Extrémna bolesť hlavy

leacooper
20. jan 2022

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Už niekoľko dní, určite viac ako týždeň, ma každý jeden deň bolí hlava, ani jeden deň mi nie je lepšie. Bolesť je dosť extrémna, že neviem ani existovať a ani sa pohnúť. Cítim sa doslova, akoby mi niekto bodal niečo do hlavy. Najprv som si myslela, že to mám z krámov, aj keď mi bolo celkom divné, že každý jeden deň taká bolesť hlavy. Ale potom keď mi skončili, ďalej to pokračuje. Zvykne má niekedy bolievať hlava ale ešte sa mi nestalo, že toľko dní za sebou, je to normálne ? Chcela by som poradiť, čo by sa dalo robiť, aby to prestalo, naozaj nie je vhodný čas na každodennú extrémnu bolesť hlavy, keď mám skúškové obdobie a za takej bolesti sa neviem učiť. Ďakujem za každú jednu odpoveď, pripadne typy, čo by som mohla spraviť, aby to prešlo. Pripadne či by ste nevedeli čo to môže byť. Pijem veľmi veľa tekutín, neviem v čom je problém a lieky nezaberajú žiadne.

veronice
20. jan 2022

@leacooper moze to byt migrena, problemy s krcnou chrbticou, stres zo skuskoveho alebo cokolvek ine... Ak to trva v takejto silnej intenzite uz niekolko dni, urcite by som vyhladala lekara. Ja mam skusenoati len s migrenou a mam 3 spustace - stres, menzes a pocasie. Ked sa tieto 3 spustace stretli (napriklad v obdobi skuskoveho) tak z toho bolo doslova peklo.... Som sledovana u neurologicky a na migreny mam 3 odlisne lieky na predpis ktore si davam podla intenzity, akou ma migrena zastihne. Plus pomaha zapit tabletku kavou, veeeela vody (neviem co je u teba vela ale u mna aj 3-4litre denne), studeny obklad na hlavu a ist spat do tichej a zatemnenej miestnosti. Ak je to z krcnej chrbtice ako teraz sedis nd knihami, pomohla by aj poriadna masaz. PS: na migrenu ti ibalgin nezaberie, na to treba triptany a tienau napredpis takze ozaj zvaz navstevu lekara... Drz sa 🍀

mamina0078
21. jan 2022

Nie je to normalne, uz by som davno bola u neurologa.

ikonica
21. jan 2022

@leacooper nechcem strasit, ale znamej brata tak bolela hlava... A zistili mu nador... Uz mu nepomohli... velmi rychly spad to malo, mlady chlap... Chod radsej k dr, nech ta posle na ct... moze to byt cokolvek, aj nejaka zuzena cieva a pod... Mozno nejaka zrazeninka, ktora by sla liekmi rozpustit... Prinajhorsom cez vikend smer pohotovost, tam ta poposielaju na vysetrenia...

strudlik111
21. jan 2022

@leacooper ahoj..nebola si sa očkovat?

leacooper
autor
21. jan 2022

@strudlik111 na druhej dávke som bola v septembri naposledy

mikadooo
21. jan 2022

@veronice ahoj môžem sa opýtať aké máš lieky a ako si ich dávaš? Či pri menzese napríklad jeden typ a pri migréne z počasia druhý alebo tak? Tiež mám tieto tri spúšťače, liek (rizatriptan, alebo aj po časovom odstupe quarelin) občas zaberie občas nie, možno by mi bodli tvoje skúsenosti. Ďakujem ❤️

mikadooo
21. jan 2022

@leacooper choď k dr, radšej nech ťa preklepnú. Môže to byť"iba" migréna vyvolaná stresom, zlým spánkom atď. Ale môže to byť kľudne aj niečo iné. Radšej nech zistia príčinu a dajú lieky alebo rady a v budúcnosti keď sa to bude opakovať, budeš vedieť aspoň čo s tým. Držím palce, aj so skúškami❤️

terina25
21. jan 2022

@leacooper mozes to mat z krcnej chrbtice. Mna dost casto z toho boli. Pomaha mi na to thajska masaz

veronice
21. jan 2022

@mikadooo momentalne som tehotna takze iba paralen ale teda za "normalnych" okolnosti mam:
Nalgesin forte - ten si davam ked citim ze to ba mna ide, zapijem kavou a cakam. Hlavne v praci ma to celkom rychlo vedelo vratit do zivota ale teda musela som si jubdat hned v zaciatkoch
Rizatriptan - ked ma ta migrena doslova udrela do hlavy doslova z minuty na minutu a hned intwnzivna bolest, alebo ked nezabral nalgesin resp som si ho nestihla dat v zaciatkoch (tiez najlepsie zapit kavou - to mi odporucila neurologicka, ze kofein znasobuje uconnost liekov...)
Imigran - ten som si pichala (je to ako to pero s adrenalinom alebo inzulinom..) ked uz bolo veeeeelmi zle. Posledna zachrana. Zviera mi po nom hrud a taky palivy pocit (nemam to rada...) ale normalne citim ako ide ta latka z miesta vpichu az do hlavy a tam tu migrenu "zerie" zaziva... Tazko sa zhana a casto je vypadok tejto injekcnej verzie ale fakt pomaha... Ja uz migrenujem vyse 20 rokov a skusali sme s mojou neuro kadeco a tato kombinacia mi najviac sedi

