Hernia diskov

petulla87
19. apr 2018

Ahojte,

nájde sa tu niekto, kto podstúpil operáciu hernie diskov L5/S1? Minulý týždeň som absolvovala konzultáciu na neurochirurgii a mám plánovaný termín operácie na koniec júna. MR ukázala objemnú bifokálnu herniu 26mm vľavo aj v pravo, platnička je prasknutá a vytečená, pritláča nervy aj miechu a vraj je to veľmi veľké :( Ide mi to do pravej nohy, stehna, lýtka. Podstúpil to niekto? Ak áno, aké sú skúsenosti, prešli všetky problémy po operácii, nenastalo vytečenie platničky znovu + aký bol potrebný čas na zotavenie?

Vopred ďakujem za všetky odpovede.

kristinka64
19. apr 2018

Ahoj ... ja som mala presne tuto istú platničku operovanú. Operovali ma v Nových zámkoch na neurochirurgickej klinike. Spravili mi výrez s platničky 5 rokov bolo super ... po 5 rokoch ma to pochytilo znova. Bolo to tým, že som flákala cvičenie. Po operácii je dôležité zvyknúť si pravidelne cvičiť spinálne cviky (určite ti to povedia a odporúčia rehabilitácie). Doba rekonvalescencie bola cca 3 mesiace, s tým, že prvé tri týždne som vôbec nemohla vysedávať pretože sedenie je na platničku veľká záťaž a po 3 týždňoch som začala so sedením postupne. Ale s cvičením
Som začala na 3 deň po operácii ešte v nemocnici, chodil na oddelenie každý deň fyzioterapeut a s každým individuálne cvičil a pridával každý deň záťaž. Aj na nohy ma postavili hneď na druhý deň po operácii. Dá sa to zvládnuť s hlavne za oslobodenie od tých hrozných bolesti toto všetko stojí. Neľutujem ani sekundu, že som podstúpila operáciu a nenatahovala to zbytočne ďalej, keďže tam už nebolo pomoci ani žiadnou alternatívnou liečbou a žiadne lieky nezaberali.

Kde ta budú operovať ?

kristinka64
19. apr 2018

Ešte som zabudla dodať že po 5 rokoch, keď sa mi to vrátilo podstúpila som reoperaciu. Od vtedy fajn, cítim trosku bolesť pri zmene počasia, po fyzickom preťažení a pri strese. Dôležité je udržiavať si chrbticu cvičením aby sa to nevrátilo znova

petulla87
autor
19. apr 2018

@kristinka64 ahoj, operovať ma budú v NR, čo som počula sú tam v tom veľmi dobrí. Presne ako si popísala, tak mi to podal aj lekár, že mi odrežú tú vytečenú časť platničky + aj kúsok z kosti, aby sa vytvorilo prázdne miesto, ak vytečie platnička opakovane. Taktiež, že na nohy ma postavia hneď na druhý deň a v nemocnici by som mala ostať 8 dní, že prvý mesiac sa nesmie sedieť, tiež dodal že platnička môže aj vyschnúť, teda ak by som sa cítila lepšie mám mesiac pred termínom volať a spravia kontrolnú MR a potom sa uvidí. Neviem, či veriť ešte v takýto zázrak alebo prijať to, že tá operácia je posledné riešenie a potom už bude dobre.. Mám 30r a rada by som sa vrátila už do ,,normálneho života,, 😏 Ešte otázočka, je niečo čo sa ti po tej operácii nedá robiť? Viem, že ťažké veci by sa už nemali dvíhať, ale čo sa športu týka budú aj tam nejaké obmedzenia?

