Depresia a úzkosť po pôrode

29. okt 2022

Som tri týždne po pôrode a mám veľké depresie a úzkosti. Chvíľami chcem zomrieť, potom sa zas bojím, že zomriem, že sa niečo stane malej. Myslím, že by jej bezomna bolo lepšie. Nedokážem sa o ňu sama postarať. Musí byt nonstop so mnou priateľ. Mávam panické zachvaty, zachvaty plaču plus všetky možné fyzické príznaky. Raz rýchly tep potom zasp obaly, závraty, nechutenstvo, nedokážem do seba dostať žiadne jedlo, bolesti na hrudi, pichanie a mravcanie v celom tele, slabosť a pocity na odpadnutie. Lieky mám, psychiatrovi chodím ale nepomaha. Je to len horšie. Viem, že som ako mama zlyhala. Ona za to chúďatko nemôže. Už som zúfalá, neviem ako ďalej.

misickaa4
29. okt 2022

Ahoj, tvoje stavy zacali az po porode, alebo si mala nabeh uz pred?
Mala som poporodnu depresiu, viem, ze je to hrozne. Kazdopadne, zvladnutelne. Chod k lekarovi a ziadaj mozno nieco ine a silnejsie na zaciatok. Ako dlho uzivas lieky? U takych chvilu trva, kym zaberu. Popros rodinu, aby ti teraz pomohli, je dolezite mat okolo seba ludi, ktori ti pomozu.
Urcite sa nevzdavaj. Vsetko prejde, len treba cas. Drzim silno paste.
Ak by si si chcela popisat, napis sukromnu spravu

queen_mary
29. okt 2022

Ahoj. Ja som mala nieco podobne, trvalo to 3 mesiace (ale asi nie az take intenzivne). Ak by si mala nejake sklony si ublizit, daj sa hospitalizovat. Dieta to bez teba tych par tyzdnvv zvladne (a neboj sa, nebude si to pamatat ani nebude mat ziadnu traumu) a tebe to zachrani zivot, vztah a aj vztah k malej. Drzim palce. A nezlyhala si - ani si nevies predstavit, kolko zien podobnymi pocitmi prechadza. Nie si v tom sama

petra735
29. okt 2022

nikto nieje dokonalí😉 smiala by si sa, kebyže ti poviem že ja som mala to isté ❤️ je to prvé dieťatko ? V tom prípade sa ničoho neboj 🌺💜 Musíš si ako mama zvyknuť 😉👍🏻 Tvoj priateľ tiež nebude mať v budúcnosti toľko času, preto keď sa ti niečo takéto prihodí povedz si, že si silná a že všetko robíš pre malú . ❤️ Uvidíš časom to prejde

mirkava
29. okt 2022

Tehotenstvo, pôrod, nová životná situácia, zodpovednosť za drobca... toto všetko je tak veľká zmena, že to "zamáva " s každou z nás. Držím palce aby to prešlo co najskôr a aby ste sa rodinka spolu tešili a užívali si malinku 🥰

autor
29. okt 2022

@misickaa4 úzkosti som mala už pred tehotenstvom. Zatiaľ sú to dva týždne čo ich beriem a cítim sa len horšie :(

juliet86
29. okt 2022

ahoj mrzi ma ci zazivas. pokojne mi napis sukromne. ake lieky ti dal psychiater? ono napr antidepresiva trva par tyzdnov cca 2-3kym zaberu. a niekedy treba vyskusat aj dvoje ci troje. tvoj vseobecny lekar ti vie predpisat sedenia u psychologa ktore preplaca poistovna. poziadaj ho o to. ak mas peniaze nazvys chod k psyvhologovi po svojej linii. tieto hnusne dni tyzdne a hodiny pominu a budes opat zdrava. pomoc mozes najst aj na ipcko.sk pripadne tu https://www.vydumamky.sk/ zdover sa co prezivas aj svojmu gynekologovi aj vseobecnemu. skus pripadne kontaktovat psychiatricku dr. Magda Frecer je z BA. neviem odkial si ty. pripadne psychologicka Hana Celusakova z centra Kvapka. viem ake tazke je dostat sa k psychologickej psychiatrickej pomoci po porode. sama som si ju tazko zohnala ked som ju potrebovala po porode. ak mas aj depresie aj uzkosti mozno by ti sadol mirtazapin. mozno trittico. kazdy reaguje inak. myslim na teba a drzim ti palce. pre tvoju dcerku si najlepsia mama na svete. uz teraz lebo jej ukazujes ze aj tie najtazsie veci sa daju zvladnut. myslim na teba

mandzula
29. okt 2022

Neboj, dva tyzdne uzivania liekov su malo, vyckaj este chvilu a bude lepsie.🙂

aaadkaaa
29. okt 2022

Pokial by si pocitovala neodbytnu potrebu si ublizit, daj sa hospitalizovat. Trochu trva, kym lieky zaberu. Velmi ti drzim palce. Nezazila som nic podobne, ale poznam par ludi, ktori "skoncili na psychiatrii" ako sa hovori, velmi sa tomu branili a nakoniec im to velmi pomohlo. To nie je hanba, ani tvoja chyba, absolutne si v nicom nezlyhala a uz vobec nie ako MATKA. Je to proste choroba, to si clovek nevyberie sam, proste pride a je tu a treba ju liecit. Velmi velmi ti drzim palce❤❤❤

misickaa4
29. okt 2022

Antidepresiva mozu zo zaciatku stav zhorsit. Dolezite je vydrzat

marianarem
29. okt 2022

Ja som to prve tyzdne po porode mala, aj panicke stavy, aj uzkosti a aj depresie, ktore inac skoro vobec nemavam. Vsetko sa mi zdalo cierne, kazdodenny plac, pocity neschopnej matky, ublizit malemu ani sebe ma nikdy nenapadlo, ale mala som niekedy strasne nutkanie utiect a vratit sa, ked bude mat 18. Alebo sa mi zdalo, ze by ho mal vychovavat niekto iny. Dni sa doslova vliekli a zdalo sa mi, ze toto sa neda prezit.
Ja som brala uz pred tehotenstvom aj pocas neho aj po nom slabu davku AD, ta ma predtym neochranila. Zvysit som si nedala, vedela som,, ze su za tym hormony a tak som cakala, ze sa telo skor ci neskor adaptuje. A tak aj bolo. Uz po 4 tyzdnoch to bolo lepsie, po sestonedeli este lepsie a po 3 mesiacoch uz konecne zase ja. Aj u teba sa to mozno po sestonedeli zlepsi, plus zaberu lieky.
Ale teda je fakt, ze som bolo pozorna a ak by prisli tie nutkania niekomu ublizit alebo ak by som vypla a nebola schopna sa o maleho postarat, tak som bola pripravena okamzite klusat k psychiatricke. No tam to nedoslo nastastie.
A ako mama si nezlyhala, ved este len zacinas. Z dlhodobeho hladiska este kludne mozes byt vyborna mama. Dake problemy ma pocas zivota deti takmer kazda mama - mam kamosku, co mala tiez depresie (im pomohla opatrovatelka), dalsej kamosky muz si nasiel milenku v prvom roku maleho, takze chodila ako matoha, dalsia musela byt viackrat hospitalizovana bez dietata s drazdivym crevom, moja mama bola isty cas na kolenach kvoli stitmej zlaze, dalsia kamoska sa dostava z rakoviny a mohla by som pokracovat dalej...vsetko su to z dlhodobeho hladiska dobre mamy, len isty cas neboli uplne pritomne a k dispozicii. Tak u teba je to teraz a da sa z toho dostat, neboj.