Chirurgická extrakcia neprerezanej osmičky

12mirus12
8. nov 2023

Ahojte chcela by som sa opýtať na vaše skúsenosti s extrakciou neprerezanej osmičky. Teraz v piatok idem na zákrok pri ktorom mi musia rozrezať ďasná ,zub musí prevŕtať a rodeliť a vybrať ho na časti a následne ranu zašiť .Koľko trvalo kým ste boli v pohode? Aké lieky od bolesti ste užívali ? Čo vám pomohlo dať sa rýchlo dokopy? Išli ste hneď na druhý deň do práce alebo po koľkých dňoch ste boli v pohode?

zuzina1988
8. nov 2023

@12mirus12
ahoj,mna to tiez len caka, ale moj muz to ma za sebou , bol pred 3 tyzdnami v Ruzinove. tiez pilenie 8micky zubu, korene mu isli smerom vzad, atd… prve dva dni po zakroku nic moc ale pri telke vydrzal 🙂
opuchnuty bol, vela oddychoval, varila som mu kremove polievky a privarky.
na treti den uz lepsie, na 7.my den isiel do prace ale len na dva dni , bol vikend a setril sa, vela nehovoril. Este asi dalsi tyzden mal zvlastny pocit, tlak, ako sa rana stahovala, a ako keby sa zuby trosku posuvali, teraz uz je v pohode.
Mal atb a vystacil si paralenom, nie je zvyknuty na tabletky, pre istotu sme mali doma aj flector. velmi sme sa obavali ale dopadlo to dobre, lekari su sikovni, oni vedia, netreba sa tym podla mna prilis zaoberat lebo aj tak sa tej extrakcii nevyhnes.
drzim palce

janulienka78
8. nov 2023

v piatok mi vyberali, od bolesti Novalgin tbl....v pondelok som išla už do práce, len som mala ešte modrinu na líci a kašovitú stravu som jedla asi týždeň....najhoršie to bolo v prvý deň, potom každý deň lepšie...držím palce a skoré zotavenie 🙂

mamickalisticka
8. nov 2023

Mne to robili v júni, v piatok.. v nedelu som už jedla ryžu a mäso. Po týždni to bolo zahojene, bola som na kontrole, vybrali stehy a doktor povedal, že je to úplne ok.. iba na druhý deň to bolo nepríjemné a opuch bol tak 3 dni

trema
8. nov 2023

8 hore - bolesti len v ten vecer, 8 dole - bolesti asi 4 dni, zubar mi predpisal nimesil

animus
8. nov 2023

@12mirus12 mne keď trhali dávala som si ľadové obklady aj keď ma to nebolelo, len preventívne. Na ďalší deň som ani nevedela že mi niečo robili. Chceli mi takto postupne vytrhnúť aj ďalšie tri ale zmenila som zubára kvôli sťahovaniu a ten mi povedal, že zaňho ak mne nerobia problém by ich netrhal. Na starobu vraj budem ešte rada že ich mám. Prešlo už 10 rokov a zatiaľ bez problémov.

mamelka
8. nov 2023

Ja sa pripnem ak môžem. Ako je to s trhanie zubov na SK? Platí sa za exktrakciu? Riešim toto pri najstaršej dcére, všetky 4 musia von, spodné jej rastu lezato-teda do korenov 7ciek. Neviem ako to tu ,,beží,, na SK

Inak od.bolesti najlepšie mat lieky doma, nevyplachovat, jest kaše, žiadne semiačka atd... kamoška bola týždeň opuchnuta, niekto nemal žiadne bolesti. Poznám aj ľudí s modrinami🙈 želám skore zotavenie.

