Dajú sa vymočiť obličkové kamene?

sesy9
11. aug 2022

Zdravím, chcem sa spýtať,či niekto vie ci sa dá vymocit kamene aj keď sú ešte v obličke?... Myslím to tak či sa dajú vymocit bez toho aby som dostala záchvat.. Čiže čo sa ich viem zbaviť aj bezbolestne.... Mala som už raz záchvat na pravej strane... Bola som aj v nemocnici za5. Dní som ho síce vymocila... Ale mam teraz dva kamene do 5 mm aj na ľavej obličke.. Nedávno ma to začalo bolieť pod ľavym rebrom po 4 dňoch to prestalo.. Ale niekedy pri pohyboch to cítim aj tak.. Myslím si ze to bude to.. Čiže chcem vedieť co robiť aby som ich vymocila bez toho záchvatu ako sa to dá? Dá sa to vôbec?

viestta
11. aug 2022

Keď ide kameň dole mocovodom, tak ho dráždi a sú z toho kolíky. Cez mocovu rúru je to to iste. Už aj piesok dokáže pri ceste dole narobiť riadnu sarapatu.

sesy9
autor
11. aug 2022

@viestta tomu rozumiem, veď práve preto sa pýtam ci viem ten kameň vymocit bezbolestne aj keď je ešte v obličke.... Či dokážem ho vycurat aj cez močovu rúru a to všetko bez bolesti

viestta
11. aug 2022

@sesy9 uvidíš, a uvidíš ci sa vôbec niekedy dole po berie a ak sa aj poberie ci sa niekde nezasekne.

elizabeth175421
11. aug 2022

@sesy9 áno, je taká možnosť. Otec to mal a len preto, že poznal lekárku dostal liek, ktorý ho rozpustil a vymočilo sa to. Všetok moč sa kontroloval, nemal pri tom bolesti, ale musel byť v nemocnici... Až neskôr sme zistili, že to bežne nedávajú.. ako keby bol niekto viac a iný menej..

kika2810
11. aug 2022

@elizabeth175421
Prosim Ta co to bol za liek? A aj povedali preco sa bezne nedava?

295anicka
11. aug 2022

@sesy9 ahoj, ja som mala obličkovy kamen, a rozbijali mi ho litotripsiou, a to sposobilo ze kamen sa zmensil, a siel dole mocovou rurou ale ani to nebolo uplne bez bolesti.

miskamicha
11. aug 2022

@sesy9 no ci bezbolestne tak to je indovidualne. Ale...kamene do 5mm sa vymocit daju. Ak su v oblicke sarapatu robia malokedy /ak sa nejedna o ventilovy konkrement/. Horsie je to ak vypadne. Nedala si si robit rozbor vymoceneho kamena?? Drzim palce aby to bolo bezbolestne. Maj doma ale po ruke flector.

elizabeth175421
11. aug 2022

@kika2810 toto ti nepoviem, to bolo už dávno. My sme vôbec nevedeli o tom, že sa to nedáva, až časom, keď to mal ocov kolega tak mu to otec povedal, že vôbec taká možnosť nie je.. nakoniec sa otec dozvedel, že to proste nechcú lekári dávať.dôvod nevieme, otec to neskúmal..každopádne nie je to fér..

kika2810
12. aug 2022

@sesy9 V oblicke ked kamen je sa da vraj rozbit nejak cez sono. Robia to na klinike v Trencine www.urology.sk MUDr.Sokol

stanulienkat
12. aug 2022

@elizabeth175421 Ja si nemyslím, že tie lieky dávajú niekomu, kto je viac, alebo kto je menej. Vieš, keď sa nerozumieš medicínskej problematike, tak neodsudzuj hneď. Nie každý je vhodný na akýkoľvek liek a medicínsky postup. To, čo tebe pomôže, tvojej susede môže poškodiť. Niekto má taký zdravotný stav, že takú liecbu napríklad ani nemôže podstúpiť.

