Dá sa vyliečiť depresia bez liekov?

lesna_luka
13. máj 2024

Ahojte, na túto tému tu už bolo asi veľa príspevkov ale nejako sa v tom strácam, tak som sa rozhodla napísať nový. Chcela som sa spytat, ci sa niekomu podarilo dostat z depresie bez antidepresiv. Skusala som rôzne psychoterapie a dala za to dost peňazí, ale čo sa týka emočného prežívania bolesti, skôr by som povedala že to terapia po roku prehĺbila (uvedomovanie si ťažkých vecí z detstva, nefunkčné vzťahy doma v okolí a pod.) Čiže terapia ma po roku priviedla do takého bodu, že som mala pocit, že na všetko som sama a zistila som že nemám blízkych ľudí, ktorí by si ma vážili alebo správali sa ku mne aspoň rovnocenne. Za poslednú terapiu som platila veľmi okolo 45 eur na hodinu, ale mala som dost pochybnosti o terapeutje, kedze na stretko vždy meškala a nikdy sa neospravedlnila, raz sa začala smiať z môjho problému a čtiez prerušovala mojej rozprávanie, že ak budem toľko hovoriť, nikam sa v rámci terapie neposunieme. Z jednej strany chápem, ale na druhej strane sa ma to dosť dotklo, tak som tie terapky skončila. Tá psychologička mi inak hneď na prvom sedení povedala, že trpím depresiou a syndrómom vyhorenia a poslala ma za psychiatričkou. Bolo to pre mňa veľmi náročné tam ísť lebo predsudky z domu, také odsúdenie rodiny a tiež som zažila za to silné odsúdenie aj od iných ľudí. Povedala som si však, že to skúsim. Psychiatrička sa mi venovala asi 40 minút, snažila som sa jej porozprávať svoje ťažkosti, čím prechádzam a tak. Na konci mi povedala, že je to atypická depresia a predpísala mi antidepresíva. Celkom ma to vystrašilo, chcela som vedieť viac, ako dlho by som musela brať lieky, aká závažnosť depresie a pod. ale bola veľmi strohá a na všetko len povedala, že na toto mi nevie odpovedať, že závažnosť depresie sa takto nedá určiť a rovnako ani dĺžka brania liekov. Predpísala mi DULOXETIN SANDOZ, čo som našla podľa popisu že je dosť silné antidepresívum na ktorom vzniká závislosť. Veľmi ma vystrašili aj vedľajšie účinky, hlavne kde sa písalo o sexuálnej dysfunkcii ktorá môže pretrvať aj celý život po vysadení liečby. Veľmi ma to naľakalo, lebo mám okolo 39tky a ešte stále si túžim nájsť manžela a založiť rodinu, ale zdalo sa mi, že popri liečbe týmito liekmi by som nemohla ani otehotnieť a podobne. Bola som z toho taká zdrvená, nechcem protirečiť odborníkom a je pravda že už cca 3 roky sa trápim, mala som aj psychosomatické bolesti kĺbov a končatín, ale to už našťastie viac menej prešlo. Iba tak premýšľam, či toto je jediná cesta, alebo sa to podarilo niekomu aj ináč, príp. také vedľajšie účinky nemal. nepocítil to ani v oblasti sexuality. Je to pre mňa ťažké rozhodnutie. Kamoška čo tiež berie lieky mi vravela, že depresia sa bez liekov vyliečiť nedá. Povedala by som, že spím tak normálne, aj pracujem, hoci stále cítim akési vyčerpanie a únavu a takú vnútornú bolesť a smútok hoci svoje povinnosti denné zvládam, ale tieto ťažké pocity sú prítomné. Keď zažijem nejaký pekný deň alebo niečo fajn, viem sa z toho potešiť, no väčšinu dní sú tieto ťažšie pocity a emócie. O samovražde ani tak som nikdy neuvažovala, len skôr som mala pocity typu že môj život nemá zmysel a asi je to už len o tom nejako ho odžiť/pretrpieť. Skúšala som meniť stravu, cvičenie a všetky tieto veci čo čiastočne zlepšilo moju výkonnost v práci, viac som stihla, ale emócii tá bolesť je stále prítomná. Vopred vďaka za vaše skúsenosti

zmrzlinka2021
13. máj 2024

@lesna_luka ak máš diagnózu, tak nie. Keď máš horúčku, tiež si dáš Paralen. Ak ti dieťa ochorie a potrebuje antibiotiká, tiež sa na to nevykasles. Za seba - cca po dvoch týždňoch úplný obrat k lepšiemu. Prešla som si ťažkou životnou traumou a ďakujem Bohu za lekárov a antidepresíva. Cítim sa super

lesna_luka
autor
13. máj 2024

@zmrzlinka2021 vdaka a este ich beries alebo mohla si po case vysadit ?

