Kedy zaberie liek Alventa na depresiu?

stano557
2. sep 2021

Dobry den začal som užívať liek od depresii Alventa 150mg ma s nim niekto skusenosti ako ste sa po ňom citili čo sa zmenilo a kedy vam alventa zabrala treba ju uživať dlhšie ?

daddyasmr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stano557
autor
3. sep 2021

@daddyasmr A depresie ustupili potom citili ste sa lepsie aj naladovo ked vam zabrala ja mam zmiešane pocity

dotka04
3. sep 2021

@stano557 mne po 2-3 týždňoch, ale už aj v kombinácii s psychoterapiou 🙂 Jedna zo zásad alebo rád, ktoré mi veľmi pomohli bola, že sa vraj nemám hodnotiť a nemám hodnotiť svoj stav, v zmysle: je mi blbo a dokedy ešte a prečo mi je blbo a "trápiť" sa nad tým. Pomáhalo mi v hlave stopnúť si to s tým emočným prepojením a len si sucho skonštatovať, že je v poriadku, že mi je zle, je to nepríjemné, ale zatiaľ (2-3-4 týždne) nemôžem čakať nič iné, musím len ten čas vydržať. To mi pomáhalo sústrediť sa na mini úlohy a krôčiky - vstať z postele a vysypať smeti (v hlave: nechce sa mi, nevládzem, chcem len plakať, kedy sa toto skončí..." --> hovorím si: "je to nepríjemné, ale teraz nede o to, ako mi je, ale že idem vysypať smeti, urobím krok, ešte jeden...otvorím dvere, obujem sa... výborne, teraz po shcodoch.... super, ja som tie smeti vysypala, i keď som mala chuť zrútiť sa uprostred ulice na chodník a revať. Ide mi to, teraz skúsim poliať kvety..."). Proste ak si v ťažkej depresii, nečakaj od seba veľa, snaž sa len "prežiť", ono lepšie bude, ale aj to postupne.
Napr. mne aj keď Alventa zabrala, ak by som sa mala nejako zhodnotiť, tak to bola skôr barla, ktorá mi pomohla pracovať na sebe, tá práca na sebe a problémoch mi dodávala odvahu a silu, to mi dodávalo nádej a optimizmus, to zase prvé radosti z toho, že jeeej, aha, ja som sa dnes dokázala už na niečo aj tešiť!, atď. Ale cesta von z depresie je postupnučká, nečakaj, že liek zaberie a už bude len dobre. A radím ti, ak ti depku spustilo niečo konkréte, pracuj na tom so psychológom/terapeutom. Lebo situácia sa môže zopakovať a ty môžeš (ale nemusíš) zase reagovať depresiou.
Inak ja som na Alvente už roky, momentálne na 75 mg, ale bola som 2 roky aj na 150. Je to vraj veľmi kvalitný liek, teš sa, že si sa práve k nej dostala 🙂
Držím ti palce!!!

slnieckoelias
3. sep 2021

Ja som ju dostala na kompulzivne myslienky. Ešte mi nezabrala ale cítim sa po nej dobre.

stano557
autor
3. sep 2021

@dotka04 Ja mam pocity osamelosti nič sa mi nechce alventu užívam večer povedal som svojmu psychiatrovi že smerom k 30tke sa tie depky zhoršuju a začal som vyhladavat pomoc mysliš že je to dobry liek na na naladu a depresiu beriem ho 4 dni a je dobre ho brať večer? mavam pocity že sa mi nič nechce mam zvratene myšlienky dusim všetko v sebe

slnieckoelias
3. sep 2021

@stano557 aj ja mam také myslienky ako sa tým bojujes?