kubkovamama
8. nov 2023

@12mirus12 všetky 4 mám tak,nevyrastli.Horne mali prerastené korene do dutiny,takže to hojenie bolo trošku komplikovanejšie,cca 2 týždne,antibiotiká,tekutá strava a PN.Ale to už by ťa vopred upozornili podľa RTG.Spodné asi do týždňa som bola fit.Este medzitým kontrola kvôli stehom a hojeniu.Antibiotika dostaneš na 100%,napr.Dalacin sa dáva často po takýchto zákrokoch ako prevencia proti zápalu kosti.Tak vopred nasaď aj probiotiká.A klasika,Paralen,Flector

kubkovamama
8. nov 2023

@mamelka každý má iný cenník.Ja som platila na klinike za horné 140€ za jednu,spodné 90€ jedna,ale bolo to dávno,ceny sú už inde.Obycajne trhanie bez šitia máš určite menej a záleží aký zub,koľko koreňový atd.Niektori zubári 30€,niektorí 100€.

hortenziaj
8. nov 2023

Ja som to mala cez leto, hodinu a pol mi to robila, spuchlo to, ale s felctirom som dokázala jest aj normálne tuhšie jedlo ako chlebík. Dva dni som bol a na flectore, potom už pohoda, do prace by sa dalo ísť, ja som deti obstaravala dve malé. Jediný problém, neschopnosť otvoriť ústa, tak som trénovala a už ide aj to

mamelka
8. nov 2023

@kubkovamama ďakujem krasne za odpoveď. 😊pýtam sa aj kvôli tomu aby som vedela čo sa mi viac oplatí pri dcére riešiť, či tu alebo v DE. Toto určite bude aj šitie. Dolné sú komplikované🙄 tiež ma naštval celustny,že mi OPG dal až teraz do rúk, som mohla mať prvý termín za sebou a v apríli už len ťahať. Takto musím všetko poposuvat

klaraj1897
8. nov 2023

Ahoj, trhanie osmičiek je hrozný. Zvlášť takáto operácia. Ja by som ti hlavne odporučila zaobstarať si liek Wobenzym, ktorý urýchľuje hojenie a určite ti veľmi pomôže v procese. Nech si rýchlo fit 🙂

kkovacovak
8. nov 2023

@12mirus12 ideš do Ružinova? Ako vieš že bude potrebný takýto zákrok? Mňa poslal môj zubár na extrakciu s tým že nebolo jasné aký veľký zákrok budú musieť spraviť. Zubárka ktorá má v Ružinove prijmala sama nevedela čo bude keď to otvoria. Povedala že buď to pôjde alebo to nepôjde a budú ho musieť vysekavat. Nakoniec som tam bola asi 5 minút. Rozrezali mi dasno, vybrali zub a bolo. Rana nakoniec nebola taká veľká aby potrebovala šitie. Zákrok nebolí vôbec keďže si napichaná. Prvé náznaky bolesti začali 2-3h po zákroku. Preventívne som si dala liek od bolesti. Druhý deň má bolela extrémne hlava. Tak som si dala zase lieky. Na tretí deň som jedla rožok a nič ma nebolelo. Pobolieva potom ešte sánka ale to je len taká svalovica a treba to rozhýbať. Bolo to celé úplne v pohode

kkovacovak
8. nov 2023

@mamelka ak to má takéto komplikované ako píšeš tak zubári posielajú do Bratislavy na čeľustnú chirurgiu. Osobne by som si nedala takto zuby trhať u bežného zubára. V nemocnici je to dokonca aj zadarmo. Potom sú ale zubári ktorí si za to účtujú nemalé peniaze, majú urobiť vidinu zisku,urobia ti to oni a potom máš komplikácie. Lepšie je požiadať o výmenný lístok a ísť priamo na chirurgiu.

lulu0123
8. nov 2023

Ja som minimalne tyzden bola uplne ko.Som na rodicaku,ale pracu by som nedala.Bola som opuchnuta a strasne to bolelo.Cela prava strana hlavy ma bolela,dasna,zuby,lice,este aj ucho.Najhorsia bolest v zivote zatial.A to mam za sebou 3 porody🙈Pozitivum,ze som celkom schudla ako som nemohla jest.Ani mi nechutilo pri tej bolesti.