3009
13. máj 2024

@lesna_luka Ja nechápem, že ešte ani si nezačala brať AD a už rozmýšľaš kedy ich skončíš. Najprv sa daj s AD dokopy a potom sa uvidí, to ti povedala psychiatrička dobre. To nikto nevie ako sa ti telo zachová. Niekto ich berie rok, niekto 10 rokov a niekto do konca života. Odporúčam ti nečítať príbalový leták k AD a ver radšej psychiatričke.

dorottka
13. máj 2024

Rozumiem tvojmu vahaniu ohladne antidepresiv, tie vedlajsie ucinky su realna vec. Vedia velmi dobre pomoct, ak ti sadnu, to je velka pravda, ale netreba sa tvarit, ze to neovplyvni tie ine veci (priberanie, sexualna dysfunkcia, kazde antidepresivum ma svoju paletu), je uz na tebe, co ma pre teba prioritu. Pozri si este prosim nieco o adrenalnej unave ci to nema nahodou suvis, mne zasa to zmenilo zivot.

16zolik16
13. máj 2024

@lesna_luka toto je veľmi diskutabilné...Máš dobré to že view fungovať v práci doma atď... A emócie a tie ťažké chvíle sa dajú riešiť.otazka je či s liekmi alebo bez...ja som mal Panické ataky nevedel som byť sám doma keď priateľka išla na nočnú tak som nevedel späť lebo som sa bál že dostanem paničky atak... rozmýšľal som či ísť k psychiatrovi alebo psychológovi.Nakoniec som išiel k psychológovi. Ktorý mi povedal že nie som na tom až tak zle aby som bral AD... Začal som na sebe pracovať v tom zmysle že som si často dýchal nádych-drzanie dychu a dlhý vydich.pozeral som videá na YouTube ako zvládať strach atď a dnes je to asi rok čo sa cítim o 99% lepšie stále si nemôžem povedať že som sa toho zbavil ale viem to ovládať bez tabletiek a nemusim ísť na pohotovosť vždy keď mi dôjde atak

cukroska
13. máj 2024

@lesna_luka Jednoznačne si nájdi dobrého psychiatra. To je prvý najlepší krok. Skús vo svojom okolí zistiť a keď to nasadí dobrú liečbu tak ver tomu,že sa to stav výrazne zlepší a po čase budeš úplne bez liekov. V mojom okolí poznám dosť takých ľudí. Len to naozaj chce dobrého psychiatra a trafiť správne lieky. Čím dlhšie to budeš odkladať tým to môže byť horšie a aj dlhšia liečba. Ale ver tomu,že to ke všetko obdobie a prejde a ešte sa môžeš raz tešiť aj s bábätka .Držím palce a nemysli negatívne a na vedľajšie účinky hneď. Dôveruj lekárom .Dolezite je urobit prvý krok a ty si ho urobila. Určite ak to máš tak tak samé to neprejde .A také stavy nie vždy prejdú samé od seba a veľa krát nezaberie ani alternatívna medicína a ani psychológ. To vôbec nie je hanba žiadna. DEPRESIA JE CHOROBA AKO KAŽDÁ INÁ.

cukroska
13. máj 2024

@lesna_luka a ešte je veľký bonus,že vieš normálne fungovať takže určite to nebude dlhá liečba a máš veľké šance na lepší život bez trápenia. A časom ostaneš bez liekov. Držím palce

marianarem
13. máj 2024

@lesna_luka Ak fungujes, tak ja by som este dala sancu psychoterapii u niekoho ineho. Ja som pred rokmi tiez potrebovala terapiu a nasla som dobru psychologicku az na 5. krat, ale u nej to potom uz malo spad, velmi mi pomohla. Ono tych naozaj dobrych nie je az tak vela, tak ako v kazdej profesii, takze treba dat sancu viacerym.
Inac ze ta terapia docasne rozbije, je bezne, skor mi pride divne, ze sa ti terapeutka smiala a mala vselijake komentare, to bezne nie je. Takze asi si proste nenatrafila na dobru.
A bez liekov sa niekedy da, niekedy nie. Poznam ludi, co to dali bez nich, jedna kamoska mala ozaj take depresie, ze ledva vstala z postele niekolko tyzdnov, nefungovala, ale nejako sa z toho pozviechala. Ale poznam aj ludi, co sa velmi snazia bez, ale nejde to.

nicicka
13. máj 2024

Dá. Ale chce to veľa zmien a pozitívnych podnetov a zážitkov.

