Kam so svokrom s porušením mozgu?

zanet7
4. feb 2020

Dobrý večer, píšem lebo sme naozaj zúfalí. Môj svokor dostal dva epilepticke záchvaty za sebou, zobrala ho sanitka do nemocnice v NR a tam hneď dostal, vraj ďalší záchvat. Pri tých záchvatoch spadol a roztrieštil si rameno. Na druhý deň nevedel kde je. Nič si nepamätal, vyzeralo to na porušenie mozgu. Ale vraj je to len zzo silných liekov. Lekári hovorili, že hneď ako sa dostane z toho všetkého ho budú operovať kvôli zlomenine. No dostal zápal pľúc a tak ho liečili z toho. Po troch týždňoch v nemocnici bez pohybu a rehabilitovania zostal ležiaci s prelezaninami. Operovať ho nechceli, že až keď bude fyzicky v poriadku, no on nebol ani psychicky. A s týmto stavom ho poslali domov, kde sa oňho starala svokra tri dni a tri noci.. Bol úplne mimo, stále chcel niekam ísť, rozprával si pre seba a nevnímal okolie. Miestami bol aj agresívny. Podarilo sa nám vybaviťnemocnicu v Leviciach na oddelení dlhodobo chorých. Tam nám povedali na druhý deň, že má poškodený mozog a vyzerá to ze poškodenie je trvalé. Vraj máme vybavovať zariadenie v ktorom v podstate dožije lebo si vyžaduje 24hodinovu starostlivosť a to sa nedá zvládnuť doma. V nemocnici môže byť max dva týždne. Teraz hľadáme zariadenia kde môže ísť hneď na budúci týždeň. Zatiaľ sme obvolali viacero zariadení, a bud nevyhovujeme požiadavkám, alebo ho môžu vziať až o mesiac alebo keď sa uvoľní miesto. A ja sa teda pýtam, či sa niekto stretol s takouto situáciou? Je to neskutočne ťažké ho v podstate niekam odložiť, ale sama to nezvládne. Ťažko o tom písať, bol to schopný muž a o tri tyzdne vidíme pred sebou 40kiloveho zostarnuteho muža bez duše. Preto prosím o pomoc. Ďakujem.

pribinak
4. feb 2020

No pozri, to že ho chcú vziat za mesiac je veľmi fajn. Veď svokor má deti, tak nech si deti zoberú dovolenky, PNky a prestriedaju sa pri otcovi kým nastúpi do zariadenia.

dasa113113
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fiafia
4. feb 2020

@zanet7 to mesiac je este velmi dobre. Volako sa prestriedate, kym ho niekde vezmu. Je to tazke ale ked mozog nesluzi ako ma aspon si tie veci neuvedomuje, netrpi. Horsie byt zdrava dusa v chorom, bezvladnom tele. Drzim palce aby ste to zvladli.

korunka1
4. feb 2020

@zanet7 nemáš v okoli psychiatriu, nejaky doliecovak?

belllinka
4. feb 2020

@zanet7 ze “az o mesiac”? Ved to je super. My sme na specializovane zariadenie cakali viac ako pol roka.

janinah
4. feb 2020

Ja som ležiaceho otca postavila na nohy,ale som zdravotník,bol v nemocnici potom doma,zobral asom očr a striedali sme sa so sestrou.To píšem,lebo si myslím,že je škoda,že to došlo do štádia ležiaka s dekubitami,bohužial v nemocnicach taká "starostlivosť" nie je výnimka.Je na vás či a nakolko sa obetujete všetci celá rodina na striedačku alebo ho dáte do zariadenia dožiť.Nie každý to doma zvláda,ale skúsiť by za to stálo.Doma môže dochádzať sestra z ADOS n aodborné práce,preväz dekubitov a pod.,dajú sa tiež pozháňať pomôcky ako antidekubitárny matrac,polohovatelná posteľ,chodítko,všeličo....Hlavne treba ozaj seriozne zistiť či ozaj a nakolko je ten mozog poškodený.na to je neurolog,psychiater.Moja mamka po jednej hospitalizácii bola úplne mimo psychicky,strážili sme ju vo dne v noci,kým nebola u psychiatričky a nedostala správne lieky,mamka t.č. je psychicky normálna,má 82r.Treba s astretnúť celá rodina a poradiť sa čo by bolo vo vašich možnostiach.kolko má rokov?

lucyluv
4. feb 2020

Veru to je super, ak ho uz o mesiac zoberu, doma neni sanca zvladnut to, je to neskutocne narocne, ci uz fyzicky, psychicky, dokonca zivot ohrozujuce, hovorim z vlastnej skusenosti. Urcite treba svokre vypomoct kym ho niekde umiestnia. Prajem vela sil!

