Cysta po vysadení hormonálnej antikoncepcie

elly753
14. mar 2014

Ahojte, pred necelým mesiacom som vysadila HAK, ktorú som užívala 5 rokov teraz mi na preventívke našla lekárka cca 4 cm veľkú cystu. Povedala, že je to pomerne bežná záležitosť po vysadení hak, ale teda mna to riadne vystrašilo. Povedala mi, že mám príst po menštruácii, že či tá cysta sama odišla, prípadne ak zostala, či narástlo a bude treba nejaku liečbu. Nikdy predtým som žiadne problémy nemala. Máte s niečím takýmto skúsenosti? ďakujem vopred za každú jednu odpoveď.

ivec16
14. mar 2014

@elly753 mam bohate... kym ma cysta do 4 cm, neboli tak ju netreba riesit... ak je to cysta folikularna (naplnena vodou, co asi aj je) tak nie je nebezpecna... moze odist nasledujucou menstruaciou alebo tou dalsou popripade tam niekolko mesiacov zostat... isto sa nenechaj dotlacit do operacie, neodporucam.. mam tiez za sebou, a operacie nie su riesenie pre cysty, pretoze sa hned po nich mozu objavit dalsie... proste pockaj s najvacsou pravdepodobnostou sa casom strati, vstrebe alebo praskne...

cerez
14. mar 2014

@ivec16 A ako ináč riešiť cysty? Ja som už po dvoch operáciách a o mesiac sa dozviem verdikt, či ma nečaká ďalšia.

elly753
autor
14. mar 2014

@ivec16 no práveže pvoedala, že obsah je čiastočne hemoragický - že to môže byť nepresknutý folikul...

ivec16
14. mar 2014

@cerez no tak na to bohuzial este nic lekari okrem HAK (ktorou riesia vsetko) nevymysleli... tehotenstvo je dobry liek 🙂 - bohuzial nie vzdy sa dari (alebo ked uz ma niekto kopec deti, tiez nie je riesenim)... a potom jedine hladat v alternativnej medicine... ja som tiez po dvoch operaciach cyst (resp 3 laparoskopia/laparotomia/punkcia) ak riesit cystu odporucam punkciu - najmenej invazivne (sice je to len taky kompromis, pretoze obal cysty ostane, a mne sa v podstate aj vratila ta cysta a chceli ju znovu operovat.... no nedala som sa... a po roku sa stratila... ak to velmi neboli, tak by som to neriesila... ale to je moja skusenost... (ja sa uz rezat nedam)

ivec16
14. mar 2014

@elly753 ano to sa stava casto... tak to sa asi s menstruaciou odplavy... mala by to gynekologicka sledovat... ale daj isto tomu cas...

elly753
autor
14. mar 2014

@ivec16 no ved mam príst po menštruácii, že to bude sledovať, dala mi akurát tiamin a že potom sa uvidí...

ivec16
14. mar 2014

@elly753 jj naozaj vo vacsine pripadov sa to nemusi riesit.. a hlavne tieto neprasknute folikuly su uplne bezna vec...

cerez
14. mar 2014

@ivec16 Mne tehotenstvo nepomohlo. Na ročnej prehliadke po roku od pôrodu našiel opäť cystu a po operácii mi potvrdili endometriózu. Využívaš aj nejakú inú alternatívu napr. cvičenie, strava? Poraď!

elly753
autor
14. mar 2014

@ivec16 no troška som sa ukludnila,, aj Dr sa tvarila v pohodke, že ešte netreba stresovať...

cerez
14. mar 2014

@elly753 Cysty sú podľa mňa spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Už si to vysvetľujem jedine takto.

elly753
autor
14. mar 2014

@cerez asi je to možné,,, mnohé moje kamošky vysadili hak,, a problémy nemali, lenže je pravda, že neboli takto ako ja po vysadení na kontrole, takže aj sa im aj cysta urobila a s prvou menštruáciou odplavila, by o tom ani nevedeli,...ja len teda dúfam, že sa odplaví s menšturáciou

cerez
14. mar 2014

@elly753 Pokiaľ je vodnatá, tak je veľká pravdepodobnosť, že praskne. Na tie sú dobré aj bylinné čaje. Držím ti palčeky, nech už o mesiac tam nie je. 🙂

ivec16
14. mar 2014

@cerez no ja co uzivam ozaj pravidelne je pupalkovy olej (je dobry proti bolestiam, aj na endometriozu), skusila som na cysty gynex (nepomohol), vraj je dobry lanovy olej... ten som skusila tiez a aj semienka a tiez nepomohli... rozne vitaminy a nic... poslednu cystu co som mala cca 4 cm od januara minuleho roku, na slovensku chceli operovat, tu vo FR mi povedali, ze to netreba riesit... tak som to prestala riesit, v septembri tam este bola vraj o malinko mensia... a teraz podstupujem IVF a pri sone ked kontrolovali folikuly ziadnu cystu nespomenuly... takze asi tam uz nie je... proste som to prestala riesit, kym nemam bolesti a je mi dobre tak to neriesim... takze pupalkovy olej odporucam 🙂 pomaha mi od bolesti a hotovo... prvu cystu ktoru mi operovali bola endomentricka.. druha bola vodova 8x5cm... a hned sa spravila dalsia a tu som uz prestala riesit... pretoze tie operacie som mala par mesiacov po sebe a pochopila, ze to nie je riesenie (inak problemy s cystami mam od mojich 12 tich rokov, kedy som dostala silne bolesti ked mi cysta praskla - vtedy to lekari neriesili... lebo sak kto by chcel rezat 12 rocne dieta na vajecnikoch...)

