Chrápanie - čo s tým?

anka712
12. dec 2018

Ahojte, prosím vás nemáte nejakú radu proti chrapaniu? Môj partner poslednej dobe strašne chrápe a ja to už neviem zniesť. Ide mi to strašne na nervy nedá sa mi ani spať a ani telku pozerať😫

katrin21
12. dec 2018

ma nadvahu, alebo je svalnaty?
moj manzel mal rovnaky problem, od mladosti,, on je svalnaty, velmi. vzdy posiloval, aj reprezentoval SK, cize fakt aj krk je dost svalnaty.... ked to svalszvo ochabne, vibruje a tazsie sa mu dycha a chrape. uz od mladosti, vlastne odjakziva, ale ze strasne.. nahlas a silno...
nikto s nim nikdy ani na chate nechcel byt v izbe a aj tak ho pocut aj vedla 😃

ale casto chrapu aj stihli ludia, ak maju nejaky funkcny problem, napr. dlhu podnebnu mandlu, ktora vibruje pri dychani, vtedy chlap chrape aj na bruchu, na boku, stale.. ( aj moj ju ma dlhu, fakt asi 3cm ma... )
Jedine , co ti pomoze je navstivit spankove laboratorium.. my uz sme mali aj oddelene spalne kvoli tomu dost dlho ... nemohla som sa vyspat pri nom...
Isiel od nemocnice do BA, ta v centre co je... tam je MUDr. Mucska , alebo Muczka? a ten sa specializuje na toto.. je to hradene poistovnou a lepsie ako sukromne spankove laboratoria, lebo ti spravia komplexne vysetrenia / v spankovom sukromnom bol pred rokmi, 0 bodov.. 1 noc z ktorej polovicu aj tak nemohol spat a vysledok ziadny a 100E vyhodenych/ .
Tu si 2ci 3 noci, pocas toho cez den ides na tie vysetrenia ( ORL, Plucne, krv, EKG vsetko...)
mojmu nic extra nezistili, je zdravy, akurat ta dlhsia mandla.. ale mava aj spankove apnoe , cize vypadky dychania a tak mu schvalila zdravotna poistovna masku na spanie, dychaci pristroj, lebo apnou je nebezpecne a poskodzuje organizmus, skodi srdcu, mozgu ... ( nedokyslicenie) ...
PO roku musel ist na kontrolu, ako pristroj pouziva, inak by mu ho zobrali ( je tam karta, ktora sa da stiahnut s udajmi, ako maju ttrebars kamionisti, ze kolko najazdia, tak tu je ze kolko pristroj ide)
Samozrejme, pouziva ju, konecne vieme spat vedla seba, aj ked dlho si na to zvykal, prve noci nadaval, nervozny bol , nevyspal sa asi mesiac 😃, ale potom si zvykol. je to obmedzujuce, lebo spi na boku a chrbte, ta hadica je nepohodlna a tak sa nevies tocit ako chces, ale vzdy lepsie ako chrapat.. s tymto chrape uplne minimalne, obcas trosku, ale to je pohodaaa, to uz nie je ten startujuci traktor vedla mna ....🙂
obcas si ju da dole a nevie o tom 😃, ale inak bez nej ani na krok...
Ine riesenie neinvazivne nie je ( potom su rozne laserove operacie, ak sa zisti nejaky problem, alebo napr. nosne mandle velke atd... ale to by mu zistili na tych vysetreniach )

prevenar
12. dec 2018

..zaviazat usta tak, aby sa mu neotvorili pocas spanku. je na to taky navlek na hlavu a bradu 🙂

osky
13. dec 2018

@prevenar ludia nechrapu iba s otvorenymi ustami.
Casto zapada jazyk alebo pada podnebie ako je vyssie pisane.
Tam ti ziadny "podbradnik" nepomoze...zial

pininka
13. dec 2018

Ja chrapem si zavretými ústami a môžem ležať akokolvek,muž jeden čas kvôli tomu nespal v spálni. Ja sama sa na to budím, neviem kedy som sa naposledy vyspala. Bola som aj v spankovom laboratóriu, mám ľahšie apnoe. Veľmi ma to trápi a nepomohlo ani výrazne schudnúť. Do toho mám aj chronicky zápal dutín, čo tomu tiež nepomáha. Z opačnej strany,teda zo strany tvojho muža ti poviem že je to dosť blbé,hlavne ak sa s tým nedá nič robiť a ty trpia nielen nedostatkom spánku, ale aj stratou partnera v spálni. 😣

