BPPV - polohové vertigo

adamko2014
17. dec 2015

ahojte...chcem sa spýtať, či máte niekto skúsenosť s polohovým vertigom? mna už trápi asi 3 roky, predtým som to však mávala 1 x do roka, teraz už štvtýkrát...chcela by som sa z toho úplne dostať...viem, že existujú cviky...je to jediná metoda, ako sa toho zbaviť? problém mám v lavom uchu, čaká ma ešte vestibulárne vyšetrenie...budem vdacná za každú radu.

maminecka2
17. dec 2015

Ahoj, ORL lekari, prip. neurologovia vedia urobit specialne manevre, ktore pomozu, niekedy ho treba zopakovat, niekedy staci jedenkrat. Informuj sa u lekarov, nie kazdy to robi, urcite to vedia na ORL klinike na Antolskej. Ked budes mat vsetky vysetrenia objednaj sa u niekoho kto to robi, ak nie si z Ba obtelefonuj krciarov, pripadne na najblizsej klinike ktoru mas to urcite niekto robit bude. Pomoze Ti to, neboj. Drzim palce.

adamko2014
autor
17. dec 2015

bohužiaľ ja som tieto manévre už absolvovala, Epleyho manéver....a napriek tomu sa to vracia....pomaličky po týždni mi to odznieva, len teraz som mám nejak hustejšie, tak z toho začínam byť nervozna...

adamko2014
autor
17. dec 2015

@maminecka2 máte osobnú skúsenosť s vertigom? dakujem.

maminecka2
17. dec 2015

@adamko2014 Ako pacientka nie. Treba urcite skusit absolvovat manevre znova, niekedy sa to vrati a teoreticky nemuseli byt urobene spravne, stane sa.

adamko2014
autor
17. dec 2015

@maminecka2 A ked sa spravia správne, je sanca sa z toho uplne dostať? po ničom inom netúžim, mám 2 malé deti doma a teda musím povedať, je to hrôza...

maminecka2
17. dec 2015

@adamko2014 Bez diagnostiky sa nedá jednoducho odpovedať, pokiaľ je to ciste BPPV, malo by sa to dat manevrami spravit, ale moze tam byt aj ina zlozka, este ine priciny a tam to byva zlozitejsie. Pisete ze Vas caka vestibularne vysetrenie, tak potom sa bude dat podla toho zvolit dalsi postup.

blevka
17. dec 2015

Ahoj, svagor tym trpel...ku koncu sa mu to zhustovalo na raz do tyzdna...potom.absolvoval tie manevre a po dvoch sedeniach mu to preslo...resp. uz cez dva roky ma pokoj....

adamko2014
autor
18. dec 2015

@blevka Mozem sa spýtať, kde absolvoval tie manévre? dakujem. cvičil ich aj doma alebo len v ambulancii?

adamko2014
autor
18. dec 2015

@maminecka2 najprv mi diagnostikovali vestibulárny syndrom, teraz naposledy BPPV...neviem presne, aký tam je rozdiel? môzem sa spýtať, čomu to ešte môze nasvedčovať, o akých iných zložkách hovoríte? manévrami sa zistilo, že poškodené je ľavé ucho...dakujem moc za odpovede, chcem si zistiť čo najviac, aby som s tým mohla niečo robiť....

maminecka2
18. dec 2015

@adamko2014 Takto teoteticky sa naozaj neda povedat viac, mohlo by to byt uplne vsetko co sa tyka vnutorneho ucha- rovnovazneho aparatu, naozaj je potrebne pockat na vysledky vysetreni, potom to musi zhodnotit lekar a dat dokopy, podla toho volit liecbu a dalsi postup. Teraz by sme len teoretizovali. Verim ze sa dostanete do dobrych ruk a hlavne ze to bude "len" to BPPV. Neviem odkial ste ale ak si naozaj nebudete vediet rady tak sa objednajte na niektoru kliniku a oplati sa Vam aj vycestovat.

