Hernia disku. Čo to je?

inn
30. jún 2011

Ahojte,
dnes som videla vysledky z mojho CT kde mam napísané Hernia disku L5/S1 - tak si tak surfujem surfujem surfujem.....a poriadne ani neviem čo je to tá hernia je to vyskočená platnička alebo platnička prasknutá a poškodená?....ale myslim, ze vyskočená lebo mi tam napisal 3mm....sú tam aj iné údaje, ktorým nerozumiem - neurologa mam teraz na dovolenke....
Inak som v pondelok objednana fyzioterapeutovi na tu meckenzie metodu - cvičil ste to niekto máte s tým skúsenosti?
A ešte ma celkom prekvapuje, ze som nikde nenašla nikoho komu by sa ta vyskočená platnička vrátila naspať to uz sa mi nikdy nevráti?

Vdaka......

ešte by som bola rada ak by mi niekto napisal kto ma k tomuto blizko nejaké skusenosti ako to psychicky zvladol lebo je to liečba na dlhé trate vsade čitam ja som doma par tyzdnov a psychika pokulháva neviem ako mam bojovat a hovorit si budem zdrava bude dobre ked na druhy den vstanem a niekedy je to ovela ovela horsie....poradte

Vdaka

ivanapav
30. jún 2011

ahoj, moj manžel ma presne tu istu diagnozu Hernia disku LP/S1.Je to prasknutá, opotrebovaná platnička.Tie 3 mm znamena, že platnička je z normalu vysunuta o 3 mm smerom von.Je to náročná liečba, pravdepodobne nevyliečitelná okrem operácie.Jedinou a najlepšou možnostou je cvičenie, najlepšie Pilates,suché teplo, t.z.fén, ladvinový pás.Cvičením sa to upravi do bezbolesti, ale ked prestanes cvičit bolesti sa vrátia.Lieky su len chvílkovým riešením.Treba si dávat pozor ako a čo dvihas.Neboj, dá sa s tým žit, len treba si dávat velky pozor. 🙂

inn
autor
30. jún 2011

Dakujem Ivanka - nie som nadsena z toho, že to je prasknuté.....lebo prasknutá to uz je koniec s tym uz ozaj nič nenarobím:(
Ja ešte tie bolesti ako tak zvladam - nejako nepotrebujem ani lieky od bolesti boli to ale nechcem kym nemusim - mam asi aj nerv pricviknutí lebo mi to nestutočne tlačí do nohy....:(
v pondelok idem fyzioterapeutovi na tu mackezni hodnotenie kde ma povie a zisti čo a ako a potom dake cviky naučí
a Manzelovi sa ako darí?

sofinka30
2. júl 2011

ja myslim,ze prasknuta je v pripade,ak tam je napisane ruptura..pokial nie,je to "len" vysunuta platnicka.. 😝

inn
autor
2. júl 2011

Sofinka pozerala som t ona nete a vyzera to na vysunutú.... chcela by som sa spýtat - popisat si s niekym kto to ma ako s tym zije men to tlači na nerv mam bolesti v nohe....

jajka78
3. júl 2011

@inn ja nemam s platnickami problem, teda aspon podla magnet.rez., mam dajaky blok a skoliozu ale i tak mam bolesti na pravej stran, akokeby vystrelovala do pravej nohy, tiez nerv asi. ale vraj to ma vela ludi.
len to som chccela, mozno zo zaciatku dajaky liek ak mas bolesti velke, ale najlepsie je cvicit.
ja cvicim jogu, pilates ale zlepsuje sa to pomaly, treba trpezlivost
masaze ani procedura nezabrali. lieky jest nemienim a tak kazdy den cvicim, mozno este plavanie ale u nas je dost studena voda na plavarni .... 😉

inn
autor
4. júl 2011

@jajka78 Jajka - ja som dnes bola na prvej hodine u fyzioterapeuta dal mi len 1 cvik ale kazdé 2 hodiny 10x....tak uvidíme...a skolioza čo to vlastne je? - v stredu tam idem opať.....

sofinka30
5. júl 2011

skolioza by mala byt len kriva chrbtica..ja myslim,ze tiez jedine cvicenim sa to da zlepsit..ja mam aj rupturu s herniou a nikto neriesi..naco sak cloveka nech aj slak trafi od bolesti..takze dobru knizku,navod ako na to a clovece pomoz si sam..vela trpezlivosti pri cviceni dievky 🙂

jajka78
6. júl 2011

ano, skolioza je kriva chrbtica. a presne, cci ak sa ti da aj 2x denne. znama ma o 3mm posunute, a manzela lekara, takisto jej povedala ze len cvicit, operacia je len ta najkrajnesia moznost
@inn

inn
autor
7. júl 2011

@sofinka30 a o kolko to máš posunuté Sofinka a ako dlho?......
chodila si aj na nejaké infuzie máš nejaké lieky...ako to teraz riešiš hm?

