Čo vám pomohlo pri liečbe úzkosti?

16. nov 2023

Ahojte, mam uzkost alebo poporodna depresia, od Jula uzivam Elicea rozpustna pod jazyk rano a vecer a grandaxin rano a na obed. Nie je mi lepsie asi 2 tyzdne bolo ale ako keby 4 dni zle, prehana ma potom lepsie a podobne.
Co Vam pomohlo? Nejake rady, ja som zufala, obera ma to o pokoj 🥺 chcem sa zobudit aspon jedno rano aby mi nebolo zle 🥺 stale pocit na grc a nevolno 🥺

irusa
16. nov 2023

okrem toho, že ješ tie lieky robíš niečo pre svoje zdravie ? Nejaké koníčky, prechádzka , cvičenie ????

danyelia
16. nov 2023

Ahoj, viem, že táto rada sa nebude páčiť nikomu, hovorím iba za seba, čo pomohlo v dosť ťažkých stavoch smútku a úzkosti mne...Žiadne lieky by som v živote nebrala. Všetko je v hlave, v práci s myšlienkami, prijatí danej situácie, snaha o jej riešenie, netrápiť sa ale pre blbosti, neriešiť nasilu každú tú blbosť, neprežívať všetko tak negatívne. Zdravý životný štýl, stravovanie, záľuby, cvičenie samozrejme tiež. Nechcem, aby to vyznelo blbo, ale veľká časť depresií a úzkosti podľa mňa vzniká z nudy a zbytočným riešením seba samého. Bežný človek, ktorý má prácu, domácnosť, deti, rodinu, upratovanie, záľuby a milión iných vecí na práci, nemá čas šprtať sa v sebe celé dni v jeho ,,problémoch,,. Jasné, že nepodceňujem vážne stavy, kedy úzkosť či depresia je dôsledkom nejakej vážnej traumy, ale (neurazte sa, prosím) občas mám pocit, že je to pomaly ,,móda,, mať nejakú depku, úzkosť, traumu - česť výnimkám, samozrejme

unicornlady
16. nov 2023

Ja si myslím, že veľmi veľa robia dobré vzťahy (rodinné, partnerské...), lebo pocit samoty človeka ničí (a môže mať okolo seba ľudí, ale či sa ten človek cíti prijímaný, vnímaný...).

sono2
16. nov 2023

@danyelia a si mala depresiu niekedy? Nie zlú náladu ale vyložene depresiu?

miro1616
16. nov 2023

Ahoj a ja uzivam elicia mam znich nezadujuce ucinki aj ti si mala nezadujuce ucinki znich ako sa uteba prejavuje uskost prezivam to u 3 roki a atale mi horší

danyelia
16. nov 2023

@sono2 Áno, mala. Tým, čím som si prešla za posledný rok a pol, bolo aj na ,,2 depresie,,...

barbora854
16. nov 2023

A čo nato doktor?

autor
16. nov 2023

@miro1616 tie ranne nevolnosti a prehananie 🥺

autor
16. nov 2023

@danyelia ja uz premyslam ci homeopatika alebo nieco neskusit

autor
16. nov 2023

@barbora854 meni lieky dookola

sono2
16. nov 2023

@danyelia tak, prejsť si je jedna vec a mať ozajstné depresie je druhá.

miro1616
16. nov 2023

Ja pocit na naotpadnutie a talki na spankov a tocnie hlavi

danyelia
16. nov 2023

@sono2 Ja viem, veď o tom som písala v prvom príspevku...

zmrzlinka2021
16. nov 2023

@danyelia
To ze clovek ma zapracovat na sebe, chodit na terapie, upravit zivotny styl atd, to je jasne kazdemu. Avšak depresia a uzkosti sú vaznou diagnozou. Tu nejde o "modu" v style "mám depky". Proste v tom mozgu to chemicky nefunguje, a treba to riesit a okrem toho co vyssie pisem, velmi dokazu pomoct aj spravne nastavene antidepresiva.
Tak ako ludia beru lieky na srdce alebo stitnu zlazu, rovnako existuju aj lieky na ludsku psychiku. Antidepresiva netreba demonizovat. Depresia a uzkosti su chorobou a treba to riesit.
V minulosti toto nebolo komunikovane ale nebolo o nic menej chorych ludi, len to bolo tabu a drzalo sa to v domacnostiach, preto alkoholizmus, ci domace nasilie boli sucastou drvivej vacsiny obyvatelstva.

danyelia
16. nov 2023

@zmrzlinka2021 Ja rozumiem, veď som to vysvetľovala v prvom príspevku. Myslela som skôr ženy, ktoré majú týždeň zlú náladu (lebo sa na nich muž krivo pozrel, lebo ich zlostia deti, lebo práca nie je podľa ich predstáv, lebo pani učiteľka je zlá, lebo sa psychicky,,zrútia,, kvôli totálnym a nepodstatným malichernostiam - viď. často aj tie strašné ,,problémy,, ktoré sa riešia tu...Namiesto toho, aby sa to snažili vyriešiť, často len vykomunikovať si to...bum, rýchlo ku psychologočke, po lieky, lebo mám úzkosti a depresie. Často je to z tých liekov ešte horšie. O tom hovorím...