kristinka64
19. apr 2018

@petulla87 robím všetko čo mi chrbtica sama dovolí ... nič mi nikto nezakázal pokial sa cítim ja pri tej činnosti OK. Ak však cítim že to nepojde, alebo cítim bolesť pri tej činnosti alebo po nej tak to radšej nechám tak 🙂 ja som chodievala často lyžovať ale mám rešpekt z pádu tak som to radšej nechala .. ( je to len v mojej hlave, nezakázal mi to nikto) taktiež botičky na vysokých opätkoch som vypustila zo života ... ale inak všetko ako pred tým 🙂 naozaj je všetko na tom ako sa budeš cítiť ty a ako ďaleko ti chrbtica povolí zájsť 🙂 Odporúčam cvičiť od začiatku po operácii a nevzdávať to ani keď nebudeš mat chuť a nebude sa chcieť a aj keď sa už budeš cítiť dobre, nevzdať to. Len tak ti ta chrbitca bude môcť povoliť čo najviac činnosti ktoré by si chcela robiť 🙂

kristinka64
19. apr 2018

Aj ťažké veci budeš môcť dvíhať, len sa musíš naučiť ako správne na to 🙂 všetko by ti mal ukázať fyzioterapeut

petulla87
autor
19. apr 2018

Ďakujem za tvoje skúsenosti, mám z tej operácie obavy a strach, čo je asi normálne a prirodzené ale dúfam v to, že to všetko dopadne OK. Veľa som si o tom čítala, ale nepoznám osobne nikoho kto to aj reálne absolvoval, ak nerátam pánka v rokoch ktorý so mnou čakal v čakárni a bol tam už po 3 mesačnej kontrole po operácii hernii diskov 🙂 Neurologička ma odporučila do NR, aj keď som dostala na výber aj NZ, NR mám bližšie a ako som písala vyššie, počula som, že sú tam Dr. vážne na vysokej úrovni, aj keď aj na NZ idú samé chvály 🙂 S rehabilitáciami počítam a možno som jedna z mála, ale ja už sa teším na to, kedy budem môcť cvičiť a robiť zas konečne všetko bez tých neskutočných bolestí 😒

juliet86
22. apr 2018

@petulla87 ako dlho mas bolesti a ako zvladas pracu a kazdodenne cinnosti? Tusis kedy a ako sa ti to stalo? Nemam priamu skusenost. Drzim ti palce

sowicka
22. apr 2018

určite by som vám doporučovala, či už do operácie ale aj po operácii cvičiť SM systém (pozrite si google, youtube), myslím, že vám v mnohom pomôže, čo sa bolesti a znesiteľnosti bytia a žitia týka... je známe, že niektorým ľuďom pravidelné cvičenie cvikov SM systému odvrátilo operácie aj hernie disku...

