Prosim vas da mi paragraf ortoped ak mi predchadzajuci den dala na cely obvodna? ked tam idem s vymennym listkom? Alebo zas musim pre paragraf obvodnej lekarke v ten isty den ked budem aj u ortopeda. Dakujem neviem to na nikde presne docitat.
Preco by ti nedal? Das mu priepustku, on ju potvrdi. Ale ci ti to uznaju v robote to je ina vec. Ty vies ako to u vas byva.
@damira90 Každý lekár ti vie dať potvrdenie do práce. On nevie a ani nerieši, či a kedy si bola u koho a či si čerpala “paragraf”. Tuším je limitácia len to, že ten istý lekár vie dať max 3 celé dni po sebe, potom už je to na PN. A samozrejme je obmedzením celkový limit max 7 dní za rok platených.
@viestta Toto mám najradšej... Keď som u doktora, tak to uznať musia. To nie je o tom, ako sa šef rano vysere. Nie je to o jeho vôli, je na to zákon. Konec.
@thirstymonk Uznať musí, ale v dobe nevyhnutnej na ošetrenie. Potvrdenie platné celý deň ľudia často berú ako dodatočnú dovolenku, málokedy človek strávi reálne väčšinu dňa u lekára.
@jazula Áno, ale stáva sa a zamestnávateľ to nemá ako zistiť.
Prosim nehadajte sa ste zlaté dakujem vám musim ist rano len dufam ze ma nevyhodi darmo mam listok vymenny ze sa na mestskej poliklinike neobkednava lebo sa obesim. Dakujem vam vsetkym. Budem mat druhy paragraf tento rok nerada chybam
*Neobjednava
@thirstymonk nie, nemusia, docitaj si Zakonni prace, ktory pise "cas nevyhnutne nutny" a "v pripade, ze nie je mozne absolvovat mimo pracovneho casu". Takze ak uzna aj cely den tak je to jeho dobra vola, zakon mu to neprikazuje. Tak isto ma zamestnavatel pravo ziadat aby zamestnanec na potvrdeni o navsteve lekara mal uvedeny cas vysetrenia a neporusuje tym ziaden zakon.
@viestta Jo a jak chceš ako zamestnavateľ dokazať, že čas nevyhnutne nutný bol odvtedy dovtedy? Nemáš právo zavolať lekárovi a spýtať sa ho...
Okrem toho mňa sa všetci lekári pravidelne pýtali, či mi dajú na celý deň.
@thirstymonk jezkovi oci! U teba to preslo, niekde inde by to bez casu odchodu nepreslo. Ten Zakonnik prace si precitaj, budes vediet co je povinnost zamestnavatela aj zamestnanca. Vsetko co navyse zamestnavatel uzna je jeho dobra vola a vsetko co si zamestnanec vymysli je paragrafovy folklor, moze mu to prest, nemusi a nevydupe si nic ak mu to neprejde. Dikcia zakona jasne pise "na cas nevyhnutne nutny".
@viestta Aha, takže tebe keď prídeš roboš a povie ti, že bol na vyšetreni tri hodiny, ty podľa toho jak si sa rano vysrala, mu to uznaš, alebo povieš, že mu uznaš hodinu a pol hej? Lebo podľa teba to viac trvať nemohlo :D Ne asi... :D
@thirstymonk ty si fakt taky blby alebo to len hras?
@thirstymonk stačí štipka logiky.... ak pracuje človek povedzme v potravinách a pracovná doba je od 7:00 do 20:00, je logické, že zamestnávateľ má právo požadovať, aby si vymenil službu, zmenu. jednoducho nepôjde do práce 7:00-13:00, ale vybaví si lekára a odpracuje napríklad 15:00-20:00.
iste, ak danému človeku lekár jednoznačne vystaví potvrdenie na celodenné ošetrenie, toto zamestnávateľ rešpektovať musí (môže ísť o trhanie zubu, či iné drobné zákroky, očkovania, kde sa očakáva do pár hodín reakcia, atď...).
iste, potom veľa závisí od toho, v akom vzťahu je pacient-lekár. možno pacient až tak veľmi "nepotrebuje" ostať celý deň doma, ale lekár mu to potvrdí i tak... toto je už na každého zvážení, ako rýchlo a vychcane si vyčerpá svoje zákonné voľno...
ja napríklad pracujem od 7 do 15 cca (školstvo), ale ak mám lekára, odbehnem a pribehnem nazad. lebo nikdy neviem, kedy budem naozaj vážne potrebovať celý deň (horúčky, brušná viróza, atď...) a keď si vyčerpám len tak, pre nič za nič, potom budem musieť riešiť PN alebo dovolenku....
Boze keby viem ze sa tu pochytite za prispevok tak ani nepisem :/
@damira90 je to lekár? Je, tak samozrejme, že ti dá