Cítim preskakovanie srdca

klip0
5. jan 2021

Chcela by som sa prosim poradit, ak niekto vie.. Pred rokom som mala velmi stresove odbobie, mavala som take prebuchavanie srdca, akpby mi tak velmi silno zabilo, poskocilo. Dostalo sa to do stadia ze mi to spravilo aj 60x za hodinu. Bola som vtedy u kardiologicky, ale kym som dostala termin o niekoľko tyzdnov, uz to bolo menej výrazne, spravila mi ekg kde nic neukazalo tak to uzavrela ako stres, casom to bolo mierne (len par krat za mesiac) Odvtedy mam nizsi tlak ako som mavala. Poslednu dobu (par tyzdnov) sa mi to vratilo, posledne dni je to dost intenzivne, časté a az vydno ako poskakuje hrudník. Ale neviem ci mam ist zvlast v tejto dobe ku lekarke, ked ani vtedy sa nic nezistilo. Alebo si mozem nejak pomoct aj doma. Pripadne co to moze byt?
Aj tlakomer mi ukazuje tie srdiecka takto

simonabelj
5. jan 2021

Tu sa pripnem. Mne 2x za deň tak prebije srdce, vždy sa toho tak zľaknem, že sa bojím pohnúť...a to prebitie cítim až v hrdle :/ tiež neviem, čo to môže byť, dúfam, že nič vážne 🤷 užívam magnezko na upokojenie

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanulienkat
5. jan 2021

Tlak aj pulz mas v norme. Nemas nizky tlak. Preskocenie srdca je extrasystola, jeden stah srdca navyse. Ak to mas obcas,je to uplne normalne aj u zdravej populacie. Stres,vycerpanie, nedostatocny spanok. Ak by to bolo casto pocas dna a trvalo niekolko dni az tyzdnov, treba navstivit lekara a spravit ekg.

solange7
5. jan 2021

To máva veľa žien. Aj ja občas. Nasaď magnézium a hod sa do kľudu.

siska53
5. jan 2021

@klip0 vies co? Toto som.ja riesila dvakrat.. vzdy som.mala.holter a vsetko bolo ok.ty mas vsetko v pohode. Ja mam k.tomu vysoky tep do ,90, ale vie vystupit aj nad 100,zvacsa v strese a dakedy asi kvpli histaminovej intolerancii. A este raz som.po takom velkom strese v noco skoncila na pohotovosti, lebo mi syrasne silno a rychlo busilo a sustavne. Infarkt to nebol, dali mi magnezko..

Tazke tie stavy poznam, stale sa mi to stava. Ale konecne som.sa dozvedela PRICINU!!! Mam.to, co strasne vela ludi vratane vrcholovych sportovcov - nedomykavost chlopne, tak nejak a ta to sposobuje.cize uz sa kvoli tomu nestresujem a teda aj menej busi.

lauricka
5. jan 2021

@klip0 Poznám to, zaplatila som si kvôli tomu aj súkromné kardio-vysetrenie, prezrela mi srdce sonom, všetko bolo normálne. Keďže som to mala občasne aj po niekoľkých rokoch, asi to nič vážne naozaj nie je, aj keď, pulz m niekedy vyšší. Tlak normálny, niekedy aj nižší.

anniii
5. jan 2021

@klip0 Ja som mala extrasystoly v prvom tehotenstve, pravdepodobne zo stresu. Mala som rizikové tehotenstvo, najprv mi hrozil potrat, potom predčasný pôrod a k tomu sme v krátkom čase mali v rodine dve úmrtia. Keď mi bolo najhoršie, cítila som to pri každom treťom-štvrtom údere, trvalo to aj niekoľko hodín. Okrem toho som mala veľmi rýchly pulz, keď som vstala z postele, vyskočil mi aj na 150. Týždeň som bola v nemocnici, urobili mi všetky možné vyšetrenia a všetko bolo v poriadku. Povedali mi, že je to asi stres, ale v mojom prípade to mohlo byť aj tehotenstvom: malý bol otočený hlavičkou nahor a mohol mi ňou tlačiť na nejaký nerv pri srdci.