adamko2014
autor
18. dec 2015

@maminecka2 JA SOM od nitry, a na vyšetrenie sa chystam do nitrianskej nemocnice...citam, že aj v komarne otvorili nejaké špeciálne centrum pre poruchy rovnovahy...este jedna otazka*: kedze mi zavraty po tyzdni (ako vzdy odznievaju), a na vestibularne vysetrenie by som teoreticky mala ist buduci tyzden, ma zmysel robit manevre, ked nemam zavraty, ked mi je v podstate dobre? da sa to aj tak napravit? inak na magnetickej rozonancii som bola, tam bolo vsetko ok. prepacte, ze vas tolko obtazujem mojimi otazkami, ale kazda rada ma pre mna neskutocnu cenu. dakujem

pixie18
18. dec 2015

@adamko2014 ja som mala benigne polohove vertigo pred par rokmi. Nastastie iba 1x, uz sa to nezopakovalo. Uzivala som vtedy Betaserc... A stale si nie som ista, co to vyvolalo. Nemas podozrenie co ti to vyvolava? Mne potom zistili histaminovu intoleranciu. Ked je prilis vela histaminu v tele, resp. nedostatok enzymu, kt. ho rozklada, moze to sposobit problemy aj zavraty....

adamko2014
autor
18. dec 2015

@pixie18 Ved toto, že neviem, z čoho sa mi to objavuje...bezne fungujem, a zrazu vstanem a plava somnou celý svet...že aj stres to môze vyvolávať...ale neviem, všetci mame stres....

maminecka2
18. dec 2015

@adamko2014 Magneticka rezonancia vyluci len jednu pricinu- nezhubny nador neurinom akustiku, ktory vie robit aj taketo sarapaty. Ine neodhali. Ak ide cisto o BPPV ide zjednodusene o to, ze z buniek vnimajucich polohu vo vn. uchu sa poodlamuju drobucke "kamienky" a tie tam potom lietaju kade tade, drazdia bunky a vyvolava to vnem pohybu, zmeny polohy hlavy, ale kedze mozog vie ze sa to naozaj nedeje, vznika konflikt a z toho pocit zavratu. Pri manevroch sa tie kamienky "nasypu" do takych rozsirenych dutiniek v polkruhovitych kanalikoch a prestanu lietat kde nemaju. "Vysypat sa" v podstate mozu znova kedykolvek, neda sa to velmi ovplyvnit, ale zvykne sa to velmi vyrazne zlepsit, niekomu sa to uz nikdy neopakuje. Niekedy sa samozrejme kombinuju aj ine priciny zavratov, ale aspon tato zlozka sa da pekne ovplyvnit. O vhodnosti aktualne robit manevre rozhodne lekar, mozno urobi aj tak, mozno sa bude cakat az na dalsi "zachvat", je to opat individualne. A este jedna vec, na manevre sa musite presne dohodnut na termin, pripravit sa, mat volno v praci, Sancov limec na chrbticu, odvoz domov s doprovodom, zabezpeceny uplny pokoj na lozku (nie ze budete doma sama s detmi) apod., takze najblizsie pri kontrole manevre robit nebudu, aby ste neboli sklamana.
A pri manevri sa moze prechodne stav vyrazne zhorsit, moze byt aj vracanie (chodi sa nalacno), netreba sa zlaknut, patri to k tomu, odoznie to.
Ak sa v Nitre nikam nepohnete asi by som skusila tu Antolsku, poznam ich osobne, su to odbornici.
Ak budete mat otazky kludne sa pytajte, aj ked teda za 5 rokov co som doma s detmi uz mi mnohe z hlavy vyfucalo.

adamko2014
autor
18. dec 2015

@maminecka2 DAKUJEM MOC. este ma napadá, či mi viete povedať, čo to najčastejšie vyvoláva? čoho sa mám vystríhať?

maminecka2
18. dec 2015

@adamko2014 Najcastejsie cinnosti v predklone- upratovanie, oberanie úrody, vraj aj jazda na kolieskovych korculiach, toto treba opatrne.

blevka
18. dec 2015

@adamko2014 myslim ze to bolo v Michalovciach, ak.by si chcela vediet konkretneho lekara zistim. Dva krat s nim cvicil u neho v ambulancii, to je vsetko.

adamko2014
autor
19. dec 2015

@maminecka2 mozem sa spýtať ešte na meno konkrétneho lekára na antolskej? dakujem

adamko2014
autor
24. dec 2015

@pixie18 ktorý lekár ti robil tie testy? Myslím,či neurolog....??mne nič nezistili,vlastne ani nič nezistovali,zostáva mi len dúfať,že sa to už neobjaví....zvláštne je to,že to u mňa trvá až týždeň,čo nie je typické pre BPPV....

pixie18
26. dec 2015

@adamko2014
ORL kedze to bolo z vnutorneho ucha... Bola som u neurologa a povedal, ze za neho vsetko ok. Inak ja som sa z toho dostavala tyzdne. A tiez mi nepovedali pricinu..Silno drzim palce nech sa to uz neopakuje. Mozno by som sa skusila pozriet ako moznu pricinu na stravu - skus si precitat o tej hist. Intolerancii.