dotka04
3. sep 2021

@stano557 mne kázali Alventu ráno, ale mna to hrozne utlmovalo (to bol začiatok liečby, no mna ten totálny útlm deprimoval o to viac a mal som z toho strašne úzkosti…), tak som sila naučila dávať si ju vždy večer. Už dvaja Dr sa mi čudovali, či potom nemám problém so spánkom, lebo Alventa nabudzuje, ale reku vôbec 🤷🏻‍♀️
Neviem, nie som Dr., ja som začala brat Alventu čo veľmi veľmi zlom stave, myšlienky na samovraždu atd. A pomohla. Navýšila som davku po asi 5 rokoch keď som sa pod tlakom zlých rodinných vzťahov trvajúcich asi rok (plus enormný stres v práci, veľká fyzická záťaž atd.) začala cítiť zle - masívne úzkosti , stále len chuť plakať, nemohla som spávať, jesť, bola som unavená, v ničom som nevidela zmysel…. Vedela som, že sa mi vrátila depka, automaticky som nabehla za Dr , navýšil mi najorv o 37,5mg davku - nestačilo, tsk o dalších 37,5. Do toho som zintenzívnila psychoterapie a pomaličky som sa dávala dokopy. Navyšovanie bolo v októbri, ešte v decembri mi nebolo celkom Ok, možno aj potom február - marec som sa dostala cca do normálu. Ale ja naozaj zdôrazňujem tu psychoterapiu, brutaaaaaalne to pomáha, ak je kvalitná! Nerozmýšľali ste nad nou?
Inak 4 dni sú nič pri hodnotení antidepresív, minimálne 2-3 týždne trvá kým začnú javiť účinky. Toto obdobie treba proste len a len “prežiť” a snažiť sa koč nehodnotiť a “”neriešiť” svoj stav 🙂

adkakov
23. jún 2022

@dotka04 toto je uzasny komentar, dodal mi silu ze sa to da zvladnut

dotka04
23. jún 2022

@adkakov držím palce, určite to dáte, Alventu lekári veľmi chvália, treba len zaťať tie prvé týždne a vydržať 🙂 A keby náhodou nie ona, pomôže iný liek, niekedy len proste treba skúšať 🙂 Ale depresia je dnes krásne liečiteľné ochorenie (človek tomu vôbec nechce veriť, keď ju má v plnom švungu), síce hnusne nepríjemné, ale dá sa s ňou žiť, ani človek nevie, že ju niekedy mal 🙂

adkakov
24. jún 2022

@dotka04 mne asi nesadli prve antidepresiva citalec, ani po 4 tyzdnoch privelke zlepsenie neprislo, tak mi psychiater teraz predpisal alventu, dufam ze tieto zaberu lebo toto su hrozne stavy, nechuti mi jest, malo a zle spim, som unavena, nevladzem sa premoct, stale dokola tie rovnake myslienky preco a kedy sa to skonci 🥲 ale to mame vsetci co sme takto natom 😟 plus ta strasna uzkost, nonstop pocit ako pred skuskou…ako keby ma nieco tazke cakalo a pritom nic sa nedeje 😳

julinkave
27. aug 2022

@dotka04 ahoj Dotka,velmi ma potesil tvoj prispevok….ja som tiez roky na alvente, posledneho polroka som si v pohode zila na 100 mg🙂 prveho augusta tohto roku som zazila obrovsky emocny sok a spustili sa mi uzkosti,ake som nezazila uz ani nepamatam…moj manzel mi skolaboval v rukach po dlhom trapeni a jeho stav je raz lepsi,raz horsi…zijem kazdy den v strachu, o nho,o seba….dnes je to 11.deň. co beriem 150 mg, sle stale nepocitujem nejake vyraznejsie zlepsenie…stale sa rano budim so strachom, nedokazem sa uvolnit…moj doktor ma ubezpecuje,ze to prejde, len mne sa zda,ze to trva uz dlho….alventa mi zvykla zaberat tak na 10 den vzdy ked bolo treba zvysit davku…najhorsie je to,ze jeden den sa citim lepsie a potom ma druhy den zlozi na kolena…:(

julinkave
27. aug 2022

@adkakov poznam….nechcem porovnavat utrpenia, ale ja osobne by som radsej si dala obe nohy zlomit ako mat tieto stavy.

juliet86
27. aug 2022

myslim na vas vsetkych

veronika1956
24. feb 2023

Dobrý deň, chcela by som pridať aj moju skúsenosť s Alventou 37,5mg. Už rok a pol beriem Coaxil 3x denne a depresie som sa zbavila. Trápia ma však stále uzkosti. U mňa sa prejavujú tak, že mám stiahnuté hrdlo a mám pocit že nemožem dýchať. To je dôvod prečo nechodim moc s kamoškami na kávu, von... Táto uzkosť sa mi objavi stále. Doktor mi nasadil alventu. Momentálne ju beriem prvý týždeň. Nežiadúce účinky som mala prvé 4-5 dní - nechutenstvo do jedla, pocit na zvracanie, sucho v ústach. Tretí deň ma chytila strašná uzkosť že som myslela, že skončím v nemocnici. Treba si však povedať, že je to len v hlave. Prvé dva dni som sa zobudila vždy v noci po 3 hodinách spánku a 2 hodiny som nevedela zaspať. Avšak tieto nežiadúce =učinky už pominuli. Zatiaľ necítim zmenšenie úzkosti ale chcem povedať, že nežiaduce učinky su normálna vec a treba to len vydržať 🙂. Verím, že liek mi zaberie a budem konečne normálne žiť.

