Citlivý zub

30. máj 2023

Ahojte, jedna otázka mali ste niekto taký čudný pocit v zube? Ide o to že dole mi rastu obe osmičky naraz, už niekoľko rokov bolo by ich vybrať no stále to odkladám ale teraz k pointe, dole mám všetky zuby a na zube č. 6 cítim taký blby pocit keď na neho tlačím jazykom ,,,, nieje to bolesť skôr akoby tlak alebo pohyb nerozumiem tomu. Neboli ani na zahryz,ani na dotyk ani na studené/teplé,,, len tým jazykom keď na neho tlačím tak to proste cítim inak ako ostatné zuby ,,, neviete čo to môže byť? Viem že nemáte RTG mojich zubov ale zaujíma ma či sa s tým niekto stretol, či ide o tlak osmičky a odráža sa to na sedmičke alebo mám čakať niečo horšie. K dr idem až koncom mesiaca mi dala termín. Keby sa to zhorší samozrejme pohotovosť. Ďakujem

madeline1
30. máj 2023

Mozes mat kaz pod plombou. Zaujimave je, ze az v dospelosti ti rastu osmicky.

autor
30. máj 2023

@madeline1 plombu nemám vôbec 😐 nechápem to ani ja ale rastu až v dospelosti 🤣

madeline1
30. máj 2023

Tak ja neviem, mozno niekde tam je kaz,alebo ta bolest ide od dasna...

miimss
30. máj 2023

Áno môže to byť od osmičky... Ja niečo podobné teraz riešim. Šestka hore má akokeby pobolievala myslela som že kaz. RTG neukázalo nič, vybrali plombu že či je zub ešte živý, dali mi nejakú liečivú vložku ale ziadna zmena ani po dvoch týždňoch. Nová zubárka z fleku, že to robí osmička ktorá je na ležalo. Tak sa teraz odhodlavam objednať na stomatochirurgiu 🙈

viestta
30. máj 2023

Zuby akoby "na gume" zvyknu byt pri zacinajuvćom zapale dasna

autor
30. máj 2023

@miimss pane bože tak predsa to môže byť tou osmičkou,,, a nemáš ju vôbec prerezanu? Lebo ja vôbec ale cítim ju v dasne

miimss
30. máj 2023

Nie vôbec ju nemám prerezanu... Proste rastie na ležato a tlačí mi na sedmičku.... Dokonca mi zubárka vravela že keď to nebudem riešiť, môže sa stať že má začne bolieť celá horná prava strana.

ikonica
30. máj 2023

Tiez mam taku divnu sestku dole. Len s tym rozdielom, ze mi teraz nedavno robili endodonciu na sedmicke vedla... Na zube, ktory podla snimku vyzeral bezproblemovo... Na tej sestke mi vymenil staru plombu ciernu za novu keramicku... No a teraz mam pocit, ze ten zub nie je ani moj, ako proteza (hoci ziadnu nemam, nejako tak si ten pocit predstavujem)... Neviem ci sa mi tam nieco neporusilo po tej vymene plomby, alebo je to cele citlive kvoli endodoncii vedla.... Ale uz ma to riadne vycerpava... Polku dna len na zuby myslim 😕

ikonica
30. máj 2023

Manzel mal take divne tlaky hore a tiez sa mu tam tlacila osmicka do sedmicky na lezato pod dasnom... Dal si to chirurgicky vybrat a pomohlo...

autor
30. máj 2023

@miimss tak to je paráda, asi máme podobný prípad s tými osmičkami len ja to mám dole teda,,,,

autor
30. máj 2023

@viestta a je na to nejaký liek? Pomoc?

autor
30. máj 2023

@ikonica inak presne toto mám aj ja, stále na tie zuby myslím furt nejaký problém s nimi,,, nerozumiem tomu už niektorí ľudia ani nevedia o svojich zuboch celé roky a niekto si odtrpi každý jeden