anka712
autor
13. dec 2018

Nemá nadváhu, je chudý a chrápe hlavne zvyčajne keď je moc únaveny. Má takú robotu kde moc nespí lebo šoféruje aj cez aj cez noc a keď príde domov hneď zaspí lebo je unavený a potom chrápe ak je vyspaty tak to nieje take zle. No ale ja som mala namysli nejaký liek najlepšie domáci, alebo aj niečo z lekárne nejaké kvapky alebo niečo či niekto nepoznáte. No ale čo čítam podľa vás tak to až take strašne nemám tak mám byť asi rada🤷‍♀️😂😂

prevenar
13. dec 2018

@osky ved ja sa nehadam 🙂 je to len TIP ,ze co sa da skusit . niekomu pomoze aj to ..niekomu nie.

katrin21
13. dec 2018

@prevenar to nepomoze...🤣🤣🤣🤣🤣 moj chrape aj so zavretymi ustami... to mozno omoze tym, co chrapu iba na chrbte, ked im zapada jazyk pri otvorenych ustach. Nie chronickemu chrapaniu. A tym staci aj vrecko na chrbte s tenisovou loptickou, aby si nemohli lahnut na chrbat

katrin21
13. dec 2018

@anka712 ziadne kvapky ani nic take nepomoze, to su bludy, ver mi.... skusali sme vselico

Ale ked ti chrape iba ked je unaveny, to je fajn.. mpj chrape vzdy a vsade a hned.. zaspi pri telke, nepocujem cez neho telku...a je jedno ako lezi...

@pininka vyskusaj este hento v BA, oplati sa..sukromne spankove su nanic a nehradi ti to poistovna, toto je komplexne a ked mas lahsie apnoe, tak by ti dali ten pristroj.

katrin21
13. dec 2018

Toto je ono... takto to vyzera ... apnoe je velmi zla vec.

prevenar
13. dec 2018

@katrin21 ok 🙂

pininka
13. dec 2018

@katrin21 ja som nebola v súkromnom ale v štátnom, čakala som nečakala roky na termín. V ich ponímaní je to ľahké apnoe keď 20krat za noc prestanem dychat. Nijak to neriešia, iba ťažké apnoe sa rieši operáciou a inými pomôckami. Aj moja doktorka z ORL mala na to nervy,keďže ona má tam poslala a výsledok žiaden, len jeden papier.

katrin21
13. dec 2018

@pininka moj myz tiez necakal zobrali ho hned, henten doktor mu bol odporucany, ze topka na SK v tomto.. urcite pre neho neni 20x apnoe za noc nic..🙈
Ty si kde bola? Kolko noci si tam spala?

pininka
13. dec 2018

@katrin21 jedna noc Košice, pre mňa je teraz nereálne ísť do Blavy kvôli tomu.

katrin21
13. dec 2018

@pininka hmm..no jedna noc je velmi malo..som.si aj myslela... skoda...tam by bol ten pristup uplne iny..

pininka
13. dec 2018

@katrin21 ďakujem za radu, skúsim to neskôr riešiť.

katrin21
13. dec 2018

@pininka vies , ono neviem ako ty, ale MM povedal, ze prvu moc s tym bol viac hore ako spal, druhu uz lepsie a uplne ine vysledky, oni to potom lepsie vyhodnotia a mozno aj tych apnoe by si zrazu nemala " len" 20.. drzim palce.

anka712
autor
13. dec 2018

@katrin21 tak neviem čo skúsim lebo ja tiež niekedy nepočujem telku😂😂a nemôžem ani zaspať

satanka1
15. aug 2020

@katrin21 ahoj, prosím ťa, pamätáš si ešte ty, alebo muž, či mal výmenný lístok od obvodného lekára, alebo teda ako sa dostať k tomuto lekárovi. Zn. Ešte chvíľu a budem vdova.

katrin21
16. aug 2020

@satanka1 fuha,to si nepamatam veru.. ale asi ano