Covid 19 a protilátky po očkovaní

5peta1
12. aug 2021

Ahojte. Hľadám tu odborníka v oblasti imunológie, ktorý by mi vedel odpovedať / poradiť ohľadom protilátok, ktoré sa mi vytvorili po očkovaní. Prípadne poradiť, čo môžem ďalej robiť.
V júni som bola zaockovana druhou dávkou Astry. Pred nedávnom som si zo zvedavosti dala spraviť testy na protilátky. Vyšli pozitívne, ale strašne nízke, len niečo málo nad limitom pozitivity. No a teraz moja otázka. Som aj napriek tomu chránená? Je aj nízka hladina protilátok dostatočná na to, aby ma v prípade možnej infekcie ochránila? Malo by zmysel dať sa preockovat treťou dávkou? Ďakujem za odpoveď

bloger
12. aug 2021

@5peta1 vakcína nechráni ide len o to, že pokiaľ sa s touto chorobou stretneš budeš mať ľahší priebeh ale zaočkovať sa nie je záruka, že neochorieš

chadkroeger
12. aug 2021

@bloger ale keď má nízku hladinu protilátok je možné, že o mesiac-dva už nebude mať žiadne protilátky a to je ako keby sa ani zaočkovať nedala.

bloger
12. aug 2021

@chadkroeger neviem ako to funguje tieto vakcíny, vieš ja by som bral keby to bolo tak, že zaočkuješ sa a automaticky ťa to chráni aby si neochorela ale takto jediný efekt je miernejšie príznaky ale nechráni to človeka od toho aby to dostal a dalej šíril

michaelam2
12. aug 2021

@5peta1 prosim ta ake si mala tie protilatky? Ja som bola teraz tiez na tom teste ale neviem ci je ta hodnota nizka alebo vysoka. Ockovana nie som a covid som mala vo februari.

matkahelka
12. aug 2021

@5peta1 chranena si dovtedy, kym tie protilatky budes mat. ked ich mas malo, tak len kratky cas. my sme pol roka cela rodina po covide, protilatky si davame kontrolovat kazdy druhy mesiac, klesaju, ale stale ich mame. toto som tu uz viackrat pisala, ze ludia sa spoliehaju na ockovanie a drviva vacsina z nich si protilatky neda skontrolovat a ani netusia, ci nejake maju.
@bloger nechrani ta vakcina, ani cerifikat o ockovani, chrania ta protilatky, ktore sa ockovanim vytvoria. ak sa ti nevytvorili, logicky ta nema co chranit.

michaelam2
12. aug 2021

@matkahelka presne pre toto som sla na testy aj ja aby som sa vedela zariadit s ockovanim..vyslo mi ze protilatky mam len neviem co znamena ta hodnota, ci je to malinko alebo dost na ochranu ...tiez nerozumiem tomu ze preco sa berie do uvahy len ockovanie a nie aj protilatky z prekonania covidu

matkahelka
12. aug 2021

@michaelam2 spytaj sa v labaku, kde ti protilatky robilu na referencnu hodnotu, na zaklade toho budes vediet, aku mas vysku. kazdy labak ma inu refer.hodnotu, takze moja hodnota protilatok ti je na prd.

michaelam2
12. aug 2021

@matkahelka aha...a nemala by byt referencna hodnota napisana aj vo vysledkoch? lebo nejake ciselka tam su len neviem co to znamena :D

matkahelka
12. aug 2021

@michaelam2 urcite to tam mas. labak, v kt.sme boli my, ma refer.hodnotu 10, cize vsetko nad 10 uz su protilatky.

michaelam2
12. aug 2021

@matkahelka no ja tam v tych vysledkoch mam v zatvorke toto: 0..0,8
tak neviem ci je to ta referencna hodnota alebo nie...musim to dat pozriet asi doktorke len sa k nej neviem momentalne dostat

matkahelka
12. aug 2021

@michaelam2 obvodacka ti s tym nepomoze, napis do labaku, nech ti to vysvetlia. nam s vysledkami poslali aj vysvetlenie.

bloger
12. aug 2021

presne mali by ti tie hodnoty vysvetliť laik tomu nemôže rozumieť

michaelam2
12. aug 2021

@matkahelka ved ma to aj nahnevalo ...som myslela ze s vysledkom pride aj nejake vysvetlenie ked uz si to clovek zaplati

nina255
12. aug 2021

@matkahelka mozem sa ta zo zaujimavosti spytat ked si davate kontrolovat kazdy druhy mesiac tie protilatky ze v akom intervale cca vam klesaju ? 🙂

renka30
12. aug 2021

Ja som si napr.teraz davala robit pol roka po prekonani protilatky - vysli mi pozitivne 49,9 a dalej bolo uvedene ze pozit.protilatky su hodnoty viac ako 15

matkahelka
12. aug 2021

@nina255 dcere 12 rocnej takmer vobec, aj pediatricka mi povedala, ze detom velmi, velmi pomaly klesaju. a mne a muzovi sice rychlejsie idu dole, ak to takym tempom pojde dalej, tak na 6-8 mes. sme este safe.

mogaa
12. aug 2021

@5peta1 ono protilátky nie sú jediné meradlo či si chránená alebo nie...existuje rovnako aj imunitná/bunková pamäť - tá sa ale zmerať nedá......a pokiaľ viem, na Slovensku sa treťou dávkou ani neočkuje.....

