Jedenie po vytrhnutí zuba

tomas2104
11. dec 2020

Dobry den. Vcera o 9:00 som bol u zubara a vytrhol mi spodnu 7cku na lavej strane. Spravila sa mi krvna zrazenina, trochu to pobolieva - da sa ro zvladnut a uzivam este Aulin na zmiernenie.. sem tam este tecie krv co by malo byt normalne, nevyplachujem a zuby som si dnes cistil jemne. Ako je to s jedenim? Mozem jest cokolvek? V akomkolvek mnozstve? Na co si treba davat pozor pri jedeni? Od vcera som normalne nejedol, mam strach z toho, ze si tu krvnu zrazeninu nejak porusim a tym predlzim hojenie. Zubar mi k tomu nepovedal nic, len ze mam mat skusnutu gázu 30 minut a potom ju dat von a jest az za tri hodiny. Nejake rady, skusenosti s tymto? Ďakujem za odpovede.

mata1001
11. dec 2020

Toto mi dali pri vytrhnutí osmicky....

andreatytler
11. dec 2020

@tomas2104 Mne ked trhali zub mudrosti bola tam obrovska diera a niekolko dni som jedla len kasicky a polievky aby sa mi tam nedostala nejaka hrudka. Ak uz musis jest pevne, urcite zuj len na druhej strane.

mogaa
11. dec 2020

@tomas2104 dneska skôr také čo sa veľmi nežuje - polievky, detská výživa, krupičná kaša😉zajtra už všetko len pozor na mäso a nežuť na tej strane kde je vytrhnutý zub😉

pavla013
11. dec 2020

@tomas2104 ako píšu dievčata, hlavne kašovité jedla, postupne sa to zatiahne a aj bolesť ustupi a hlavne studené obklady si davaj 🙂

solange7
11. dec 2020

@tomas2104 ahoj, jedz opatrne a hlavne nic mliečne. Mliecne bielkoviny ti mozu sposobit velmi nepekny zapal. Ak by sa ti to zapalilo, mozes riskovat znovu otvaranie rany zubarom, alebo "suche lozko", ktore je tiez nebezpecne. Kup si Curasept a jemne vyplachuj po kazdom jedle. Drzim palce, usta sa hoja rychlo, kazdy den to budes mat lepsie a lepsie.

tomas2104
autor
11. dec 2020

Super, takze respektive od zajtra by som mohol jest uz cokolvek. Ono najhorsie na tom je, ze som si zobral do prace detsku vyzivu, a som na 16tke v praci a tu mame na obed len vyprazany syr s hranolkamy a cuketovu polievku a ani jedno z toho by som asi dnes jest nemal, ze? 😀 Pytam sa primitivne, viem, ale nikdy som ziadny problem so zubom nemal, toto bola moja prva navsteva zubara samozrejme okrem preventivky, na ktoru chodim kazdy pol rok, nemal som ani jeden kaz, ziadny problem a dokonca ani nemma citlive zuby.. ale predvcera mi tak nestastne praskla ta stolicka na treningu, ze sa rozstiepila na pol a zubar povedal, ze to treba dat uz len von. Trhanie samotne nebolelo, ale hned, ako opadli tie dve injekcie co mi dal, tak to bolo chvilkami az na nevydrzanie, taka tahava bolest, strielalo to az za ucho. Dufam teda, ze to bude kazdym dnom lepsie a lepsie. Krvacanie je bezne priblizne kolko dni? Respektive po kolko dnoch sa da “normalne fungovat” ako by mi ani nic netrhal a mozem jest aj na tej strane, kde bol zub trhany? Zapal dufam ze nehrozi, nerad by som bol na tom zubarskom kresle znova kvoli tej rane po trhani.

schokolade1988
11. dec 2020

Mne trhali pred 4 týždňami 7cku, diera jak svet ,týždeň v bolestiach, jedla som len výživu a polievky, na tuhu stravu by som si dala pozor aspoň pár dni ,lebo si môžeš spraviť suche lozko . Nič mliečne. ..

tomas2104
autor
12. dec 2020

Mám dva a pol dňa po a bez Brufenu 600 alebo Aulinu nedokážem žiť. Bolesť po vytrhnuti je samozrejmost, ale az takato, to som teda nečakal. Bez lieku by som ani nezaspal, hned ako liek prestane ucinkovat mna ta bolest preberie zo spanku. Na jedno si davam pozor, len polievky. Po kazdom jedle vyplachujem sice len vodou. Dieru som tam mal ako svet, veru, ale uz sa to trocha zatahuje. Krvna zrazenina sa mi vcera poskodila a to som ani nic nejedol ani podobne, krvacalo to chvilu, teraz to nevyzera, ze by som tam nejaku zrazeninu mal. Dufam, ze to co chvila prejde, od bolesti som ani dnes nesiel do prace, nevedel by som si to tam prestavit, neda sa na nic sustredit 😀

princeznasevera
12. dec 2020

@tomas2104 vytrhli ti len zub. Polievku normalne mozes len nie horucu alebo vriacu. Ja som jedla normalne sice opatrne ale normalne ked mi vytrhli lavu tak som jedla na pravej ked pravu tak na lavej. Hlavne nepit horuce iba vlazne alebo studene. Ja som mala vytrhanych vyse zubov a som tu. Ale zas chapem ze si chlap takze to prezivas 100x horsie takze to ta omluva.
A sorry ak by som mala tyzden byt na kasickach len preto,ze mam v hube dieru tak sa na to vyserem. Takze nabuduce jezd vsetko len nie horuce

