Jem a nemôžem pribrať

23. dec 2023

Nemala ste niektora podobný problém alebo neviete dat radu?
Schudla som minuly rok na 51kg (bezne som mávala tak 56-57) , no a odvtedy nemôžem nabrať ani kilo. Porodila som vo februári , počas tehu som pribrala ledva 7kg , ktoré hneď pri pôrode odišli. Mala má už 10mesiacov , kojím ju a kilá mi teda stale stoja na 51kg a nemám ešte ani menštruáciu (myslim si že to je aj tým že som taka schudnuta). V roku 2021 som pri zistení celiakie tiež schudla na 48kg a stratila som aj menštruáciu na pol roka, tak preto si myslim že aj teraz koli tomu ešte nemám.
Neviete poradiť čo stym ?
(Snád nemám nemajú chorobu 😔)

egonsk
23. dec 2023

zabudla si napisat ako si vysoka. Kazdopadne to nevyzera na nejaky extrem a asi kopec zien ti aj tisko zavidi (maju opacny problem po porode). Ak teda nemas 180cm, tak by som nestresoval na tvojom mieste... ;)

autor
23. dec 2023

@egonsk mám asi tak 173cm , no necítim sa dobre vo svojom tele , strašne by som chcela pribrať , každý deň pomaly sa vážim a vkuse sa to pohybuje medzi 51, 51,5 😏

4stanka4
23. dec 2023

Keď som porodila tak som bola do par dni na pôvodnej váhe , kým som kojila malú tak este o 5kg menej a to som jedla fakt že veľa a aj sladkého (napr každý deň muselo byt pikao) . Potom som kojiť prestala a vrátila som sa na pôvodnú váhu. Možno to bude aj tvoj prípad.

autor
23. dec 2023

@4stanka4 ďakujem tak si mi dala naaadej 🙏🏻
Lebo ja každý deň nad tým rozmýšľam a trápi má to 😏

mamatroch
23. dec 2023

Mala som po 2. porode rovnaky problem, vychudla som na 49 kg (predtym bezne 55 kg) a prestalamavam tiez i ms. Sladkeho som jedla velaaa... Az po rokoch som prisla na to, ze som sa stravovala uplne zle. Uplne v skratke: Ak chces pribrat, treba zvysit mnozstvo bielkovin, nie cukru.
Mne pomohli Kaloricke tabulky, z tych som zistila, ze konzumujem privela cukru a prilis malo bielkovin.
Ked som si na to davala vedome pozor, do pol roka som mala opat svoju vahu.

autor
23. dec 2023

@mamatroch no len môj druhy problém je že ja som bezlepkova a bezmliecna tak neviem čím ti nahradiť tie bielkoviny 😒

egonsk
23. dec 2023

ved ale ty mas este krasnu vahu, nechapem naco silou mocou hned chces pribrat, ono to casom pride, nemaj obav. Teraz ti vahu znizuje stres, kojenie, hormony, atd... chce to len cas.

mamatroch
23. dec 2023

Hm, to neviem... Ako bielkoviny su aj v kuracom mase, strukovinach... Mozno zvysit prijem masa 🤷 ...pripadne sa poradit s lekarom, co by bolo vhodne pre Teba...

mikadooo
23. dec 2023

Ahoj ja som počas kojenia tiež nemohla nabrať, jednoducho všetko šlo asi do mlieka 🤷. A pri každom dieťati mínus 1 až 2 kg, až to bolo už pri treťom nezdravé. Ako som dokojila posledného, prestala som aj toľko jesť (predtým neskutočný apetít, telo si asi pýtalo) a aj som pomaličky pribrala na svoju ideálnu váhu. 🤷. Takže mne pomohlo dokojiť. Ale možno by som na tvojom mieste kašľala na váhu, ak chceš dieťatko ešte kojiť.

loliki
23. dec 2023

Štítnu žľazu máš v poriadku? 51kg je málo na tvoju výšku. Po sviatkoch to rieš s obvodným lekárom.

autor
23. dec 2023

@loliki na štítnu užívam lieky už od prvého tehu.

loliki
23. dec 2023

A nebude to potom tým? Možno treba nastaviť inú dávku, ja netuším.

autor
23. dec 2023

@loliki na kontroly chodím pravidelne , dávku mi udržiava keďže výsledky mám vždy dobre 🤷🏼‍♀️

loliki
23. dec 2023

A nestravuješ sa moc zdravo a diétne? Slaninka, penová torta, proteínová výživa, ak kojíš, musíš si dopriať. Máš vôbec čas dobre sa najesť?

babulkomale
23. dec 2023

@mamatroch nerozporujem, kazdy sme iny, ale kamoska sa dala na low carb/keto a za mesiac ma dole 10 kg. Papa maso, kopce zeleniny, nejake ovocie, proteinovy chlieb, skoro ziadne sacharidy.

enoula
23. dec 2023

Pride to ked prestanes kojit, zatial neostava nic ine len jest..vajicka, dobre tuky, oleje, orechy/masla, strukoviny, maso, vsade je dost bielkovín.. Rovnaky pripad, dokonca skoro aj miery podobne. Clovek je za troch pomaly a nic..
A menštruácia moze byť aj nemusi kvoli tomu.. ale akor myslim, ze nie, ona este len pride ( u niekoho to trva aj vyse roka, roka a pol)

medda_beda
23. dec 2023

@egonsk Krásnu váhu? Veď má podváhu.
Ja mám 166 a 51kg by už u mňa nebolo v poriadku.

deti95060810
24. dec 2023

keď prestaneš kojiť, potom začneš priberať....