zmrzlinka2021
16. nov 2023

@danyelia Rozumiem ti, ale tato tema je skor o vaznych stavoch, uzkostiach, depresii, nie "blbych dnoch".

danyelia
16. nov 2023

@zmrzlinka2021 A ako vieme, že ide o vážnu depresiu a úzkosť? Že tieto pocity autorky nevyplynuli z ,,blbých dní,,? Stačí 5 zlých pocitov za týždeň a už máme nábeh na úzkosť. Nevieme, čo spustilo tento jej stav? Nebudeme vyzvedať, no možno stačila jedna nevyriešená udalosť/situácia/človek/stav/nedorozumenie. Lieky nepomáhajú, len to zhoršujú. Autorka si pýta radu. Ja radím v prvom kroku vyriešiť problém, ktorý tento stav spustil. Nech si sama pre seba pomenuje nahlas, čo ju trápi a hľadá riešenie. Dá sa to skúsiť aplikovať na všetko, aj na popôrodnú depresiu (áno, viem hormóny...) Treba len skúsiť.

zmrzlinka2021
16. nov 2023

@danyelia to má posúdiť lekár, psychiater

danyelia
16. nov 2023

@zmrzlinka2021 Veď áno, no posúdi to len na základe toho, čo mu povie pacient. Že pociťuje úzkosť a chce predpísať lieky 🤷‍♀️ A tým to asi aj končí...

autor
16. nov 2023

@zmrzlinka2021 pravda a ja sa obavam, ze moja liecba nie je spravna... najradsej by som sa liekom vyhla 🙈

autor
16. nov 2023

@danyelia skor si myslim, ze je to aj poporodne ale maly je zlaty, uz bez problemov atd. skor by som to k uzkostnym stavom, ktore nemam pravidelne ako to bolo ked to zacalo 🙈

martin6990
17. nov 2023

Ja beriem Eliceu ráno a na obed,popritom Lexaurin a večer Tritico…ten Grandaxin som bral asi týždne,ale bol strašne slabý,tak mi to zmenila na Lexaurin.Mne Elicea zabrala asi po 3 týždňoch a nežiadúce účinky mi zmizli tiež,ale zo začiatku to bolo čosi strašne.Tie AD vám určite pomôžu na to predsa sú,len treba vydržať.To kolísanie je úplne normalne,ja som mal 2 dni zle,potom deň úplne super a zase 2 dni zle 🙂Teraz po 6 týždňoch sa cítim skvele.Ja som lieky neužívala 15 rokov a tiež som sa na ne týždeň dival ako sú položené na stole a zbieral odvahu,ale žiaľ musel som.Ty ktorý tu píšete že bez liekov atď si treba uvedomiť,že nie každý to zvládne bez tých liekov a môže to byt fatalne,každý sme iný.

autor
17. nov 2023

@martin6990 ja uz Eliceu uzivam od Jula a mam dni ako by som ani AD nemala. Ja som myslela, ze na takychto davkach zle mat nebudem.

martin6990
17. nov 2023

Tak ja byť tebou,tak skúsim prebrať s lekárom nech ti zmení lieky.Ja mám Eliceu klasickú tabletkovú formu,ale tu nevoľnosť som mával na začiatku aj kopu iného.Ako si ju dávaš? Ja po jedle alebo s jedlom,keď som dával na lacno tak som mal problémi so žalúdkom.

miro1616
17. nov 2023

@martin6990 z jedlom berem ale nezadujuce ucinki su nenirlamne 🥺🥺

danyelia
17. nov 2023

...ja som len raz zobrala štvrtinku tabletky na spanie. No ráno som z nej bola taká oťapená, že som sa na tréningu zamotala a potkla o vlastnú nohu 😁🤦🏼‍♀️ tak nešťastne, že som si poškodila meniskus v kolene, operácia, barle...Preto by som už nechcela, aby lieky ,,prevzali moc nad mojim telom, ale hlavne mozgom,,.

martin6990
17. nov 2023

@danyelia ja beriem lieky na spanie asi druhý mesiac lebo AD narúšajú spánok,ale to oťapenie je len na začiatku,potom to prejde,len treba to užiť skôr a ráno to len vyčúraš a funguješ normalne 😀

mattina8991
17. nov 2023

Ahoj, viem čím si prechadzas. Od Júla zažívam to iste. Eliceu som začala brať len nedávno, ešte mi nezabrala. Kľudne mi napíš ak chceš.

danyelia
17. nov 2023

@martin6990 Môže byť, no ja našťastie nemám problém so spánkom, bola to len taká jednorázovka, keď som raz v noci nevedela zaspať, že skúsim 😁

autor
17. nov 2023

@martin6990 ja ked nieco prejem a mam ju rozpustnu pod jazyk, vraj aby som z nej nepriberala, ze sa z AD pribera (som po velkom ubytku vahy) preto...