matkahelka
12. aug 2021

@mogaa Lengvarsky uz sa vyjadril, ze sa planuje aj 3.davka. a bunkova imunita je otazna pri vakcinach, ta je pri prekonani ochorenia.

mogaa
13. aug 2021

@matkahelka zase sedliacky rozum napovie, že ak je tu nejaký vírus 2roky, tak každý z nás sa s ním už musel v nejakej minimálnej forme stretnúť - a nie raz......nežijeme na pustom ostrove v izolácii....nie vždy ak mám nejaký vírus či baktériu ochoriem, ale stretávam sa s nimi denne - stačí ísť na nákup do takého Kauflandu....

mogaa
13. aug 2021

@matkahelka Krčméry to veľmi pekne zo začiatku pandémie vysvetloval, vtedy aj sám tvrdil že rúška vonku ak niekto nie je bezprostredne pri mne sú hlúposť....pekne to vysvetlil že najhoršie je ak sa človek stretne s hocijakým vírusom prvý krát - záleží od množstva vírusu....jednoducho imunita človeka sa postupne prispôsobí všetkému len to chce čas...čím častejšie sa stretneš s tým vírusom v nízkej náloži(neochorieš) tým minimálne slizničná imunita si pamätá ako ho likvidovala(vtedy ho máš v nose, či prechádza tráviacim traktom), takže imunita ho nájde a zničí...všade hovoria že už nezmizne sám od seba a treba sa s ním naučiť žiť....ja vôbec nespochybňujem napr ROR, lebo majú svoj význam aby človek nedostal vysokú nálož vírusu, ale vakcína v tomto nie je ideálne riešenie....ok ochráni ťa na pol roka, potom čo? zase ´daľšia a zase ďaľšia....ja očkovaná som, ale tretiu si určite už nedám.....veď stále ani netušia koľko má účinnosť, dokonca ak aj zo začiatku mal Pfizer účinnosť cca 95%, stále tam bolo 5%ľudí ktorí si jednoducho protilátky nevytvorili vôbec...teraz je tá účinnosť ešte nižšia....momentálne keďže nie je liek a nič iné ako vakcínu nemáme , tak budú tlačiť na očkovanie....ale logicky je prirodzene získaná imunita vždy lepšia ako tá získaná očkovaním....hlavne ak idú tlačiť tretiu dávku....a je vidieť že ochorie aj ten zaočkovaný a môže mať aj ťažký priebeh - je to vidieť v Britícii - ano počet očkovaných a neočkovaných je v prospech očkovaných, ale ani to očkovanie ťa uplne neochráni pred tým že skočíš v nemocnici.....tak očkovanie ako aj samotný Covid majú svoje riziká a každý nech si zváži čo je pre neho to najvhodnejšie riešenie

sasanka605
13. aug 2021

@mogaa takýto triezvy názor sa tu tak ľahko nevidí. Izrael ukazuje inu realitu vakcinácie. Odkedy popísali oveľa nižšiu účinnosť vakcíny, proti nakazeniu a prenosu ochorenia ako bol predpoklad, uz ho v médiách nespomínajú.

portret7
13. aug 2021

@5peta1 záleží, aké protilátky sa vyšetrovali. Niektoré laboratória vyšetrujú protilátky viazuce sa na s-proteín (spike) a niektoré na nukleokspdidovy prodtein. Po ockovani by sa mali robit na spike…v ktorom labaku ti robili? btw protektivna hodnota protilátok ešte nie je známa, inými slovami, nevieme hranicu, ktorá určuje, že nejaká hodnota je ta správna…+ každý výrobca používa inú mernú jednotku, štandardizácia stanovenia protilátok ešte nie je dokončená, pracuje sa na tom…preto treba použiť koeficient na prepočet…

portret7
13. aug 2021

@5peta1 tým som chcela povedať, že nemusis mat vobec nízku hladinu, záleží, aky typ setu použili na stanovenie…interpretácia hodnoty protilátok je troska zložitejšia a malo ľudí (myslim odbornú verejnosť) aj tuto informáciu správne vyhodnotit

portret7
13. aug 2021

@mogaa dá sa merať aj ta…je to troska zdĺhavejšie, ale dá…v USA už majú aj novy a pomerne jednoduchý test, ale na SK pri našich odborníkoch ho budeme mozno tak o 2 roky…😉

nina255
13. aug 2021

@5peta1 mam inak otazku na teba - dala si si robit protilatky po OCKOVANI alebo protilatky ktore sa robia po prekonani covid ochorenia? Lebo v tom je velmom rozdiel

5peta1
autor
13. aug 2021

@portret7 vysetrovali mi tie protilatky, ktore sa vysetruju po ockovani. Ja som ostala zaskocena najma preto, ze som mala po ockovani dost vyraznu reakciu, preto som pocitala s tym, ze budem mat vytvorene protilatky v dostatocnom mnozstve. Viem, ze niektori ludia ich maju radovo v stovkach az tisicoch. Ja som mala v desiatkach a ako som spominala len tesne nad hranicou pozitivity.
Ale urobim tak, ze si ich dam o mesiac opat skontrolovat a budem sledovat, co to robi.

5peta1
autor
13. aug 2021

@nina255 Protilatky po ockovani