Isotretinoin Actavis a menštruácia (potrebujem vážne pomoc)

lenkak0
21. júl 2018

Ja viem,že už som tento článok pridávala,no neprišla mi naň žiadna odpoveď a už som zúfalá..potrebujem poradiť a hlavne nejakú tu podporu od niekoho,kto ma chápe..Viem,že to je veľmi dlhé :( ale bojím sa o svoje zdravie a ako sa v texte dočítate ,doktorka mi nič nezistila..V decembri som začala užívať lieky na akné (presnejšie Isotretinoin Actavis)..Mala som polovičnú dávku no ani tá mi nerobila extra dobre.Mala som strašne suché pery,na rukách a na niektorých častiach tváre sa mi robili až ekzémy -nepomáhalo ani neustále krémovanie ale keď som bola u doktorky na vyšetrení vraj to tak má byť a telo si musí zvyknúť na vysokú dávku vitamínu A.. hovorím si okey..to,že sa mi spolužiačky smiali,že tie pery vyzerajú hrozne som prežila.No potom som začala mať problém s menštruáciou..mala som ju 2týždne stále..potom som mala 2 týždne pauzu,potom znovu 2 a 2tyždne a zas 2 týždne menzes..hovorím si teda,že by som mala ísť k doktorke..keď mi tá menštruácia po tých 2t skončila mala som len 4dni pauzu a zas začal nepekný krvavý výtok...k doktorke som sa objednala hneď ako sa dalo.. pri vyšetrovaní mi nič nezistila..vraj je všetko ok a že mám len výkývy alebo také niečo..ale ako také niečo môžem mať? nepoviem keby mám prvý,druhý rok menštruáciu ale keď ju mám už skoro 7rokov tak to teda nechápem...a tak mi gynekologicka predpísala duphaston na úpravu (antikoncepciu som nechcela-nemám s ňou dobré skúsenosti..) ..keď som užívala lieky na úpravu bolo skoro všetko ok..dávkovanie som mala na 3mesiace a ked mi popri tých liekoch začala menštruácia,ktorá mala začať až o 5 dní tak som sa zľakla a prestala som užívať oba lieky aj na úpravu,aj na akné..ked som to prestala užívať menštruácia mi meškala až mesiac.takže som šla znovu ku gynekologičke..zas všetko ok a dala mi znovu lieky na upravu ,ktore potrebujrm aby mi náhodou menzes nezačal na dovolenke (skazilo by mi celý výlet u mora) ..lieky budem užívať tak ako mám neposúvala som si nič..pekne chcem aby mi to pokračovalo tak ako to má byť po danom cykle..a dnes..mala som zase trochu špinavý výtok..mám sa niečoho obávať? Mal niekto podobné skúsenosti? Lebo už fakt neviem k čomu to mám dať.. mám to z tých liekov od kožnej alebo je nejaká pravdepodobnosť,že mi niečo môže byť no doktorka si to nevšimla? ...ďakujem že ste to dočítali až do konca a ešte viac Ďakujem za rady...

lavender21
21. júl 2018

@lenkak0 ahoj, tvoja situácia ma veľmi mrzí ☹ z dostupných údajov o lieku som nenašla informáciu, že by isotretinoin mal ovplyvňovať menštruáciu. Každopádne je to veľmi silný liek, s veľkým množstvom nežiadúcich účinkov bohužiaľ... To ako popisuješ zmeny na koži je naozaj u tohto lieku úplne bežné, berieš ho aj teraz v lete? Ako dlho ho užívaš? Ak to má u teba takýto vplyv na menštruáciu asi jediným riešením bude po doužívaní tohto lieku užívať pár mesiacov liek na úpravu cyklu, aby sa to dalo zas do normálu... Ako si na tom s akné? Je to už lepšie? Ako dlho ti vravela kožná že budeš liek ešte užívať? Podľa mňa ak by niečo nebolo v poriadku gynekologička by to bola odhalila na vyšetrení. Vieš, ono tým aká si teraz nervózna z toho nepravidelného cyklu môže byť že sa to kvôli stresu ešte zhoršuje a nie je pravidelný... Teraz si užívaj dovolenku a ak sa ti potom bude stále zdať že niečo nie je v poriadku pôjdeš znova za gynekologičkou, poprípade ju vymeníš. O nepravidelnom cykle by si mala povedať aj kožnej, mala by to nahlásiť výrobcovi lieku ako nežiaduci účinok...

