Hypermobilita a hormóny

nikaikadominika
5. aug 2024

Ahojte, urcite sa tu najde vela zien, ktore maju kvoli hypermobilite bolesti napr.chrbta. Z viacerych anglickych studii a clankov som vycitala,ze existuje ista suvislost aj s uzivanim hormonov, alebo antikoncecpie...ze u niektorych ludi sa vacsinou zhorsia bolesti, ale ak sa niekomu podari natrafit na spravnu kombinaciu hormonov, vraj dokaze HA aj zlepsit bolesti a teda aj neziaduce ucinky hypermobility...
Mate niekto prosim skusenosti, ze sa vam po nasadeni HA alebo inych hormonov zlepsili bolesti spojene s hypermobilnym syndromom? Resp.,zlepsili sa vam nejake chronicke bolesti chrbta, alebo naopak zhorsili?
Citala som,ze testosteron moze pomoct s bolestami, resp. rastom svalovej hmoty...
Roky mam bolesti, som hypermobil, pravidelne cvicim uz mesiace podla instrukcii fyzioterapeuta, riadim sa jeho pokynmi, no aj tak sa nemam uplne dobre...hladam hlbsiu pricinu...
Za vase skusenosti dakujem 🙂

beata_k
5. aug 2024

@nikaikadominika Zaujimala by ma ta studia. Neviem si predstavit ako by mi testosteron zabranil v pohybe mojho klbu. Pri hypermobilite musis cvicit veeelmi vela aby tvoje svaly drzali klb na mieste a "branili" mu v rozsahu.
K otazke: Mam hypermobilitu a beriem HAK. Ziadnu zmenu nepocitujem

surama
5. aug 2024

@nikaikadominika Ahoj, na tvoju otazku neviem odpovedat, ale tiez chodim ku fyzio na rehabky, cvicim doma zatial kratko, ale mne sa zda, ze to celkom pomaha. Mam hypermobilitu a problemy s platnickou v driekovej casti a po cviceni mi je vzdy lepsie. Fyzioterapeutka mi to vysvetluje tak komplexne, co s cim suvisi, ktore casti tela mam slabe a tie maju dopad na ine casti...celkom mi to dava zmysel a myslim si, ze ked zacnem poriadne silovo cvicit, tak sa da aj chrbat do poriadku. Chce to proste mat pevne telo a nabrat svaly, aby drzali tie klby, tak ako pisala aj baba vyssie.

nikaikadominika
autor
5. aug 2024

@beata_k nezabranil, pose sa tam, ze testosteron pomaha bufovat svalovu hmotu, cize hypermobilni, ktori maju problem s nedostatkom svalov, ktore aj napriek cviceniu naberaju, ale velmi pomaly, tak ze ten testosteron napomaha k vacsiemu bydovaniu svalstva...neviem, je to studia, len v plienkach, na slovenskych weboch o tom nie je ani zmienka...plus vraj progesteronova HA este viacej zhorsuje tieto bolestne stavy pri hypermobiloch...je dokazane, ze pohlavne hormony maju priamy vplyv na tvorbu kolagenu, na pruznost vazov, sliach atd...ale podla tej studie sa nevie,ze ktory presne hormon a v akych pomeroch by musel byt davkovany, aby potlacil bolesti pri hypermobilite...takze uzivanie HA a celkovo hormonov este nie je v tomto smere dostatocne prebadane,ze ake to ma ozaj dopady na liecbu,su to len dohady...preto sa len tak nezavisle zaujimam, ci nahodou niekomu HA nepomohla/nezhorsila tieto stavy, hoc aj uplne nevedomky...

Ja cvicim dost vela, teda aspon na moje pomery, kedze sport nie je vobec moj konicek, ale donutim sa tak 4-5x tyzdenne na pol hod cvicenie,ktore mi dal fyzio...urcite je to lepsie, ako to bolo pred pol rokom, ale stale sa mi vracaju bolestive epizody, spazmy aj napriek mojej snahe o zmenu stereotypov pohybu, cvicenie atd...viem,ze je to beh na dlhe trate a ako povefal moj fyzio, ze to uz nikdy nebude dobre a bez bolesti...nedokazem tuto skutocnost prijat a tak patran este dalej...🙂

nikaikadominika
autor
5. aug 2024

@surama taketo skusenosti mam aj ja...len som trosku demotivovana tym,ze mne fyzio povedal, ze to sa nikdy neda uplne doporiadku,mozem len korigovat mieru bolesti cvicenim...a nejako sa neviem s tymto faktom zmierit, tak hladam dalej 🙂

