Čo sa robí na EMDR terapii?

9. nov 2020

Ahojte, mám určite traumy, ktoré si so sebou dlho nosím a rozmýšľala som nad metódou EMDR. Veľa ľudí ju tu v komentároch spomína. Naozaj Vam pomohla? A ako prebieha? Aby som mala predstavu.

meluela
10. nov 2020

Ahoj, musis si najst terapeuta co ma za sebou vycvik na tuto metodu (pozri na emdr.sk je zoznam podla regionov, su tam psychologovia mozno aj nejaki psychiatri). Vyhoda je, ze to nie je ziadne sarlatanstvo, ale je to overene vyskumom. Uz za par sedeni sa moze stav vyrazne zlepsit, co je super oproti inym metodam. Hlavna aplikacia je na traumu ako prevencia posttraumatickej stresovej poruchy, ale pomaha aj na uzkosti a fobie. Z tvojho pohladu ako klienta prides na stretko, porozpravas sa nejake uvodne veci, potom sa zamerate na konkretne veci, ktore potrebujes poriesit a nasledne v spravnom case terapeut pouzije bud to ze sa pozeras na jeho ruku ktora sa hybe z jednej strany na druhu, alebo pouzije nejaku inu metodu (striedave poklepkavanie). Toto zabezpeci, ze sa dane emocie v mozgu lepsie "spracuju". Ja som bola velmi skepticka ale zafungovalo na velmi tazke veci a teda zivot predtym a potom brutal rozdiel. Vyhoda je, ze si to vies potom aj sama aplikovat ked sa ti este sputia tie pocity aj mimo terapiu. Nie je to ze by ti to uplne zobralo vsetky negativne pocity, skor ta to posunie k normalnemu prezivaniu. Ak napr. niekto prezil prepad v banke, tak pri postraumatickej stresovej poruche by sa mu to casto vracalo v tzv. flashbakoch - znova a znova by prezival tak intenzivne pocity ako vtedy - ci uz pred spanim, alebo cez den keby mu to nieco pripomenulo. To je velmi neprijemne, prezivat to znova a znova. Po EMDR by tieto flashbacky ustupili, jasne ze by nesiel do banky s uplne dobrym pocitom, ale vedel by normalne zaspat a fungovat,

bubblies
18. dec 2020

Tak ako, vyskusala si tuto metodu? Nie je o tom praveze nikde realne moc skusenosti od ludi, ak teda fakt tak pomaha

meluela
18. dec 2020

@bubblies mal by sa to fakt viac rozsirit, kedze je to preukazatelne funguje. Idealne by bolo, keby sa dalo k EMDR dostat zadarmo automaticky po nejakej traumatickej udalosti (obete nasilia a inych trestnych cinov, sikany, nehôd, niektore oddelenia nemocnic .. ) a tiez ako standarna metoda v ambulanciach tych psychologov, ktori su ochotni pracovat "cez poistovnu", ci vyskolit na to aj psychologov na upsvaroch, csppap ...

bubblies
18. dec 2020

@meluela mne to pride na styl ezoterizmu ci hypnotizmu, aj tam je velakrat, ze ako to silno funguje

meluela
18. dec 2020

@bubblies lenze v ezoterickych veciach je vela sarlatanov, ktori mozu cloveka vazne poskodit. Okolo hypnozy sa tiez pohybuju vselijaki ludia, hoci vyuziva sa aj v serioznom lekarskom prostredi. EMDR je nastastie podlozena vedou, terapeuti musia mat za sebou riadny certifikovany vycvik (plus patricne vzdelanie) a vyuzivaju sa pri tom prirodzene procesy v mozgu. Je tam vysoka efektivita - hlavne na jednorazove traumy a myslim ze takmer ziadne vedlajsie ucinky.

bubblies
18. dec 2020

@meluela takze to nespada pod alternativne moznosti? Ja ze ano.

meluela
18. dec 2020

@bubblies nastastie je to seriozna metoda, odporuca ju dokonca aj WHO ako metodu na prevenciu a liecbu posttraumatickej stresovej poruchy .. https://emdrcanada.org/world-health-organizatio...

bubblies
18. dec 2020

@meluela sranda 😄 a ked pozriem, kolko ludi to ponuka, na tej stranke emdr, ale nikde ziadne recenzie od ludi,tak to je az take neuveritelne normalne 🤔

meluela
18. dec 2020

@bubblies vacinsou to maju terapeuti (a nie je ich az tak vela) ako jednu z metod, ktore pouzivaju. Na rozne typy problemov su vhodne rozne metody (druhy terapie), EMDR je vhodna pre vcelku uzky okruh problemov. Okrem toho ludia nie velmi radi hovoria o dusevnom zdravi, takze aj to moze byt dovod. Plus skutocnost, ze clovek ovela castejsie po traumatickom zazitku zial skonci na medikamentoznej liecbe namiesto toho, aby sa mu dostalo najprv adekvatnej pomoci v podobe ucinnej terapie.

bubblies
18. dec 2020

@meluela je to ale smutne teda.
Presne, je to tak. To ako keby na zlomeniny ci urazy neposielali ludi na rehabilitacie, ale automaticky sa predsa ocakava, ved sa to “opravi” casom predsa aj same. Zial nejako ano, ale s akymi “neopravitelnymi” nasledkami by to bolo.

bubblies
27. jan 2021

@meluela a ty si nemusela robit tie stabilizacne techniky?(to je vraj este predtym spracovanim,hlada sa akesi bezpecne miesto,niekto aj trezor si tam vytvara)

meluela
27. jan 2021

@bubblies ano, ale to len vcelku kratko, nepamatam uz celkom, ci cele sedenie bolo tomu venovane alebo len cast

bubblies
27. jan 2021

@meluela oboje si nacvicovala?

meluela
27. jan 2021

@bubblies len bezpecne miesto. moja terapeutka sa s tym velmi neparala, aj ked sme riesili dost velku traumu .. ale neviem naco nakoniec to bezpecne miesto bolo, nebolo ho treba pouzit

bubblies
27. jan 2021

@meluela vdakaaa 😊