Histamínová intolerancia a eliminačná diéta - rady

katuska810
3. feb 2018

Ahojte. Diagnostikovali mi možnú histamínovú intoleranciu, odporúčali mi držať nízkohistamínovú diétu.Veľmi rada by som Vás poprosila o radu ohľadom eliminačnej diéty..čítam knihy, zoznamy, niektoré si dosť protirečia v niektorých potravinách..veľmi rada by som Vás chcela poprosiť o rady, čo jesť počas eliminačnej diéty? vedeli by ste mi poradiť nejaké recepty ( raňajky, obed, večera) počas eliminačnej diéty? veľmi pekne Vám ďakujem 🙂

mirkavic
3. feb 2018

@katuska810 ja som ju pred pár rokmi mala...snaž sa hlavne vyhnúť všetkým alergénom, zeleninu a ovocie z obchodu radšej vôbec tam je chémie do bludu a telo je na to veľmi citlivé...je to fakt nanič tá diéta nerada na to spomínam ako mi všetci robili chuťky a mne len sliny tiekli 😅..poskúšaj čo ti nespraví nič jedz kľudne koľko chceš, čo to spraví čo i len malú reakciu radšej nejedz a skôr sa z toho dostaneš...telo ti povie samo..aspoň u mňa to tak bolo...jedla som hlavne biele jogurty, ryžu a cestovinu, biele pečivo...viem nezdravé ale čo už narobíme 😞 ovocie a zeleninu som si musela odpustiť...okrem mrkvy asi na všetko som mala zlú reakciu...čo nebolo domáce to bolo tabu...a čokolaaaada, moja obľúbená musela tiež bokom 😓 poskúšaj, uvidíš 😉 ja som sa tými papiermi neriadila, telo mi hovorilo samo

mirkavic
3. feb 2018

@katuska810 ...ešte ak môžem doplniť..hlavne si dávaj pozor na jedlá s vysokým obsahom E-čiek...raňajky a večere jogurty, suchare, kukuričné chrumky, chlebík s maslom, párky bez obsahu papriky!, syr a tak podobne...no a obedy všeličo len pozor hlavne na paradajky! ..ja som najčastejšie jedla syry na rôzne spôsoby, zemiaky so syrom a smotanou, vselico mliecne

katuska810
autor
3. feb 2018

mirkavic ďakujem veľmi pekne za rady.. 🙂 a teraz to máte ako? stále dodržiavate nízkohistamínovú diétu?

prevenar
3. feb 2018

@katuska810 drviva vacsina takychto problemov je mlieko/mliecne vyrobky a lepok. ..ak vynechas, tak sa ti podla mna zvysok upravi.

meesha
3. feb 2018

@katuska810 zadne jogurty, ani syry, natoz parky. Na uzeniny zapomen, syry jen cerstve (nekdo toleruje mladou goudu, muzes zkusit), jogurty take az po eliminacni fazi, nekdo toleruje, nekdo jen urcity typ - kulturu.

Syry-lucina, zerve, balkan, cottage
Staci se mrknout do seznamu a mas jasno ;)

veriine
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirkavic
4. feb 2018

@katuska810 zaujimavé že mliečne výrobky sú zakázané? 😮 tie jediné mi robili dobre tak neviem 😅 teraz je už všetko v poriadku stále si radšej pre istotu odpustím paradajky či pomaranče..teraz už dupľovane keďže kojím....ale toto s mliekom ma zarazilo veď práveže bez tých mliečnych vecí by som fakt nevedela čo jesť poriadne 😅 ..veď skús, uvidíš, telo povie 😉

mirkavic
4. feb 2018

@katuska810 a ako sa ti tá his.int. prejavuje? mne sa prejavovala tak ze cokolvek zle som zjedla okamzite som sa mi spravilo kooopec velkych svrbivych vyrazok na bruchu a nohach...aj ked mi robili ten test na ruke na alergeny jediny histamin mi bujne scervenal...tak neviem mozno to ma kazdy inak, ale mliecne produkty mi rozhodne zle nerobili 😊

veriine
4. feb 2018

@katuska810 ja som na eliminacke tyzden, a uz som prisla na to, ze mi nesedi brokolica 😀. A vsade je uvedena ako povolena potravina. Budes musiet prist sama na to, co ti prospieva a neprospieva...samozrejme som vysadila aj mlieko (s tym "vsetky" mliecne vyrobky).
A zacina sa prve dni na ryzi - ja som mala 3 dni ryzove a postupne pridavam. Vela stastia 🍀

PS1: biele jogurty su uplne zakazane, na to velke pozor! Taktiez syry, parky (to nie je cerstve maso! ale spracovane, co sa absolutne nesmie) ...
Takze nerozumiem o akej “hit” pise mirkavic 😲

A neviem, ci sa HIT da niekedy zbavit, myslim, ze ju dokazes len potlacit na minimum. Ten enzym sa proste sam nezacne tvorit ani dietou, nou len odstranis symptomy, ktore ti histamin sposobuje. Histamin je vo vsetkom - jedine cista pitna voda ho nem. Takze uplne odstranenie HIT podla mna neexistuje.