kkovacovak
8. nov 2023

@lulu0123 ak ťa to takto bolelo tak si tam mala zápal a mali ti nasadiť antibiotika. Najlepšie ešte pred zákrokom.

lulu0123
8. nov 2023

@kkovacovak atb som mala od prveho dna preventivne

mamelka
8. nov 2023

@kkovacovak toto je určite len na chirurgiu. Mam OPG a to keby nebolo komplikovane tak dám aj môjmu šéfovi spravit kde som pracovala. Len tie 8cjy musia ísť skôr von az sa jej nepoposuvaju zuby

kvetinka1918
8. nov 2023

@12mirus12 mne museli rozrezať ďasno a sekať aj kosť a šili mi to z toho som sa dostávala cca nejaký mesiac kedy som už začala aj nromalne jesť nasadili mi okamžite antibiotiká mne takto vyberali všetky 8cky

kkovacovak
8. nov 2023

@lulu0123 len netreba strašiť autorku 😀 lebo toto sa deje pokiaľ je prítomný zápal a zub je sám o sebe bolestivý. Aby ju nechytila panika že aj ju to bude takto bolieť 😀

miimss
8. nov 2023

@12mirus12 odporúča sa aspoň týždeň kludovy režim. Ja som bola teraz v júli a teda museli to vysekavat plus korene som mala až v prínosových dutinách teda rez bol veľký. Paralen mi vôbec nezabral, až Ibalgin mi utíšil bolesť. Odporúčam chladiť líce ľadom od rána do večera resp. Vždy keď sa dá.... Opuch vonkajší bol minimálny vo vnútri to šlo pomalšie... Ešte pri vyberaní stehov som mala opuch a nemohla som poriadne otvoriť ústa, ale jesť som mohla už na tretí deň normálnu stravu aj keď to dosť bolelo.

kkovacovak
8. nov 2023

@miimss od rána do večera sa chladiť nesmie. Zabraňuje to vzniku zrazeniny. Chladiť sa môže prvý deň pár minút a potom pauza a takto opakovať. Potom už nie. Neradi takéto veci! Prispieva to k pomalej rekonvalescencii

miimss
8. nov 2023

@kkovacovak ja som napísala to ako som to robila ja.... A všetko sa mi pekne zahojilo. Bolo mi odporúčané chladiť čo najviac. Jedine som bola varovana pred liekmi od bolesti ktoré spôsobujú krvácavost.

lulu0123
8. nov 2023

@kkovacovak Ano,asi mas pravdu.Len pre mna to bol naozaj hrozny zazitok a vobec som s tym neratala.Vsetky plany som musela narychlo rusit,lebo som predpokladala,ze budem vediet fungovat normalne.Nemusi to byt take zle u kazdeho,samozrejme.

12mirus12
autor
8. nov 2023

Ďakujem za odpovede mňa idú robiť dolnú osmičku horné mám už vytrhnuté keďže boli celé prerezané... Problémy s touto dolnou osmičkou nemám len cítim rastové bolesti tlak v banke a ako mi tlačí na sedmičku a tým pádom na všetky zuby tak ju idem dať preventívne von kým nebudú komplikácie. Mám ju hneď pod ďasnom len je na lezato a korunka mi tlačí na 7 viem presný postup čo mi budú robiť . Žiadne sekanie kosti ani nič podobné len rozreže , odvrta korunku vyberie a potom iba vypáči korene to je všetko len ešte som na takomto zákroku nebola preto sa pýtam. 🙂

12mirus12
autor
8. nov 2023

Ešte som zabudla napísať že mám opuchnuté líce a cítim pichanie v kosti kde mám to osmičku inak nič bolesť mám iba z opuchu bola som u pediatra s tým že mám prievan a povedal mi že to nie je prievan že to je osmička tak som s a hneď objednala