Do akého času by sa prejavila besnota?

5. jan 2022

Ahojte, v lete asi pred 5mes ma pohryzol pes, ani nie ze pohryzol ale iba chytil za nohu, mna nic nebolelo vsimla som si ze pes ma obojok so znamkami bol na rodinnom dvore a mal pri sebe steniatko oba vyzerali zdrave. Potom asi o 10 min som si vsimla ze mi to krvaca ale na nohavici nebolo nic z vonkajsej strany ani diera ani slina. K lekarovi som nesla lebo to bola mala ranka, na internete som citala ze na SK sa uz dlhe roky nevyskytuje besnota. Lenze som zistila ze som tehotna tak som si zacala domyslat, ze ma ta noha boli a take stavy. Myslite si ze by som prezila 5 mesiacov ak by som mala besnotu? 😂 Neviete do kolkych dni sa prejavuju priznaky?
Nepytajte sa preco som to neriesila s majitelom velmi komplikovana situacia.

karolinka234
5. jan 2022

No môže ubehnúť aj viac mesiacov dokiaľ sa neprejavia príznaky ale môžu to byt aj týždne a máš ešte nejaké príznaky okrem bolesti nohy?

janai1
5. jan 2022

A ten pes akože zdochol na besnotu či čo?

luliu
5. jan 2022

Určite nemáš besnotu

autor
5. jan 2022

@karolinka234 nie nic ale to ani nie je bolest nohy co ja viem to je ako svalovka alebo nieco take ale na druhej nohe to nemam, a neboli to stale to len niekedy sem tam

autor
5. jan 2022

@janai1 niee

autor
5. jan 2022

@luliu boze dufam lebo mi sibe asi naozaj

merlinja
5. jan 2022

Besnota nie je prenosná z človeka na človeka. Pôvodcom je vždy nakazené zviera. Od pohryznutia, po vypuknutie prvých príznakov, môže prejsť rôzne dlhé obdobie, najčastejšie 2 až 8 týždňov. Ale pokojne to môže byť pol roka, až rok. Je to jediný čas, keď je ešte možná úspešná liečba besnoty, pretože po nástupe prejavov sa choroba skoro vždy končí fatálne. na stránke https://slovenskypacient.sk/besnota-priznaky-pr...
ak máš strach navštív lekára a on posúdi ako ďalej...

margaretka_
5. jan 2022

Ako sa ti to vtedy hojilo? Ked pises, ze to nebola veľká rana, ale nemala si to skor velmi stisnute. Nieco pomliazdene?

karolinka234
5. jan 2022

Aha jasne rozumiem, tak vieš čo ono to môže byt keď ťa pohrýzol tak to môžeš mat teraz take bolestivé, aj mňa pohryzol pes do kolena ale on mi tam dal cely zub a boli ma to už 2 roky. Čiže neboj sa

autor
5. jan 2022

@margaretka_ hojilo sa to dobre, spravila sa mi modrina, mala som to len tak ako keby stisnute

autor
5. jan 2022

@karolinka234 aha, boze dakujem lebo som sa zlakla uz naozaj ze ci nahodou sa mi to neprejavuje teraz alebo co

janai1
5. jan 2022

Keby si sa nakazila besnotou tak ten pes je už mŕtvy 😉

margaretka_
5. jan 2022

Tak ja by som to skor tipla na nieco pomliazdene a ze sa ti to teraz ozvalo. Ale tak ak mas nejake obavy, navstiv lekara. No ja myslim, ze besnota to nebude.

sasha2000
5. jan 2022

A tečú Ti sliny??

ailiba
5. jan 2022

Ja si tiež myslím, že keby mal pes besnotu, tak by už zdochol. Ak stále žije a vyzerá v poriadku, besnotu určite nemá. Skôr si myslím, že ti za tlačil nejaké drobné kostičky na nohe a to sa vie hojit veľmi dlho, aj to dosť boli (vlastná skúsenosť). Alebo možno sa ti to zle z rástlo, a tak to boli. 5 mesiacov je ale dosť. Skus ísť aspoň k obvodné mu lekárovi a popýtaj sa ho. Podľa mňa to ale besnota nie je.

77daniela77
5. jan 2022

Nic ti nebude,bud kludna.

autor
5. jan 2022

dakujem vam za odpovede 🙂

kiki68
6. jan 2022

5 mes by si s besnotou neprezila ani omylom 😉 Takze sa nic nestalo. Na Slovensku je vyskusat besnoty hlavne u divej zveri a prenos na cloveka je raritny.

autor
6. jan 2022

@kiki68 Ďakujem za odpoved 😊

via88
6. jan 2022

U nas besnota vraj davno vobec nebola a citala som, ze ludia po pohryzeni zvieratom mali prejavy besnoty a vazne zdravotne problemy a nakoniec aa zistilo, ze ziadnu besnotu nemali, len ai to vsugerovali 🙂)

kp7333
6. jan 2022

Predpokladam, ze rana bola hned po uhryznuti vydezinfikovana alebo aspon umyta teplou vodou a mydlom. V opacnom pripade tam mohli zostat akekolvek bakterie.