Je tuberkulóza liečiteľná?

maria123a
12. sep 2024

Ahojte, 30 ročný brat je fajčiar už aspoň 10 rokov.. posledný mesiac veľa kaslal aj s hlienmi, tak to šiel riešiť … nakoniec rtg nevyšlo dobre tak ho hospitalizovali.. robili mu ct atd, vraj ma podozrenie na tuberkulózu :( je tato choroba liecitelna .. viete o tomto niečo resp nejaké skúsenosti? Ďakujeme.. mama preplače cele dni a bojíme sa veľmi

hugigugin
12. sep 2024

@maria123a vyšne hagy na SK Liečebný ústav NA TBC.
https://www.hagy.sk/narodny-register-tbc/co-je-...

snehulak77
12. sep 2024

@maria123a áno, samozrejme, že je liečiteľná. Je nebezpečná ale pre niekoho, kto je slabý (imunita, malé detičky, starší ľudia).
Môj starý otec mal tbc, okamžite musel prestať fajčiť, len tak tak prežil, mal ale následky na pľúcach do konca života (mal 28r keď mal TBC). Treba ale poznamenať, že to bolo 50r dozadu, medicína je dnes inde...

kiki68
12. sep 2024

Ak ma TBC, tak musia vsetci, co s nim prisli do nejakeho styku na titer. Moj muz mal taky pripad, ich spoluziak na vyske mal TBC, takze 200 ludi muselo na titer, co s nim boli priamo na prednaskach. To taken tak, ze to TBC urcite sranda nebude. Podla mna na infekcnom si s tym poradia. Potom do Vysnych Hagov posielaju na liecenie.

liv1
12. sep 2024

@kiki68 co je titer prosim ta?

viestta
12. sep 2024

Moj dedo sa vyliecil z TBC co dostal ked nemal ani 40, dozil sa vyse 80

marianarem
12. sep 2024

@maria123a Dnes je uz liecitelna, uz dost dlho vlastne. Mam kolegu, ktory ju prekonal. Ale tiez neostal uplne bez nasledkov, pluca sa uz nedali do uplne povodneho stavu, ale nema ani ziadne extra obmedzenia, uplne normalne funguje.

kiki68
13. sep 2024

@liv1 protilatky, ich hodnota voci tej nemoci.

alchemylka2
19. sep 2024

Tuberkulóza je liečiteľná a nemusí ani zanechať vážne následky. Záleží od stavu pacienta a jeho ochote spolupracovať- nefajčiť, brať mesiace silné lieky, pracovať na imunite atď... Ak by sa tuberkulóza potvrdila tak sú väčšinou osoby v úzkom kontakte ( väčšinou stačia tí v jednej domácnosti) zavolané na odber krvi. Tuberkulózu ale nie je veľmi jednoduché dostať, v riziku sú ľudia so zníženou imunitou - starí, alkoholici, ľudia so slabou výživou, malé deti a spol.