@mirkavic symptomy hit sa vraj pocas tehotenstva potlacia same. Mliecne vyrobky zakakazne nie su, urcite ale to co si vymenovala ty zakazane je!
Do mliecnych vyrobkov predsa spada aj mlieko, maslo, smotana, tvaroh atď. a tieto mozes pri hit. Treba si pozriet svajciarsky zoznam a vedela by si.

veriine
4. feb 2018

@mirkavic HIt sa zistuje z krvi (normálny krvny odber u imunologa) alebo u gastroenterologa

mirkavic
4. feb 2018

@veriine ano vsetko som podstupila u imunologicky a ona napisala zaver do papierov ze histaminova intolerancia a nasadila lieky

jana_eyre
4. feb 2018

@mirkavic pri histaminovej je to velmi individualne, kazdy si musi odsledovat co mu konkretne robi zle.. ma ju moj muz aj najstarsi syn a asi aj ja, ale ja ju nemam potvrdenu.. neda sa to tak jednoducho, ze nieco vynechas a je dobre ako si niektori predstavuju.. zakladom vsak je, jest vsetko cerstve, ziadne polotovary, udeniny a podobne.. ak sa chystas napr. na oslavu da sa kupit enzym v lekarni..

veriine
4. feb 2018

@mirkavic a este dodam, ze jedlo sa ma jest iba cerstvo pripravene - neohrievat. Ohrevom sa niekolkonasobne zvysuje v tom jedle histamin. Liecbou na hit je jedine dieta.
Ak myslis daosin, ten je len barlicka.

mirkavic
4. feb 2018

@veriine okej vsak ja viem podla svojho tela co posobilo na histamin a nasledne vysypane vyrazok, davam tu svoju skusenost podla svojho tela nie podla nejakych svajciarskych tabulok...nech sa kazdy zariadi ako chce, chcela som len dobre....

mirkavic
4. feb 2018

@veriine a ano pridavam sa tiez ze jedla musia byt vzdy cerstve, neohrievane

rebeka11
4. feb 2018

To je jdeno ci ohrievas (ci to jes studene ;D) histamin sa v jedle zvysuje tym, ze uz niekolko hodin ci dni stoji jedlo napr v chladnicke.. Inak najviac zvysuje histamin v tele STRES. Cize ten by si mala vo svojom zivote eliminovat (viem, ze to nie je jednoduche), niekomu sa moze zvysovat ci uvolnovat histamin sportom, pri ktorom dosiahnes vysoku tepovu frekvenciu.. Ked mas stres a este do toho prijimas vysoko histaminove potraviny napr kvasenu kapustu a fermentovane potraviny ,konzervy a potraviny priemyselne spracovane konzervantami, Eckami vtedy isto pocitis priznaky diagnozy HIT...

veriine
4. feb 2018

STRES je diskutabilny - pod stres spada aj ked sa "prisilno" tesis, to je tiez pre telo stres (napr. povysenie, kupa nehnutelnosti, svadba alebo ocakavanie dietatka...atd).

A vlastne aj telo ma svoju vlastnu produkciu histaminu, takze uz v tele samo o sebe histamin clovek ma, a potom sa to uz len ovplyvnuje vonkajsimi faktormi - jedlo, lieky, "stres" atd
Ono to nie je take jednoduche ochorenie na prvy pohlad ako sa niektorym zda...