materina_duska
14. mar 2014

@elly753 Ahoj, ja som mala úplne ten istý scénar ako ty, takže to nebudem všetko písať ešte raz 🙂 Ale prišla som po menštruácii a cysta bola fuč. Mysli pozitívne 😉

ivec16
14. mar 2014

@cerez ak nie si, tak sa pridaj k nam do skupiny o endometrioze, mozes napisat svoj pribeh, ako ti ju diagnostikovali, ake si mala alebo mas problemy a co ti pomaha.. baby si tam radia co ktorej pomaha, je tam spraveny album s bylinkami a davaju sa rady aj na alternativne sposoby liecby... https://www.modrykonik.sk/group/5856/

cerez
14. mar 2014

@ivec16 ďakujem, zariadim sa podľa toho 🙂

cerez
14. mar 2014

@ivec16 Ešte sa ťa spýtam, piješ kávu a čo sladkosti? Vraj pre cysty sú to nepriatelia.

alicuocka
14. mar 2014

@elly753 ja som vysadila HAK v auguste a po cca. 3 mesiach som vzdy cez ovulku citila pravy vajecnik. celkom aj dost, len som to neriesila, ved sa to dalo prezit 🙂
a teraz mi meskala M 2 tyzdna tak som pekne sla k lekarke a ta mi nasla taku peknu cystu... 🙂
na dalsi den som si nechala pichnut agolutin a teraz len cakam ci sa cysta odplavi alebo nie...
ale to uz som nemohla ani poriadne chodit a ked som isla na wecko, uz dopredu som vedela ze to bude supersky boliet...

ivec16
14. mar 2014

@cerez hehe paradoxne, ked mi diagnostikovali endometricku cystu (prvu, ktoru operovali) som mala velmi zdravu stravu (pretoze som chudla, viac ako rok som nemala v puse ani jedinu sladkost), kavu pijem len velmi obacsne a to iba slabu a pol hrnceka mlieka a pol slabej kavy... skor take kakao.... takze si nemyslim, ze to je sladkostami (jedina sladkost pre mna za ten rok a pol bolo vzdy ovocie, dva kusy na den)...

hrjanka
14. mar 2014

no mne sa cysta objavila pol roka po vysadeni HAK, ale taka, ze som musela pod noz - nenormalne bolesti som mala niekolko dni, aj ked bola len 4x4 cm, doktor mi hned povedal, ze to musi ist prec, lebo bola dvojkomorova a naplnena krvou. Vdakabohu, vysledky som potom mala dobre, uz by sa to vratit nemalo. Ale aj moj doktor mi hovoril, ze kebyze ma neboli, tak by to bolo v pohode,ze by sa pravdepodobne odplavila. Ale ked boli, vtedy je zle. Inac, mam kamosku, ktora mala tiez taku cystu ako ja, len ju nijako nebolela a o mesiac na kontrole uz bola prec. Len sa nestresuj, kym neboli, je dobre 😉

elly753
autor
14. mar 2014

@hrjanka ďakujem pekne za odpoveď, akože taký mierny tlak v tej oblasti cítim, ale nebolí ani nič....tak dúfam, že ani nebude 🙂 ďakujem za povzbudivé slová

hviezdicka111
14. mar 2014

@elly753 po vysadeni hak, je to fakt normalne...po ms vacsinou takato cysta zmizne.... 🙂 ine problemy zatial nemas? teda z poblaznenych hormonov po vysadeni...

elly753
autor
14. mar 2014

@hviezdicka111 nie inka nič iné nepozorujem,,, ani extremnejšie mastenie pokožky, vlasov, alebo také čosi... ani akne,,,nálady, chute, proste nič... uplne normálka... je fakt, že ekd si to tak vezmem, tak v tej časti cítim troška tlak

hviezdicka111
14. mar 2014

@elly753 neboj, to si vcelku dobre dopadla este 🙂 toto prejde, kusok sa musi telo z toho spamatat... 🙂 ved pat rokov bolo zvyknute na umele hormony a zrazu sa musi riadit svojimi...
ale toto nic vazne naozaj nie je... 🙂 taka cysticka sa mi vytvorila tiez, aj zmizla...a dokonca som to mala niekolkokrat este po vysadeni...ale aj kopu inych problemov este...takze len drzim palce, ze nic ine ta uz necaka a ze cysta zmizne 🙂

elly753
autor
14. mar 2014

@hviezdicka111 ďakujem 🙂 no dúfam aj ja