Extrémny hlad pri liečení sa z poruchy príjmu potravy

vanesadurigova
20. aug 2024

Dobrý deň. Prosím mám otázku som dievča ktoré sa lieči z poruchy príjmu potravy nikdy som nemala podvahu ani som nestratila menštruáciu. (mám 13 rokov). Svoju prvú menštruáciu som dostala keď som mala 10 rokov podľa mna dosť skoro bola som prvá medzi kamarátkami spolužiačkami a tak. Odtedy mi začalo veľmi chutiť milovala som jedlo a jedenie nikdy som nemala problem s jedlom až doteraz. Teraz som vo fáze extremneho ale naozaj extremneho hladu takýto hlad som nikdy nemala. Som schopna za den zjesť kludne aj 8 tisíc kalori aj viac stale sa cítim hladna aj ked sa najem a neustále myslim na jedlo stále. Vedela som že liečba bude ťažká a nebude to ľahká cesta veľmi dobre si to uvedomujem. Ja len že ako som nikdy nemala podvahu mam okolo 170 cm cca 53 kg. Viem že to je na moju výšku asi dosť ale mala som už aj 56 to bolo pred tým všetkým než som začala cvičiť a "zdravo chudnúť" schudla som na nejakých 50 kg za veľmi krátky čas nezdravim spôsobom. A teraz to všetko naberam naspäť kvôli tomu neskutočnému hladu ja sa len pýtam či to niekedy prejde a bude to lepšie ráno mávam veľmi nafúknuté brucho kvôli tomu asi koľko toho jem tých par kg som nabrala za pár dni zároveň som naozaj na seba pyšná že som sa dala na cestu liečby a rodiča ma veľmi podporujú ja len že som už unavená ako stále myslím na jedlo jesť prestanem až vtedy keď mi je zle od žalúdka alebo mi je na zvracanie (nezvraciam) mám prečitanych veľa článkoch o tomto všetkom a niekde píšu len že mam jesť že je to normálne niekde že to mam ignorovať a nejesť už a som zmätená čo a ako neviem či ma chápete + som zla z toho že všetko čo som schudla za pár dni naberam naspäť ale uvedomujem si že ďalej to takto pokračovať nemohlo. Predom sa ospravedlňujem za gramatické chyby. Teraz jem tak že raňajky nikdy ich nevynechavam vždy raňajkujem ale problém je že medzi jedlami bývam tak neskutočne hladna potom jem všetko čo vidím slané,sladké a stale sa cítim hladna ako by som nič nejedla nikdy som nemala problém jedávam veľa zeleniny ovocia všetkého často si dam radšej ovocie aj keď mám chuť na čokoládu "vybrat si tu lepsiu potravinu" dobre viem že není dobrá a zla potravina ale aj tak stále skončím u tej čokolády prosím nejake rady čo vám pomohlo s týmto prestať alebo to prestalo same? Keď ste sa prestali prejedať padla vám vaha na pôvodnu alebo vam to ostalo rodiča mi chcú pomôcť ale jednoducho mi nerozumejú buď mi vykrikuju že zas som malo toho zjedla alebo "tak tie chute prekonaj a nedaj si tu čokoládu" lenže ja tie chute neviem potlačiť jednoducho prídu a akoby sa zo mňa stal niekdo úplne iný. Z človeka ktorý mal všetko maximálne pod
kontrolou okolo kalori sa stal človek ktorý nema už absolutne žiadnu kontrolu a často si ani neuvedomujem čo jem len že jem uvedomím si to až keď mi je zle a rozmýšľam nad tým všetkým. Myslíte že by mi pomohol nejaký terapeut alebo tak? Predom ďakujem za všetky odpovede pekný zvyšok dňa.😊
vidim vidím slané sladké horké kyslé je mi to jefno len aby som niečo jedla často

vanesadurigova
autor
20. aug 2024

@vanesadurigova tie posledné vety tam nemajú byť neviem čo mi to tam dalo nejde to vymazať ospravedlňujem sa zato 🙏a majú tam byť rodičia klávesnica mi to prehodila a všimla som si to až teraz.

missviolet
20. aug 2024

Ano,potrebujes terapiu na vytvorenie dobrého vztahu s jedlom. Taketo obsesivne myslienky nie su v poriadku. Na zasytenie, zameraj sa na potraviny s vysokym obsahom proteinu. A inak - ani jedna vaha nebola na tvoju vysku vela. 170cm je dost, tam je v poriadku aj tych 56kg a kludne aj viac, zavisi, kolko mas svalov.

vanesadurigova
autor
20. aug 2024

@missviolet aha ďakujem 😊už som sa rozprávala s rodičmi a povedali mi že ma objednajú k odborníkovi sama som ich o to poprosila

i_vu_li_cek
20. aug 2024

@vanesadurigova Vaneska, pri 170 cm je 56 kg úplne v poriadku. Ja meriam 162cm a vážim 57 - a stále som tabuľkovo v norme, nie v nadváhe. Čo sa chutí týka, nie je to tým, že dospievaš? Možno tvoje telo potrebuje energiu na zmeny, ktorými prechádza.