adamko2014
autor
27. dec 2015

@pixie18 Skúsim zájsť za obvodným, nech ma pošle na testy k nejakému odborníkovi, dočítala som sa, že alergologovi, ktorý by mi spravil testy na hist. intoleranciu...ktovie, možno to fakt bude stravou...ty si nejak zásadne zmenila stravovanie?

pixie18
29. dec 2015

@adamko2014
Na tu histaminovu intoleranciu mi prisli az neskor, ale uz predtym som pozorovala, ze po niektorych jedlach mi byva zle a tak som ich vylucila zo stravy ( plesnive syry, vino, pivo, horka cokolada ...) a niekedy ma z toho aj bolela hlava, az migreny som mala... Snazim sa dodrziavat nizkohistaminovu dietu a davam si aj DAosin, to je pripravok- enzym DAO, ktory pomaha odburavat histamin v tele. A pomaha to, citim sa lepsie. Daj potom vediet, ci ti nieco zistia.

mia002
18. mar 2016

@pixie18 aké testy ti robili na tú intoleranciu ? boli aj hnačky?mám zavraty únavu a hnačky

pixie18
20. mar 2016

@mia002 ahoj, boli to krvne testy u imuno alergologa.

matesl
5. apr 2016

Ahojte...ja prave marodujem s BPPV v nedelu som sa ani postavit nevedela...neurolog ma naucilvtie manevre a vraj mam cvicit kazde 2 hodiny..ulavilo sa mi po tom trochu...zavraty uz take nemam len mu je stale na vracanie...ako po kolotoci. Mam tiez histaminovu intoleranciu...predpisal mi Betaserc co je synteticky histsmin...namietala som...lebo prave pred 3 rokmi po uzivani Betasercu sa mi histsminova intolerancia zhorsila...neviem teda ako toto vyriesim. Jasne ze neuro ma s hit vysmial...ale ja som po Betasercu mala tolko histaminu v tele...ze som mala migrenu denne a zacala som reagovat na potraviny

paskolinka
5. apr 2016

ahojte dievcata, zaujala ma tato diskusia, lebo manzel trpi bppv. mal to prvy krat minule leto, epleyho manever sme robili doma viac krat a potom sa mu to este raz vratilo a vlastne stale nie je z toho uplne vonku, hovori, ze obcas ma take tocaky, akoby to znova na neho islo. nastastie take zle ako ten prvy krat to uz nemal. zaujalo ma, ze tu viacere spominate histaminovu intoleranciu. naozaj to moze suvisiet? on ju nema diagnostikovanu, ale uz viackrat sme mali na to podozrenie... myslite, ze ak by dodrziaval dietu, tak by to mohlo pomoct aj na bppv? prip. mate skusenosti s daosinom, ci by to pomohlo?

matesl
6. apr 2016

@paskolinka ak uziva betaserc tak to je synteticky histamin...cize uz potraviny z vyssim obsahom histaminu nemusi tolerovat...zial aj na mna kukal dr na pohotovosti ako na nevdacneho pacienta ze nechcem uzivat ten betahistin...ale ked uzivam lieky na alergiu.. antihistaminika...tak sa nemaju uzivat s berasercom. Ale dnes budem volat s mojou neuro...uvidim ako sa dohodneme. Nizkohistaminova dieta by mozno manzelovi pomohla...ale je to riesenie liekmi zvysovat histamin a nasledne riesit jeho nadbytok obmedzenim stravy a uzivsnim drahych doplnov vyzivy na zmiernenie ucinkov histaminu? Nase zdravotnictvo...😕

paskolinka
6. apr 2016

@matesl on neuziva nic. Na orl mu na to dal nejaky liek na stredne ucho ( na manierovu chorobu) ale to ani nebral.

matesl
9. apr 2016

@paskolinka no nastastie...ja som bo Betasercu horsie tolerovala potraviny..tak mi to zvysilo histamin v tele...vyhadzana som bola ako pri ovcich kiahnach ....uplne rozhodeny organizmus...do teraz sa davam dietou dokopy...uz 2 roky...zavraty som dostala pred 3 rokmi po dobrati antibiotik... 😯

paskolinka
10. apr 2016

@matesl a teda ides to uzivat zase? moj mm to ma pravdepodobne z nosenia okuliarov. predtym nosil len na citanie a ked ich zacal nosit nastalo (navyse nemal asi ani spravne dioptrie), tak skoncil s vertigom.