Kamene sa rozpúšťajú buď chemicky, alebo ultrazvukom. Je viacero metód na to, podľa veľkosti, podľa umiestnenia, podľa zdravotného stavu a iných parametrov.

sesy9
autor
12. aug 2022

@elizabeth175421 a aký liek to bol?

elizabeth175421
12. aug 2022

@stanulienkat nemyslela som to odsudzujúco, ale jemu bolo povedané, že to dávajú vo výnimočných prípadoch a málo komu. Keď sa spýtal prećo, odpoveď bola také sú postupy. Bežný laik neuvažuje nad tým, prečo..vraj po známosti sa to dá. Možno by si v takom prípade mala rovnaký názor ako ja

stanulienkat
12. aug 2022

@elizabeth175421 Áno všetko je možné a tiež si nerobím ilúzie.... Avšak ja v tomto systéme robím a viem, čo mi pacienti hovoria a niekedy ani nerozumejú tomu, čo hovoria. Potom, keď im to vysvetlíme, pochopia že naozaj liečbu akú dostala stará Blašková a bolo jej potom perfektne, ona nemôže dostať, lebo má ďalších desať chorôb a pri tejto liečbe by ju to zabilo. Oni vidia len výsledný efekt u starej Blaškovej a potom nadávajú na systém, na zdravotníctvo, na všetko... Ale to má trošku hlbšie korene a ak sa tomu nerozumie, tak naozaj potom môže vynášať zavádzajúce klebety smerom k laickej verejnosti. A už je problém a nespravodlivosť na svete.

elizabeth175421
12. aug 2022

@stanulienkat toto je pravda, ale jemu bolo výslovene povedané, že to má, lebo sa poznajú, takže ma to zarazilo

sesy9
autor
12. aug 2022

Odpovie mi tu niekto na to konkrétne čo sa pýtam?.... Ja nechcem to dávať žiadnym ultrazvukom ani drvit nič.. Ja chcem vediet či ho dokážem vycurat len tak proste bez toho aby prsiel záchvat... Tým ze budem brat rowatinex, pilsneer, vodu... Vraj toto najviac pomáha

stanulienkat
12. aug 2022

@sesy9 Áno vymočiť ho môžeš, ale bezbolestne pochybujem. To by musel byť veľmi malý. Ty máš kamienky pol centimetrové. Podľa mňa to bude bolieť ako šľak, ale zázraky sa hocikedy dejú. Takže áno, vymočiť ho môžeš aj spontánne, skús veľmi veľa piť, niekoľko litrov denne. Podľa mňa však veľkosť kameňa môže spôsobiť,že sa ti upchajú tie močové cesty.

nwnw
12. aug 2022

@sesy9 mama koli tomuto uz niekolko rokov pije neperlivu magneziu namiesto vody. Vraj zabralo. Kamene sa zmensili a vyplavili. Taka babska rada.

sesy9
autor
8. jún 2023

@elizabeth175421 a čo to bol za liek? Môžem ta poprosiť o názov?

jarka52
1. máj 2024

@sesy9 ahoj su tomu sice az po dvoch rokoch a len teraz pozeram diskusiu na koniku. mne objavili náhodne 3 mm kameň v obličke v roku 2021 ( vraj neobstrukcny); po troch rokoch ( minulu nedelu) sa mi vydal na cestu 🙀 za velkej koliky. v pondelok som bola na pohovosti, urobili mi CT. Stale mal 3 mm a uz sa vraj nachádzal na ceste do mechúra - preto ta koliky. Dostala som infúziu , lieky od bolesti, antibiotika a hlavne liek na uvoľnenie svalov v ladvine a močovodov aby sa rychlo vyplavit. V ten den som isla domov s pokynom aby som vela vela pila a sledovala kedy sa mi vyplaví. doktorka mi povedala ze je 85% sanca vyplatenia mocom a trvat to moze niekolko dni az tyzdnov. takze v pondelok som bola na pohotovosti a na druhy den podvecer uz bol kameň vyplavený👍🏽. Ale pila som vela vody a cikala ako závodný kôň; takze da sa vycikat.

vanilka3
1. máj 2024

@sesy9 Rowatinex a caj zo zlatobyľa zmäkci kamene a mozu sa rozlozit na mensie kusky. Moja mama mala 2 väcsie kamene v oblicke, ked pila tuto kombinaciu, kamene sa jej rozlozili na mensie, ale vymocit ich zatial nevymocila, ma ich v dolnej casti oblicky. Ma uz aj zavedeny stent z oblicky do mechura, caka na hospitalizaciu a doriesenie tych kamenov.
Ale doktor vravel, ze urobila dobre, ze pila ten caj aj Rovatinex. Ze keby neboli tie kamene tak dole, tak by mohli vyjst aj same.

