Darovanie orgánov

marienka9999
28. máj 2020

Zdravím všetkých 🙂 chcem sa opýtať ako to prebieha ak by som po smrti chcela darovať všetky orgány? rozmýšľala som už nad tým dlhšiu dobu
...zatiaľ nemám žiadnu vážnu chorobu neumieram :D len by som chcela pomôcť iným 🙂 ... Na koho sa s tým mám obrátiť alebo je tu niekto kto to tak tiež chce či mo vie niekto poradiť

sara07
28. máj 2020

spytaj sa mudr robí sa formular a pisomny suhlas s darovaním organov,viem že to musí byt dopredu pisomne, a je rozdiel ešte či na transplatnáciu alebo ešte ten zvyšok na pitvu na učenie pre medikov

marienka9999
autor
28. máj 2020

@sara07 ja sa do toho inak vôbec nevyznám ale chcela by som ich darovať nato aby ešte poslúžili niekomu inému ak by boli v dobrom stave

ivetka_kamo
28. máj 2020

@sara07 mýliš sa, formulár sa robí preto, aby sa nič nedarovalo. Telo po smrti patrí štátu, automaticky ak je z vás po smrti vhodný darca, tak sa tak aj udeje. Samozrejme ak zomriete pod dohľadom lekára 🙂

marienka9999
autor
28. máj 2020

@ivetka_kamo takže to nepotrebujem nijak riešiť ak ich chcem darovať?

korunka1
28. máj 2020

Pokiaľ viem, tak u nás je presný opak ako v amerických filmoch. Súhlas na darovanie orgánov nie je potrebný

ivetka_kamo
28. máj 2020

@marienka9999 absolútne nie

kikuska872
28. máj 2020

@ivetka_kamo 👍 presne tak

veverickav
28. máj 2020

to je dost blbe ked moje telo po smrti bude patrit statu :D

sara07
28. máj 2020

@ivetka_kamo aha tak to potom zmenili

ellca123
28. máj 2020

@sara07 nezmenili aj ja mam tu info uz davno....

sunny8
28. máj 2020

Veď človek je automaticky po smrti darca ak nenapíše písomne že si to nežela

sisa_s
28. máj 2020

"Ak je u pacienta lekárskym konzíliom potvrdená mozgová smrť, lekár informuje rodinu o možnosti darovania orgánov. Ak odmietne, vec je uzavretá. Podľa zákona by sme teoreticky mohli odobrať orgán, aj keď rodina nesúhlasí, ale z hľadiska etiky to, samozrejme, nerobíme"...takto to funguje v praxi, malokedy sa ide naozaj proti voli rodiny...takze si myslim, ze ak vies, ze rodina je proti, ty si za, tak by som sa informovala, ci sa da nejako pravne presadit si moznost darovania za zivota 🙂 skus napisat email do Narodnej transplantacnej organizacie, nto.sk 🙂

tahomi
28. máj 2020

Na Slovensku funguje predpokladany suhlas, to znamena, ze kazdy kto je vhodny na darcu organov nim aj teoreticky moze byt. V pripade nesuhlasu treba napisat do narodtneho transplantacneho centra.
Avsak nie je take jednoduche darovat organy, aby sa to mohlo udiat musi byt splnenych vela podmeinok, hlavna je, ze musi nastat mozgova smrt. Napriklad znama veta, ze motorkar=darca organov je blbost, kedze ti zomieraju z inych pricin ako mozgovej smrti.
Avsak nikdy sa nejde proti voli rodiny.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinka13
28. máj 2020

V prípade, že nepodpíšes nesúhlas, si automaticky darca

krisbar
28. máj 2020

Ja som na stranke poistovne (mam doveru) zatukla moznost, ze chcem darovat organy v pripade mozgovej smrti, avsak ako uz bolo pisane, nie je to take jednoduche. Ludi co maju mozgovu smrt je menej. Ten moj suhlas asi sluzi len na to, ak by rodina nesuhlasila, tak ja som v podstate za seba dopredu rozhodla.

gladys_07
28. máj 2020

@veverickav ved tebe uz bude aj tak nanic 😉

leuchtturm
28. máj 2020

Hmm, tema o darovani organov v kolonke zdrava vyziva...no neviem 😀

monkabohdalova
28. máj 2020

@marienka9999 pokiaľ zomrieš v nemocnici na prístrojoch napr . mozgova smrť tak bez súhlasu niekoho blízkeho môžu automaticky transplantovať orgány, pokiaľ si za života nevypisala papaiere že nechceš darovať

miskooo1987
28. máj 2020

treba sa dohodnut s rodinou, ze toto je tvoje zelanie... a potom uz len ide o to aby si umrela spravnym sposobom :D

opica_skorica
28. máj 2020

@marienka9999 Si darca organov, pokial nepodpises inak.
Vies vlastne, ze co vsetko do organov patri?

tahomi
28. máj 2020

@kulumulu123 prosim ta, na stranke badatel ine ako bludy nenajdes. Uplne mimo realitu.

kulumulu123
28. máj 2020

@tahomi ok nehadam sa nie som mudr aby som to vedela posudit ale osobne by som sa rada o tom porozpravala s niekym kto do tejto problematiky vidi priamo....

tahomi
28. máj 2020

@kulumulu123 nech sa paci, som transplantacny koordinator.

kulumulu123
28. máj 2020

@tahomi tak ako to teda je s tym darcovstvom? Co je teda z tohoto clanku blud? Ako prebieha odoberanie organov? Su ti ludia naozaj nejakym sposobom udrzianani pri zivote pocas procesu alebo sa organy odoberaju z mrtveho tela ktore nie je napojene na ziadne zivot udrziavajuce pristroje?

1104
28. máj 2020

@tahomi toto ma zaujima tiez 🙂

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anicka182
28. máj 2020

@tahomi ak by nevadilo mam aj ja otazocku. mna by skor zaujimalo ci sa da nejako dopátrať k tomu komu boli darované organy, nemyslim konkrétne meno a adresu, ale len ci dieťa ci dospelý a ci sa organy ujali atd. Ďakujem za odpoveď