Čím môže byt spôsobená neskutočná únava?

zuzkamrkva21
26. dec 2023

Ahojte, neviete čím môže byt spôsobená neskutočná únava a ešte k tomu pomerne casta bolesť hlavy? Trvá to asi mesiac- dva. Mám pocit že mi aj viac vypadávajú vlasy a mám bledé očné viečka. No už fakt tomu prestávam rozumieť- teraz som asi 4 dni poriadne nič nerobila jednoducho som oddychovala a už na obed idem odpadnúť od únavy každý deň… v auguste som bola na preventívke a vyslo mi že mám menej železa ako je štandard. Lekárka povedala že mám len mesiac užívať niečo voľnopredajné a že kontrola nie je treba… myslite že moje problémy môžu súvisieť s nedostatkom železa? Myslim že by to mohlo súvisieť keďže nejedávam vôbec napr hovädzie mäso maximálne kuracie aj to len občas… a pijem celkom často kávu, čo som sa Dočítala že to celkom zhoršuje vstrebávanie železa…Myslite že sa mám obrátiť na lekárku nech mi skontroluje to železo alebo myslite že to len “zimná” únava? Ďakujem pekne za rady 🙏🙏🙏

deti95060810
26. dec 2023

daj skontrol. železo

stellarstar
26. dec 2023
stellarstar
26. dec 2023

Štítna, menopauza, pcos...

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@stellarstar mám 18 rokov

mikadooo
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 ahoj, áno, môže to byť nedostatok železa. Môžeš ísť znovu na testy, alebo skúsiť si hneď nasadiť železo - bez testov a ísť na testy, až keď povedzme po mesiaci nebudeš cítiť zlepšenie. Je to na tebe. (únava samozrejme môže byť spôsobená aj miliónom iných faktorov samozrejme, od nedostatku pohybu, vitamínu D, cez tehotenstvo 😉, zníženú funkciu štítnej žľazy, atď atp.).

lucka_ke
26. dec 2023

štítna žľaza je OK?

sarahh09
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 železo, stres

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@mikadooo dakujem pekne za rady, železo som užívala celý september potom október bol ok a tak v polovici novembra mi začali tieto problémy…
@lucka_ke Ano mala by byť teda nebola som na dôkladnejšom vyšetrení ale keďže som bola v auguste na preventívke tak by zistili ak by nebola ok či?

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@sarahh09 Ano a zabudla som podotknúť že mám aj dosť stresu kvôli škole, takže to s tím tiež môže súvisieť si myslím…

mikadooo
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 no, mohol už účinok sa zas postupne stratiť... Ale môže byť samozrejme aj iná príčina.

zefyra
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 borelioza?

dasenka26
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 mňa napr.dlhodobo bolela hlava a mala som únavu a bola to tetania...ale nemusí to byť tvoj prípad, môže byť viac príčin..

nikolca
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 ja som bola tiež neskutočne unavena pobede som div nepadla.vypadavali mi vlasy bola som v nemocnici a zistili mi zniženu funkcou štitnej žlazy lieky beriem od oktobra no nemam pocit že by to bolo lrpšie v january idem na endokrynologiu tak sa spytam či ta unava prejde ale vraj su to lieky ktore sa uživaju aj 15 rokov

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@zefyra asi nie, keďže ešte ani raz som nemala kliešťa😆

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@nikolca och to mi je ľúto, skore uzdravenie prajem, dúfam že to nebude môj prípad

kubkovamama
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 si mladučká,ale môže to byť školou,ako veci preživaš,životospráva+to železo.Tiez som bývala na škole vyčerpaná,ale vstávala som pred 6tou a kreslila ešte okolo druhej v noci.Moze to byť čokoľvek,štítna žľaza,long covid,postcovid syndrom,hormonalna nerovnováha v tomto veku tiež dosť častá alebo len obdobie súvisiace so zimou

sarahh09
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 ale aj tak by bolo dobré navštíviť lekára.
Netreba nič zanedbať. Krvou sa zistí viac...

zuzudrnda
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 boreliozu prenášajú aj komáre. Poznám ľudí,kt.ju prekonali a kliešťa nemali. Únava, padanie vlasov, suchá pokožka u mňa štítna žľaza.

jamidea
26. dec 2023

@nikolca lieky na stitnu zlazu sa povacsine, aj ked nie vzdy, uzivaju dozivotne

jamidea
26. dec 2023

@zuzkamrkva21 to, ze si mohla mat kliesta, chvilu prisateho, ani nemusis vediet. Spytaj sa akejkolvek doktorky.
To, ze si brala zelezo, neznamena, ze ho telo spracovalo a prijalo. Pri prijme zeleza treba dat pozor na potraviny, ktore sa so zelezom "biju" a nedovolia telu ho spracovat. V kazdom pripade, by som sla opat na krv.
Stitna zlaza to asi nebude,kedzesi v auguste mala vysledky v norme. To by sa ti zrazu za 4 mesiace asi len tak nezhorsil stav.

zuzkamrkva21
autor
26. dec 2023

@jamidea fu tak to som nevedela že aj komáre…tiež si myslím že to nebude štítna žľaza keďže mi nič nezistili pred 4 mesiacmi.. asi to bude najskôr s tým železom že mi nesadlo alebo som ho zle užívala :( tak asi budem musieť volat lekárke v dohľadnom čase
Ďakujem za rady a skúsenosti ❤️