, je vlastne možné že som kiahne aj mala, pár vyrážok tu a tam, voľakedy sa to tak nesledovalo, a aj neboli teploty ani nič také, nikomu nenapadne, ze to mohli byť kiahne.

wuala2020
3. apr 2024

@jurka2907 moja dcéra bola očko na kiahne v 3rokoch.vsetci okrem nej v triede v škôlke mali kiahne.
Sú to 2 vakcíny , plne hradené pacientom.
Niektoré poisťovne ich vaak preplácajú.

saxana000
3. apr 2024

Deti nechat prekonat idealne este v skolke seba dajte okamzite zaockovat a ak deti.nechytia.kiahne.do nastupu do.skoly tak tiez zvazit ockovanie.mala.som cest dostat kiahne po.30ke bol to teda zazitok masivny vysyp obrovske bolesti imunita na bode mrazu doteraz..nevahajte

mariynka
4. apr 2024

Dospeli zmerat protilatky, deti nechat prekonat.nic strasne to nie je.

jurka2907
autor
4. apr 2024

@saxana000 a ja mam 40 ,takže idem volať dr .keď to čítam 🙄

jurka2907
autor
4. apr 2024

@jaskolka možno som tiež ten prípad,lebo mamina spomína že celá ulica kiahne mala a my s bratom nie .

saxana000
4. apr 2024

@jurka2907 daj si urobit najprv test na.protilatky..

jurka2907
autor
4. apr 2024

@saxana000 skúsim,aká je cena toho testu prosím,pôjdeme obaja s manželom.
Ďakujem

mariynka
4. apr 2024

@jurka2907 moja mamina kiahne neprekonala.ma 66r. Ani ked sme my deti mali. Ale prekonala osypky..

saxana000
4. apr 2024

@mariynka to je iny virusovy kmen. A do roku 1980 sa deti proti pravym kiahnam ockovali..tiez by som zvazila.test na protilatky a dodatocne zaockovanie pretoze ak ich dostane v takomto vysokom veku (staci znizenie imunity) moze.to.mat fatalne nasledky

saxana000
4. apr 2024

@jurka2907 cca 30e v medirexe..

milanemila
4. apr 2024

@jurka2907 dceru mam zaockovanu a mladsieho tiez dam ked bude mat 1,5 roka. U nas v rodine mal kiahne 40 rocny chlap a skoro zomrel, dospeli to zvladaju ovela horsie.
Ja som mala ako dieta strasne kiahne (vtedy este vakcina nebola), takze aj preto ockujem deti. Je to uplne zbytocna choroba a nevidim dovod, preco deti nou trapit.

mariynka
4. apr 2024

@milanemila a ked to zaockovana dcera dostane v tehotenstve? Protilatky, ak vobec nejake ma, nebude mat navzdy.iba po prekonani..

scila
4. apr 2024

@jurka2907 muž sa chcel dať zaočkovať keďže ich nemal, ale to musí byť neviem akú dobu pred tým ako príde do kontaktu s infikovaným, aby to malo účinok a v škôlke už vtedy kiahne boli takže nešiel. Naše deti to chytili a muž nie (keď bol malý tak to nechytil ani od súrodencov).
Ale čo poznám baby čo to chytili ako dospelé tak teda hrozný priebeh mali.
Nevedela som, že sa na to dajú zisťovať protilátky. Muž by si to určite bol býval dal spravil, bol z toho poriadne na nervy či ich nedostane.

milanemila
4. apr 2024

@mariynka preco by nemala mat po ockovani protilatky? Po ockovani dvoma davkami vakciny, kt dostala nie je nutne preockovanie.
Poznam inac 2 ludi, kt mali kiahne 2x, raz ako deti so slabim priebehom a potom ich dostali v dospelosti od svojich deti.

borabalazova
4. apr 2024

@scila Ockovanie moze byt este aj do 72 hodin po kontakte s infikovanym, teraz som to riesila s dcerou. Preockovava sa po mesiaci.

scila
4. apr 2024

@borabalazova jemu hovorila lekárka, že už je neskoro. Je to už pár rokov, možno boli vtedy iné vakcíny, netuším 🤷‍♀️