zuzubb007
4. feb 2020

Za mesiac je brutálne skoro na takéto zariadenia sa čaká aj pol roka a viac takže to treba hneď vziat

pribinak
4. feb 2020

Nepíšeš veľa o poškodení mozgu, ale treba s ním citát, písať, lúštiť krížovky aby mozog pracoval.
Áno pri epilepsii je mozog nedokysličeny a poškodí sa.
Ako píše
@janinah treba si dať predpísať spec. matrac, rôzne masážne pomôcky. Dobre je s ním chodiť, ak to dokáže, aspoň po dome.

zanettsur
5. feb 2020

presne takby tebou som rada, dostat sa do takeho zariadenia je v niektorych mestach aj na rok mesiac to je nic. budete to musiet nejak vydrzat a prestriedat sa alebo si nas nejaku opatrovatelku, co by aspon na par hodin chodila

zanet7
autor
5. feb 2020

@pribinak
@fiafia
@korunka1
@janinah
@lucyluv
@pribinak
@zanettsur samozrejme, ak by to nebolo nutné tak by sme boli celá rodina najradšej keby je doma a svokre všetci radi pomôžeme. No lekári nás zneistili, vraj sa už do lepšieho stavu nedostane. Vôbec nespolupracuje, v podstate má svoj svet rozpráva si svoje, nechce jesť, niekedy mám pocit akoby to ani nevedel keď ho kŕmia. Dostáva akoby záchvaty hnevu, kedy si trhá zo seba plienku, chce ísť preč a najradšej by vyskočil z postele, v nemocnici mu uväzujú nohy. Čiže komunikácia sním je nulová. Nádej na akékoľvek zlepsenie nám nedávajú. Svokra za ním chodí každý deň aspoň na dve hodiny po práci. Rozprava mu, kŕmi ho. Dokonca sestričky vraveli ze načo tam chodí kazd, deň keď on si nepamätá co bolo pred minútou. Neviem ako by sme to zvládli sním doma. Hlavne keď kazdy ma svoju prácu a potrebuje zarábať, tak to proste na Slovensku je. Ten mesiac by sme samozrejme nejako dali... Informujeme sa v rôznych zariadeniach v okolí. Svokra by ho, nenechala v nejakom pochybnom, kde chodia s prepáčením len umrieť. Aj keď doktori sa vyjadrujú v tom zmysle ze sa mame pripraviť na najhoršie...

princeznasevera
5. feb 2020

@zanet7 pozri ja ti poviem tak. Na neho moze kludne vplyvat aj to v akom prostredi ten clovek sa momentalne nachadza. Nam sa z nemocnice takto babicka vratila a pri dobrej starostlivosti sa dala dokopy. Ako ti babh radia treba zistit nakolko ma poskodeny mozog a od toho sa odrazit

korunka1
5. feb 2020

@zanet7 viem o čom hovoríš a kto to nezažil, nemá páry čo to všetko obnáša.
Mám s otcom takmer to isté,v bledoružovom. Po zápale močových ciest , dňoch strávených na jiske, neskôr na oddelení, preložený na doliečovák, kde ho po týždňoch ležania posadili nech sa naje a šli si po svojich. Samozrejme im spadol, roztrepal hlavu, krvácanie do mozgu,nám už volali z aro, že ho tam previezli...komedia. Od toho okamihu psychicky mimo, plienkovaný, našťastie neležiaci, pohyb minimálny. Mama si povedala, že to s ním zvládne, celkom sa dalo....keby teraz nespadla a nezlomila ruku a stavec. Suším hlavu, čo bude ďalej.Dúfam, že dopestovali vlani dostatok hrozna , víno mám rada...😂🤐

simca06022011
5. feb 2020

Nedajte sa zneistovat, dajte si to vysetrit poriadne, mne takto v NR nemocnici "pomohli" babke, nakoniec to rozchodila (zlomili jej stehenu kost, ostala lezat, otec ju nakoniec doslova zobral na reverz z nemocky a odviezol do BA, bola na plienkach, nehybala sa, nechodila) a este par rokov tu s nami bola. Bohuzial nechcela sa odstahovat z rodneho mesta ku niekomu z nas, ale do pol roka bola v "domove", kde sa o nu postarali. To ze je nieco za mesiac volne je super. Hlavne sa treba potom venovat, rehabilitovat. Verim vasim obavam, ale treba skusit, opatera je doma uplne ina, ked to nepojde a nebude sa zlepsovat, tak najdete domov, resp. dajte si ziadost a uvidite (ak mate moznost sa venovat... v zariadeniach sa nema kto, budete radi ked ho nakrmia a umyju - doslova... je to v stave akom to je, nezmeni sa to tak skoro vobec ). Velka skoda tych zbytocnych urazov a problemov v nemocniciach (prelezaniny atd... ),co tu citam tak normalka. Mna v BB dali na izbu z babkou po porazke, co sa nevedla najest a tiez im skoro spadla, krmit som ju musela ja, nedalo sa na to pozerat ako sa trapi a ake je jej trapne v takom veku sa niekomu doprosovat, aby jej pomohli (to bola VS vzdelana, cely zivot pracujuca zena bezdetna, na dochodku aj s manzelom.. ). Proste clvoeku je do placu, ked to vidi...

