Endodoncia, čistenie koreňových kanálikov a bolesť

julie19
29. okt 2021

Ahojte, dnes som bola u zubarky na čistení kanálikov a mám tam vložku a najbližšie mám prist až 10.11. Ale teda dnes má to dosť boli, upozornila má že to bude citlivé ale tak sem tam až nadskocim ... aké máte skúsenosti, ustúpi bolesť alebo mám radšej zajtra bežať ešte niekam na pohotovosť? Ďakujem za rady a skusenosti

snezienkaaa82
29. okt 2021

@julie19 ja vždy, musím vložku vybrať. Skus, aj ty a volaj svojmu zubárovi. Mne bolesť po vybratí vložky ustúpila. Ak neustupi, bez na pohotovosť, aby sa to nezhorsilo.

dee01
29. okt 2021

je to normálne, že to máš citlivé, akokeby tupá bolesť, predsalen tam bol zásah, ak by ťa to začalo ale intenzívne bolieť, treba to znova otvoriť...

evica17
29. okt 2021

@julie19 tak mna to boli vzdy po takom.zakroku aj dva tri dni, ze si na tej strane ani zub poriadne nevycistim a ani nejem tam. A potom to prejde. Ak by to dlhsie bolwlo, alebo moc intenzivne, tak chod k zubarke, muza tak bolelo a vraj to mal este zapalene.

julie19
autor
29. okt 2021

@evica17 mne take niečo robili prvý krát a to rovno na prednom zube hore, mala som pred pár rokmi búračku a narazila som zubami o volant, odvtedy som mala tento jeden mŕtvy ale nerobil problémy tak ho zubárka len sledovala a teraz sa ozval, tak dúfam že to za pár dni bude lepšie 🙏
@dee01 je to skôr tak že neboli neboli pohoda a napr videm von do zimy a kým prejdem do auta tak má ide poraziť úplne pulzuje ten zub... potom to v teple a kľude zas prejde

sante81
29. okt 2021

@julie19 mala som problém taký istý 3 mesiace, liečili koreň, vybrala som 3 antibiotiká, a 2x som mala absces. V stredu mi zub konečne zablomboval.

dee01
29. okt 2021

@julie19 jasné, ja mám viac zubov takto ošetrených a jedna stolička ma raz za 2-3 mesiace bolí tak tupo pulzujuco aj teraz, mne zubár povedal, že je normálne ako to bolí alebo teda že to cítiš aj mesiac...tak skus vydržať, hovorím, ak by to bola neúnosná bolesť, treba to znova otvoriť

renata1405
29. okt 2021

Je to normalne mna to pobolievalo 2 tyzdne treba vydrzat.

oli18
29. okt 2021

Daj si polovicu Paralenu a prestane.

liz_lemon
29. okt 2021

mne to robili nedavno, a take tri dni to bolo citlive, ze som si daval tabletku, ale potom uz nic, bez bolesti

julie19
autor
30. okt 2021

Ďakujem vam všetkým za infošky, dnes už je to chvalabohu oveľa oveľa lepšie 🤞

pauli_s
4. máj 2022

Má niekto skúsenosti?
Potrebujem spraviť ľavú dolnú sedmičku, niekedy začiatkom apríla mi ju rozvŕtala zubárka ale aj cez injekciu to šialene bolelo a vraj to bolo riadne hlboké a museli sme prestať. Dala mi tam dočasnú výplň, ktorú tam mám doteraz.
Zub ma odvtedy vôbec nebolel. Robila mi potom aj röntgen, vraj to nie je podľa neho na endodenciu (v čo veľmi dúfam) ale nie je si tým istá, že sa to zistí až keď sa otvorí ten zub. Mňa ten zub inak ani predtým ani potom nebolel, vôbec. Iba počas vyšetrenia keď už bola hlboko. Myslíte, že to je na endodenciu, ak ten zub nikdy nebol bolestivý? Ideme 28.5. na Bali a neviem či mám ísť k zubárke teraz alebo potom na dokončenie...

lenka_xy
4. máj 2022

@pauli_s nemáte ten RTG? Podľa všetkého spravila nepriame prekrytie zubnej drene, čo znamená, že ponechá trochu kariézneho dentínu, prekryje to kalciumhydroxidom alebo nejakým kalciumsilikátom a následne by sa mala vytvoriť vrstva terciárneho dentínu. Pokiaľ sa vytvorila v dostatočnej hrúbke, tak endodoncia naozaj nebude nutná a keď to nebolí, tak to je len plus. Radšej by som to asi riešila až po dovolenke, lebo tým ďalším otváraním a preparáciou by sa teoreticky mohlo niečo pokaziť. A hlavne to potrebuje viac času ako mesiac.

pauli_s
5. máj 2022

@lenka_xy rontgen sa pokúsim získať a poslať sem.

Ja mám len obavy, že aby ma to nezačalo bolieť, práve preto lebo tam mám iba tú dočasnú výplň na tom Bali. Ah jaj.

pauli_s
6. máj 2022

@lenka_xy Vraj ide o nepriame prekrytie
použili preparát kalciumhydroxidu a coltosol.

veronika1107
13. nov 2022

@lenka_xy dobrý deň, prosím asi pracujete v stomatológia, usudzujem podľa Vašej odpovede. Neviete mi poradiť?? Mám momentálne reendonanciu zubného kanalika, momentálne tam mám vraj antibakteriálnu pastu na 3 týždne. Dnes je momentálne 12 deň stále pobolieva, kedy kľud, niekedy riadne prekvapí tupou bolesťou, ktorá po nejakej chvíli odznie. Je to normálne? Môže zub ešte takto netypicky pobolievat????? Vrch zubu ,,uzatvoril,, takou tou dočasnou bielou plombou, čo vyzerá ako sadra, tá sa mi však postupne asi vymyla ( lebo na tej strane ani nejem) a už vidím tu ATB pastu taký žltkastý materiál to je. Termín mám až o 9 dní... Bude treba to nanovo zaplombovat tým bielym cementom? Alebo vôbec vytiahnuť tu pastu z kanalika? Ďakujem pekne