ikonica
30. máj 2023

No ja som niekolko rokov chodila len na preventivy... A pekne som prechadzala z jedneho roka na dalsi bez problemov... Naposledy mi plomboval zub tusim v 2017... A teraz mi riesil 4 zuby 🤦 a dalsi mimo nich sa rozhodol umriet 🤦 no a jeden z tych co mi osetril pred 3 mesiacmi asi umrie tiez 🤦 on ma neposielal na rtg...a zrazu tam hlboky kaz 🤦 podla mna sa nevytvoril za jeden rok... no a ked mi urobili snimku panoramaticku na pohotovosti, tak som nasla dalsi kaz pod vyplnou, ktory budem riesit... A on si ho pri preventive nevsimol, az ked som ho teraz upozornila 🤦 .... A dalsia je ta nestastna sestka, ktora je akoby na gume, ale zapal dasna nevidim, ani ma na to dr neupozornil... Skor sa bojim ci mi tam nieco neporusilo tou plombou alebo tymi lokalnymi anestezami....som po dvoch tehotenstvach v priebehu 2,5 r a dojcim tak mozno aj to spravilo svoje... A uz mam po 40, tak uz sa zacinam asi rozpadat 😬😁

Inac ta sestka je rano v pohode a az nieked poobede zacne byt taka divna a cim blizsie k veceru, tym viac ju vnimam a som zo toho nervna...

Velmi silno zvazujem zmenu zubara.... Necham tam 62 eur za plombu plus 13 za anestezu a o tri mesiace mozem pochovavat zub a zacvakat dalsich 200 eur za endodonciu....

ikonica
30. máj 2023

Toto si nepisala ty? Presne tak isto opisuej ako ty. https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/citlivy-zub-3/

autor
30. máj 2023

@ikonica kokos, tak to máš tiež riadne patalie,,, ja som na tom podobne ... Riešim 2 osmičky ktoré rastú a tlačia mi do celého spodného radu zubov, na oboch stranách sú tie 6ky tak divne citlivé a presne ako píšeš celý deň oka a len večer 😲 myslela som si že ja som divná ... do toho kaz pod plombou amalgamom to musím riešiť lebo sa to už ozýva a bojím sa zápalu ako čert 🙈 a tiež si vidím na skoro každej stoličke kaz ,, proste v tej ryhe na plozke také tmavé ,,,, dr. pred tým mi tvrdil že to je pigment ale nechce sa mi tomu veriť a k novej idem až o mesiac skoro takže uvidím čo na to povie,,, keď si predstavím koľko tam presedim a preplatim a nedaj bože bolesti prežijem tak mi je zle už teraz

ikonica
30. máj 2023

Sak mne je do placu z toho, za cely zivot som neriesila tolko zuby ako tento rok od februara... A este tomu nie je koniec 😕 prestala som verit mojmu zubarovi... Chcem iny pristup... Tento rok som na zuby dala uz cez 500 eur... Aj ked poistovna mi preplatila 117... A pocitam ze asi este raz tolko pojde... pravda ze nechodim na dentalku, nejak sa nedalo popri tehotenstach a malickych detoch, ale po takejto zivotnej lekcii uz tam teda budem chodit dvakrat rocne....

marca12
30. máj 2023

Najlepsie by bolo ist k zubarovi a spravit rontgen. Moze to byt osmickou,ak rastie koren blizko nervu,ale mozes mat aj kaz na sestke.

autor
30. máj 2023

@ikonica tak ti zubári niekedy vedia byť čudní, človek nevie či je lepšie mat staršieho skúseného aj keď slabšie vybavenie alebo teda mladého čo teraz len dokončil školu ale teda s lepším vybavením,,, lebo potom to ozaj stojí človeka nie málo peňazí a ešte to aj nemusí byť dobre a znova to treba prerábať ,,,, 😐 ja niekedy rozmýšľam že si to nechám všetko vytrhat a pokoj ,,,

A tá endodoncia bola ok? Načo sa mám pripraviť? 🤣

ikonica
30. máj 2023

No a led sa ti ozyva zub tak ries cim sko... mne sa tak trolinku ozyvala sedmicka... Len taky mierny diskomfort, ziadna bolest.... Potom zacala citlivost na teple, studene... tak mi dr urobil maly snimok a nic tamnevidel, ale ze mi moze ta plomba robit problem tak ju odvrtal a dal docasnu... A mne sa ulavilo... Ale len na par dni... Potom prisla asi o 4 dni najhorsia bolest... Trvala sice len par minut aj s dozvukmi (do pol hodky) ale to bolo hrozne, take alslehy do zuba akoby blesky mi tam slahali.. tak ma hned objednala sestricka (ze to uz asi budu musiet von nervy, ked mam take bolesti), ale to bolo v maji a tam predlzeny vikend... V ten den sa to uz neopakovalo, ale na dalsi to prislo znovu s vacsou intenzitou a dlhsi cas... Ja mam celkom dobre znasanie bolesti, ale pokial ide o usi a zuby, tak tak to neplati.... Tak som letela na pohotovost, kde zas robili snimok a nic tam nevideli, no alspravili skusku chladom a poklepom a bola som jasna... Vybrala mi nervy a jeden z korenov vraj uz bol mrvy ci cosi take povedala... Nemala som ziadny hnis pod korenom, ziadny vacok na dasne... Cize zub na pohlad v poriadku mi takto 'zo dna na den' umrel... 😕 Uz som videla za tento mesiac milion zubarskych videi a to ja som z kategorie strachopudov, co sa zubov tyka....

