Darovanie kostnej drene - postup

veronkaska
22. jún 2024

Dobrý večer. Prosím Vás, nájde sa tu niekto, kto daroval kostnu dreň? Zaujíma ma presný postup ako to funguje...

vsadeviem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
msnesquik
23. jún 2024

@veronkaska ja som dostala transplant, zavisi od vela faktorov, najcastejsie sa odobera z ruk, z jednej ruky krv vychadza do separatora, separator vyberie kmenove bunky a zvysok sa vracia do druhej ruky, clovek musi nejaky cas lezat, ale ten pocit, ze niekomu zachranim zivot je neskutocny

magimi
23. jún 2024

@msnesquik ale ona sa pyta na kostnu dreň, nie kmeňové bunky

msnesquik
23. jún 2024

@magimi 🙈 lenze ten odber sa robi takto, kostna dren/kmenove bunky je jeden a ten isty proces...ten nazov kostna dren je viac medzi ludmi zauzivany, ja som sedela pri mojom bratovi, ked to podstupoval a potom som "kostnu dren" = kmenove bunky dostala do tela, takze viem, o com hovorim

magimi
23. jún 2024

@msnesquik niekoľko krát som bola pri odbere kostnej drene a bralo sa to priamo z kosti...
https://www.registerdarcovkostnejdrene.sk/ako-p...
Aj tu to tak je popísané.. akurát píšu, že odber kmeňových buniek sa robí v dnešnej dobe častejšie.
Ty si dostala a tvojmu bratovi brali kmeňové bunky. Autorka sa pytala na odber kostnej drene, aj keď možno ani ona sama celkom nevie, čo vlastne chce darovať,