Bolesť po extrakcii a čistení zuba

sanire
23. apr 2021

Ahojte.Minuly týždne v piatok som bola na extrakcii zuba dole ľavá strana šestka....Mala som zápal a hnis na čo som brala týždeň antibiotiká a až potom išiel zub von...Po vytrhnuti som mala veľké bolesti...bola som včera na čistení plus mi dali do rany drenáž,pomohlo to bola som bez liekov a prestala som celú noc.Dnes som tam bola znovu vybrali mi drenaz iba...No dnes mám pocit že ma to boli o trošku viac aj mi nafúkalo do ucha dnes či preto ale stále mám sánku trošku opuchnutu boľavu trochu mám dnes ucho pobolieva zase ale nie tak veľmi ako predtým chcem sa opýtať podľa mňa tam mám stále zápal či môžem ešte jedny antibiotiká pretože zubárka mi u nechce predpísať ale stále som opuchnutá a mám pocit že ešte tam mám hnis ☹️😭 alebo sa mi hojí ťa rána a boli to lebo to bolo dosť komplikované trhanie ...

loliki
23. apr 2021

@sanire Daj si lieky. Ak si mala zápal, hnis, dobrala si ATB, daj si Ibuprofen alebo niečo podobné. Je možné, že tam niečo ešte je z koreňa, alebo iný problém. Choď na pohotovosť ak treba.

sanire
autor
23. apr 2021

@loliki ja keď som dobrala antibiotiká tak mi ťahala ten zub a potom nastal opuch bolesť dnes je už bolesť omnoho menšia ale opuch stále bolí to komplikovaná extrakcii vysekavanie 20 minút môže to byť aj preto a dnes mi dosť nafúkalo do ucha neviem už..ja si myslím že na preliečenie by som potrebovala ale ona nie a nie a nie

mariska1989
23. apr 2021

Keď to bolo komplikované tak to tam máš podráždene máš to ešte čerstvé .mňa jeden zub pobolieval asi týždeň vždy to bolo o niečo málinko menšia bolesť až nakoniec taká že v poho bez liekov .po 2 týždňoch rána stále ešte otvorená nečudo po 3 týždňoch mi vyšiel von kúsok zubu čo tam ostal potom sa už rána konečne zavrela ☺️ obvodný ti nepredpiše? Ja viem kedy mám zápal zubár trhal zub všetko ok za 3/4 dní volám že mi zápal prešiel k ďalšiemu zubu mala som červené dosť , nechcel dať atb tak som šla za obvodným a povedala a nemal problém

sanire
autor
23. apr 2021

@mariska1989 no aj ja si myslím lebo po tej drenazi sa mi uľavilo o dosť tak je to rána a bolo to sekane trhanie ťažko...ja som užívala pred dvoma týždňami antibiotiká tak preto mi nechce dať už že netreba ale pôjdem za obvodným poviem mu ukážem a snáď mi napise ja som užívala dalacin a mám ešte doma tie isté dalacin ale sa bojím sama naordinovat keď som brala pded dvoma týždňami ale tie by mi asi pomohli myslím že ten zápal aj hnis tam ešte je

sanire
autor
24. apr 2021

@mariska1989 a myslíte keď už ani tabletku nepotrebujem v noci že trošku ma to bolelo ale zaspala som bez liekov že tam zápal asi není ...lebo to by ma len tak neprešlo a nedalo spat asi si myslím

patkamarkusdonafre
24. apr 2021

Ahojte vcera som bola u zubára trhal mi zub ale líce mi zostalo opuchnuté bolesť žiadna ale opuch pretrváva. Viete mi poradiť co na to aby som to aspon zmiernila? Dakujem