petulla87
autor
22. apr 2018

@juliet86 bolesti mám už roky, nikdy som to ale nepripisovala tomu, že by mohlo byť niečo s platničkami.. nakoľko pracujem 10r v kancelárii - teda mám sedavú prácu, myslela som si, že kríže ma bolievajú z toho, že denne 8h sedím. 2-3x do roka ma to ale chytilo vždy tak, že po aktívnej pohybovej činnosti som nevedela chodiť a narovnať si chrbát, v podstate ani sa pohnúť, neskutočná bolesť.. pomohlo len 3 dni ležať, absolútny klud a prešlo mi to, taktiež ak sme turistikovali.. po niekoľkých hodinách ma to tiež z ničoho nič chytilo a nevládala som zísť z kopcov lebo bolesti vystrelovali tak, že sa mi nedalo chodiť :( ale od septembra minulého roku začali bolieť kríže nonstop, dávali sme na to všetko možné, flector, voltaren forte, ozonycon.. mastičky nezaberali žiadne, lieky od bolesti detto.. mala som problémy vo vani sa vôbec natiahnuť po sprcháč, neskutočne mi to zatláčalo v chrbe, ako keby ťa niekto bodal nožom, asi k tomu by som to prirovnala, tiež úplne mini pohyb na wcku a mala som slzy v očiach a o otáčaní v posteli ani nehovorím, to bolo nemožné. V decembri som s tým už išla k obvodnej lebo som tušila, že už asi nebude niečo OK, dostala som lieky od bolesti - ktoré samozrejme nezabrali vôbec, ale boli sviatky, opäť 2 týždne klud a zlepšilo sa to.. obvodná mi predpísala rehabilitácie, tam mi na kríže dávali parafín, elektroliečbu a tiež som absolvovala cviky s fyzioterapeutkou. Hneď prvý deň som si musela ľahnúť na brucho, aby mi dali tie magnety na chrbát a to bola neskutočná bolesť, pamätám si, že som sa tam nevedela postaviť z postele, čo pre niekoho znie ako úplná banalita ľahnúť si na brucho, ja som z toho mala šialené bolesti, ako sa mi prehol chrbát a prvé cvičenie s fyzioterapeutkou dopadlo tak, že na druhý deň sa bolesti vystupňovali do takého štádia, že som ráno začala plakať lebo som nevedela vstať z postele, nevedela som chodiť a priateľ so mnou musel na wcko :( opäť som musela ostať ležať a mať úplný klud a zlepšilo sa to, s tým, že som už začínala pociťovať brnenie do nôh pri sedení a nedalo sa mi sedieť dlhšie ako 4-5 hodín, to som už s bolesťami odchádzala z práce.. stále ma dopovali liekami od bolesti, v januári som sa dostala k neurologičke, tá predpísala injekcie.. nezabrali.. lieky, nezabrali.. nezaberalo nič a začalo to ísť už nonstop do nôh, zatláčať nervy, vystrelovalo to do zadku, stehna, lýtka.. stále som počúvala, že som mladá a s platničkami nebude nič.. potom som sa dostala na MR a diagnóza prasknutá a vytečná posledná krížová platnička a nález je obrovský - rovno operácia.
A ako to zvládam? Nuž zvykneš si na bolesť ak ju máš každý deň, u mňa boli a sú horšie a lepšie dni, ak je to veľmi zlé po práci ležím. Pomôže priateľ ak sa mne nedá ,,existovať,, Prešla som si už rôznymi štádiami, cez tie šialené bolesti krížov, brnenie nôh, potom to zatláčalo sedací nerv, miechu, pajdala som na pravú nohu, lebo každý krok ma bolel.. u mňa mesiace bolela ľavá noha, niekedy v marci mi to prešlo do pravej.. kúpila som si taký ten vankúš na sedenie do práce a tiež opierku na stoličku, čo pomáhalo aj pomáha, nakoľko nie je taký tlak na tú poslednú platničku.. kríže ako také bolieť prestali, no do nôh to ale tlačilo stále.. posledný týždeň sa cítim relatívne dobre, dá sa mi chodiť, cítim si stále, že niečo tam mám, ale fungujem. Neviem, či to je krátkodobé zlepšenie, alebo tá vytečená časť momentálne netlačí tak na nervy a miechu a za pár dní to prepukne zas. V podstate aj neurologička aj neurochirurg sa čudujú, že som ešte v takomto dobrom stave na to, aké to mám velké. Ako sa mi to stalo netuším, myslím, že platnička sa postupne opotrebovávala (to boli tie signály párkrát do roka) až praskla.. Nemala som úraz, ani nič podobné.

danielahamar
22. apr 2018

moj muž bol operovaný v NR na neurochir., tuším to budú už 4roky, sm systém, on bol aj v kúpeloch na mesiac, krče má stále do jednej nohy, pri zmene počasia, alebo preťaženia cíti bolest

petulla87
autor
22. apr 2018

@danielahamar ďakujem za reakciu, o SM systém viem, čítala som o tom už veľmi veľa. Rozhodujem sa stále či to riešiť cvičením, skúsiť SM systém - zo skúseností ho už treba cvičiť do konca života, inak sa bolesti vrátia, alebo sa rozhodnúť podstúpiť operáciu a samozrejme to cvičenie bude potrebné aj potom. Manželovi platnička po operácii 2x nevytiekla? Celkovo sa asi po operácii jeho celkový stav rapídne zlepšil, však?