klip0
autor
5. jan 2021

Dakujem baby, mne to robi hlavne ked som v klude, aj niekolko krat za minutu. Nerobili mi vtedy ine vysetrenie ale ked uz je to tak dlho upokojujem sa aj tym, ze to uz by ma kleplo, keby to je nieco vazne 😅

katie253
5. jan 2021

@klip0 ja sa liečim dlhodobo na štítnu žľazu A sem tam mi takto prebije srdce. Po kontrole U lekárky zistila, že som mala zlé výsledky A zmenila mi dávkovanie.
Máš aj iné príznaky? Únava, padanie vlasov, priberanie na váhe alebo opak, že si chudá....atd
Ak áno môže to byť štítna žľaza

klip0
autor
5. jan 2021

Akoze brala mi krv naposledy vtedy pred rokom a mala som uplne vsetko ok, velmi mierne zvyseny cholesterol. Ine priznaky nemam. Ani unava ani zmena vahy (ak neratam sviatocne kolaciky a +2kg 😂😂😂)

martinka13
5. jan 2021

Mne sa to stáva od puberty. Teraz mam 40. Niekedy častejšie, niekedy menej. Rovnako to ma moja mama. Tlak mávam nižší. Okolo 110/70

klip0
autor
5. jan 2021

Ako aj mne samej vychadza ze asi jedine stres, ale je to dost casto tak sa bojim ci to nemoze skodit nejak viacej

irusa
5. jan 2021

Tiež to mám..no ja pociťujem akoby mi zastavilo a opäť spustilo.. niekedy mám strach,že prestane biť....tento rok som bola na katetrovu ablaciu srdca kvôli supraventikularnej tachykardii...vtedy pri záchvate som mala tep cez 230 .....

klip0
autor
5. jan 2021

Baby a tie co ste to mali pomohlo vam nieco nato? Zacala som si davat magnezium, ale neviem kolko si mam davat. Plus sa snazime o dieta, vzdy je to take, ze ci uz aj niesom tehu, tak nechcem hocco a v akomkoľvek množstve do seba pchať

irusa
5. jan 2021

@klip0 3 x denne magnerot

deti95060810
5. jan 2021

má to aj moja takmer 15 r. dcéra...neviem čo s ňou...tvrdí mi že je jej pri tom záchvate na odpadnutie... Mala pravidelné tréningy - niekoľko rokov a zrazu tréningy prestali - tak neviem či to nie je aj tým...

