Dospelý autista

radkasswe
13. feb 2024

Zdravím chcela by som sa spýtať čo sa stane s dospelým autistom ak my pomrieme a on ostane sám a nebude sa vedieť o seba postarať ?? Ďakujem

kacena4
13. feb 2024

DSS, sirsia rodina

nikaeli
13. feb 2024

Záleží od závažnosti spektra. Pracujem s deťmi s PAS už 20 rokov, tie prvé sú už dávno dospelé, poniektoré majú aj 30 rokov. Nepoznám ani jedného, čo by sa osamostatnil. Ale je pravda, že takmer všetci mali ťažší stupeň postihnutia. Poniektorí chodia do denných centier, niektorí sú umiestnení v DSS.

radkasswe
autor
13. feb 2024

@kacena4 ostane sám...

radkasswe
autor
13. feb 2024

@nikaeli a do Dss ich zoberú bezplatné ?? A tam budú ako na stalo bývať ?? Skrátka mám obavu že keď my zomrieme tak sa s neho stane bezdomovec lebo ostane sám ...

janka2927
13. feb 2024

Nie je zbavený svojprávnosti?

radkasswe
autor
13. feb 2024

@janka2927 zatiaľ je ešte malý

alickapusinka
13. feb 2024

@radkasswe ako bezplatne však moja kamarátka má dvoch bratov musia tam platiť. Dnes je čo zadarmo nič. TY bývaš zadarmo. DSS je zadarmo tak isto starý ľudia musia platiť ako zadarmo. Ak by bol dospelý tak má nárok na ID väčšinou plný takže dostane ústav ID a bude tam umiestnený. Nič nie je zadarmo. Pokiaľ sa stane niečo rodičovi a je menšie dieťa ide do DD a tam prispieva štát vo forme sirotského. Tak isto ak je dieťa postihnuté je v ústave platí niečo štát a však väčšiu sumu platia rodičia dieťaťa. A nie zadarmo si dospela osoba ako si môžeš myslieť že zadarmo bude bývať kde sa býva zadarmo v dnešnej dobe rozmýšľaj.

kacena4
13. feb 2024

@radkasswe ak je tazsi autista nesamostatny bude mat invalidny dochodok a z toho bude platit DSS ci podobne zariadenie

radkasswe
autor
13. feb 2024

@kacena4 ďakujem

radkasswe
autor
13. feb 2024

@alickapusinka Štátne zariadenia ,cirkevné ubytovanie aj keď vycestuješ za prácou tak je bývanie zadarmo .... Za to že si v živote nevyšla z dediny neznamená že to neexistuje

nikaeli
13. feb 2024

@radkasswe neviem aké podmienky sú v DSS, nemám skúsenosť, ale nepredpokladám, že by to bolo zadarmo. Ktovie čo bude o niekoľko rokov, kým bude dospelý 🤷🏻‍♀️

mamina7070
13. feb 2024

tak jednak dochodok a jednak moze zdedit nieco z toho sa bude uhradzat DSS nad ramec statnych prispevkov

barla5
13. feb 2024

@radkasswe môj chodí len ambulantne a platí teda dosť. Oveľa väčším problémom je, že zariadení pre autistov je veľmi málo. Sem tam síce nejaké vznikne, ale hneď je beznádejne plné. To nefunguje tak, že keď chces, tak tam dáš dieťa zo dňa na deň, tam je poradovník a čaká sa roky, ak sa vôbec dočkáš. Nemá zmysel trápiť sa tým, čo bude možno o 50 rokov, treba si užívať prítomnosť.

alickapusinka
14. feb 2024

@radkasswe z akej dediny si chorá ja pochádzam s 2 najväčšieho mesta čo trepeš kraviny. Všade sa platí aj na charite môj bratranec je zamestnaný robí na charite a všetci musia prispievať. Charita berie zdravých nie autistov.

alickapusinka
14. feb 2024

Jasné je všetko zadarmo tak prečo starý ľudia v DD platia v súkromných aj tisíc eur v štátnych menej ale platí. Prečo platia ak je DD štátny však pracovali pre štát mali by to mať zadarmo či prečo nemajú. Kde vycestuješ a máš ubytovanie zadarmo áno platí zamestnávateľ tak preto ale nikde nič nie je zadarmo bývanie. Ani ten zamestnávateľ nemá nič zadarmo ten tak isto to zaplatí a dá si do nákladov. TY žiješ kde je doba kapitalizmu a nie komunizmu že všetko bolo zadarmo .A po druhé ja nežijem na žiadnej dedine žijem vo väčšom meste kde som každý deň v práci. Takže kraviny netrep. Zadarmo jasne však chod vybaviť a pýtať sa či ústav pre autistov je zadarmo. Netrep chorého autistu na charitu nezoberú. Nikto si chorého nevezme na zodpovednosť. Určite je tu nejaká mamička ktorá má niekde umiestneného autistu tak možná sa ozve že to nie je zadarmo. Určite neverím aj do denného stacionára sa platí ak chodí.

radkasswe
autor
14. feb 2024

@alickapusinka To že to zaplatí zamestnávateľ ,štát alebo nadácia mňa vôbec nezaujíma v prípade že to mám zadarmo .ako si prišla na to že to chcem zadarmo ?? Ja som nerátala stým že bude mať pravidelný príjem ale ako mi už písali tak bude . Prečo mi píšeš kde žiješ a kde kto robí keď mňa absolútne tvoj bezvýznamný život nezaujíma ??

radkaradix
14. feb 2024

@radkasswe dost neprijemna odpoved na to, ze ste si sem prisli po radu a pani vam ju dala

zuzulip
14. feb 2024

@radkasswe Ako na to prišla? No asi tak, že ste sama napísala, že štátne, cirkevné a neviem aké ubytovanie je zadarmo a pýtali ste sa na to bezplatné. A keď vás jej život nezaujíma, tak nepíšte, že nevyšla z dediny. Naozaj nepríjemná reakcia

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
colsami
14. feb 2024

Ak sa bojis situacie ze vy zomriete a on zostane sam - predsa vsetko po vas zdediak je sam, predpokladam ze ako dvaja pracujuci ludia budete mat nejaky majetok. Z toho sa potom mozem platit starostlivost, ktora bude potrebna. Ak Ta trapi aj tato stranka, z coho by to platil okrem ID.

radkasswe
autor
15. feb 2024

@radkaradix jej reakcia bola útočná a nebola tam žiadna rada ...

radkasswe
autor
15. feb 2024

@zuzulip jej reakcia bola útočná a mňa zaujímalo z čoho to bude platiť a nie že hľadám bezplatné ... Naozaj zbytočná reakcia

radkasswe
autor
15. feb 2024

@miriam11 ďakujem

radkasswe
autor
15. feb 2024

@colsami neviem či bude stačiť ID na DSS ale aj dedičstvo sa raz minie

barla5
15. feb 2024

@radkasswe ak nestačí dôchodok, doplácajú príbuzní. Ak klient DSS nemá príbuzných, alebo ti príbuzní nemajú na doplatok, vzniká nedoplatok, ktorý ide po smrti klienta do dedičského konania.