mikadooo
21. jan 2022

@veronice ďakujem, hej, ja som v tom tiež už okolo 20 rokov. To pero nepoznám, opýtam sa na to neurológa. Predpokladám že to len tak v lekárni nedostanem, však? Lieky zapíjam kávou, colou, alebo redbullom, podľa toho čo môj žalúdok aktuálne ako tak "znesie" 🤭. Ďakujem moc

veronice
21. jan 2022

@mikadooo popytaj sa - Imigran injekcie, su len na predpis. Je aj verzia co sa strieka do nosa, tiez take jednodavkove balenia, to zaberalo mojej mame. Tieto injekcie su 2ks v baleni.

slovakboy
21. jan 2022

@leacooper migréna keď príde takto náhle tak je to často zo stresu a únavy. Malo spíš. Ja kým som nemal úzkosti tak som mal migrény. Akonáhle som dostal úzkosti a panické záchvaty musel som sa z nich liečiť lebo inak sa nedalo vôbec fungovat. Migrény prestali preto, ze základom liečby úzkosti bol kľud na lôžku a spánok. Pred tým som mal migrény práve z únavy a stresu. Často po veľkých prezentáciách alebo po dlhej ceste z inej časovej zóny. Často mi to prišlo až pár dni po tom strese. Napríklad keď už som bol doma a v pokoji. Ale spôsobil to stres pred tým. Boli to silne bolesti a zabrali mi len triptany aj to len keď som ich vzal včas.

emilyx
21. jan 2022

@veronice ja mám tiež od mala migrény. Je to strašné . Nič mi nezistili jaaaj už toľko lekárov bolo. Tiež jediné čo mi pomáha ako tak je nalgesin. Ale nie vždy musím si zjesť ihneď nie neskôr. Ostatné nepoznám. Záchvat mi vyvolávajú banálne veci ako napr keď som hladná vynechanie stravy. Veľa slnka keď mi svieti na hlavu. Vône umelé . Moc dlhý spánok . Stres. Ale pozor. Po tých dlhých rokoch som zistila že v hlavnej úlohe bude hrať aj strava. Zistili mi aj alergiu na mliečne bielkoviny čiže nesmiem mlieko a všimla som si že priveľa múky a cukru mi tiež nerobí dobre. ..po lepšom a hlavne aj pravidelnom stravovaní nesmiem vynechať raňajky mi migrény ustúpili. Nechala som aj dlhoročné fajčenie. Snažím sa ešte starať o chrbticu mám doma fit loptu a také somariny a plánujem zaradiť pohyb 😀

veronice
22. jan 2022

@emilyx ja som aj zmenila stravu a schudla 25kg, ale na migreny nepomohlo 🙈🤷‍♀️

emilyx
22. jan 2022

@veronice ja už nejem žiadne sladkosti len 60 a viac % čokoládu, alebo želatínové cukríky , koktejl z ovocia a sójové mlieko si spravím keď mám chuť na sladké alebo kukuričné plnené . Sójový ryžový puding ..kukuričné piškóty. A namiesto sladkého si dám strihané jablká na vrch orechy mleté poliate medom bomba 👌. Múku bielu obyčajnú už nepoužívam a nejem polotovary a vždy sa dosýta najem. Hlad nie. Na raňajky často jem ovsené vločky vymiešané mám s rôznymi semiačkami od ľanu cez Chia, tekvica, mandle, atď..veľa papám aj arašidy, orechy .. doprajem si často aj lososa, mäso rôzne ale mastné nemám rada mäsá a viac menej protizápalovú stravu s tým že zemiaky , mäso a pod jem všetko podľa chuti a bez glutamánu v ochucovadlách. Kávu som dala preč a pijem celý deň bylinkové čaje. Ráno vždy zelený silný alebo cierny. Namiesto kávy. Je mi lepšie aj na štítnu žľazu aj na migrény. Aj keď napr takému stresu sa vyhnúť úplne nedá. Táto strava mi mega vyhovuje a cítim sa lepšie. Je mi ľúto len tých syrov keď mám alergiu na mliečne bielkoviny. Ale sem tam si dám napr. Niva alebo kozie mlieko. A samozrejme ovocie a zelenina. Často si robím smoothie doma vždy mi ide na chuť samé. Rada miešam napr banán s arašidovým maslom a medom 👌, zabijak chute na sladké. A milujem aj avokádový koktejl.

emilyx
22. jan 2022

A aby som nezabudla. V rámci prevencie proti migréne ( nesmiem vynechať jedlo ) napr. neskorý obed atď je celé zle. Si nosím so sebou do termosiek jedlo. Niekedy to je vtipné alebo ma hnevá že sa mi to nezmestí do kabelky ale pomáha mi to . A desiatu tiež.

emilyx
22. jan 2022

A určite nezabudnúť na seba na oddych nie len pasívny ale aj aktívny. Ísť von, behať , welness, plaváreň, korčule ,atď..hocičo 🙂 a kľudne aj sama keď není s kým. A ten spánok.