Dá sa poraziť aj ťažká diagnóza ako schizofrénia?

kim2028
21. júl 2023

Ahojte, čo myslíte? Dá sa poraziť aj ťažká diagnóza ako schizofrénia? Mám pocit, že napriek obrovskej snahe idú niektoré vecí mimo mňa. Napr. vybudujem nejaké 2-3 každodenné polhodinové návyky, ide mi to. Keď mám robiť niečo dlhšie, tak nejde mi to. Ani neceknem a potom ma to veľmi mrzí, že som taký neschopný… Je to škoda, lebo psychika je viac ako OK, ale tie negatívne príznaky a koncentrácia sú horšie, keďže nie sú lieky na ne. Hoci uznávam no, že ťažko sa žije naplnený život, pokiaľ máte 18 hodín voľného času. Rád by som bol za možno aspoň 5-6 aktívnejších hodín, ale neviem ako na to… Hm, ako na to? Bude to augustové predsavzatie, že byť aktívnejší...

ivangeline
21. júl 2023

@kim2028 Turistika? Kazdy vecer si spravit plan na dalsi den a drzat sa ho? Mozno nejake hobby...kurz ci kruzok na prabidelnej tyzdennej baze..

kim2028
autor
21. júl 2023

@ivangeline Ďakujem za skvelú radu. Ono je to tak, že chodievam na prechádzky po meste, ale tak max. 1,5 hodiny po meste denne. Nemal by som chodiť veľmi po slnku a tak... Tiež 2x do týždňa mám stacionár a tam to tiež zvládam na jednu hviezdu. Ale doma je to väčšinou horšie...

simca06022011
21. júl 2023

nieco vyrabat? co dlhsie trva, a bude to potom mat nejaky ucel (ci prakticky, alebo dekoracia) , ked to cloveka chyti dokaze pri tom stravit hodiny. Vychadzky, vencit psov napr. pre utulok? Videla som reklamu aj na appku nejake VOS dusevne zdravie?? a myslim,ze tam bol presne ten ruttiny plan, ale aj spanok, meditacia a kadeco v reklame (nepoznam neviem, pozri si...). Kolektivne veci nejake aj ked nie denne? aby si nerobil to iste kazdy den? aj nieco take "uzitocne" pridat? :D citat, pisat?

simca06022011
21. júl 2023

A ak ta to ukludni, aj clovek bez diagnozy ma probelm dodrzat plan, preskoci hocico ked sa mu nechce... hlavne tieto opakujuce sa rutine veci...

dadis
21. júl 2023

@simca06022011 Mam hodinky garmin a zaponam si tam treningove plany na beh - trvaju cca 12 tyzdnov. Su aj pre uplnych zaciatocnikov. Ked nenas hodinky, stiahni si plan z netu a dodrziavaj ho

ivangeline
21. júl 2023

Ozaj nejaka zaluba. Ja by som nonatop citala...kebyze nemam 4 deti. :D

kim2028
autor
21. júl 2023

@simca06022011 Ďakujem za dobre rady. Niektoré vecí by som aj mohol určite robiť. Vyrábať niečo je pre mňa problém, keďže mám parkinsonov syndrom vyvolaný liekmi. Tiež tá aplikácia vyzerá super. Občas 1-2x do týždňa chodím hrať futbal s kamarátmi. Čítať by som niečo aj mohol už.

kim2028
autor
21. júl 2023

@ivangeline Asi to čítanie bude super. Len mám málo kníh. Jedna kamarátka zo stacionára požičia mi občas niečo. Ona má veľmi krásne knihy. Prednedávnom som čítal o Minimalizme. Včera som čítal veľmi dobrú knihu od Frankla, ale prečítal som to už za 5 hodín...

simca06022011
21. júl 2023

@kim2028 kniznicu mozes navstevovat napr

hladamematku
21. júl 2023

@kim2028 zmenit lieky? pri kazdej chorobe je narocne najst vhodne lieky ale ked sa clovek do toho oprie vie si najst dobu liecbu len musi byt trpezlivy, moja suseda ma schyzofreniu, akurat menila lieky pred par tyzdnami a je ina, nieje taka spomalena unavena staticka, drzim jeje palce.teba ake priznaky konkretne trapia?

stanulienkat
21. júl 2023

Samozrejme že sa to dá mať pod kontrolou. Treba správny prístup, pravidelne užívat lieky a ak sa na to cítiš, kľudne by si mohol pracovať. Trebars roznasat letaky, postar...

kim2028
autor
21. júl 2023

@hladamematku Mňa skôr tzv. negatívne príznaky. Napr. nedokážem dodržiavať žiaden plán dlhodobo. Pár dní ide mi to, ale po tom je to horšie. Liečba je OK. V nemocnici som nebol presne 7 rokov... Psychicky sa mám celkom dobre už veľmi dlho...

pralinka25
21. júl 2023

@kim2028 skus kniznicu. za symbolicky poplatok i mozes knihy poziciavat donekonecna. navyse budes mat dovod ist tam stravis tam nejaky cas hladanim knihy vratenim atd. zaroven budes mat aj socialny kontakt.
nenajde sa niekto v tvojom okoli kto by ti s dodrziavanim planu vedel pomahat? aby si nepolavil. dodrzat predsavzatia maju aj ludia bez diagnozy. skus niekoho poprosit, mozno by to pomohlo.

