Čo robiť so sebou?

24. jún 2024

Ahojte. Mám dve deti. Cítim sa cela “dolamana” , som rok po pôrode.
Na neurologii som bola , bola som na RTG a poslal má len na rehabilitácie. No ja keď tak spätne rozmýšľam akobss mi to zhoršovalo a už ledva fungujem a ss o seba bojim koli tomu.

Ešte minule leto má síce bolievali kríze , ale prešla som v pohode niekoľko km prechádzku , aj keď somstala na mieste síce má boleli kríze ale zvládla som a išla som hoci kam. Potom premýšľam že v apríli sme isli vlakom na dlhšiu cestu z domu z dvoma deťmi , malú v nosiči , kufor za sebou. Prišla som tam úplne vyštavena , od druhy dňa som mala niekoľko dni take bolesti od zadku v oboch nohách že som nemohla stať chvíľu na mieste (napríklad aj pri riadoch) potom keď somsi sadla to po chvíľu ustálo. Trvalo to možno týždeň-dva a prešlo. No a teraz (o dva mesiace neskôr) sa cítim strašne. V noci sa vždy budím pri pretacani v postely koli bolesti v ľavom boku. Keď vstávam z postele má všetko boli ledva sa rozhybem. Chvíľu porobim niečo v kuchyni a už ledva stojím na nohách koli bolesti hlavne kríze. (Ale inak cely chrbát).
Večer si neviem predstaviť niekam ísť dlhšie ako do ôsmej, boli ma uplne všetko , aj ruky nohy a unavena že rovno do postele. Ja som odpísaná. Minule som bola chvíľu , asi do pol noci na takom koncerte a ja som myslela ráno že umriem. Ja som ledva vstala a prešla na wc z posteľe koli bolestiam.
Strašne takýto život že len okolo deti ledva porobim a domácnosti a pre seba nezvladam nič
a trapim sa tým teraz keď tak premýšľam že minule rok som ešte mohla to a to v bolesti teraz už nie a čo to bude o pol roka o rok?? Či tu ešte aj budem ☹️
Na nerurologii keď som sa pýtala na mri povedal že môj nález z RTG neni na to nutný a že mám skúsiť najskôr rehabilitácie a potom sa uvidí ( tak zas len čakať) 😒

deedol
24. jún 2024

skus tie rehabky. ja som mala v decembri bolest vystrelujucu z bedra (krizov?) az do stehna a pomohli mi rehabky s fyzioterapeutkou - uz po dvoch cviceniach a jednej masazi som sa citila ovela lepsie. odvtedy chodim pravidelne raz za tyzden a uz ma nebolieva chrbat, prestali mi trpnut trapezy a pod. vyskusaj aspon parkrat. drzim palce

autor
24. jún 2024

@deedol ďakujem tak skúsim , no ja už ničomu neverím 😒
Ďakujem za tvoju skúsenosť

januska12323
24. jún 2024

Na tých rehabkach si teda ešte nebola?

ivanabat
24. jún 2024

Jednoznačne smer fyzioterapia, aby si neskončila ležať na neurológii. Ak si na tom teraz takto, treba začať so sebou fakt pracovať, nech ťa nevyradí z prevádzky aj na dlhšie.

autor
24. jún 2024

@ivanabat bola som u Fyzio. Dala mi dva cviky (tie robím každý deň) a ešte rychlu chôdzu mi kázala no ja to nedávam

ivanabat
24. jún 2024

tak k inému fyzioterapeutovi, ideálne keby si šla magnetickú rezonanciu alebo CT, lebo tá bolesť môže byť aj z platničiek (zažila som), fyzioterapeut by s tebou mal riadne cvičiť a nie ťa vybaviť dvoma cvikmi, fakt hľadaj ďalšieho a objednaj sa na neuro alebo ortopédiu

autor
24. jún 2024

@ivanabat písala som že na neurologii som bola, dal mi spraviť RTG a dal výmenný na rehabilitácie , že na mri niesom ešte vhodný pacient 😏

autor
24. jún 2024

@ivanabat áno možno keby mám každý týždeň peniaze na dobrého fyzioterapeuta tak tam aj chodím , ale tejto soľ dala 35€ , dala mi zatiaľ 2cvikx ako som písala a tu chôdzu … ale ja teraz nemám znova peniaze tam ísť 😏 všetko stojí toľko peňazí

ivanabat
24. jún 2024

Ja som si toho plne vedomá, že to stojí veľa. Ja som sama s dvomi deťmi, počítam každé euro, ale toto je fakt extrémne dôležité, viem v akom stave som bola, keď som ležala na neurológii a tiež som dovtedy nebola pacient odporučený na MRI alebo CT. Ale toto si musíš sama rozmyslieť, lebo inú radu ja pre teba nemám.