surama
5. aug 2024

@nikaikadominika Chapem. Hej, je to take, ze clovek musi strasne vela cvicit a snazit sa menit tie stereotypy a vysledky su slabe a dlho trva, kym vobec nejake su. Ono podla mna tie cviky od fyzio nestacia, mne to pride, ze fyzio len tak navedie, ze co a ako..nauci spravne dychat, postavenie tela pri cviceni, nejake pravidla a tak. Ale podla mna treba cvicit silovo a jest dostatok bielkovin, aby sa tie svaly mali z coho budovat. Tiez este nie som v tej faze, chcela som najprv tu platnicku poriesit, ale dnes mi fyzio odobrila aj silove cvicenie, takze aj ked sa mi vobec nechce, tak chcem to skusit ci to potom zmierni, resp. odstrani bolesti chrbta.

Ale toto, co si pisala o tych hormonoch, tak podla mna to vobec nie je blbost a nieco na tom bude, lebo si vezmi, ze mne tak v tehotenstve poklesla klenba na nohe (aj ked som skoro nic nepribrala) a fyzio vravela, ze je to vplyvom hormonov...ved aj panva sa vdaka nim pomaly roztahuje pred porodom. Skor by som teda mozno hladala nejaky suvis s estrogenom.

beata_k
5. aug 2024

@nikaikadominika Zaujimava teoria. Tak ano, testosteron a svaly idu k sebe. Ja som sa na fyzio uz vykaslala. To chce posilku.

nikaikadominika
autor
5. aug 2024

@beata_k a ako casto v posilke cvicis? A aka doba uz presla odkedy si presla z fyzio na posilku? Mas aj nejakeho specialneho trénera, ktory ti dal cviky s ohladom na hypermobilitu?

beata_k
5. aug 2024

@nikaikadominika Skoncila som s fyzio pred mesiacom. Do posilky som sa este nedostala, ale vnutorne citim, ze s fyzio to je slabe a pokrok ide velmi pomaly. Specialneho trenera nehladam. Urcite si s nejakym chcem prejst posilnenie brucha a chrbta. To je v mojom pripade slabina.

nikaikadominika
autor
5. aug 2024

@surama a co podla teba predstavuje, ze cvicit silovo? Lebo mne fyzio postupne pridava zataz...najprv som zacinala len takymi jednoduchymi cvikmi, postupne sme presli na cvicenie vlastnou vahou, vela plankovych pozicii a teraz mi dali uz aj 3kg cinku k niektorym cvikom...proste postupne, neda sa hned skocit na posilku, lebo by doslo k zraneniu...ale niekedy to ajbmne pride,ze potrebovala by som asi uz aj nejake cinky podvihat, aby sa ten chrbat viac spevnil, lebo mi to pride,ze to ide velmi pomaly...

Inak mne sa zhorsil pocas materskej a home officu halux...urcite aj hormony zohravaju ulohu v tomto..llen je smutne,ze hypermobilita sposobuje bokesti veľmi vela ludom a ziaden doktor na SVK nie je ochotni sa tym nejako zaoberat, resp.ze ortopedi a fyziatri sa v nasej medicine vobec nezaoberaju hypermobilitou,neberu to pomaly ani ako diagnozu...kazdy lekar ma vkuse odpaljuje len tym,ze aaa to za to moze stres,sedava praca,malo pohybu...ale posledne 3 roky som vsetko toto zmenila a stale to nie je lepsie...takze uz mam pokrk nasich lekarov a ich unahlenych zaverov bez akýchkoľvek testov a vysetreni... 😵‍💫

nikaikadominika
autor
5. aug 2024

@beata_k a ako dlho si cvicila s fyzio? Ak sa smiem este spytat...

beata_k
5. aug 2024

@nikaikadominika Asi 5 mesiacov.

minilla
5. aug 2024

Ak hladas hlbsiu pricinu, pozrela by som sa aj na psychosomatiku. Aky vedies zivot? Si spokojna a vyrovnana - pracovne, sukromne? Nic ta netazi? «Nenesies na pleciach nejaku tazobu? Ako si na tom so vztahmi - k sebe a k inym?

nikaikadominika
autor
7. aug 2024

@minilla ano, psychika je silna vec, súhlasím....mozno aj to je problem...no je tazke byt spokojna a vyrovnana, stale usmiata...asi každý dospely ma v zivote nejake to trapenie...🙂