vlucifuk
21. júl 2023

@kim2028 Skús tú knižnicu...Okrem požičiavania kníh napr. u nás v knižnici robia rôzne akcie aj na báze pravidelnosti. Absolvovala som takto napr.raz do týždňa Fitness pre mozog, kurz práce s mikrobitmi, rôzne tvorivé dielne...A skladanie puzzle by ťa nebavilo? Pre mňa je to druh psychohygieny a veľmi si pri tom trénujem trpezlivosť. Poskladané zlepím a darujem. Kamoška to vešia na stenu schodiska v paneláku.😉Držím palce.

simca06022011
21. júl 2023

kazda rutina sa zle dodrziava ked je rovnaka, dlhodoba, mozno treba zmenu, nejaky system, ze ok mam teraz na plane ist von ale sa mi nechce, idem si citat, von pojdem potom atd... pojdem inde.. inakade... a doma xy veci ktore mozes orbit, keby si chcel hocikedy.

deti95060810
21. júl 2023

DSS? denný stacionár... zaujímala som sa o to...nemusíš ani chodiť denne - stačí len niektoré dni....
neviem z ktorého mesta si, ale napr. u nás v meskej knižnici je rôzny program... rôzne besedy, minule kurz hačkovania, ....členské u nás v knižnici 7e/rok...a čítať môžeš aj časopisy - aj tie majú...

hladamematku
21. júl 2023

@kim2028 vysvetli mi ze nedokazs dodrziavat plan, co konkretne tym myslis, preco ho nedokazes dodrzat?

dorothee
21. júl 2023

Ja mam svagrinu schizofrenicku,a teda nejake skusenosti s touto chorobou mam..Je to velmi tazka diagnoza,musis naozaj velmi chciet a velmi sa snazit..My zdravy si nevieme predstavit kolko usilia ta to stoji fungovat co najviac normalne..Paci sa mi tvoja snaha..
Aj ked si myslim ze citanie knih je velmi fajn straveny volny cas,ty by su potreboval aj nieco aktivnejsie.Chapem a viem ze do normalnej prace sa ti chodit neda,ale terapia pracou je podla mna ucinna,clovek sa citi uzitocny..Akurat neviem co by bolo vhodne pre teba,hovoris ze navstevujes stacionar,nechcel by si tam chodit castejsie ako 2x do tyzdna?Skus vyzistit ci nejaka chranena dielna nie je v tvojom okoli,kde by si mohol nieco vyrabat..Pripadne vyrabat nieco doma?Rucne prace,kludne aj take co robia castejsie zeny,ako je pletenie,hackovanie,vyroba naramkov,mydiel,sviecok,mozno mozes skusit aj pisat poviedky,alebo aspon dennik..Mozes skusit natacat alebo pisat blog zo zivota schizofrenika a tym priblizit chorobu inym ludom..Aj ten napad s vencenim psov nie je zly,vypomoc v utulku ak mas vztah k zvieratam,pripadne drobne prace na zahradkach ako pokosit travnik,nieco vykopat atd..Neviem nakolko sa ti da fungovat s ludmi,budes musiet sam skusat co by sa ti dalo robit a co je uz moc..Drzim palce

kim2028
autor
22. júl 2023

@pralinka25 Bohužiaľ nemám nikoho takého, čo by to kontroloval. Mám akurát psychológa jedného na stacionári, jedného klasického. Viete ani oni nechcú veľké vecí. Napr. denný režim stačí podľa nich 2-3 vecí po polhodinke, keď budem robiť. Príde mi to veľmi málo... Som na tom celkom dobre, tak rád by som to zlepšil...

kim2028
autor
22. júl 2023

@simca06022011 to máš pravdu. stereotyp je nič moc. rád by som každý deň robil niečo nové, ale to nejde... Nemám na to talent...

kim2028
autor
22. júl 2023

@hladamematku hm, ani neviem. väčšinou nedokážem ani začať, pričom rád by som začal s niečím. Zdravému sa popisuje ťažko ten stav. Vraj je to pri mojej diagnóze bežné...

kim2028
autor
22. júl 2023

@dorothee Máme určené dní, kedy môžeme chodiť na stacionár, lebo bolo by nás veľmi veľa. Personálu sa pracuje ťažko s nami, keď je nás okolo 20... Tak 12-13 sa dá im v pohode, ale keď je viacej je problém. Utorky a štvrtky je stále veľa nás, ale tak máme super program väčšinou...