lenkak0
autor
21. júl 2018

@lavender21 Veľmi moc ďakujem,že ste mi odpovedali a že ste si našli čas a aj ste niečo o tom hľadali..tiež som hľadala a nič som nenašla čo sa týka toho nepravidelného cyklu..Lieky som užívala od toho decembra..u kožnej na kontrole som bola v máji a keď som jej o tom povedala tak mi povedala,že problém s cyklom by nemal byť spôsobený liekom.Liek sa nemôže užívať keď je slnečno no ona mi ho predpísala ešte do konca júna no v júny som to prestala užívať kvôli tej menštruácii..pleť mám už celkom peknú aj keď občas sa mi nejaká vyrážka objaví no do dňa aj zmyzne a taktiež chrbát už nemám taký vyhádzaný ako kedysi..gynekologička mi predpísala na úpravu spomínaný Duphaston..užívala som ho 3 mesiace ( marec,apríl,máj) okolo 14.mája som mala menštruáciua a teraz až 3.júla ...no a tabletku Duphaston som mala začať užívať teraz 23.júla no včera 20.júla mi začal krvavý výtok tak som dostala strach či mi niečo nemôže byť ☹ a neviem k čomu to mám pripisovať..či to môžem mať z tých tabletiek od kožnej alebo môže byť niečo mne no doktorka si to nemusela všimnúť..

lavender21
21. júl 2018

@lenkak0 práve že viem že by sa za slnečného počasia nemal brať, tak som dúfala že už ho neberieš... Ono určite aj tak radšej používaj teraz silnejší faktor opaľovacieho krému lebo tá koža je citlivá... A aké vyšetrenia konkrétne robila gynekologička? Brala ti aspoň krv na hormonálny profil, či sú hormóny v poriadku ako majú byť? Aj doktorky vedia že to nemá prečo byť z toho lieku, ale pokojne to môže byť nežiaduci účinok ktorý sa zatiaľ u nikoho neobjavil a preto ho výrobca nespomína. A máš pocit že teraz to nie je menštruácia, len nejaký výtok? Nie je možné že máš len špinenie počas ovulácie? Časovo by to vychádzalo že teraz by si mala mať ovuláciu...

lenkak0
autor
21. júl 2018

@lavender21 robila mi len bežné vyšetrenie..žiadne odbery mi nerobila..A neviem či to bude menštruácia..bolí ma mierne brucho ako pri menštruácií ale je tam len to mierne špinenie..nikdy som takéto špinenie nemala takže sa v tom nevyznám

lavender21
21. júl 2018

@lenkak0 @lenkak0 keď je to len špinenie a nie vyslovene krvácanie môže byť naozaj že je to ovulácia, niektoré ženy to tak majú. Skús si pogoogliť. V tom prípade si naozaj toho 23.7. nasaď duphaston. Je to hormón ktorý sa práve tvorí po ovulácii, do menštruácie, keď ho prestaneš brať telo ho má zrazu málo, "pochopí" že je čas na menštruáciu.

lenkak0
autor
21. júl 2018

@lavender21 googlila som lenže tam mi vyhladalo viacero vecí,preto som si nebola 100% istá a tak som skúsila napísať sem,že či náhodou nevie niekto niečo poradiť..Ďakujem ešte raz za radu..moc si to vážim aspoň ste ma upokojila 😊

lavender21
21. júl 2018

@lenkak0 tak to som rada 🙂 podľa mňa sa naozaj nemáš čoho báť... A ak si naozaj nie si istá, určite ťa doktorka znova vyšetrí, všetko skontroluje, ak by s tým mala problém, kedykoľvek ju môžeš zmeniť... Teraz si užívaj dovolenku 😉