miro1360
5. jan 2021

Či máš tlak v poriadku zistíš dlhodobým meraním v rovnaké časy dňa rovnakým spôsobom. Rozdiel medzi vrchným a spodným by nemal byť viac ako 60. Ďalej ide o to, aby tam neboli výrazné výkyvy.
Extrasystoly 60x za hodinu je celkom veľa (žiadne blbosti typu, že to je normálne - nie, nie je to normálne a je to odchýlka). Zdravé srdce v zdravom a dobre živenom tele nemá čo preskakovať (ani raz za deň) a má fungovať ako švajčiarske hodinky. Krátkodobé psychické stavy na zdravom srdci v zdravom tele by mali spôsobovať akurát iba zmeny v intenzite (búchaní) a rýchlosti tepu (počet pulzov), nemali by vyvolávať extrasystoly (vynechania) ... iná vec sú dlhoročné extrémne trápenia (napr. rodičovi zahynulo malé dieťa a do pár rokov sa utrápil sa aj on).
Akonáhle tam sú tie extrasystoly prítomné vo vysokom počte,
- môže ísť o akúkoľvek odchýlku vo fyziologickej stavbe a funkcii srdca (regurgitácie, cievy, pľúcne žily, alebo na prvý pohľad neviditeľná porucha v elektrickej funkcii srdca),
- ďalej môže ísť o minerálovú nerovnováhu v tele alebo deficity (nedostatok minerálov). Minerálový stav sa z krvi zisťuje veľmi ťažko (pretože minerály sa ukladajú v bunkách a medzibunkovo, no a krv si zachováva celkom stabilné hodnoty - tzn. že krvný rozbor ukáže dobrý stav, ale telo môže byť v deficite) - môže to byť aj opačne.
O minerály môžeš prichádzať aj častou konzumáciou fast-food stravy (kebaby, párky, šunky, umelo udené slaniny, tie blbé éčka - nájdeš ich pod E450, 451, 452), kde je vysoký obsah difosforečnanov a trifosforečnanov (tie spôsobujú náhle výkyvy vápnika v krvi - myslím si že to je extrémne nebezpečné).
- Okrem minerálov to môže byť štítna žľaza
- ďalej výkyv cukru v krvi (pri odbere ok, doma výkyvy)
- zaseknuté alebo zapálené nervy (v hrudnej oblasti, v krčnej, a vágov nerv - blúdivý nerv - napr. ten zodpovedá častým extrasystolam v tehotenstve lebo je dráždený)
- zlý pitný režim a nepravidelná strava
- obličky :(
- rôzne drastické diéty a dlhodobé diéty s amatérskymi pokusmi o chudnutie
- Okrem týchto vecí ti tie extrasystoly môže spôsobovať samotný problém v trávení (pretože srdce je prepojené aj s trávením)
- nedostatok športovej aktivity, srdce zlenivie a reaguje podráždené na čokoľvek
Srdce je veľmi výkonná pumpa, ktorá keď je dobre živená a správne zaťažovaná/trénovaná, tak znesie veľmi veľa. Navyše obsah živín v potravinách je dnes o 40-80% nižší ako v minulosti, napr. z dôvodu zdrancovanej pôdy a iných procesov spracovania (tzn. že musíme jesť viac ako ľudia v minulosti, aby sme telu zabezpečili rovnakú dávku minerálov a stopových prvkov) :D - ale zas máme vitamíny a doplnky, takže môžeme kompenzovať.
Podľa môjho názoru si neprešla dostatkom vyšetrení. Mali by sa ti spraviť podrobnejšie vyšetrenia (hlavne na tie minerály - žiaľ to nikto nechce robiť, povedia že stačí krv). Potom by si mala mať holter a EKG u arytmológa. Ten keď bude ok tak by si mala ísť na záťažové EKG. Časté extrasystoly (hlavne komorové) nie sú vôbec žiadna sranda a človek by si to mal nejak riešiť.
Vyliečiť extrasystoly nie je jednoduché a pokiaľ poznáš tie vyššie spomenuté príčiny (na niektoré som určite zabudol), tak si to môžeš začať riešiť aj doma (lepšia strava, športová aktivita).

irusa
5. jan 2021

@miro1360 plne súhlasím..len extrasystoly má každý človek aj úplne zdravý,len každý to inak vníma.....

benculka
5. jan 2021

Pekný večer. Aj ja som to mávala, aj mávam. Eeg ok, krv ok, sono srdca ok. Na 24 hodinovom holtri potvrdené extrasystoly.

miro1360
6. jan 2021

Robili tu štúdiu 120000 na prvý pohľad zdravých mužov - vojaci, tak zistili že počet komorových extrasystol rastie s vekom. Polovica z nich mala aspoň 1 a viac takých extrasystol za 24 hodín (bez ohľadu na iné abnormality). Druhá polovica nemala ani jednu (ale ak by monitoring prebiehal dlhšie tak by našli tiež, ale nie u všetkých). S tým argumentom, že každý má extrasystoly prišli lekári, aby upokojili ľudí (lebo však väčšinou sa nič nestane a keď áno, tak čo už, aspoň je koho liečiť).
Ďalej nie sú extrasystoly ako extrasystoly. Základné rozdelenie na predsieňové a komorové. Tie predsieňové sa považujú za menej závažné (ak je sem-tam), komorové sa považujú za viac závažné. Potom z tých komorových niektoré sú veľmi závažné a iné "bežné".
Tu ide zrejme o mladého človeka, tak nech jej to vyšetria poriadne a nie ju poslať domov so slovami že: "klídek, veď je to stres". Na ten stres zvalia všetko, čo nemajú preplatené a čas vyšetriť. Napríklad nespomenula, že by mala holter, alebo bola na záťažovom EKG. Tak ako sa môže taký lekár validne vyjadriť o banalite jej extrasystol? Keď sa komorové extrasystoly objavujú pri záťažovom EKG sa sa to považuje za dosť vážny stav a rieši sa to (nakoľko také extrasystoly nalepia človeku na čelo odkaz: vyššie riziko náhleho úmrtia).
Taký dodatok zo štúdii:
Pokiaľ je ten výskyt komorových extrasystol menej ako 15% komorových extrasystol zo všetkých úderov denne, tak sa ešte neodporúča predpisovať lieky a hľadajú sa alternatívne spôsoby liečby (pretože tieto lieky tiež nie sú zázrak). Keď je výskyt vyšší (napr. 6x za minútu a viac, alebo aj v rade), tak už ide o závažný stav a odborníci predpíšu antiarytmiká a ďalej sa zvažujú spôsoby liečby.