ikonica
30. máj 2023

No cely priebeh endodoncie som opisala v jednej diakusii v slupine zdravotnici na MK... Skusim ti hodit link, neviem ci ta to tam hodi....

autor
30. máj 2023

@ikonica uff tak to ani nestraš, ja ho mám tiež tak troška citlivý na studené a teplé a také zašklby cítim v ňom cez deň ,,, nie stále ale sem tam inak to je oka a nie sú to až také slehy ,,, musím to nejak ešte 3 týždne vydržať a pojdem tam,,, Bohvie čo pod tým amalgamom za 8 rokov bude ,,, nechcem radšej ani vedieť 😁 ach strašne tieto zuby fakt ... Človek aby robil len na zuby pri týchto cenách,,,, počuj čítala som ten tvoj príspevok ale ešte sa opýtam keď ti na tej pohotovosti vyberali nerv necítila si to?

ikonica
30. máj 2023

Dali mi taku tu silnejsiu anestezu, taku co ti polka sanky znecitlivoe na par hodin (bezne pri vrtani davaji taku pod zub,slabsiu)... No a cosi som citila, ale velmi slabulinko.... Viac som citila ked mi zaplnal kanaliky bez anestezy q dostal sa na koniec korena, ale celkovo to bolo len ako by si pichla ihlou do dasna... Ak mam toto cele zhodnotit, tak najvacsia bola ta impulzivna bolest pred tym, nez som sa rozhodla, ze vyskusam pohotovost... Cely proces od vybratia nervu az po finalne zaplnenie zuba (zaplombovali mi ho teraz v pondelok) hodnotim ako bezbolestny, az na tych par pichnuti, ktore nestoja za rec v porovnani s tou bolestou predtym.... Cize ak sa ukaze, ze bude potrebny dalsi taky proces, tak uz nebudem taka vyklepana z toho, uz viem, do coho pojdem a ze sa nemusim tak bat.. mna sa lekarka na pohotovosti pytala, ci som ok, lebo ja som sa na tom kresle doslova klepala... Aj ked nebolo preco... Psychika robila svoje...

autor
30. máj 2023

@ikonica aha ok tak ďakujem za info, aspoň viem čo mám čakať ,,,,táto nová zubárka je mladá, robí len od októbra v jednej klinike kde je asi 8 zubárov a teda priradili ma k nej tak som sama zvedavá, ale určite to bude lepšie ako ten predtým ,,

ikonica
30. máj 2023

Drzim prsty... Potom pripadne daj vediet, ako si pochodila 😉

autor
30. máj 2023

@ikonica oka dohodnuté 🙂 aj tebe prajem držím palce nech už tieto zubné "problémy" skončia a užijeme si leto

ikonica
30. máj 2023

Diky 😉 hovorim si, ze toto je moj rok zubov, poriesim co sa da a potom budem este viac dbat na prevenciu (dentalka, pravidelne rtg... Hoci ked vidim, ake kamenolomy vedia nosit niektori ludia v ustach, tak ja tam nemam skoro nic)... Mam pocit, ze cim viac sa o tie zuby staram (sonicka kefka, medzizubna kefka, zubna nit, skrabka na jazyk, obcas aj jednozvazkova), tym horsie veci sa deju....

ikonica
2. júl 2023

No ako? Co sa z toho nakoniec vyklulo?

autor
2. júl 2023

@ikonica ahooj vies co je to vraj ta osmicka ktora sa tlaci a preto ten tlak v zube č 6 … nieje ani kaz ani nic takze zatial takto a uvidime chcem pockat na jesen z tou osmickou lebo trz sa blbo hoja rany … aty? Ako?

ikonica
2. júl 2023

👍ja som odisla od stareho zubara ( mala som tam termin 26.6. ale aj tak som bola chora) a k novej idem az o 2t. Tak uvidime .. zub je stale divny...