sandy315
21. máj 2024

Dobrý deň, tiež mam ten problém, že sa snažím vymočiť 2 kamene vo veľkosti 2mm, pred rokom som bola operačne cez močovú rúru vybrať 5mm, ktorý mi robil šarapatu, také koliky som mala, že som musela mať najprv stent ... teraz mam tie 2 v druhej obličke a beriem rowarinex, mam bolesti druhý deň, ale nemienim ísť na stent a operáciu! Musím ich vymočiť 😉
Čo sa týka liekov, že niekomu dajú a inému nie, tak skúste si vygugliť, že tých obličkových kameňov je viacero druhov, niektoré sú nerozbitné, ako tie moje, na nich lieky na rozpúšťanie nezaberú, takže len vymočiť alebo dať vybrať, čo už nechcem zažiť, hlavne ten stent 🤮 to bola hrôza, som zvedavá kedy ich vylúčim, dám vedieť .

sesy9
autor
22. máj 2024

@sandy315 jasne ale tie kamene sa dajú tým rowatinexom vymocit bez toho aby som dostala záchvat ? To pochybujem 😂 keďže on musí prejsť mocovym mechurom

sandy315
22. máj 2024

@sesy9 podla mňa nemusí to byť sprevádzané záchvatom, samozrejme záleží na veľkosti kameňa. Ja mam teraz také bolesti, akoby som mala silny menzes a tiez bolesť v krížoch, ale nie stále, zatiaľ na to beriem novalgin , ale mam pripravený aj algifen.

sesy9
autor
23. máj 2024

@sandy315 aha neviem ja keď som mala záchvaty chytilo ma to v spánku a už som sa rovno hádzala po zemi od bolesti , to mňa tak naraz chytí … doteraz mi na toto nikto nedal odpved či sa dá tých kameňov zbaviť bez toho zachvátu co ja pochybujem lebo on musí prejsť celým ničivým traktom a keď furt sa tam niekde zasekne tak vtedy príde záchvat a ja som uz skúšala čaj chanca piedra čo je vraj dobrý dokonca aj na žlčníkove kamene ktoré mám tiež a aj rowatinex kvapky a nič tak neviem vôbec či ma zmysel niečo brat

sandy315
29. máj 2024

@sesy9 ja momentálne nemám bolesti, akurat tak 2 dní som v kľude, ale očakávam bolesti opäť, ako píšeš, že to musí prejsť celým mocovym traktom, tak isto to budem cítiť aj keby sa kameň rozbil, ale počula som, že sa treba viac hýbať, ak sú tie záchvaty, aby sa kameň ináč posunul

sandy315
29. máj 2024

@sesy9 ešte raz píšem, podľa mňa nemusia prísť záchvaty, ale určite bolesti budú pri vylucovani, možno až pri močení, no ved uvidím. Ja ozaj dúfam, že vylezú zo mňa a nebudem musieť na operáciu.

sesy9
autor
30. máj 2024

@sandy315 neviem podľa mňa nefunguje ani rowatinex ani nič iné , to proste len čakať kým príde a vydržať to zas .. mňa proste chyti záchvat čo sa až po zemi plazim , a jeden kameň viem že som vymocila nejak to nebolelo pri moceni len keď bol už v mocomvom nechuri tak to rezalo, čiže preto ja neverím tomu že kameň prejde bez záchvatu aspoň z mojich skúsenosti 🙂

sandy315
30. máj 2024

@sesy9 a aké veľké kamene ste mali, lebo ja mam len 2mm 2 kusy pri sebe

sesy9
autor
3. jún 2024

@sandy315 no ja som mala najväčší 4mm na pravej obličke na ľavej boli tri kamene jeden som vymocila keď som bola v Nemocnici ktorý mal 1,9 mm a poviem vám že to bola taká rovnaká bolesť ako ten veľký kameň … proste keď príde záchvat ja sa plazim po zemi … a rovno volám sanitku a do nemocnice
A mám ešte dva kamene myslím že 2,4 mm a okolo 2mm .. mám ísť v lete na sono čiže som zvedavá či už nebudú väčšie .. ja pijem čaj chanca Piedra je to vraj dobre na kamene vraj aj na žlčníkove lebo tie mám tiež … ale neverím tomu aby ten čaj nejak mne zabral .. keďže ako som spomínala tak kamene sa proste nerozpustia len tak musia prejsť von mocovym traktom .. aj tým že ide o to z čoho sú tie kamene či sú vápnikove či oxalatove a ja mám ten typ ktoré sa asi nerozpustitia takže asi tak 🙂

livi
3. jún 2024

zo skúseností u nás v rodine- dá sa..dotyčný si urobil kúpeľ z prasličky a kameň bol do pár dní von bez problémov..ale bol malý podotýkam