Emocionálna úzkosť

31. okt 2023

Ako je mozne efektivne prekonat emocionalnu uzkost, vnutornu uzavretost? Mala som v zivote tazke partnerske situacie, odvtedy sa neviem citovo odvorit aktualnemu partnerovi.Niekedy mam chut mu o svojich myslienkach napisat, inokedy si poviem, ze sa prekonam osobne, je to vsak pre mna tazke. Bavili sme sa o uzavretosti, ma to podobne. On je este k tomu i velmi hanblivy. Zo zaciatku nas tesilo, ze si vieme povedat vsetko, zrazu prisiel blok. Take uplne prve stastne pocity vystriedali emocie strachu a neistoty. Vzdy som odcuzdovala pisat v tejto suvislosti maily, no zda sa mi to lahsie, napisat mu ako sa citim. Ak mate podobne problemy, ako ste ich riesili?

marianarem
31. okt 2023

Ja hovorim nahlas, hoci aj roztrasenym hlasom alebo cez slzy, ktore neviem zadrzat. Rozne bloky a tabu mi v partnerstve pripadaju horsie ako otvorene rozhovory, hoci aj neprijemne a emocne narocne. Ale inac aj tie maily su ok, ak vam to obidvom tak vyhovuje viac. Dolezite je nejako si veci povedat.

autor
31. okt 2023

@marianarem mala som s nim uz roztraseny rozhovor, vtedy mi to skutocne pomohlo, nasli sme konsenzus, ale uplne stastne to nebolo.

vanilkovazmrzka
31. okt 2023

Napis to na papier. Bude to osobnejsie, krajsie, a mozes si to nechat ako pamiatku.

autor
31. okt 2023

@vanilkovazmrzka iba napisat, pripravit a komunikovat radsej osobne? na listovi formu nie som, ale moze to pomoct ako príprava

autor
31. okt 2023

este by som chcela povedat, ze som sa snazila to riesit, no psychologicka v tomto nepomphla...to bolo len, pokuste sa, nebojde sa....je to tazke a obmedzujuce, ked ma clovek blok.

vanilkovazmrzka
31. okt 2023

No to zalezi ja tebe, ja by som napisany list necitala osobne, nechala by som to jemu precitat 🙂

vanilkovazmrzka
31. okt 2023

A druha vec je, ze tebe to pomoze skladat myslienky, mozno ked to napises, pomoze ti to potom to iste povedat aj nahlas. Ale ja teda nevidim nic zle v tom, nechat to na papieri a posunut tie myslienky aj takouto formou.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
31. okt 2023

@vanilkovazmrzka je to cele komplikovane a tazke

vanilkovazmrzka
31. okt 2023

Skus na to ist postupne. Kludne si napis vsetko, co chces povedat a prebrat, rozdel si to na nejake body. A skus si z toho vybrat nejaku jednu vec, ktora sa ti zda najlahsia, a zacat rozhovor o tej jednej veci. Kludne nahls povedz, ze mas na zozname dalsie :D a potom uvidis, ako sa to bude vyvijat. Mozno sa porozpravate o nejakom ciastkovom probleme, a zvysok postupne neskor, alebo sa vam toho podari prebrat aj viac. Hlavne netlac sama na seba, ze musis, teraz, vsetko, rychlo. Z toho je len hrca v hrdle a ticho.