Fajčenie po úspešnej liečbe rakovine semenníka

18. aug 2023

Ahojte, vcera som sa s muzom (25 rokov) pohadala vecer.

Ide o to, ze pred rokom a pol sa vyliecil z rakoviny semennika, nasli mu to hned v zarodku, ale ostal len s jednym semennikom.

Vsetko je ok, len mi vadi , ze po tak narocnej liecbe fajci. Semtam normalnu cigu ale aj 10-20 iqos denne.

Bojim sa, lebo v jeho zdravotnom stave kedy nevieme ci o take 2-3 budeme moct mat deti, tak on namiesto toho aby sa setril tak fajci. Ide ma z toho porazit.

Neviem uz ako mu otvorit oci.

autor
18. aug 2023

a nenasla som ani ziadne clanky o tom.. ze fajcenie po liecbe

maranta_leuconeura
18. aug 2023

Fajcenie je zavislost. Zavisly clovek musi hlavne sam chciet sa z toho dostat. Z fajcenia mu hrozi najma mu rakovina hrtana, priedusiek a pluc. Ked sa neboji dalsej rakoviny, nepresvedcis ho.

aurelia2000
18. aug 2023

Ach, no ja som mala počas liečby takých "spolubojovníkov", čo sa v priebehu chemoterapie nechali aj dvakrát odpojiť, vyšli si von zapaliť a vrátili sa späť na infuznu sálu...jednoducho tí ľudia si nič nevážia 😥

autor
18. aug 2023

@maranta_leuconeura bojim sa aby nemal dalsiu rakovinu a aby sme mali zdrave deti

kvetinka75
18. aug 2023

@aurelia2000 to nejde o váženie si . Fajčenie je závislosť, tak ako kopa iných závislostí. Zbavenie sa závislosti chce silu a tú nie každý má. Niekomu ako motivácia stačí že sa zbavil choroby, niekomu, že mu niečo hrozí. Niekto s tým sekne zo dňa na deň a niekto to nedokáže.

bluecapybara
18. aug 2023

Hm, skús fakty? Ale neviem či také niečo pomôže, keď človek sám nechce. Je niečo na čom mu v živote fakt záleží? Možno skúsiť diskusiu prostredníctvom toho..

Na potvrdenie/spochybnenie tvojich obáv možno citovať niečo takéto:
- Najčastejšie opakujúca sa rakovina u tých, ktorí prekonali rakovinu semenníkov je ďalšia rakovina semenníkov. https://www.cancer.org/cancer/types/testicular-... ..+ ďalších x iných rakovín s vyšším rizikom.
- To, že fajčenie zvyšuje riziko rakoviny vo všeobecnosti, je známy fakt
- Na druhej strane, IQOS a spol. majú o 95% menej škodlivín ako bežná cigareta. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC88...
- ..a ukončenie fajčenia (bežných cigariet) to riziko konkrétne pri rakovine semenníkov vraj až tak neznižuje https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14744732/ (akože pretrváva aj keď človek prestane fajčiť, žiaľ).

Štúdií je milión. Toto celé ale neznamená, že by bývalý onko pacient mal fajčiť už čokoľvek, lebo šak aj v tých elektronických je asi celkom bordel. Číslo, ktoré si uviedla je v mojej predstave celkom šialené.
Držím palce.

autor
18. aug 2023

@bluecapybara dakujem ti krasne za tie clanky.. proste on fajci tie iqos vkuse.. kazdu minutu dobre, ze ne..

autor
18. aug 2023

@bluecapybara za mna tie el. cigarety vratane iqos su ovela navykovejsie lebo tym, ze to nesmrdi mozes to vkuse a kdekolvek fajcit

bluecapybara
18. aug 2023

Úplne súhlasím, tiež si to myslím.

hiro
18. aug 2023

Mal chemoterapiu? Ak ano, tak mu urcite ponukli zmrazenie spermii - a teda tipujem ze si ich dal - lebo po nej ostanu sterilne. Takze na deti sa pouziju tie zmrazene...