siska53
6. jan 2021

@miro1360 dakujeme za super informacie! Chcem.sa.este opytat, mala som.dvakrat holter v priebehu cca 12 rokov, naposledy vlani, ale de.to u mna uzavrela, ze je to ok.. je mozne, ze sa mylila?
U kardiologov som.bola u viacerych, ten poslednu mi povedal, ze to suvisi s nedomykavostou chlopne..
Ja mavam, co je asi dedicne, kedze aj otec a sestra to maju, skor ten vyssi - vysoky? tep a preskakovanie citim len obcas, zvacsa pri strese, kedy aj ten tep je vyssi, ako obvykle.. bola som s tym 2x na pohotovosti a som.raz rocne sledovana na kardiologii, kedeze ma ako 5r.operovali na srdce - predsienovy defekt. A babka zomrela na 2.infarkt.. sice mala uz takmer 81rokov.

miro1360
6. jan 2021

@siska53 U teba je dôležité, že si 1x ročne sledovaná a dodržuj to. Za tie roky už vieš, aký stav je u teba bežný a v akom rozsahu sa to znesiteľne mení (že raz lepšie raz horšie). Keď je horšie, tak sa nejak fyzicky a psychicky nepremáhaj - najlepšie sa poznáš sama, ty vieš koľko zvládneš. Správne je aj to, že si bola na pohotovosti v taký deň, kedy tam bolo niečo horšie ako dovtedy - toto pravidlo tiež dodrž (keď sa niečo zhorší a ty cítiš, že treba ísť či volať, tak to urob). Súvis u teba je s najväčšou pravdepodobnosťou od toho predsieňového defektu, ktorý bol opravený dobre (lebo píšeš, že tie extrasystoly sú iba občas). Dbaj na kvalitnú stravu, dostatok pohybu a budeš zdravá, silná 🙂
Babička sa dožila pekného veku a zomrela na starobu 🙂

klip0
autor
6. jan 2021

@miro1360 dakujem veľmi pekne za rady. Je pravda ze teraz vekmi radi povedia ze to je zo stresu a vybavene, ale mne nepride az tak ok aj zo stresu to mat takto casto. Mam to hlavne v klude ked som. Nevies mi nahkdou poradit nejakeho kardiologa? Co by bol ochotny toto riesit, a nie len ze "vy ste mlada to je len stres to nic nieje"

irusa
6. jan 2021

@klip0 sú rôzne arytmie....dokonca ani špičkoví lekári sa svojho života s niektorými nestretli...bola som na zákrok vo VUSCH a jedenej pani po zákroku dokonca povedali,že s takýmto typom arytmie sa nestretli vraj to má vrodené a nedokážu to oni poriešiť,že ani v knihách to nemajú....čiže asi tak.....tiež mám s tým svoje skúsenosti....

irusa
6. jan 2021

@klip0 budúci mesiac mám ísť na kontrolu do VUSCH,tak som zvedavá,čo mi povedia

siska53
6. jan 2021

@miro1360 dakujem!

miro1360
6. jan 2021

@klip0 Máš správne cítenie, že z bežného stresu to nebýva až tak. Kardiológov takto neviem ... musíš asi jedine skúšať :D Skús zájsť za nejakým arytmológom v okolí.

luciar260
12. feb 2021

Ahoj, mavam to tiez ale nie tak casto , niekedy raz za mesiac , inokedi raz za tyzden, je to velmi neprijemne aj ked to trva mozno len 2 sekundy, mavam tiez divne pocity na hrudi hlavne vecer
, myslim ze to moze byt tetania, chcem sa ta opytat ci si bola niekde na vysetrenie ? Ako si teraz na tom ?

irusa
12. feb 2021

@luciar260 no ja mám tetaniu a teraz mi potvrdili tachykardiu...čiže nie je všetko len tetania..treba zisťovať

llenka014
5. apr 2021

@bambulienka25 aj ja to práve mám 2 deň hlavne v noci :/ mala som covid s stres úzkosť dlhšiu dobu a teraz som kludna a mám to