inn
autor
7. júl 2011

@jajka78 jajka tak tak cvičiť do konca zivota ja mam tiez o 3 mm.....ale zevraj sa zit s tym da....tak uvidime ako sa to vyvinie - musíme veriť

sofinka30
7. júl 2011

inn viem o tom uz asi 3 roky a nikto to neriesi nijako..ziadne infuzky,ani injekcie..az pokial som neprisla k 1 dokt a spytala sa ma,ci mi "nikto" neslubil operaciu na to..a cumela som ak bulhar..pretoze ini to vidia ako nezaujimave..ale banda je to na slovenku,mam pochodene svoje..snazim sa cvicit,ale bolesti mam niekedy sialene..tak ako sa mi da..prajem pekny dnik..ozaj a neviem o kolko to mam posunute..je to uz davno a nemam doma kartu. 🙂

dodisto
5. okt 2011

@sofinka30 ahoj mam 35 rokov a je to presne tak jak hovoris banda :( ja mam tiez problem s platnickov a tiez to riesia jak keby som bol jediny takze nijak a chcem sa spytat ci je dobre na to suche teplo ako je raselinove blato ohriate v mikrovlnke alebo parafin mam to este len cca. 1. mesiac co som sa zohol a bola vonku viete mi niekto poradit dakujem
P.S. Sofinka30 dufam ze to neni len v nasich okresoch take TO, PE :o(

blancjolie
7. okt 2011

ahoj , ja mam tiez herniu disku, ale na krcnej chrbtici C. su to hrozne bolesti, ktore vyrazaju do lavej ruky mne a sposobuju , aj trpnutie ruk. musim si davat pravidelne antiflogistika, myorelaxancia - lieky od zapalu a bolesti. pomaha mi mokre
teplo napr. sprcha , ktorou sa mi uvolni zablokovane svalstvo , aj teple sucho - fen, vyhrevne vankuse...
odporucam uzivat zaroven magnezium ,bud sumivy alebo v tabletach, ktory tiez uvolnuje svalstvo a posobi , aj relaxacne - uvolnujuco.

pri poskodeni bedrovej chrbtice L vyrazaju bolesti do noh ako , aj trpnutie noh. bolesti pri hernii zalezia, ci ti tlaci vysunuta platnicka, aj na miechu alebo nie.

je to liecba na dlhe tratea treba si uz len davat pozor , aby si nenachladla, alebo sa zbytocne nepresilila.
cvicenie ako strecing je taktiez napomocny. vo fitness s malymi zatazami ma to zacne boliet 🙄

ivona2010
7. okt 2011

ahojte, ja podobne riešim už 4-5 rokov denodenné bolesti, niekedy mešie inokedy väčšie
mne ale nanešťastie platnička tlačí smerom dovnútra na miechu
získala som to ako aktívna volejbalistka a po pôrode prvého dieťatka sa mi pohoršilo a neodporúčali mi už ani otehotnieť, ale ku podivu som druhé tehotenstvo zvládla úplne super 🙂
absolvovala som RHBky, ozonovu terapiu, Mc Kenzieho cviky, akupunktúru atd....včetko bez zjavného efektu a tak som prestala riešiť
ale ak malý podrastie zasa budem nad niečim uvažovať, nechcem takto žiť, ak ked som si trošku zvykla, ale predsa je to veľké obmedzenie

janka02521
9. aug 2012

Ahoj. chcela by som spýtat mam asi vysunutú platničku L5/S1 4 mm celodorzálne, bolest vystreluje do obidvoch noh, a mam tam aj nejaky kalcifikát.Neurologička sa vy jadrila podla Ct vyšetrenia, že hernia je tak velká a poškodená, že o3 terapia by nemala účinnost. Pomože mi už len operacia, alebo mam skúsit ešte niečo iné?. Dakujem

susane79
13. aug 2012

poradite co a kto vam pomohol s cvicenim, roky uz trpim a stale sa to zhorsuje, a ked cvicim sama, tak to vzdy zle dopadne:(

tantalize
30. aug 2012

ahojte, hernia disku, vysunutie aj prasknutie sa da vyliecit. Neverte lekarom, ze jediny sposob liecby je operacia a lieky. Operacia je nevyhnutna len v specifickych pripadoch. Precitajte si publikacie od autorov Pierre Pallardy, Jan Hnízdil a hlavne si podrobne precitajte web http://vertebrolog.com/ v rustine alebo v cestine (je toho menej)
http://vertebrolog.com/p2cz.html
Dozviete sa viac o rizikach operacii, rizikach laserovych terapii, atd.
Zmente zivotny styl, stravu, rozmyslanie a hlavne neprepadajte depresii a beznadeji.

