Epitely v moči

5. sep 2023

ahojte vyzna sa niekto vo vysledkoch mocu? ujo google o epiteloch inych ako plochych nie je velmi pozitivny a na nefrologiu ideme az vo stvrtok … viete mi povedat co su tie epitely hrubym? Ďakujem!

anavixy
5. sep 2023

Znamena to ze existuju rozne druhy epitelovych buniek, konkretne v moci je nalez plochych epitelov normalny (su to bunky z dolnych mocovych ciest napr.), ine druhy epitelov sa ale nachadzaju vyssie a ich pritomnost v moci znaci patologiu, teda nejake poskodenie obliciek (poskodenie v zmysle ze nieco sa tam deje, nemusi to byt hned strasne zavazne, zalezi asi aj od cisla a 2 zasa nie je az tak vysoke, aj ked to su len moje domnienky). Neviem aky problem riesite, ci ide o nieco dlhodobe alebo napr nejaky zapal obliciek ci toxicke poskodenie, takze to asi skor budete vediet vyhodnotit vy 🙂
Teda ine epitelie znamena ze sa v moci nachadzaju aj ine epitelie (3) a renalne epitelie 2 znamena ze su to z 2/3 prave tie a zbytok zrejme nejake ine, ake konkretne sa nezistovalo alebo to nie je dolezite konkretizovat.

autor
5. sep 2023

@anavixy ahoj, no dcerka ma rok a mala dilataciu obliciek ktora sa potom upravila a uz sme mali ist teraz v roku len na kontrolu ci uz sa to zlepsilo uplne .. a toto ma vystrasilo lebo som sa spoliehala ze uz je vsetko ok

anavixy
5. sep 2023

Nestras sa, naozaj, to su len uplne vseobecne informacie, pri hydronefroze je to mozno bezne, ktovie… vsetko ostatne ma vporiadku, takze to nemoze byt az taky problem, vzdy sa to hodnoti celkovo, nie len na zaklade jedneho parametra, takze si myslim ze tam to bude skor nejaka specificka vec, ktora ale vobec nemusi znamenat, ze to celkovo nie je ok. 🙂 Drzim palce 🍀

autor
5. sep 2023

@anavixy dakujem krasne 🌞