Čo si myslite o tom, keď recepty vydáva farmaceutický laborant?

11. feb 2024

Poznám viacero lekárni kde vydávajú recepty aj voľný predaj laboranti .. čo si o tom myslite ? Veď to musí byt protizákonne nie?

pribinak
11. feb 2024

V niektorých krajinách kúpiš lieky v obchode s potravinami či na pumpe …..u nás laborant vydá liek pidla receptu …..no strašne, dovolí si prečítať recept a vyhľadať liek v poličke …

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mandzula
11. feb 2024

Je to v rozpore s pravnymi predpismi, to je fakt, no vedu by som z toho nerobila. Mas obavy o svoje zdravie alebo z akeho dovodu ti to vadi?

autor
11. feb 2024

@mandzula nie mňa to len tak zaujíma že proste nemajú na to vzdelanie.. čisto zo zvedavosti

mandzula
11. feb 2024

@autor De jure nemaju, de facto by som sa nebala, najma ak ide o laboranta so specializaciou, ktory ma v lekarni odkrutenych x rokov. Ale ano, zakon by sa dodrziavat mal, to nie je o com. Ci je nastaveny spravne, to je na debatu odbornikov.

oli18
11. feb 2024

A nezabudni napisat udanie 🙉

autor
11. feb 2024

@oli18 haha tak to teda fakt nemám za potreby😂 píšem vyššie že sa pýtam čisto zo zvedavosti či sa to vôbec môže robiť

beata_k
11. feb 2024

Citat vedia.

deti95060810
11. feb 2024

laborant nemá tak ďaleko ku lekárni a liekom...
mne to nevadí.

mandzula
11. feb 2024

@autor nemoze, lieky na recept vydava farmaceut, volnopredajne lieky moze aj laborant so specializaciou, ak specializaciu nema, tak len doplnkovy tovar (caj, naplast, obvaz...). Ci ma specializaciu, ty ako zakaznik nezistis, to si musi ustriehnut zamestnavatel a upravit to v pracovnej zmluve.

anita6666
11. feb 2024

Žiaľ,aj farmaceut je u nás vnímaný ako predavačka z lekárne. Čiže mne to je jedno,keď viem o liekoch viac,ako oni dokopy. 😉

whatever1
11. feb 2024

@beata_k Citat vedia ale nemaju odbornu kvalifikaciu na vydavanie liekov na predpis a poskytovanie farmaceutickych sluzieb priamo pacientom. Nemaju kvalifikaciu na posudzovanie kontraindikacii a interakcii medzi liekmi. Vydaním nespravneho lieku pacientovi by sa mohli vyskytnut neziaduce ucinky alebo dokonca vazne zdravotne problemy.

30majka71
11. feb 2024

@anita6666 no daj čo teda o nich vieš, nech sa my čo sme z toho štátnicovali zasmejeme 😂😂😂😂. Milujem takého obyčajne žienky, čo si myslia o sebe veľa.

30majka71
11. feb 2024

@pribinak ibaže to nie je len o vyhľadaní lieku v poličke, ale to slaboduchým ťažko vysvetľovať. Väčšinou majú takéto názory ľudia, čo majú ledva dokončenú základnú školu.

30majka71
11. feb 2024

@beata_k aj sestra v nemocnici stojí pri operácii, to teda aj ona môže operovať, veď už videla doktora.

luccija
11. feb 2024

U nás to tak je magister je doobeda a laborantka poobede.5 m hľadali aspoň tohto magistra bývala odišla po rokoch.Ludia ani nevedia, že vydáva lieky laborantka

30majka71
11. feb 2024

@luccija len napíš kde a majú smolu, taká lekáreň nemá byť čo ani otvorená, tu im nejde o ľudí, len o €€.

pribinak
11. feb 2024

@30majka71 jasneeee

lalenka33
11. feb 2024

@30majka71 jediná lekáreň v ktorej som sa u nás stretla s tým, že laborant neexpeduje lieky na predpis je Dr. Max, u nás v nemocničnej lekárni, Benu lekarni aj jednej súkromnej expedujú aj laborantky. U Maxa pripravia laborantky a expeduje farmaceut. Jedna jediná lekáreň je u nás taká, že sú tam len PharmDr a Mgr. , žiaden laborant.

lavender94
11. feb 2024

Ako píšu, čítať vie. Takže to môže kľudne robiť cvičená opica

lavender94
12. feb 2024

Inak vám to príde, že len čítame recepty, a z časti je to pravda, ale možno každý 20ty recept je taky, že je tam napísaná blbosť, alebo riešime iný problém, ktorý by máloktorý laborant vyriešil. A keď si farmaceut nevšimne chybu lekára, je za to zodpovedný

taktotedanie
12. feb 2024

Lege artis by nemal, ale vlastne len vyda liek co je na recepte a davkovanie je tiez napisane v recepte a predsa vzdy ak ma pochybnost sa moze opytat nie?
Mne osobne to nevadi

celka12
12. feb 2024

to vážne vám je to niektorým jedno? Však farmaceut je vlastne posledná kontrola pred vydaním lieku pacientovi, čo ak lekár napísal nesprávne dávkovanie, chyba sa môže stať, čo ak laborant neupozorni na kontraindikácie lieku, moze vydat nesprávny liek, je toho viac a vám stačí, že vie čítať, och, potom sa čudujeme, že ako to tu u nás vyzerá

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
celka12
12. feb 2024

@monsterablue tak to ma mrzí, neznamena to, že sa to nemôže stať alebo nestalo

lavender94
12. feb 2024

@monsterablue tak to si potom nesplnil zákonnú povinnosť. Ale vídam to často, ja si už prídem ako trúba, keď sa stále snažím všetko vysvetliť a kolegyne ledva povedia “nech sa páči”.

luccija
15. feb 2024

@lalenka33 toto je súkromná lekaren