DNA test - dôveryhodnosť

dnatest
27. sep 2020

Zdravim, len taka jednoducha otazocka, ma niekto skusenosti s domacim DNA testom ? konkretne zo stranky dnatest.sk. Je to doveryhodne ? presnejsie mam na mysli ci tie vysledky testov ktore aj poslu ci budu zodpovedat realite, alebo ma niekto lepsiu alternativu ? este ma napadlo ci sa daju robit dna testy aj v miestnej nemocnici popripade porodnici, dakujem

sonnenshein
27. sep 2020

@dnatest Doveryhodnost na 100% mas len ak ide o sudnoznalecke urcenie. Tam sa pri odbere vzorky uistia, ze ju beru skutocne tomu cloveku, spravia foto, skontroluju osobne udaje, a to vsetko je sucastou zaverecnej spravy.
AK ide o test pre Tvoje vlastne potreby, a vies sa uistit ze odobrata DNA je skutocne len toho jedneho cloveka, ano, moze Ti to stacit.

pribinak
27. sep 2020

@dnatest musia byt štátom certifikovaní, inak sa o dôveryhodnosti veľmi hovoriť nedá.

V nemocnici ti len tak nikto nebude robiť DNA testy. Vieš si predstaviť ako by to vyzeralo keby tam každú chvíľu chodili pohnevani rodičia a žiadali o testy?

dnatest
autor
27. sep 2020

No ja som daval robit iba z ustnej dutiny, nakolko sa tam pise ze to staci a ze sa to teraz takto robi.. preto ma zaujma ci je to aj realne, a ak aj ano, ci je tato firma \ spolocnost doveryhodna, maju tam moznost aj sudnoznalecky posudok ( za priplatok ) takze predpokladam ze by to mali robit seriozne, ja som si dal kompletny vypis ( bez znaleckeho posudku ) kde boli okrem jednoznacneho vysledku aj rozne useky DNA atd.. by ma zaujmalo ze keby to dam spravit aj inde ci by to vyslo narovnako

sonnenshein
27. sep 2020

@dnatest Ano, vyslo by to narovnako

enapoll
14. mar 2022

@sonnenshein dobrý deň keď sa nemám ako dokladovat že som to ja ako budú postupovať

sonnenshein
15. mar 2022

@enapoll Nemam potuchy, to Vam asi povedia priamo tam

kalifornia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabriel951
6. feb 2023

Dobrý chcem sa spýtať robil som dvakrát dna test dieťaťu a vždy výsledok prišiel ze otec som ja na 99,9% robili mi to v ghc genetics len mam strach ci je to poriadne laboratorium ci si nerobia srandu z ľudí a ťahajú z ľudí peniaze

kalifornia
15. feb 2023

@gabriel951 dobrý deň.aj my sme tam robili testy a vyšli 2krat že nie 🤷‍♀️ .jeden obyčajný a druhy ten dráhy cez 500e aj súdny znalec ale to je ten istý človek len sa už dajú použiť aj na súde...a neviem ci sú pravdivé lebo som myslela na iný výsledok..ale neviem inde sme nerobili len tam takže neviem posúdiť

kalifornia
15. feb 2023

@gabriel951 takže keď robia aj súdne nemôžu si to dovoliť. Teda nemali by...

jakub88888
27. júl 2023

@gabriel951 Každý dědí přibližně polovinu své DNA od jednoho rodiče a druhou polovinu od svého druhého rodiče. Takže shoda dítěte s rodičem je průměrně okolo 3500 cM (resp. může být v rozmezí 2376 - 3720 cM) což je tak obrovská shoda, že nelze s nikým jiným zaměnit - viz porovnávač na https://dnapainter.com/tools/sharedcmv4. Autozomální DNA test se dá koupit v akci už od 40 eur, testy jsou hodně populární v genetické genealogii kde se doporučuje vybrat si renomované zahraniční společnosti jako Ancestry, 23andMe, FTDNA, Myheritage, jsou seriózní, cenově výhodné a poskytnou víc informací než třeba testy u nějakých domácích společností a hlavně člověk tím získá přístup do největších světových databází DNA (týká se hlavně prvních 2 jmenovaných).