derdia
30. mar 2023

Ako sa citite casom baby?

dotka04
30. mar 2023

ak sa rátam aj ja, tak aj po xyz rokoch, čo ju beriem (aj tehotenstvo som s ňou dala, ani žiadna popôrodná depresia neprišla - nič 🙂 ) - asi 14 rokov sa mi zdá - super 🙂

bella1988
17. apr 2023

Ahojte baby,dr.mi predpisala Alventu,mam taku intimnu otazku-ovplyvnili tieto AD vas milostny zivot,resp.schopnost dosiahnut orgazmus?

danielka55
21. apr 2023

@veronika1956 ahoj prosim ta kedy si zacala normalne spavat a nebudit sa po 3 hod? Ja ju beriem 3 den na nespavost a stava sa mi presne to co si pisala. Beriem rani a obed 37,5mg

derdia
21. apr 2023

@bella1988 mne pri dvoch tbl 75 mg ano... Beriem len 1 vsetko ok.
Ale neviem ci budem moct brat len jednu... 🙄Uvidime... Zacinam byt zase smutnejsia a hlavne taka vystrelena... Rychla a akcna... Atd. Takze asi budem musiet zmenit tbl zase.. Neviem

veronika1956
22. apr 2023

@danielka55 asi po 4-5 dňoch som sa prestala budiť 🙂

danielka55
22. apr 2023

@veronika1956 dakujem. Lebo dnes znova o 3 hore a zaspala som asi az o 5 na dve hodiny. Dr mi lieci nespavost a som este horsie na tom. Tak hadam to prejde. Mam este prothiaden a 1/4 rispenu lebo ma pri zaspavani skube. Ale to mu nepomaha tak si vzdy este musim dat pol lexaurinu.

derdia
25. apr 2023

Ja beriem len jednu zatial ok. Klop, klop

simonkaskopova
26. apr 2023

@dotka04 ahojky brali ste alventu aj počas tehu? Ak bi som nahodov otehotnela nehrozí nebezpečenstvo? Zatiaľ nad tým nerozmýšľam iba ma to zaujíma ak bi nahodov nič sa nestane?

simonkaskopova
10. máj 2023

@stano557 kedy vám zabrala alventa a aká dávka ďakujem

derdia
10. máj 2023

@simonkaskopova prve 2 tyzdne, prechadzala som z Elicea, bol to troskudes. Potom zabrali a bolo to ok
Brala som 75 mg rano aj vecer
Ale busilo mi srdce, tak beriem uz len rano.
Zatial klop klop (nechcem prechvalit)
Beriem to asi 2 mesiac

simonkaskopova
11. máj 2023

@derdia ja mam dávku navýšenu na 112.5 úzkosti dajak neprechádzaju ale je mi pomerne lepšie tiež beriem do kopy 3 mesiac

derdia
12. máj 2023

@simonkaskopova a co vytvara tvoju uzkost?
Mne pomohlo vyslovit vsetko co mi to sposobovalo a oslobodit sa od hmotnych veci... Ked som sa vzdala, ze mi nezalezi na nicom, len na pokoji v dusi... A prestala som drzat silno opraty, ktorymi som chcela riadit deti, muza a svoj zivot... Pomohlo mi to.
Ja dost citam... Napr Psychicky pacient je uzasna kniha. Naucna a vela vysvetli... TaktiezAnders Hansen Dobra sprava o uzkosti..

simonkaskopova
12. máj 2023

@derdia neviem prísť nato čo ju vytvára a prečo ju mam už to beriem vážne a neriešim snažím sa žiť ako predtým beriem lieky ale ne spolieham sa nato lebo raz je dobre raz zle 🤮 snažím sa stým žiť a prijať to beriem navýšenu dávku csa 16 deň mam stále úzkosti no nevšímam si to držím si palce nech to dám a nech to čím skôr prejde aj vám všetkým

derdia
12. máj 2023

@simonkaskopova tak uvidis, ak sa ti to nezlepsi za mesiac dva, tak to asi nepojde s tymyto liekmi...

wikki123
15. jún 2023

Ahojte.Chcem sa spýtat,mal niekto z vás po alvente v prvých dnoch uzívania trnutie po tele,vnutortný tras,nepokoj,nervozitu,nechutenstvo,uzkost,teplo po tele atd?