novakova2000
4. sep 2012

ahojte, ja som mala dva roky dozadu vyskočenu platničku - začala som mckenziho cvikmi poctivo asi pol roka plus časté infuzie prvý mesiac kazdy den potom raz za styri dni - neskôr uz len lieky od bolesti
po 7 mesiach ma lekar poslal na ozonoterapiu povedala som si som ešte mlada - nejdem - a tak som aktivne začala ešte viac cvičiť pilatesa - ale nie len tak niekde vo fytiku ale s fyzioterapeutom a poviem vam moc mi to pomohlo!!! tak moc ze som ani na ten ozon neskôr nešla, verim ze mi to ostane v taktom dobrom stave ešte dho - tak sa drzte - hlavne ak vam lekar povie operacia!! chodte druhemu a tretiemu na konzultáciu nakolko niektorí neurologovia su takí - operacia a neriešia lebo platničkárov je dost a ich to uz nebaví riešiť to ked to trva tak 7-8 mesiacov to riešenie🙂

jajka78
5. sep 2012

@novakova2000 prosim ta, ake su tie mckenzieho civky? kde to najdem?
ja chodim na pilates a snazim sa i doma cvicit, zlepsilo sa este sa znova chystam na rehabku.
total cela chrbtica ubolena... ☹

novakova2000
20. sep 2012

@jajka78

https://www.youtube.com/watch?v=To8k-lJmvPA

tu to máš tak +- zobrazené, ale najprv začinaš len ten začiatok niekolko dní 5-6x denne po 5 cvikov len hlavou
potom začneš na ramena dvihat chrbat stale 5-6x po 5-8 cvikov
a zvyšuješ davky az zvladaš ten cvik ako je na konci a robisw ho stale 5-6x denne po 10-15- neskôr 20 cvikov potom znizuješ intenizutu 3x denne po 20 cvikov nakoniec raz denne po 20 cvikov je tam dolezité nadych vydych a pri bolesti len poial ta poustí

lienkalenka40
20. sep 2012

ahojte,
pozna niektora z Vas dobreho fyzioterapeuta v BB? Dakujem.

novakova2000
20. sep 2012

@lienkalenka40 :( ja ani nie a čo hernia?

zuzanaam
22. sep 2012

@dodisto @sofinka30 aj v BN je to tak, rok mi doktori hovorili, že mi nič nie je, že som veľmi mladá aby mi dačo bolo, mala som 23 rokov (nemohla som rok chodiť, v príšerných bolestiach a depresiách som ležala doma, dokonca som si prestávala ovládať močenie), až po vyhrážkach z mojej strany, že ich poženiem pred súd ma poslali na CT, výsledok hernia disku. Už to bolo ale zastaralé, na operáciu bolo neskoro, čomu som ale dnes rada, pretože operácia je veľkým rizikom. Pomohol mi tento človek http://www.gabrhel.sk/ doslova mi zachránil život. Dnes o platničke takmer neviem už pár rokov, cvičím pravidelne jógu a jem prevažne surovú vegánsku stravu, čomu pripisujem tiež obrovský prínos k vyliečeniu, môžem len odporučiť.

jajka78
22. sep 2012

@zuzanaam ahoj a ako ti pomohol? v com to spocivalo? ja mam magnetic.rez. a vraj tam nic nemam ale ja teiz sedim stojim s problemami, ale kedze tam vraj nic nemam, stale len civicim skoro 2 roky pilates a popri tom jogu doma kazdy druhy den cvicim.
aku si mala presne diaagnozu? aj moja mamina ma problemy, v pondelok ideme do ruzomberka an konzult., ona ma posun 9mm, bojim sa velmi operacii sa asi nevyhne, cvicenie v jej pripaden vraj podla lekarov nepomoze.
veru, ta operacia je to posledne, ona ma este k tomu 30 rokov reumu, silnu oseoporozu ale ma len 57 rokov, bojim sa ☹

zuzanaam
22. sep 2012

@jajka78 ja mám herniu L4/L5. Pomohol mi najmä odblokovaním chrbtice (chiroprakticky) to bol základ, potom mi robil obstreky, bankovanie. Celkovo som tam bola 3-4 krát, vždy keď sa mi poposúvali stavce a potrebovala som napraviť. Asi o 2 roky som tam chodila aj na akupunktúru, ale to už som vtedy až také problémy nemala. Po prvej návšteve sa môj stav zlepšil asi o 80%, pretože mi tá platnička už netlačila na nervový koreň a mohla som začať pomaly cvičiť (aj keď spazmus svalov trval ešte cca 3-4 mesiace a nevedela som sa ani predkloniť, jogou to pomaly povolilo).