erik91
7. apr 2021

Mne trháli 2 zuby prvý krat som nedostal skoro žiadne info od zubára neznesiteľne bolesti cca 3 dni lieky na bolesť nezaberali dával som si každé 2 hodiny na striedačku paralen Ibalgin a na otázku ani má nenapadlo dačo jesť len polievky a cely čas som prelezal v posteli bo som aj tak od bolesti poriadne nespal , ked ta bolesť konecne ustúpila tak som začal pomalí jesť na druhej strane asi týždeň kim má nezačali bolieť zuby z toho že stále jem na jednej strane druhý krat ked mi trhali skoro žiadna bolesť len pri trhani to trocha bolelo nechapem asi bo som bol o 10 rokov starší tiez my dal tu vložku na 30 min ale nehal som ju trocha dlchsie pre istotu a potom som pátral na internete dobre je studenty odklad na prvých 12 hodin nejesť nic mliečne ani co ma malé zrnka ako ryža makovnik dávat pozor aby sa do rány nic nedostalo ked sa daco dostane rány vyplachuuem vodou keby sa vám to nedalo vitiahnut tak by som isiel zubarovy moze sa to zapálit a tím předlžiz hojení spim na dvoch vankusoch aby ránu nezaliali sliny pocas spánku a spim na druhom boku tak vela stastiA a zdravé zuby 🙂

xseven777
2. dec 2021

ked mi doma zubar trhal jeden zub, nikdy to nebolo nic, 2-3 injekcie, povedal, ze aspon 2 hodiny nejest, co som dodrzal, vzdycky v pohode... tu v rakusku ma zacal boliet zub, to bola sobota, v nedelu rano som este nemal opuch a na obed uz bolo vidno. Do vecera som bol uz extremne opuchnuty. Predtym som mal uz opuch, zapal, ktory sa liecil najprv antibiotikami, ale toto bolo horsie. Do rana som mal polku tvare ako futbalova lopta a nebol opuch, ktory sa dal stlacit prstom, bolo to tvrda ako skala. Vtedy som pochopil, ze je to natlakovane hnisom. U zubarky mi to hned prerezali a odsali, ale povedala ze musim na kieferchirurgie, to je celustna chirurgia. Tam mi to osetrili, nasadili antibiotika a chodil som tam 2 tyzdne zhruba kazdy druhy den. Silny zapal, zakazdym cistenie a vymena gazy v rane, nic prijemne. Nastastie sa to zlepsovalo a zhruba o tyzden aj pol mohol ist zub vonka. A nie jeden, ale naraz tri vedla seba. Bol to krater jak hrom a na otazku, ze ci mozem nieco jest dneska povedala, ze v pohode, ono sa tam vytvori akoby zelatina, ze za nejake 2 hodinky kludne mozem. Najlepsie ked budem zut na jednej strane. Ale ziadne ze 4 hodiny, alebo len kasovite jedla. Jedine co mi dala jeden papier a tam boli ponaucenia, ze prvy den nemam silno vyplachovat, nejest horuce jedla - polievky, kavu a nepit alkohol... Ked som prisiel domov mal som strasny hlad, hned som si nabral gulas, ziadne kasovite jedlo :D Ale nezohrial som si ho priliz. No a mal som chut na pol deci, tak som vypil asi 5 a nejake 2 piva. Pritom idem stale antibiotika, ale potreboval som ventil. A nic, tu som stale.... To len tak pre info... Pre pecienku to sice nebolo prijemne, odburat 3 injekcie na umrtvenie, antibiotika a nejaky alkohol. Ale raz sa da a bavime sa tu o zapale a diere.... Ziadna bolest ani po a na druhy den som bol uplne v pohode a na treti som uz siel do prace.

laska86
22. mar 2022

Mne sa do diery dostalo zrnko ryze nejde vybrat..co mam robit

pavla013
23. mar 2022

@laska86 snáď sa vyplaví jedlom/ vodou. Ak náhodou šla by som za zubarkou ale myslím že to pôjde aj samo 🙂

laska86
24. mar 2022

@pavla013 chvalabohu uz to je vonku..ale treti den a stale to boli..ale ved zahoji sa🙂

majko125
24. máj 2022

Dobrý deň chcem sa opýtať že koľko sa hojí ďasno po vytrhnutý zuba ďakujem

peky29
3. aug 2022

@mata1001 ďakujem veľmi pekne 🙂

zuzi0911
3. aug 2022

Prvé dni radšej kasovite jedla,nie horúce, žiadne potraviny zrnieckove ako je naor ryža...

sushi1234
23. sep 2022

@zuzi0911 ja som sí dala tak 2 lyzicky ryze a pecienku vsetko som popucila vydlickou
A az potom mi doplo ze kasovita sa mozno po trhani zubov mysli taka skor vodnata ? Teraz sa bojim ze co ak mi tam isiel kusok pecienkY alebo ryze ? Dnes he to prvy den tak som si Ani nevyplachla iba som
Sa napila potom . Ale jedla som
Na druhej strane .. skor iba prehltala..
Ani necitim zeby som tam nieco Mala .. myslite ze by som NATO nejak dosla ? Zeby sa mi nejaka Strava v zube Usadila?
Len dufam ze to bude ok . Uz radsej budem iba vyzivu a polievku pit..

zuzi0911
24. sep 2022

@sushi1234 nie,neboj...hlavne nič nevyplachuj..ono ak tam aj niečo zostalo tak sa to samo vytlačí von čiže toho sa neboj...ono keď budeš "vyplachovat"tak iba podrz čaj na tom mieste a vypluj....neprebrblavaj v ústach...najlepšia je salvia
Áno treba dávať pozor ..ryža,kukurica atď a takéto drobné...ale pokiaľ nemáš silné bolesti ,je to ok

sushi1234
24. sep 2022

@zuzi0911 Dakujem za odpoved <3