Dobrý večer, rada by som darovala krv, no beriem sertralin 50mg a podľa informácii na svk stránkach je toto prekážkou, pričom v zahraničí to problem nie je.
Neviete prečo je to tak? Sú aj nejaké výnimky?
Vďakabohu, že tu sa ešte stále myslí na dobro toho neboráka, ktorému tá krv ide.
@marianarem chápem, určite nechcem nikomu uškodiť ani nič zatajiť. Len ma prekvapilo, že v zahraničí a aj na cz stránke som našla, že to problem nie je. Tak mi to začalo vŕtať v hlave, čo to AD vlastne s krvou robi.
Krv dávajú aj bábätkám, ich tým chránia.
Nerobi to s krvou nic, len to v nej je. Dostane sa to do pacienta a zacne posobit. Moze to uz byt clovek niecim predavkovany, priotraveny, po tazkom zraneni mozgu atd. Pravdu povediac sa cudujem, ze to je niekde povolene.
A kde v zahranici to nie je problem? V rumunsku?
este tu neboli spomenute aj alergicke reakcie. prijemca ma razy zdravotny problem, pri ktorom musi dostat krv a este moze dostat alergicku reakciu, dokonca aj pomerne tazku. to mu moze zivot akurat ohrozit.
@marianarem tak ak si si potrebovala dat bioparox, tak si nebola 100% zdravotne v poriadku a to je jedna z podmienok pre darovanie krvi, nie samotny bioparox.
Autorka: ja napriklad uzivam statiny co nie je problem, ale musim ich na 2 dni pred odberom vysadit. To si ty s AD asi dovolit nemozes a tak ako bolo spomenute vyssie - krv sa daruje pre ludi ktori su nejakym sposobom chori, casto v ohrozeni zivota, tam je dolezity kazdy detail. Ale odporucam poradit sa priamo s lekarom transfuznej stanice.
@vanilkovazmrzka napr US alebo Austrália. Len pri našom stave štátu, zachvilu nás aj to Rumunsko predbehne 🤦🏻♀️
Ok, ďakujem za reakcie, necham to darovanie krvi na iných 🤷🏼♀️ a verme, že každý uvádza všetko v dotazniku ako ma…
Nehnevaj sa ale kebyze som na hranici zivota a smrti tak urcite nechcem krv obsahujucu latky ktore na mozu v mojej situacii zabit. A toto je vdakabohu jedna z mala veci, kde je slovensko popredu ked krv na darovanie striktne strazi a testuje. A dost pochybujem ze v usa a australii beru krv takto halabala. Ani v tom cesku ktore si napisala to nie je tak ako si myslis.
https://www.mojakrvnaskupina.sk/lieky-a-darovan...
Zadaj liek a napíše ti odpoveď.
Darovanie krvi je dobrovoľné,ja len dúfam,že nie je ani jeden človek či to chce robiť silou mocou a bude ešte aj klamať,si uvedom ,že čo tebe pomáha , zranenému môže uškodiť a ešte pri narkoze,opiatoch pri bolestiach a ešte krv s ďalším sairajtom.Ked nemyslíš na seba, myslí na iných
@minenkak bohuzial, su aj taki, co to robia silou mocou… a ja uprimne nechapem, co z toho maju. Napr jedna z podmienok je, ze po piercingu alebo tetovani musi byt minimalne 6 mesiacov. A minule som natrafila na cesku “diskusiu”, kde bolo kopu prispevkov ako na to kaslali, ze ved si to dali robit v serioznom salone, 100% hygiena, sterilne nastroje atd, ze nevidia dovod cakat pol roka. A teda v CR na niektorych transfuzkach uz robia zaznam o tetovaniach (na akej casti tela a co a porovnavaju), tak zatajili take co su na miestach, ktore nevidno. Normalne mi bolo na grc z tych prispevkov. Sama som potetovana, ale vzdy dodrzim tych minimalne 6 mesiacov. Ved to nie je sutaz a ani za tie plakety nic specialne nedostavas, max tak vitaminy od poistovne, tak naozaj nerozumiem, preco niekto ma potrebu ohrozit inych…
V stave v akom sa nasa krajina nachadza bud vobec rada ze este zdravotnictvo funguje- v drvivej vacsine zadarmo alebo za naozaj smiesny poplatok
O par rokov pokial nebude mat clovek poistenie tak ostane pred dverami nemocnic umierat ako to je v tvojom spominanom USA
V iných krajinách je väčší problém s krvou, majú jej výraznejší nedostatok. Môže to byť tým, že je nás populačne menej, vedie sa tu menej riskantnych zákrokov ako v CZ alebo USA a podobných krajinách. Preto je na Slovensku konzervatívnejší prístup ku darcovstvu. Keď som si zisťovala, prečo na Slovensku nemáme dostupné na všetkých chir oddeleniach naprpristroj na zber krvi, tak mi anesteziologicka povedala, že jednak nemáme personál a jednak sa tu netlačí tak na bezkrvnu chirurgiu (oproti krajinám kde tej krvi je naozaj málo a tlačia na tieto spôsoby liečby).
Takže tu sa kladie dôraz na kvalitu krvi, keďže jej nemáme až taký žalostný nedostatok.
Druhá vec je, že v krvi máš všetko, žiaľ aj kadejaky sajrajt, takže sa snažia to minimalizovať. Antidepresíva niekedy môžu spôsobiť problém so zrazanlivostou.
@taktotedanie s prvou častou vety súhlasím, mame to tu tak ako niektorí zvolili, žiaľ.. ale zadarmo zdravotníctvo nie je, pre nás pracujúcich, vid zdravotne odvody. Potom ista časť to zadarmo ma, to zasa súhlasím. Ale to sme mimo témy.
Strhla sa tu celkom búrlivá diskusia ma zdanlivo nevinnú otázku. Chcela som vedieť len dôvod prečo nie a či je to naozaj tak. Určite by som nedarovala krv, ak by to nebolo v súlade s podmienkami, ani nič nezatajovala. Logicky nechcem nikomu ublížiť, len pomôcť. Pekný deň všetkým!
@martinka17 och to je super. ja som sa kedysi pytala a nemohla som darovat krv koli Roaccutane, vraj dozivotne nie. teraz mi pise, ez rok po skonceni leicby sa moze.
Ja som sa na to pytala psychiatra, ci môžem so sertralinom darovat krv a povedal ze nie, lebo ta krv predsa len obsahuje lieky a poputuje chorym ľuďom, tak to nie je vhodné
Mna raz vyradili aj kvoli tomu, ze som si par dni predtym dala lokalne atb Bioparox. Povedali mi, ze krv sa dava tazko chorym ludom a ze tam hocico moze byt riziko. A maju pravdu, nikdy nevies, v akom stave bude ten, komu to pojde a ci tam Sertralin nemoze posobit nejako kontraproduktivne.