ivangeline
22. júl 2023

@kim2028 ...s radostou nejake knihy poslem..mam plnu stenu knih..a urcite najdi miestnu knizniicuu ;)

slovakboy
22. júl 2023

@kim2028 Oh keď čítam tvoj príspevok cítim s tebou. Hoci neviem čo to je mat schizofréniu a skúsenosti mám len s depresiou a úzkosťami tak viem že existuje aj taká diagnóza a obaval som sa jej ked som dostal úzkosti, pretože môj starý otec mal schizofréniou od 30 tky až do smrti. Zomrel v starobe v 1985 roku v ústave. Schizofréniu dostal pred vojnou ešte a zhoršovalo sa to tak že musel na psychiatriu. Obviňoval aj blízkych ľudí ze ho chcú otráviť. Zažil som tento pocit v čase ked som mal take strašné úzkosti že prišla aj táto myšlienka ze ma manželka chce otráviť alebo ze ma niekto porobil ked mi je tak zle. Zľakol som sa týchto myslienok pretože som vedel ze toto prežíval aj môj starý otec. Dokonca som mal aj pár zábleskov masky bez očí. To prežívajú vojaci ktorý boli zasiahnutí tlakovou vlnou (žiadne zranenie črepinami) a po niekoľkých týždňoch ked už sa vrátia z bojov, tak dostanú tieto hrozne obrazy a bolesti , čiže postraumaticky syndróm. Psychiater mi povedal ze už nemám vek na schizofréniu ze tú dostane človek len do tridsiatky alebo 35ky. Ja som mal 50. Že to mám postraumatický syndróm alebo úzkosť už neviem presne. Potom už som sa liečil len na úzkosti a tieto veci sa nevrátili. Starý otec si musel vytrpieť svoje bol pred tým veľky dobrák ani muchy nezabíjal a bol silný a pracovitý. Potom obviňoval blízkych ze ho chcú otráviť nedalo sa s ním byt a po vojne šiel do ústavu. Ja ako dieťa si na neho pamätám len z návštev v ústave. Bol veľmi dobrý. Nemal k nám vybudovaný síce citový vzťah tak ako babka alebo druhý starý otec ale spomínam si ze vždy sme sa stretli niekde na lúke alebo v záhrade toho ústavu a on sa tam staral o včely. To ho bavilo a niekedy hovoril z cesty ale inak bol veľmi mily a my deti sme sa s ním cítil dobre sedel som mu na kolenách a ťahal ho za bradu. Nevadilo mu to. Ked zomrel zavolali otcovi z ústavu a otec veľmi plakal. Ked sa otec oženil vzal stareho otca k sebe ešte sme neboli na svete s bratom a sestrou. Bolo to v 60 tých rokoch. Nedalo sa vydržať len rok aj niečo začal obviňovať mamu ze ho chce otráviť mal len také poznámky a varovania. Neviem presne čo prežíval v tom ústave ale otec vraví ze tam mu bolo dobre že personál bol veľmi dobrý sestričky aj za socializmu boli veľmi dobré tam a presne aj ja som mal ten pocit z nich. V iných nemocniciach boli večne nasraté ale tam boli milé ako anjeli. Starý otec ich chválil a moja mama vraví ze starý otec mal uvoľnenú tvár čo majú len ľudia ktorí netrpia. Takže skutočne sa tam v tom ústave mal dobre. Spýtam sa ešte otca a mamy či nevedia viac a dám ti vedieť ak chceš.

patricia_b
22. júl 2023

@kim2028 skús cvičiť, nájdi si cvičenie na doma na youtube a denne aspoň hodinku skús cvičiť, cvičenie je vraj užitočné na schizofréniu a k tomu čítaniu, nemáš možnosť chodiť do knižnice?

kim2028
autor
22. júl 2023

@patricia_b áno cvičím každý deň polhodinu a je to veľmi fajn. knižnica nie je až tak ďaleko asi 1,5-2 km, tak sa tam zapíšem a budem tam chodiť... len mám ešte nejaké šachové knihy neprečítané, ktoré som kúpil relatívne nedávno, ale zabudol som aj na ne. tak prečítam si aj tie, ale neviem koľko času mi to zaberie...

kim2028
autor
22. júl 2023

@ivangeline Ďakujem. Ono knižnica mi postačí asi. Len škoda, že nefunguje jej momentálne stránka, aby som si vybral z tamade niečo...

pralinka25
22. júl 2023

@kim2028 inak mozno toho naozaj chces vela. a vies ako pretazovanie tiez nie je dobre. pre nikoho. ak ti lekar radi neprehant to pocuvaj ho aj ked sa citis dobre. skus najst hlavne naplnenie v tom, co uz robis. super ze cvicis aj vsetky tie dalsie veci. mne to nepride malo. co nejaky hudobny nastroj? nejaka terapia so zvieratami?
a k tej kniznici, ono je prave dobre ze tam musis ist osobne a osobne si popozerat tie knihy. budes v inom prostredi a stravis tak prijemny cas. lepsie ako doma za netom.

kim2028
autor
22. júl 2023

@pralinka25 Tak neviem hrať na žiadnom hudobnom nástroji, ale počúvanie nejakej príjemnej hudby by som si vedel predstaviť. So zvieratami je to tiež ťažké... Možno máš pravdu asi menej je viac... Veď také 3 hodiny robím niečo iné okrem internetu...

patricia_b
22. júl 2023

@kim2028 alebo jógu si neskúšal, to je dobré uvoľňujúce cvičenie, to cvičím ja mimo posilky. Ale treba sa zmieriť, že to nebude ako za mládi. Prežívam to isté.