domin85
22. sep 2012

Ahoj,

medzistavcova platnicka ma tvar disku, v ktorom sa nachadza jadro. Predstav si to ako gelovy disk v ktorom plava jadierko- nejaka kostka. Posun platnicky je protruzia, pri hernii doslo k prasknutiu a to jadierko sa posunulo niektorym smerom v ramci toho disku a obvykle tak tlaci na nervove korene vychadzajuce z miechy- z chrbtice. To sposobuje bolesti. Obvykle lekari indikuju operacie ked je hernia minimalne 9mm, ale videla som aj ludi s vacsou odchylkou odkladat operacie. Odporucam navstivit fyzioterpeuta a vyziadat si cvicenia, dost sa momentalne propaguje cvicenie tzv McKenzie, ale nie je vela terapeutov ktory rozumeju tejto techniko komplexne (ja tiez len povrchne). Vyhybat sa rotacnym pohybom (otacanie sa, najma prudke) posilovat svalovy korzet (brusne svaly, panvove dno, mojzisovej terapia...) naucit sa spravne dvihat veci, setrit si chrbat. Skus pozret stranku http://www.skolachrbta.sk/ je tam dost zaujimavych info aj prikladov cviceni atd 😉

novakova2000
26. sep 2012

@zuzanaam Zuzi a kolko tam stojí hodina v tom TN?

zuzanaam
26. sep 2012

@novakova2000 uz som tam dlho nebola, takže nepoznám aktuálny cenník, najlepšie keď budete kontaktovať priamo doktora (cenník má inak vyvesený v čakárni): Pamätám si, že základné vyšetrenie a manipuláciu chrbtice (myslím, že len jeden úsek, napr. hrudnú, krčnú atď.) hradila ZP a ja som si doplácala úkony ako bankovanie, akupunktúra. Neplatí sa od času.

bajiova
10. feb 2013

ahojte
rada by som prispela do vasej diskusie o hernii.....mna problemy postretlii v 9. mesiaci 2012....najprv mierne, ale tie sa vystupnovali do obrovskych v 10. mesiaci....boli take obrovske, ze som nemohla stat, sediet, lezat....ani spat...bolesti som mala obrovske v pravej nohe....nikomu neprajem.....
navstivila som podla bydliska neurologa, samozrejme neochotnu ako smrt.....
poslala ma na rtg, ct, mr....po vsetkych vysledkoch mi tiez urcili diagnozu hernia disku L5-S1....7 mm, tato hernia znamenala, ze mi praskla platnicka, bola na svojom mieste, ale pre prasklinu sa tlacila do nervoveho kanala, kde pritlacila sedaci nerv na pravej strane....samozrejme nastal zapal a nasledne v nohe nefungovalo nic tak ako malo....tabletky, ktore napisala neurogicka neucinkovali, len mi z nich bolo zle...navstivila som cez znameho internistu v modre, uzasnu, predpisala mi ketonal a dorziflex....zaberali paradne, bolesti utlmili, brala som podla potreby 3-4 denne...vstat rano bolo najhorsie
hladala som na internete vsetky dostupne infomacie....najlepsia neurochirurgia je v novych zamkoch, nikde na Slovensku nie su lepsi odbornici....objednala som sa na konzultaciu.....zobral ma pan doktor Harangozo, velky odbornik, povedal, ze ina moznost ako operacia nie je....
popis operacie je jednoduchy, museli mi odzdibat pretrcajucu platnicku, aby uvolnili nerv....operacia trvala asi 30 minut, v nemocnici som bola tyzden.....hned po operacii prisla ulava....dnes som 2 tyzdne po operacii a citim sa skvelo....noha trosku pobolieva, ale je to normalne, takmer 5 mesiacov som mala urcite nervy a cievy a svaly nefunkcne a treba cas, aby sa to dalo vsetko doporiadku...

nelutujem, ze som sa rozhodla pre operaciu, bol to spravny krok....a odporucam, aby ste aj vy ostatni urobili maximum pre svoje zdravie....tabletky nie sü najlepsim riesenim....
teraz ma cakaju rehabilitacie, ale najskor o 2 tyzdne...
vsetkym drzim palce
Lucia

maser
11. feb 2013

Tlak na platničku prakticky okamžite zmiernite cvičením konkrétne dornova metóda http://jozefurban.webnode.sk/masaze-a-procedury... dalšími technikami sa dá bolesť odstrániť niekedy len zmierniť. Niekedy aj s takouto diagnózou sa dá pomôcť neuveriteľne rýchlo a účinne. Len si treba nájsť maséra alebo terapeuta, najlepšie ktorého Vám odporučia Vaši známi . Pozor žiadne naprávanie. Prajem všetko dobré.