Invalidný dôchodok - schizofrénia

filome555
3. máj 2022

ahojte, chcem sa opytat, ake mate skusenosti, diagnoza schizofrenia, ak uz invalidny dochodok ( ID ( poberate viac rokov , stalo sa niekomu, ze na kontrolnej posudkovej komisii ID odobrali, alebo vyrazne znizili ? Alebo ak ho uz priznaju, zvyknu ho ponechat? diky

alenah31
3. máj 2022

@filome555 toto je veľmi otázne. Tak ako pri iných chorobách aj pri schizofrénii sa liečba pohýna dopredu. Ak medzičasom vyvinuli liek, liečbu či operačný zákrok ktorý by vedel skvalitniť Váš život, odstráni, zmierni alebo úplne dokáže tlmiť príznaky choroby tak, že budete vedieť "existovať" plnohodnotne - áno môžu ID odobrať alebo len znížiť. To posúdi posudkový lekár. Sú diagnózy kde to možné nie je - tam sa nový posudok ani nežiada a ID je trvalý. Tuto to ale skôr vidím len ako "povinné sedenie" a ID ostane tak ako je.

martinkatinka
3. máj 2022

Ja si myslim, ze to mozu prehodnotit a znizit. Moja mama mala po odobrati oblicky plny ID, po cca 10 rokoch sa rozhodli, ze jej stav sa zlepsil, respektive vie s tým zit a ID prehodnotili na polovicu.

jajo1
3. máj 2022

máme v rodine ID z dôvodu schizofrénie, 3x prehodnocované, ani raz nebol id odobraný ani znížený, pri štvrtej posudkovej komisii posudkový lekár uviedol do správy chronický stav a bolo nám povedané, že po takomto náleze už nebude dotyčný predvolávaný na posudzovanie a miera postihnutia v momentálnej výške zostáva až doživotne. Pri schizofrénii zatiaľ nie je vyvinutý žiaden zázračný liek ani operačný zákrok, ktorý by plne odstránil chorobu.

napetra
3. máj 2022

Tiež si myslím, že pri tejto diagnóze invalidný dôchodok nebude odohraný, ani znížený. Je to nevyliecitelna choroba. Po viacerych rokoch už ani nezvyknú predvolavat pred posudkovu komisiu. Na vašom mieste by som si nerobila starosti a obavy.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
3. máj 2022

@filome555 Tiež si myslím, že ponechá sa už väčšinou. Treba si dávať pozor, vraj sa hodnotí to, že či sa chodí na kontroly, užívajú lieky a tak... Ak nie je dobrá spolupráca tak môže sa prehodnotiť. Neviem no, nemám s tým skúsenosť, žeby sa niečo menilo (ja som už 2x si udržal tie vysoké %), ale tak mi bolo vysvetľované mojim psychiatrom. Možno záleží to aj od druhu schizofrénie. Existuje viac typov...

filome555
autor
4. máj 2022

udajne ked je F20.0. paranoidná schizofrenia, tak by to snad bolo OK. Takuto mam. Ale doslo k zlepseniu - tak je to aj napisane v lek. sprave, ale stav je kolisavy ....tak preto sa obavam....

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
napetra
4. máj 2022

@filome555 Nemusis mat obavy pri tvojej diagnoze. Viem, ze ist pred posudkovu komisiu je stres aj pre zdraveho cloveka nieto este s tazkou diagnozou.

kim2028
4. máj 2022

Tak ako bolo napísané netráp sa tým. Aj ja som mal napísané, že niečo sa mi zlepšilo a nechali mi plný invalidný. Súhlasím so zoro9836 je to tak no. Aj keď osobne ja mám veľmi dlho len varovné príznaky. Pribúdajú (mám už 3 alebo 4), ale na šťastie psychóza sa nedostavila ešte a dúfam, že sa ani nedostaví...

filome555
autor
5. máj 2022

no a najhorsie je, ze aj syn uz zacal mat priznaky. Priserne na tom je, ze som obvolala x psychiatrov, a vsade mi povedali, ze maju plno, dnes ziskat dobreho lekara je fakt umenie. Za posledne obdobie vraj pribuda mnoho psych. pacientov.
Inak ste hrozne zlati, ze mi odpovedate......

kim2028
5. máj 2022

@filome555 To ma mrzí. Ani nie tak pribúda, ako nepracujú poriadne, lebo Covid. Viem, ako u nás nedostanem sa ani cez sestričku. Sestrička povie, že nie je to akútny stav a stačí predpísať lieky. Aj keď tie príznaky môžem mať skutočne po covide a asi sa to aj vtedy začalo... Hlavne ten zlý spánok, nesústredenosť, napokon aj depresívne príznaky... Inak sleduj syna, a keď bude zle a zhoršovať tak skús zavolať mu rýchlu...