luccija
13. máj 2024

Načo čakať?keď nevyskúšas nezistis.Je rozdiel úzkosť, depresívne ladenie.Nikto Ti dopredu nepovie ako dlho budeš lieky brať sú ľudia čo majú také pesimistickejsie úzkostné navstenie, že roky a, keby aj vadí to?dysfunkcia nemusí byť pri všetkých typoch a už vôbec nie celoživotná.Na paniku sa dávajú lieky, aby si nemala tak rozdrazdene nervy úzkosti, aby to prešlo až do záchvatu.Moja kolegyňa chodila po lekároch, lebo bola unavená už v polke dňa, všetko robila cez únavu tazobu všetko v poriadku testy na boreliózu, alergie všetko...bola snáď u každého lekára štítna žľaza, až ju obvodná poslala k psychiatrovi berie nízku dávku AD a je ako vymenená.Ved skús inú psychologicku, ale ja by som začala liečbu

danyelia
13. máj 2024

Ahoj, ja si myslím, že sa to dá zvládnuť aj bez liekov...

dorottka
13. máj 2024

@marianarem to je sice na temu mimo ofc, ale je to hrozne, ak ma clovek vystriedat kludne aj 5 terapeutov, az najde toho “praveho”, na kazdeho termin sa caka, tie terapie, aj nepodarene, nestoja zrovna malo penazi a to, ze to nie je ono clovek zisti az po viacerych sedeniach. Zakazdym zacinat odznova, otvarat sa s najvacsimi bolmi stale novemu cloveku s tym, ze mozno opat dalsi fail. Ja skladam klobuk pred kazdym, kto toto da bez akejkolvek straty dovery v proces. Ja som velky fanusik psychologie, ale po tretom nevydarenom pokuse to uz radsej skusim po svojom.
Nerozumiem, ako mozu byt take velke rozdiely v profesionalite poskytovanych sluzieb, je to regulovana profesia, pricom je vzdy bez zaruky aspon kvality procesu (chapem, ze finalne vysledky sa zarucit nedaju).

marianarem
13. máj 2024

@dorottka No ja som taky celkom vytrvaly typ a videla som, ze sa mi tie problemy stale vracaju, tak som znova a znova hladala riesenie. Ono tie prve styri pokusy boli ozaj take o nicom, takze tam k nejakemu hlbokemu otvoreniu sa ani neprislo. Ten posledny pokus bol vlastne, ze som isla k psychiatrovi, ktory ma ale odoslal k primarke klinickej psychologie v jeho nemocnici. A ta bola eso, ziskala si ma okamzite a uz na druhom sedeni odhalila, co za mojimi problemami je.
Ja by som povedala, ze najst terapeuta, ktory naozaj sadne a zasadne pomoze, je takmer ako najst dobreho zivotneho partnera, ten sa tiez nestretava na kazdom rohu a niekedy musi clovek prejst aj viacerymi vztahmi.

reanda
13. máj 2024

naopak, depresia sa neda vyliecit liekmi.. iba potlacit.. ak sa chces dostat z depresie, musis prist na to, co ti ju sposobuje.. vzdy su to nejake chybne myslienkove vzorce - o tebe, o svete - ktorym si uverila.. tie treba zmenit.. dokazes na to prist aj sama, ak naozaj chces a si k sebe uprimna.. terapia ti v tom moze byt napomocna, ale je velmi dolezite, aby ti terapeut 'sadol' a naozaj bol pre teba vhodny.. ak to uz od zaciatku citis inak, ani v tom nepokracuj a najdi radsej ineho.. v dnesnej dobe je na nete aj mnozstvo videi k danej teme a mnohi terapeuti taktiez maju k dispozicii verejne pristupne svoje materialy, kde si ich mozes takpovediac 'osahat' a zistit, ci by ti sedeli, nemusis ist naslepo k niekomu uplne cudziemu.. je mnoho moznosti.. lieky su riesenim len pre ludi, ktori su uz v takom stave, ze nevladzu vobec fungovat a neboli by teda ani schopni riesit svoj problem.. ale maju byt iba pomockou, barlickou, urcite nie celym riesenim..

lesna_luka
autor
20. máj 2024

Ahojte baby, ďakujem za všetky názory, príspevky. O tej terapii premýšľam aj ja že asi som nenaďabila na moc fajn, dala som za to za rok veľa peňazí ale napr. boli tam také neprofesionálne veci že terapeutka mi priamo povedala čo robiť, napr. či ukončiť vzťah alebo zobrať tú prácu. V súvislosti s tým ma napadlo nemáte prosím odporúčanie na nejakú ozaj dobrú terapeutku v BA, prípadne čo robí online? Ja keď vidím koľko je rôznych terapeutov som už vyčerpaná z hľadania a skúšania. Vopred veľká vďaka