mameha7
18. aug 2023

Môj ex mal rakovinu semenníkov. Vzali mu jeden semenník, myslel si, že má pokoj a je vyliečený. Po 2 rokoch sa mu rakovina vrátila a napadla aj druhý semenník a lymfatické uzliny. Keď už si raz rakovinu prekonal, navždy budeš rakovinový pacient, vždy je riziko, že sa to vráti (obzvlášť pri tomto type rakoviny, ako povedal onkourológ). Podľa toho sa treba aj správať, vážiť si život.

sara07
18. aug 2023

úprimne oni su ako fetaci proste si ten nikotin musia dat a kludne ma ukamenujte ale správaju sa tak fajčiari , ano je to tak .. aj ked je to lahšie navykova látka ale častejšie

dala by som mu na výber bud prestane fajčit alebo odídeš od neho , nezabudaj že ty budeš raz vdova a ak budete mat deti budú siroty ? prečo lebo on sa nevie vzdat fajčenia , ked bude chciet prestane ale prosením nič nedosiahneš

sara07
18. aug 2023

@bluecapybara ano ale tie elektronické nepustia z ruky doslova vkuse každú chvilu čiže maju menej ale taha sa častejšie

sara07
18. aug 2023

@aurelia2000 uprimne raz by to urobili dala by som im platit liečbu žial toto robia aj čo maju rakovinu pluc a su predsa testy na to kolko nikotinu máš v tele

aurelia2000
18. aug 2023

@sara07 👍👍👍

kvetinka75
18. aug 2023

@sara07 ja by som skôr nariadila ,,odvykačku,, . toto je závislosť a tá sa inak rieši. Nie každý to dá z jedného dňa na druhý.

autor
18. aug 2023

@hiro mal radioterapiu a pred nou si dal zamrazit..

bluecapybara
18. aug 2023

@sara07 to ja nepopieram 🙂

alickapusinka
18. aug 2023

@aurelia2000 to vážne katastrofa.

alickapusinka
18. aug 2023

Sú ľudia čo si nedajú povedať a sú nepolepšiteľný. Nič ich nezastaví Musí chcieť sám TY pokiaľ ON nechce s tým nič urobiš.

sara07
18. aug 2023

@kvetinka75 prepáč ale pri prípade ako mám chemoterapiu sa snád dám do kopy, a doborovolne predsa majú šancu vždy , tam je to o tom môžem si dovoliť tak si dovolim
nebrala by som ohlad

maranta_leuconeura
18. aug 2023

Tesim sa az sa bude zdravotne poistenie podla toho ako sa pacient stara o svoje zdravie... Mas dobre BMI, chodis na preventivky, uzivas predpisane lieky ak mas nejake chronicke ochorenie, nefajcis= mas zakladnu sadzbu. Nedodrziavas rezim, si obezny, series na prevenciu? Budes platit raz tolko, lebo aj v zdravotnictve sa na teba pri probleme ovela viac minie

sara07
18. aug 2023

@maranta_leuconeura toto by som tiež brala lebo takto je to neudržatelné doslova, niekto sa stara a povedzme si nie je to zrovna vždy pohodlné a platí rovnako ako čo to nerieši vôbec len ked je malér , a reči typu obezny choroba ano alé malé % vždy dá schudnut proste , fajčenie by som dala inu sadzbu hned

maranta_leuconeura
18. aug 2023

@sara07 navrhuje to takto SASka, v zahranici taleto kombinovane systemy funguju

sara07
18. aug 2023

@maranta_leuconeura no to môže ale povedzme si má malu šancu to pretlačit , respektivne tie svoje si už minula , takže ostane to ako fikcia zase
len u nás by museli na to fajčenie robit test či nemá nikonit v tele lebo to vieš jasnééé že nefajčí ked ma platit