deti95060810
24. dec 2023

@medda_beda prečo nie...mám 167/52
postava úplne super

bytc20
24. dec 2023

@deti95060810 pozri, kazdy mame ine telo, iny metabolizmus, iny set point. Ja mam 163 a tiez pri 50kg stracam ms. Moja prirodzena vaha je okolo 60kg. Tuto vahu mam, ked mam prijem rovnaky ako vydaj cca 1900kcal. Ak chcem ist nizsie vahovo, musim signifikantne obmezdit prihem kcal. Cize ak chcem byt na 55kg, nesmiem prekrocit 1400kcal/denne. No a pri 50kg je to len okolo 1000kcal. Takze si vies asi predstavit, ze udrzatelnost vahy 50kg je velmi tazka ( ano, mala som roky tuto vahu a teda psychika v hajzli) nehovoriac o tom, ze je pre mna nezdrava- strata ms, extremne nizky tlak, cukor, malatnost, zavraty, atd. Takze to, ze ty pri 167/52 si ok, neznamena ze @medda_beda by bola zdrava pri 166/51 a ja pri 50kg a autorka pri svojej vahe.

jaskolka
24. dec 2023

Kamoška mala to isté, vždy bola štíhla, no po pôrode a dojčení doslova bola vychudnuta. Jedla aj nejaké doplnky na chuť do jedla, v tom nebol problém, ona mala apetít, len skratka mala veľmi rýchle spaľovanie😊
Až keď skončila s dojčením, potom trochu nabrala, ale aj tak je štihlunka stále. Proste taka je, inak je úplne zdravá, tak to už nerieši. Už sa aj smeje z toho, ze možno vekom to sa zmení, jej mama aj babka sú "riadne baby".

ivik4
24. dec 2023

@egonsk pri jej vyske ma krasnu vahu? A ty od rana pijes alebo co 😀

minenkak
24. dec 2023

Toto som mala aj ja po pôrode a to som pri výške 174schudla na 48kg ,keď som kojila nechutila som jesť,keď som prestala trošku som pribrala ale ,na celkom normálnu váhu som sa dostala až za pár rokov keď som zas začala dosť športovať a naozaj jesť pravidelne a výživn

medda_beda
24. dec 2023

@deti95060810 Ja som už mala aj 49 a nosila som detské veľkosti.Trčali mi kosti, necvičila som len som bola chudá.Moja ideálna váha by mala byť 57 podľa výpočtov a mám 59.
Lenže ja už váhu nesledujem pretože som štíhla a mám už viacmenej svalnatú postavu z posilky takže váha skôr stúpa než klesá.
A ono to asi záleží aj od typu postavy.Známa má pomaly 70 kg má 168 a také svalnaté nohy zo športu, chudunká je.

missviolet
24. dec 2023

@egonsk ma BMI 17,04 (!!!) co je uz naozaj znatelna podvaha. na 150-160cm zenu by to bolo ine, ale ona ma 173cm

veselo_neveselo
24. dec 2023

Celiatici vseobecne asi trpia viac na podvyzivu, ako normalna populacia. S tymto by som sa uz sla poradit k odbornikovi, aby ti prezrel jedalnicek, aby si mala pokryte vsetko co telu treba.
Nepribera sa "len" z bielkovin...musis mat dost kalorii, ale aj ostatnych latok. Nepises, co take jes za den, ale musis si najst cas sa najest.

Dufam, ze beries aspon v kys listovu, vit D, B12 este lepsie Bkomplex.

Inak ako zaklad by som pridala arasidove maslo, trochu oleja pridat ku vsetkemu (olivovu sezamovy trkvicovy, podla chuti) vseobecne orechy, semiacka (ak to mozes na travenie), vela humusu (ma bielkoviny i kalorie). Proste pridat kalorie kde mozes, kde stravis, kde sa ti da.
Jest pravidelne.
Ale fakt sa zbehni poradit, kvoli tej celiakii je dolezite aby si mala jedalnicek usposobeny.

elinosar
24. dec 2023

To si na tom este dobre. Tiež mam celiakiu a schudla som po pôrode z 55 pred tehu na 47 kil. Ne a ne pribrat. Ms som dostala po pol roku

gabika0825
25. dec 2023

Tak 56 tiež nie je na tvoju výšku nejak extra veľa, Takze zrejme máš geneticky takú štíhlu postavu a pokial nikto z rodiny nie je pri sebe, tak nenaberieš zrazu 15 kg len tak. Ja som bola tiež vždy útla a stihla, lebo všetci v rodine sú taki a vysoka tiež nie som bohvie ako. Ja som mávala cely život do 47 kg nikdy som nemala viac, až teraz som nabrala na 54kg a veru necítim sa moc dobre. Ale je to tým že tiež som riesila nejaké potravinové alergie, ktoré riešim stále ale nie už tak ako predtým, zaradila som potraviny a kilá išli hore. Ale hlavne som zmenila prácu a psychicky som sa inak naladila, čiže aj to sú asi faktory

tatiana_84
25. dec 2023

Teraz je telo vycerpane z kojenia, ked dokojis-budes sa cudovat, kolko priberies. Dala by som si pozor aj na to co jem a akym sposobom sa snazim pribrat-urcite nie je vhodne prejedat sa sladkym, mastnym,......aj 50 kilove mozu mat problem s vysokym zlym cholesterolom. Preverila by som si aj ci nie je problem napriklad so stitnou-tam byva problem aj pribrat, ak si myslite ze prijimate viac ako vydavate energie(odporucam kaloricke tabulky). Taktiez pozor kde sa bude tuk ukladat-napriklad mne len brucho a zadok-ale to je od postavy, genov. A povedzeme si mamicky, nie kazda ma po kojeni prsia ako pred kojenim a ani to brucho nie je co byvalo.