Boľavá kostrč

majkabr
18. máj 2024

Ahojte žienky bolí ma kostrč pri dlhšom sedení. Neviete čo to môže byť? A čo nato zaberá?

biglovemom
18. máj 2024

Ja som mala po uraze dlho bolesti,fyzio radil cviky na panvove dno

martinmmartin
18. máj 2024

Po döhsom sedeni mas najcastejsie pylonidalnu cystu. Velmi casta diagnoza. Ide o kozny problem v tej oblasti a nie o kostrc.

martinmmartin
18. máj 2024

Ide o malý otvor alebo tunel v koži. Môže sa naplniť tekutinou alebo hnisom, čo spôsobí tvorbu cysty alebo abscesu. Vyskytuje sa v štrbine v oblasti kostrče. Aké sú príznaky a liečba tohto ochorenia sme sa spýtali primára chirurgického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Karola Macúcha

Pilonidálna cysta zvyčajne obsahuje vlasy a nečistoty, môže spôsobiť silnú bolesť a môže sa zaniesť. Ak sa zanesie, môže nastať hnisavá alebo krvavá sekrécia s nepríjemným zápachom. Taktiež je bežnejší u ľudí, ktorý majú sedavé zamestnania, ako napríklad pracovníci taxislužby. Toto ochorenie postihuje 0,7% populácie a najviac postihuje mužov. Ochorenie môže byť aj dedičného pôvodu. V tomto prípade nejde však o infekčné ochorenie.

„Presná príčina tohto stavu nie je zatiaľ známa, ale predpokladá sa, že ňou môže byť aj kombinácia meniacich sa hormónov, keďže sa vyskytuje najčastejšie po puberte, rast vlasov a trenie o oblečenie pri dlhodobom sedení. Činnosti, ktoré spôsobujú trenie, môžu prinútiť chĺpky rastúce v tejto oblasti, aby sa zavŕtali naspäť pod kožu. Telo považuje tento vlas za cudzí a spustí proti nemu imunitnú odpoveď, podobne, ako by reagovalo pri riešení triesky. Táto imunitná odpoveď vytvára cystu okolo vlasov. Niekedy môže mať človek viacero dutín, ktoré sa spájajú pod kožou. Na začiatku sa nemusia prejaviť žiadne viditeľné príznaky okrem malej jamky na povrchu kože. Akonáhle sa však infikuje, rýchlo sa z nej vyvinie cysta. Príznaky infekcie môžu zahŕňať bolesť pri sedení alebo státí, opuch cysty, začervenanie a bolestivosť kože, hnis alebo krv vytekajúci z abscesu, čo spôsobuje nepríjemný zápach a vlasy vyčnievajúce z lézie. Môže byť prítomná aj tvorba viac ako jedného sínusového traktu alebo diery v koži, horúčka nízkeho stupňa, ktorá je ale menej pravdepodobná,“ vyjadril sa primár chirurgického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Karol Macúch.

Existujú 4 spôsoby, ako postupovať pri liečení tohto problému. Ako prvá je konzervatívna liečba, ktorá sa využíva, ak je ochorenie diagnostikované včas, nie je prítomná silná bolesť a nie sú žiadne známky zápalu. Konzervatívna liečba zahŕňa aj širokospektrálne antibiotikum. To lieči široké spektrum baktérií. Je dôležité si uvedomiť, že nevylieči sínusový trakt, ale poskytne úľavu od infekcie a nepohodlia. Ďalej môže byť odporučené absolvovanie kontrolného vyšetrenia, pravidelné odstraňovanie ochlpenia a kladenie dôrazu na zvýšenú osobnú hygienu. Druhý postup zmierňuje príznaky abscesu alebo hromadenia hnisu vo vnútri sínusu. Pred týmto zákrokom je podávané lokálne anestetikum. Potom sa použije skalpel na otvorenie abscesu a následne sa vykoná čistenie. Rana sa zabalí sterilným obväzom a zahojí sa zvyčajne do 4 až 6 týždňov. Tretí spôsob je injekcia fenolu. Pri tomto type liečby lekár najskôr podá lokálne anestetikum. Potom sa do cysty aplikuje fenol, chemická zlúčenina používaná ako antiseptikum. Tento postup možno bude potrebné zopakovať niekoľkokrát. Nakoniec táto liečba spôsobí stvrdnutie a uzavretie lézie. Posledným spôsobom je chirurgický zákrok. Ak je pilonidiálny sínus opakujúci sa, alebo ak je prítomný viac ako jeden sínusový trakt, lekár pravdepodobne odporučí chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok spočíva v podaní lokálneho anestetika, otvorení lézie a v odstránení všetkých nečistôt. PN je potrebná hlavne pri zamestnaniach, kde by sa rana mohla vystaviť prostrediu, ktoré je prašné, alebo hrozí v ňom riziko infikovania rany alebo namáhavej práci.