montemotherone
4. feb 2018

@katuska810 za základ sa považuje tzv. Švajčiarsky zoznam. Ale ten nie je smerodajný na 100% Väčšinu vecí budeš musieť aj tak otestovať na sebe 😕
Pozri spomínanú "histaminovu kasulku"... Tam zistíš, že je to komplikovanejšie ako to vyzerá 😕 HIT nie je ešte dostatočne preskúmaná a drvivá väčšina gastroenterológov odporučia len diétu. Tá ale často nezaberie, keďže problém je komplexnejší a treba liečiť celý neurovegetativny systém, životosprávu, denný režim, a v neposlednom rade psychiku, prežívanie... Tam možno treba začať.
Diéta môže pomôcť zo začiatku, upokojiť trávenie, obmedziť príznaky, postupne sa odporúča opatrné spätné zavádzanie obmedzených potravín. Zoznam ťa usmerní len v prípade obsahu histaminu v jednotlivých surovinách. Treba si hlavne uvedomiť princíp zvyšovania histaminu v jedle a to už ťa navedie- akékoľvek skladovanie, konzervovanie, fermentácia (salámy, klobásy...), údenie, kvasenie bez prístupu kyslíka (kapusta, čalamáda.. ) ale pomocou baktérií (bohužiaľ aj tých prospešných ☹ - jogurt, droždie... to všetko zvyšuje množstvo histaminu v potravinách. Samozrejme akékoľvek farbivá, umelé prísady...
Treba si ale uvedomiť, že histamin je bežná súčasť nášho organizmu a telo si ho v istých prípadoch tvorí samé, a niekedy aj veľa... A to vďaka potravinám ktoré tento proces podporujú. Tie tiež nájdeš vo švajčiarskom zozname.
V podstate je to celkom prospešná a zdravá diéta, ak berieme do úvahy čerstvé jedlo bez prímesí, umelých príchutí... Na druhej strane, jogurt, kyslá kapusta... To je pre organizmus prospešné tiež 😕 Pozri aj novú knihu od Dr. Bukovského -Za/chráň svoje črevo. Tam sa dozvieš o úzkej súvislosti trávenia s nervovou sústavou

rebeka11
4. feb 2018

@veriine Vobec si nemyslim, ze je to take jednoduche..Eliminacia stresu je najtazsia vec s ktorou bojujem v tejto dobe.... sama mam HITku a viem, presne co to obnasa.. Mala som pocit, ze stres by sa tu spomenut mal , je to dolezity faktor, ktory mozes aspom trosicku ovplyvnit ty sama.

rebeka11
4. feb 2018

@veriine Inak diskutabilne je vsetko 😉

veriine
4. feb 2018

@rebeka11 ved ja som povedala, ze to vobec nie je take jednoduche.
(Nepisala som opak ci nerozumiem, co si tym teraz na mna poukazala)

meesha
4. feb 2018

@mirkavic proc by mely byt mlecne vyrobky zakazane :o prosim te, mrkni na ten seznam ;) a rady typu lepek fuj, mleko fuj neber vazne ;)

K tomu stresu: treba mne nic nedela, ale prilisne juchani mne to spolehlive spusti (treba na vecirku, a to nepiju :D )

mirkavic
4. feb 2018

@meesha ved aj ja sa nad tym pozastavujem ze preco nie mliecne vyrobky kedze som mala reakcie od inych mamiciek..mne nic nerobili

meesha
4. feb 2018

@mirkavic presne, problem je dlouhe zrani, plisnove syry, jogurtove kultury etc...ne mleko

veriine
4. feb 2018

Teraz som ale citala, ze "eliminacna" dieta pozostava len z par potravin a drzis ju na tomto aj 3-4tt (najviac 6tyzdnov), a pozostava len z par potravin : ryza, zemiak, mrkva, cukina, zltka...
Ved na tomto sa neda prezit mesiac preboha 😵

jana_eyre
4. feb 2018

@veriine tiez si myslim ze to sa neda.. prave to totiz riesim so synom, bolo mu to. diagnostikovane pred dvoma tyzdnami a vraj mam zacat s touto dietou.. on je navyse alergicky na ryzu a zemiak, je strasne chudy po mononukleoze co mal v decembri, tak neviem co. mam robit.. toto by ho uplne polozilo..

meesha
4. feb 2018

@veriine da🙂 prezila jsem rok a to jsem jeste m tomu pocitala kj kvuli redukci vahy. Da se to, neni to tak strasne, ale opruz to je. No ale ty zdravotni benefity....pak mi to narusilo tehotenstvi, s tehotenskyma/kojicima chutěa uz to je nad moje sily

veriine
4. feb 2018

@meesha to akoze na 5-tich potravinach rok, to ako vazne???

veriine
4. feb 2018

@jana_eyre kukni toto http://hitjezdravozit.sk/moja-eliminacna-dieta-... ja idem nejako podobne 🙂😉 Na tej stranke ma ona rozpisane 2tyzdne prve, myslim, ze ako pomocka vyborne - aspon som si to ujasnila, ako to ma byt a ako to riesit celu eliminacku 😉👍