Je tu niekto taký čo má sklerozu multiplex?

katkka08
17. máj 2019

Prosím vás ake prvotné príznaky ste mali kým vám bola diagnostikovana skleroza multiplex

ibrunova
17. máj 2019

My sme ju mali v rodine. Prvý príznak mal ako keby prechodil chorobu, nejaký akoby zápal v uchu

hrasok8
17. máj 2019

Dobrý deň. My ju máme v rodine bohužiaľ trpí ňou moja mamina a jej brat, ktorý vo februári tohto roka podľahol a zomrel.

U môjho uja boli príznaky pred 20 rokmi bolesti nôh. Pri mamine diagnostikovali jej to minulý rok a bolel ju chrbát a hlava.
Každý jeden človek, ktorého poznám nemal rovnaké príznky. Jediné čo by som vám poradila je to aby ste tomu psychicky nepodľahli... V prípade otázok mi kludne napíšte.

monca0021
17. máj 2019

@katkka08 ahoj. Ma ju moj kamarát a úplne prvé príznaky čo mal bolo že mu asi 3-4 dni tŕpla ruka potom to prestalo a po týždni opäť noha a o 3 týždne sa nemohol ani postaviť potom mu robili vyšetrenia a zistili sm

lindusss2016
18. máj 2019

Ma ju sused a on navstivil lekara az na zaklade toho, ze sa mu triasli ruky

nitusiak
18. máj 2019

Ma ju manze, diagnostikovali mu ju ako 22 rocnemu a bolo to tym, ze nevidel na jedno oko, nepocul na jedno ucho a trpla mu noha. Najprv ze je to zapal ocneho nervu a poslali ho domov. Ked neprechadzalo, tak pravdepodobne SM a az potom potvrdili uplne.

katkka08
autor
18. máj 2019

@nitusiak na základe akého vysetrenia

katkka08
autor
18. máj 2019

@hrasok8 A mamina bola na akom vyšetrení keď jej to zistili

zuzik307
18. máj 2019

Svagrina, zacali jej trpnut nohy, jedno rano sa nepostavila...prijali ju do nemocnice na neurologiu, robili MRI, lumbalnu punkciu, na zaklade tychto vysetreni to zdiagnostikovali...lieci sa vyse 3 rokov, funguje bez problemov...

sijust
18. máj 2019

@katkka08 ahoj, u mna mali tiež podozrenie, zacali mi trpnut ruky, nohy aj usta. Tak ma neurologicka poslala na magneticku rezonanciu, aby sa vylucil nador na mozgu alebo SM. To cakanie na výsledok bolo hrozne, ale nepotvrdilo sa to. Takze treba sa objednat na neurologiu a tam ta uz nasmeruju,alebo teda toho, kto to potrebuje.

ivca82
18. máj 2019

@katkka08 na zaklade MR mozgu a nasledne pri pozitivnom naleze lumbalka. Je tu aj tema Som mama so sklerozou multiplex. Ale hlavne nestresovat.

katkka08
autor
18. máj 2019

Som mama so sklerozou multiplex

nitusiak
18. máj 2019
hrasok8
18. máj 2019

Pri oboch prípadoch aj pri mamine aj jej bratovi. Prvé vyšetrenie u neurológa, následne návšteva magnetickej rezonancie (sledovanie lézii) neskôr lubálna punkcia (vpich do oblasti miechy).
Bohužial do dnes neexistujú lieky na preliečenie, len na pozastavenie. Držím palce!

katkka08
autor
18. máj 2019

@ivca82 ivi vieš my povedať čo je atak pri SM?

cluiy39
18. máj 2019

@katkka08 ahooooj, ja od mojich 17 ☺️ Kľudne píš, ak máš otázky ☺️👍🏼

katkka08
autor
18. máj 2019

@cluiy39 vieš my povedať čo sú ataky ?

cluiy39
18. máj 2019

@katkka08 Samozrejme☺️, polopatke, je to aktivita ochorenia - tak by som to nazvala.
Dôležité čo by som napísala je, kedy sa považuje ATAK ako taký je, ak trvá viac ako 4 dni a neustupuje - (napr.: tŕpnutie končatiny, zahmlené videnie a bolesť oka... atď.)
Tie 4 dni je to pre to, že niekedy to príde a odíde, dajme tomto tŕpnutie dva dni je končatina stŕpnuta na ďalší deň nemusí - toto atak NIE JE.
Z mojej skúsenosti je to len varovný signál, aby som uvoľnila tempo či už v práci, alebo v čom koľkej proste kľud oddych a dopĺniť magnézium - ale každý sme iní 😉
Ty to máš potvrdené? Ak sa teda smiem opýtať?? ☺️

katkka08
autor
19. máj 2019

@cluiy39 nemam potvrdenú sklerozou multiplex ale príznaky tomu tak akoby naznačovali nohy my trpnu mam ich takéto necitlive a oči taktiež vidím dvojmo a keď chcem ako tak vedieť tak musím jedno oko zatvoriť inak sa my všetkom rozdeľuje není to po prvy raz tak ako ty hovoriš pride to akoby z jasného neba raz je lepšie a raz na nevydržanie

ivca82
19. máj 2019

@katkka08 u kazdeho sa prejavuje inak, ale vseobecne novy priznak alebo zhorsenie (tak, ze si to naozaj vsimnes) stareho. Trva viac ako den, oficialne aspon 48hodin. U mna to bola napr. lava ruka a noha, nastastie nie uplne znefunkcnenie, len ciastocne.

katka.sp
19. máj 2019

@katkka08 nemusi ist o SM, ja tskzo fungujem 3 roky denno denne a ze tetania, bolo mi uz robene dvakrat MRI, nastastie lezie nie su vysledok tetania

katkka08
autor
19. máj 2019

@katka.sp a čo uživaš aku liečbu máš

katka.sp
19. máj 2019

@katkka08 magnezium a antidepresiva, mic mi vsak zatial nezaberaju:(

katkka08
autor
20. máj 2019

@katka.sp a ake antodepresiva keď sa môžem opýtať

katka.sp
20. máj 2019

@katkka08 momenttalne mam sertralin

iwka_77
29. máj 2019

@cluiy39 vieš čo nie je to celkom tak. Aspoň teda čo viem od kamošky. Ona má tento problém a jej za atak rátali aj taký, čo trval približne dva dni. Vraj keď trvá viac ako 24 hodín, tak už sa to môže považovať za atak 😉

cluiy39
29. máj 2019

@iwka_77 Ďakujem za túto informáciu ☺️

helena1234
5. júl 2019

Ja mam sklerozu multiplex. Prave potvrdenu z lumbalky. Moje problemy boli uplne prve trpnutie prstov na pravej ruke, potom zavrate. Akoby opita som bola. Teraz cakam na cetrum.

nelca84
7. júl 2019

@katkka08
Ahoj, mne diagnostikovali sm pred necelymi dvoma mesiacmi. Mojim priznakom bol zapal ocneho nervu.