juliet86
5. feb 2020

skuste kontaktovat na fb pani Klara Dynisova. ma skuoinu ztp kompenzacie. su tam tisicky ludi poradia vam.

dilino
5. feb 2020

Ahoj je to veľmi ťažka situácia ale do zariadenia do mesiaca no nemaľujte si to na bielo kamáratka čaka už rok a pol od podania žiadosti na Samosprávny kraj ked sa bola opytať tak jej povedali mame 500 čakateľov a do súkromných neni tiež šanca známy daval mamu ale musel dať dosť vysoky úplatok aby ju vôbec vzali ked je štátne zariadenie tam sa dáva žiadosť o prijatie takže pod aký Samospravny kraj my pod Zilinsky patrite je to u nás strašne veľmi veľa čakateľov niekdy je tak že sa človek ani nedožije takže s mesiacom by som neratala že sa mate pripraviť na najhoršie never občas to preženu mali by vážiť slova hlúposť všetko je o starostlivosti musite sa všetci stretnuť porozpravať sa a každý nech pomôže svokre ked je ešte pracujúca musi ostať doma najlepšia starostlivosť je v domacom prostredi naša dcérka ked sa narodila bola postihnuta hned nás tiež postrašovali že ide domov zomrieť že sa nedožije 1 roka a podobne hlúposti teraz ked zomrela mala 11,5 roka takže oni sami nevedia jasné urobiť ležiaceho pacienta s takeho čo chodi na to by ich bolo nie je ťažke seru nato. Ako starý ľudia by boli odpad ked robil pre štát boli dobrý teraz ked sú chorý majú čakať a veľa krát sa ani nedočkajú. Takže zatiaľ ho musite vziať domov ale ked bude doma jedneho to chce na úradne veci to je veľa vybavovanie vždy chodiť každý mesiac pre plienky, lieky, po lekároch ,rôzne pomôcky vybehať, úrady pravidelne ho polohovať mastiť prevracať prebaľovať ono sa to da len to chce dobrú organizaciu a určite by sa zlepšil jeho stav to ti môže len taký opisať čo zažil pišeš svokra nespala dlho nič radšej nech sa vyspi nech je v pohode nič ked je v rodine chorý ležiaci musite byť vždy v strehu aby si niečo alebo tam kde býva neurobil ja som veľmi veľa noci nepraspala človek je s toho vyčerpany ako psychický je to veľmi naročne pozerať na manžela myslim tvoja svokra že ako sa trápi ako ležiaci a nevie mu pomôcť teraz to všetko ostalo na vás áno je to smeti čo by dostavala nikektora z vás keby ho opatrila doma ale nemôžte nechať všetko na svokru ak by sa stálo nedajbože že svokre by sa stálo niečo človek nikdy nevie tak ake by bolo vychodisko nemate ho kam dať musite si ho nechať doma za ten čas aky by bol dalši postup nechali by ste ho tak no asi nie, jasne zarobok je dôležity aby mal človek s čoho žiť hypotéku ma snad každý druhý dnes ale ked by ste sa všetci striedali neviem koľky ste tak by to aspoň zatiaľ pokiaľ niečo nejake zariadenie nenájdete všetko ako pišu žienky sa vybaviť da plienky cez geriatrickeho lekára nebudete musieť nič doniesť iba papiere azda v takom stave ho tam nebudete musieť doniesť a samozrejem posteľ sa dá požičať cez zdravotnú poisťovňu pride firma zmontuje vám ju aj odskuša a ostatne pomôcky postupne najdôležitejšia je posteľ ste v ťažkej situáci a hlavne svokra viem čo je to mať epileptický zachvát naposledý som skončila na ARE pred 12 rokmi hlava rozbita, zuby vybite,ruka zlomena , to nie je sranda nesmie byť sám ani na chviľu hlavné aby dostaval lieky na epilepsiu od neurologa to je najdôležitejšie aby tie zachváty nemal a ešte že z akého dôvodu svokrovi zviazali nohy ved to je svojpravný človek je to človek vážne chorý z akej veci toto urobili svojpravnemu človeku ja by som tam narobila taky bengal že by sa všetci posrali skús volá sa to Dobrý pastier je to v Klaštore pod Znievom starajú sa tu mnišky o ťažko chorych a ležiacich tč 0907 599 956 neviem odkiaľ si ale skús zavolať je to N.O držim veľmi palce potom napiš ako si dopadol svokor a či to zvladate vy všetci.

