Je normálne, aby sa psychiater choval k pacientovi empaticky?

25. jún 2021

Ahojte, liečim sa na uzkostno-depresívnu poruchu, ale mám pocit, že psychiatrička mi len povie nejaké bláboly o tom, ako funguje mozog, že to bude ešte dlhá liečba a dá mi papier na lieky.Snažím sa to pochopiť, predsa len sa v jej odbore stretáva určite s rôznymi ľuďmi a ich problémami a ťažkosťami, ale je normálne aby sa psychiater choval k pacientovi empaticky a ja som tak od nej trochu cítila podporu v liečbe?

ivaa_
25. jún 2021

Určite by sa mala chovať empaticky a byť tvojou podporovou, pretoze ty si išla ku nej aby ti pomohla A mala v nej nejakú dôveru. Ja by som určite zmenila lekára

autor
25. jún 2021

@ivaa_ Ďakujem ti. Budem sa snažiť nájsť niekoho lepšieho.

bloger
25. jún 2021

Vieš možno je tak zvyknutá odborne komunikovať ale pre pacienta ktorý je laik a potrebuje pomoc sú to len také odborné reči samozrejme mala by byť empatická skús ju o to požiadať určite sa bude snažiť komunikovať to tak aby si s toho niečo aj mala a pomohlo ti to

kittykat22
25. jún 2021

To co pises, je psychiater ktory pomaha expresne od problemov. To je jeho praca - zhodnotit stav pacienta a ked vidi ze je stav blby, predpise lieky. Ale to co ty hladas je psychoterapia - to robi tiez psychiater ale je na to specializovany. Je to paralela ortoped/psychiater, rehabilitacia/psychoterapia .... musis dochadzat kazdy tyzden k niekomu dlhodobo - a tomu sa tvoj sucany lekar nevenuje. Pozri si online psychoterapia na google v tvojom okoli alebo znamy lekar a tam si pozri kto sa ti bude pacit. Precitaj recenzie ... ja som dochadzala sukromne a bolo to super. Bolo to presne to, co od toho ocakavas. Mala som terapiu bez liekov - nebola potreba.

irusa
25. jún 2021

no v dnešnej dobe nikto nemá čas... šupne ti AD za ktoré dostane prachy...a choď preč

autor
25. jún 2021

@bloger
@kittykat22
Ďakujem vám za odpovede. Je pravda, že ako odborník určite musí byť nad podobnými problémami nad vecou a uviesť pacienta trochu do toho, aby porozumel, čo sa mu deje v hlave. Mám ísť teraz len na prvú kontrolu a som z toho trochu nervózna.

kittykat22
25. jún 2021

povedz jej, ze by si rada psychoterapiu a ze by si rada doporucenie na terapeuta. Urcite ti da par mien. Este povedz ci by si radsej zenu alebo muza. urcite sa neurazi. je to otazka ktoru dostava bezne.

anjelicek26
25. jún 2021

Myslim ze je to ako pisu vyssie, je rozdiel riesit akutne problemy a rozdiel dlhodoba terapia s pacientom. Ak ides len na prvu kontrolu, tak je to vsetko proste este cerstve a velmi kratko. Musite si vybudovat vztah a doveru.

autor
25. jún 2021

@anjelicek26 Je pravda, že treba v takýchto prípadoch asi budovať nejaký ten vzťah a dôveru. Som z toho v takom strese, že si neustále dookola v hlave prehrávam, čo budem hovoriť a ako to bude vyzerať. 🙈

mogaa
25. jún 2021

Empaticky sa k tebe bude chovať možno lekár čo má podobnú diagnózu on sám alebo ju má niekto z jeho blízkych- vtedy ťa vie pochopiť...ale stále ťa berie ako ďaľšieho pacienta, si pre neho cudzí človek, jeden z mnohých ďaľších pacientov...ak by mal mať lekár empatiu ku každému pacientovi tak toto povolanie nemôže dlhodobo vykonávať lebo stretávať sa denne s bolesťou je veľmi ťažké znášať psychicky, jednoducho väčšina sa proti tomu "obrní" a si len jeden z mnohých

kittykat22
25. jún 2021

@mogaa to co pises nie je pravda. Sama som psychoterapiu absolvovala a poznam ludi co ju absolvovali a lekar bol empaticky aj napriek tomu ze sme sa mu nehadzali okolo krku.

panelacikova
25. jún 2021

@mogaa byť empatický neznamená prevziať problémy iného na seba a preciťovať ich. je to len schopnosť pochopiť toho druhého, skúsiť sa vžiť do jeho kože a ak sa dá, tak pomôcť. empatia nie je vírus ani choroba, nepreskočí na teba (to myslím v dobrom, nepoučujem), ja som napríklad veľmi empatická osoba. ale prežívam vnútorne potom už len svoje problémy a starosti, nie toho druhého. hoci ho chápem a viem, aké má problémy a ťažkosti, ale vnútorne sa nimi nezapodievam, keď sa naše cesty rozídu. iné je, keď sa to týka blízkej osoby, vtedy áno, ale to je asi pochopiteľné.

mogaa
25. jún 2021

@kittykat22 chcela som tým len povedať že inak sa k tebe bude chovať lekár ktorý má skúsenosť s daných ochorením alebo ho mal niekto z jeho rodiny a inak ak vie o danom ochorení len z počutia pacientov....každý asi vie čo je to depresia a napriek tomu ak ti niekto povie že má depresie a sama si si tým neprešla to budeš vnímať inak ako keby si si tým prešla či ty alebo tebe blízka osoba.....ty môžeš vedieť príznaky daného ochorenia ale ťažko mu budeš rozumieť ak si si tým sama neprešla....

kittykat22
25. jún 2021

@mogaa to ale asi nebude pravda 🤷🏻‍♀️ Napriklad pedo psychiater ktory pomaha detom s autizmom, moze byt fantasticky specialista a dochaze chapat nestandardne spravanie deti a pomoct im. napriek tomu ze sam autizmus nema. To co pises skutocne pravda nebude.

mogaa
25. jún 2021

@kittykat22 možno máš pravdu a empatiu u lekára vnímam inak ako je....ja to beriem podľa seba, o sebe si myslím že som empatická, napriek tomu že sa ma veľa vecí čo sa týka druhých dotkne, rovnaký "problém" vnímam u rôznych ľudí odlišne a preto aj odlišne reagujem....čiže pre niekoho môžem byť empatická a pre iného nie....

aandrea9
25. jún 2021

@kittykat22 namiešaj hrušky s jablkami. Psychoterapiu robí psychológ, psychoterapeut. Psychiater predpisuje lieky, psychoterapeut nie. Autorka... psychoterapiu si skúšala?

kittykat22
25. jún 2021

@aandrea9
Psychoterapiu robi psychiater/psychoterapeut. To je lekar s titulom Mudr., ktory ma vystudovanu medicinu. Psycholog nie je lekar, nema titul mudr. pretoze studoval psychologiu - a ten ziadne lieky nepredpise, lebo nesmie.

... myslim, ze si to trosku pleties.

alexk12
25. jún 2021

Takto ti poviem o tom presne psychiater je nakeca ti blbosti dá lieky a môže si ta odskrtnut, česť výnimkám na vykecanie je skôr psycholog

leuchtturm
25. jún 2021

ak ti tato lekarka nevyhovuje, najdi si inu.

aandrea9
25. jún 2021

@kittykat22 psychoterapiu robí človek,ktorý vyštudoval psychológiu, napr. Na FFUK a má titul Mgr. Určite si to nepletiem.