deedol
24. jún 2024

ja platim tiez 35e/60min za fyzio, v BA je to este "dobra cena". ale cvicime naozaj tych 60 min, ziadne dva cviky. na prvych stretnutiach mi dala nieco aj na doma, skor take uvolnovacky krizovej a krcnej chrbtice, nic narocne, lebo som mala bolesti. ale odkedy bolesti pominuli, tak cvicime tak, ze sa aj spotim a obcas mam aj svalovicu. urcite hladaj inde. neviem, odkial si, ale teda v BA IV ti viem dat tip 🙂

xenia65
24. jún 2024

Ahojky, tiež som mala takéto stavy pred veľa rokmi, začalo to bolesťami krížov, nočné bolesti, bolesti kĺbov, atď... Po mnohých vyšetreniach sa zistilo, že mám reumatoidnu artritidu.. Treba zistiť CRP... A verím Ti milá autorka, tieto bolesti sú také, že človeka nebaví žiť. Veľa síl 😊

0silvia0
24. jún 2024

keď nemáš teraz peniaze, choď na fyzioterapiu cez poisťovňu. Keď to máš napísané v papieroch od neurológa, predpíše ti fyzio aj obvodný lekár. To máš zadarmo.
Nikto to za teba neodcvičí, musíš sa hecnúť a postarať sa sama o seba.

autor
24. jún 2024

@0silvia0 ako sa dá dostať na fyzioterapiu cez poisťovňu ? Myslíš na rehabilitaciach? Však sa tam idem objednať , len to sú take rahabky že moc tomu neverím. Ale samozrejme že to vyskúšam a cvičím aj doma čo mi dala ta Fyzio…

deedol
24. jún 2024

ja som bola aj cez poistovnu este davno - hej rehab lekar ti da odporucanie a cvicis s fyzio. ale musim povedat, ze to bolo oproti tejto mojej sukromnej fyzio uplne o nicom zial. na druhej strane, mozno budes mat stastie na niekoho dobreho. 🙂

luccija
24. jún 2024

To bol RTG hrudnej, krčnej?ty môžeš mať niečo s krizami, pristipnuty nerv...už si tu písala minulý týždeň?choď spať, alebo čím skôr tie rehabilitácie, lieky na uvoľnenie.

jamimo
24. jún 2024

odbiť by som sa nedala 👆 Treba odber krvi, CRP, reuma faktor... Diferenciálnu diagnostiku u neurológa, možno ortopéda. Môže to byť hocičo...Fibromyalgia, reumatické bolesti (artritída) osteoporóza, kalcifikácia kostí, hernia disku...
Neprekonala si plúcne chlamýdie, mykoplazmy, chrípku, boreliózu...?

0silvia0
24. jún 2024

áno, myslím rehabilitácie. Ja som tam tiež nebola až tak spokojná, ale keď nemáš na súkromné teraz, aspoň niečo. Keď ti to nepomôže, treba ísť opäť k neurológovi, a treba pátrať po príčine, treba aj ďalšie vyšetrenia, mri atď.
Teda ja som mala všelijaké problémy s chrbticou, ale až takéto bolesti sa mi nezdajú. Presne ako píše @jamimo môže to byť hocičo

kikusha2212
24. jún 2024

Cviky na rehabilitaciu chrbtice najdes aj na YouTube. Treba spevniet svalstvo, inak sa ti chrbtica znici uplne.

matka1961
24. jún 2024

@deedol ahoj, mohla by som poprosiť o tip na fyzio? Ďakujem🙂

deedol
24. jún 2024

@matka1961 jasne, poslem do spravy

jamimo
24. jún 2024

@kikusha2212 určite by som neodporúčala cviky z youtube 👆 Práve týmto laickým cvičením si môžeš ešte viac doriadiť pohybový aparát. A to ti píšem ako osoba ktorá roky cvičila jogu a pilates a chodím pravidelne k fyzioterapeutke. Odborný dozor, je odborný dozor. Moja fyzio chcela vidieť aj MR Cdčko, popis od neurológa, vstupné vyšetrenie u nej trvalo 1:30 hodinu a z toho hodinu sme skúšali "len" úľavovú polohu. Nie všetky cviky sú univerzálne, napr. cvik ktorý som cvičila na L4, L5 S1 ja môžem, ale kamarátka nie. To by sa doriadila úplne 🤔