korunka1
5. feb 2020

@dilino sorry, nedá sa to čítať... a to som chcela

dilino
5. feb 2020

@korunka1 neryp láskavo nebolo to určene pre teba hebrejský hádam nepišem a všetky čo tu pišu pišu ukažkovo presne ako to ma byť ked niekto neda y, i, bodku čiarku tak nečitaj nikto ti nekaže nieje to ani pomoc pre teba

matkamirko
5. feb 2020

@korunka1 ja som to v pohode precitala, a v pohode som vyrozumela aj to, ze je uplne odveci, radit, ze choreho treba hned supnut do domova, doliecovaku a pod. 🤦

matkamirko
5. feb 2020

@zanet7 svokra by mala urcite zostat doma, treba urobit naozaj vsetky potrebne vysetrenia, nechat ho doma- a naozaj skusit urobit maximum, a ak ani po roku-dvoch, to nebude zvladnutelne, az vtedy riesit specialnu opateru. Ved je to vas blizky, manzel,otec,dedo. A nepisem to iba tak(uz viackrat sme v rodine zazili podobne).

korunka1
5. feb 2020

@dilino no s bodkami ,ciarkami a odstavcami by sa to urcite citalo lepsie..čo sa hneď paprcis

lucyluv
5. feb 2020

@zanet7 moja babka ma trvalo poskodeni mozog kvoli tomu, ze sa jej nedokyslicoval. Doma zapinala plyn, rozbijala okna, chcela vyskocit, atd.. jeden clovek nemoze takehoto pacienka ustrazil 24/7. A to teda chvilami bola uplne ok, aj sama jedla, nemala ziadnu plienku. Ale doslovne ako 1,5r dieta sa spravala.

surrender
5. feb 2020

Ak máte v okolí hospic, skúste sa tam popýtať

kittykat22
5. feb 2020

@zanet7 kym bude svokor doma, mozete sa poskladat a zaplatit si pomoc domov. Niekto, kto bude svokre pomahat. Aspon na par hodin denne, aby na to nebola sama, kym sa uvolni miesto. Drzim palce.

nefertiti5843
5. feb 2020

@matkamirko Ty si evidentne neuvedomuješ, čo všetko taká starostlivosť obnáša.

matkamirko
5. feb 2020

@nefertiti5843 evidentne to viem-citaj s porozumenim. Je absolutne nefer voci nemu, hned po tak kratkom case,chodiaceho cloveka,supnut prec, pretoze je to "tazke" 🤦 Kedysi taketo nieco nikde neexistovalo, strasne pohodlna doba je. Akoby nik necitil vdaku voci tomu druhemu,vratit mu,co daval.

korunka1
5. feb 2020

@matkamirko kedysi sme škrtali kamienkami a robili iskričky do ohnika....doba sa mení. Veď ho nechce vyhodiť pod most, chce aby oňho bolo adekvatne postarane.Nefer je nedostatok takychto soc.zariadení . A ano , je to tažké...ak si to nezazila, tak len trepeš. Duplom, ak sa ku telesnemu pridruzí aj psychický handikep, vtedy je to des. Istu dobu sa to da vydrzat, ale len veľmi kratku.

lula313
5. feb 2020

Z muzovej babky tiež spravili ležiaka, keď ju na Kramároch dopovali liekami, aby ležala a neotravovala. Podľa mna ho dajte niekde, kde sa podrobí vyšetreniam, možno sa tak sprava, lebo je pod nejakými liekami, oblbovakmi.

irrka
5. feb 2020

Nám svokra s podobným stavom do týždňa zobrali do Galanty Pohoda seniorov, ale platili sme skoro 1000 €

matkamirko
5. feb 2020

@korunka1 absolutne sa nevies slusne vyjadrovat. A ano, zazila- a aj videla v rodine- a nik sa nesnazil toho cloveka zbavit, pretoze vsetci dobre vieme, ako to funguje v akomkolvek takomto zariadeni,a aky to ma rychly spad,ako ten clovek trpi(nedostatocna hygiena, starostlivost,laska). Takze sa netreba obhajovat, ale premoct! Jediny raz sme uz ku koncu zivota, dali blizku osobu do takehoto zariadenia,lebo ti, ktori sme sa starali, sme v tej momentalnej situacii nemohli(moja mama SM-akutny stav, krstna po operacii-dlhodobo pn, ja rizikove tehu v nemocnici), ale roky predtym,kym to bolo mozne, sme jej zivot sprijemnovali doma-a bola chora aj psychicky(SM, okrem ineho). Takze ak je niekto zdravotne ok, zvladnut sa to da. Taketo pripady sme mali 2, a pomaly sa pripravujem aj na mamu. Ten druhy pripad bol alzheimer+rakovina+zlomeniny- a cuduj sa svete,zvladla to blizka rodina.