minica
24. apr 2021

@sanire dobrý deň, nezvyknem reagovať ale teraz musím. 🙄 V prvom rade nerozumiem, prečo niektorí zubári nasadia ATB pri takom zápale. Ak je to menší zápal pod koreňom, robí sa endodoncia (vybratie nervu). Ale ak je taký veľký zápal, je nutná extrakcia. Liečiť zapálene ložisko antibiotikami je ako dať si Ibalgin keď Vám hrdzavý klinec prepichne chodidlo 🙈 No najprv treba klinec odstrániť, vyčistiť ranu a potom preventívne nasadiť ATB (Dalacin). Preto to V prvom rade treba mechanicky vyčistiť, nemusí tam byt zrovna koreň, mohlo tam zostať malé množstvo zápalového tkaniva. A týmto sa dostávame k riešeniu. Pokiaľ Vám ranu p.doktorka vyčistila poriadne a vložila Vám tam ,,drenáž” alebo po našom kolagén, mala by sa Vám rana hojiť v priebehu týždňa-dvoch. Cítiť bolesť je normálne. Pokiaľ je ale bolesť taká, že Vám v rane pulzuje, nevydržíte bez tabletky od bolesti dlhšie ako 2 hodiny, máte tvrdý opuch- treba prísť na vyčistenie rany k zubárovi. Tam Vám na to ATB NEPOMÔŽU! Pokial stále cítite bolesť ale zmierňuje sa aj keď malými krôčikmi, vydržíte bez lieku dhsie ako 2 hod, máte opuch ale mäkký a pomaly sa zmierňuje- to je normálna reakcia. Opuch vznikne preto, lebo Vám ponaťahovali mäkké tkanivá pri mechanizme, ktorý bol potrebný pri extrakcii. Prosim NEdopujte sa za každú cenu ATB, ako hovorím, ak sa nájdete v tomto čo píšem, buď navštívite lekára na vyčistenie rany alebo tomu ešte dáte šancu a na analgetikach (Ibalgin) vydrzite ešte pár dní a bolesť aj opuch pominie...na urýchlenie hojenia a dezinfekciu rany si môžte kúpiť v lekárni na vyplachovanie Paroex alebo Corsodyl.
Skoré zotavenie 😇
(Sestrička zo stomatochirurgie)

sanire
autor
24. apr 2021

@minica ďakujem vám veľmi pekne za radu ja už vydržím celú noc bez tabletky aj ráno trošku ma to bolieva ale už omnohoooo menej už len trošku cítim tu ranu a aj opuch mám menší keď si dám Ibalgin vydržím aj celý deň bolesť je menšia také skôr omíňanie alebo ako by som to opísala trošku cítim ucho ale dá sa to vydrzat ☺️ takže myslím že to ustupuje určite lebo predtým som mala také bolesti že flektor mi vydržal 1-2 hod max.este raz vám pekne ďakujem vyplachujem kamilkami ale kúpim si to čo ste mi poradila

minica
24. apr 2021

@sanire to je na veľmi dobrej ceste, teším sa s vami, tiež som si tým prešla aj na vlastnej koži, takže som rada, že to máte takto... 🥰 za máličko 🙂

sanire
autor
24. apr 2021

@minica môžem ešte jednu otázočku trošičku v tej rane cítim keď sa zohnem taký tlak aj to je normálne však? Ja sa už tak bojím ale netreba mi už lieky to sa teším najviac 🤗

minica
24. apr 2021

@sanire áno, je to normálne, aj spať by ste mali prvé dni vo zvýšenej polohe ... 🙂

sanire
autor
24. apr 2021

@minica ďakujem vám veľmi pekne ukludnila ste ma už som spokojnejšia ❤️☺️

mariska1989
24. apr 2021

@sanire ono čo sa týka trhania tomu treba dať čas tomu hojeniu nieje to len tak ono ďasno trvá cca 3/4 týždne kým zahojí a kosť ( čeľusť) sa hojí cez 6 týždňov .pokiaľ bolesť ustupuje je to dobré

minica
30. apr 2021

@sanire Tak dúfam, že sa už cítite lepšie ako minulý týždeň 😇

sanire
autor
2. máj 2021

@minica áno samozrejme už je to dobré už sa to hojí už to neboli vôbec 🥰 po tej drenazi sa mi veľmi uľavilo ešte trošku cítim ďasno ale to sa už sťahuje som rada 🥰

mou222
10. apr 2023

@minica Dobrý deň, prosím o radu.Mala som neznesiteľné bolesti zuba .Šla som na pohotovosť,je tam zapal...zub mi pani doktorka vyvrtala, vyčistila ,dala vložku, zaliala plombou alebo niečím takým 🙂 . Dva dni som mala pokoj .Na tretí som sa zobudila na bolest ďasna pod tým zubom ,troska krvi ,mám ho fialové, používam salviu ,climbax ,ústnu vodu a včera večer ma začal bolieť už aj zub .Je to v poriadku prosím?