danielahamar
23. apr 2018

@petulla87 uz po operacii mu povedali,ze aj druhu ma uz mierne poskodenu, ze si ma davat pozor, on mal uz take bolesti, ze az plakal... dva roky odkladal operaciu, potom lutoval, ze nesiel hned

kristinka64
24. apr 2018

A náhodou nemáte niekto skúsenosť s tehotenstvom a pôrodom po takejto operácii? To jedine neviem ako bude....

petulla87
autor
24. apr 2018

To by zaujímalo aj mňa..

jani727
3. máj 2019

tiež by som bola rada za viaceré skúsenosti čo Vám najviac pomáha čo je najlepšie, na čo určite dávať pozor. Tiež mám herniu a cvičím SM systém. Dlho nevydržím sedieť, sú dni ked mi nič nie je a niekedy neviem čo so sebou.

oli18
3. máj 2019

@petulla87 Operáciu rozhodne doporučujem, Ja som bol operovaná pred 21 rokmi v NZ na ortopédií v lokálke. Predtým som sa 14 rokov liečila. O jej úspešnosti hovorím s úsmevom, že keď som sa postavila k sporáku na 10-tý deň po nej, som pri ňom do dnes 🙂 Ako bolo napísané, je potrebné cvičiť do konca života . My sme dostali popis cvikov od nemocnice domov. Sú jednoduché. Ja som cvičila na etapy, ale už roky necvičím. Bolesti mám po veľkej fyzickej námahe. Robím všetko, len v záhradke nie. Už pár rokov nosím aj vysoké opätky. Tiež som mala sedavé kancelárske zamestnanie ☹ Tieto operácie sú už veľmi úspešné, bude ti po nej dobre. Držím palce 🙂

jani727
3. máj 2019

@oli18 a v záhradke nemôžem robiť ani keby sa mi cvičením hernia upravila? a nevieš ako je to s tehotenstvom?

oli18
3. máj 2019

@jani727 Ja som pri problémoch pred op. necvičila, lebo som o tom nevedela. Cvičenie PO operácií je na spevnenie svalov, aby držali chrbticu, jednoducho povedané. Ale keď už herniu máš, tak neviem, či cvičenie to dá do pôvodného stavu. Čo sa tehotenstva týka, neviem, ja som bola už po. Chrbtici škodí napr. aj nesprávna práca v predklone s motykou, hrabľami, vysávačom, metlou.... Majú krátke rúčky.

juliet86
4. máj 2019

@oli18 a nerozboli ta niekedy chrbat po nakupovani oblecenia? som si vsimla ze vlastne pritom sa asi hrbim predklanam podobne ako kratke rucky ani si to neuvedomim

lucia563
4. máj 2019

@petulla87 ahoj, ja budem teraz v juni rok po operacii, tiez v NR som bola a je mi lepsie... Ale so vsetkym suhlasim co pise
@kristinka64

lucia563
4. máj 2019

@petulla87
@kristinka64 som si az teraz vsimla datum diskusie🤭

oli18
4. máj 2019
jani727
5. máj 2019

@oli18 no mohla by sa upraviť SM systémom ten som prednedávnom začala cvičiť a viac ľudí ma dobre vysledky.

katika108
6. dec 2019

Ahojte, chcem sa pridať k vám, som po operácii prasknutej platničky, viete mi povedať alebo máte niekto na to aj invalidný dôchodok? Ďakujem

viera77
6. dec 2019

@petulla87 uz si po operacii?

juliet86
6. dec 2019

@katika108 kontaktuj pani klara dynisova na fb nech ta prida do svojej skupiny kompenzacie ztp

katika108
6. dec 2019

@juliet86 dakujem velmi pekne

snezienkaaa82
16. feb 2022

@petulla87 ahoj, ako si dopadla? Ak smiem vedieť, ja mam totiž rovnaký problém, dakujem

bklaudia
31. júl 2022

@jani727 Ahojte! Co je to SM system kde sa to naucit?

bklaudia
31. júl 2022

@lucia563 Ahoj! Ako sí na tom uz 3 roky po operaciou? Tiez cvicis SM system? Ak ano kde sa to da naucit?