Bojím sa, že zomriem. Panické stavy a úzkosť

mylittlebiglife
11. máj 2017

Mam 32 rokov, dve deti, relatívne dobrý zivot. V manželstve nám to občas škrípe, hádame sa s manželom ale vieme ze sa velmi lúbime. Preto sme sa rozhodli pre dalsie dieta, som tehotná v 22 tt. Uz od detstva mam však rôzne úzkosti, strachy a mam pocit ze sa to zhoršuje. Posledné 2-3 roky som začala trpieť úzkosťami a panickým strachom, najmä zo smrti. Ked vidím všetkých tých mladých ludi co zomierajú, hovorím si ze sa to môže stať aj mne. Rakovina, infarkty, porážky, komplikácie pri pôrode. Posledné mesiace sa mi to tak zhoršilo ze takmer každý den prežijem v strese. Potom si hovorím ze z toho stresu sa mi môže niečo stať. Mávam tlaky na hrudi, bolesti hlavy, búšenie srdca, je toho vela... Pár krát som bola v nemocnici. NaposledY sa mi to stalo v pondelok ked som dostala na prevádzke v lese búšenie srdca 180 za minútu, nevedela som dýchať, chodiť, myslela som ze je koniec. Utekala som na pohotovosť kde mi vzali krv a našli mi aj nejaké zvýšené Kardio parametre (troponin & nt pro bnp). To ma vystrašilo este viac a povedala som si - možno to nie je psychické ale možno mi naozaj niečo je, mozno mam problem so srdcom... Dali mi holter na srdce, robili mi echo... Čakám na výsledky. Strašne sa bojim ze skoro zomriem a nechám tu svoje deti same. Ja mam rada zivot a chcem tu este byt. Ale urcite nie v takomto stave, kazím si týmito myšlienkami zivot a nielen sebe ale aj okoliu... Prosim poraďte mi co mam robit. Chodila som asi 2 roky na psychoterapiu a asi pol roka (uz dávno) som brala aj lieky (xanax a citalex) a cítila som sa lepsie. Teraz v tehotstve ale lieky nemožem brat ani nechcem... Mala som pocit ze to zvládam ale ide to dole vodou. Je to psychické alebo je mi niečo? Nebaví ma behať po doktoroch každý tyzden a na pohovost aspon 1-2x za mesiac... Bože ja sa tak strašne bojim. Najradšej by som počula ze mam len nejaký psYchicky problem a inak som zdravá. Ale pri ďalšom rozčúlení (ako to býva s detmi a manželmi) si zas budem hovoriť ze toto moje srdce nezvládne... Mávala som totiž úplne hysterické záchvaty hnevu a viem sa hádať úplne do nepríčetnosti... Neviem ako dalej ale viem ze takto nemožem. Prosim poraďte mi, dúfam ze ma niekto podobne skúsenosti... Ďakujem

sintra
11. máj 2017

Si psychicky chora a potrebujes liecbu. Ved vidis, ze sa ti to zhorsuje. Je to psychosomaticke, predpokladam ze vysledky z holteru nepreukazu ziadnu funkcnu poruchu srdca. Psychika dokaze neuveritelne veci aj s nasim telom.
Radim ti vyhladaj odbornika co najskor.

osky
11. máj 2017

si veriaca?

alofinka
11. máj 2017

Vyhľadaj odborníka a začni sa liečiť, to ze prežívas takéto stavy je horšie pre to dieťa ako keby si brala lieky, dávajú aj také lieky ktoré v tehotenstve nie sú také strašné, sú aj také ktoré sa nesmú, také ti nepredpisu, ja som brala cez tehotenstvo Eliceu, a na spanie trittico a mala je zdravá, keď budeš v depresii, bude to horšie ako lieky

maja1982
11. máj 2017

Moja, urcite vyhladaj lekara, co najskor,hlavne ked si tehotna... su lieky, ktore sa mozu brat v tehotenstve, o to sa ty neboj, najma,ked uz si 22.tyzden, ale tento stav MUSIS riesit a vyriesit, co najskor

annee
11. máj 2017

Potrebujes predpisat psychatricke lieky - antidepresiva a chodit na terapiu. Cize objednaj sa k psychiatrovi a on ti uz povie ako dalej. Mas pravdepodobne GAD - generalizovanu uzkostnu poruchu, trpi tym vela ludi, ale bez liecby ta to paralizuje a neda sa zit plnohodnotne. Drz sa a hlavne pomoc odbornika je dolezita.

sweetsuzi
11. máj 2017

@mylittlebiglife kedze by si to chcela pocut, mozem ti to kludne povedat - mas len psychicky problem, a inak si v poriadku. Mas uzkostnu, alebo panicku poruchu. Odporucam navstevu psychiatra, cim skor tym lepsie, nech sa zbytocne netrapis, lebo kym lieky zaberu trva to 2-3 tyzdne. Chapem ze ich nechces brat v tehotenstve, ale minimalne tak isto ak nie viac skodi dietatu ten stres ktory prezivas. Je viacero antidepresiv, ktore su v tehotenstve bezpecne (tie sa beru na tieto uzkostne problemy).
Psychiater je lekar prvej volby, nepotrebujes vymenny listok, najdi si nejakeho, objednaj sa a chod. Kvoli sebe aj svojmu dietatu, bude potrebovat zdravu matku, ktora je v pohode. Drzim palce.

libawet
11. máj 2017

@mylittlebiglife všetky tie problémy, ktoré opisuješ, máš len z toho strachu. Máš reálny dôvod na to ? Máš výsledky od lekárov, že Ti niečo je ? Ak nie, prečo sa obávaš? Kde sa v Tebe ten strach zobral? Tomu potom nerozumiem. Ak nie je dôvod na obavy, teda, že si v poriadku, Tvoje obavy sú neopodstatnené. Práve tým nezmyselným strachom si môžeš čosi vážne privolať. Takže s tým prestaň, a to veľmi rýchlo. Nemáš obavy skôr z niečoho iného a myslíš si, že z obavy o svoj život? Ako Ťa napríklad teraz podporuje manžel? Nikde nespomínaš, či máš u neho nejakú pomoc. Písala si, že si brala v minulosti xanax - no to je pekné svinstvo. Neviem, koľko si to užívala, no mení osobnosť. Na upokojenie existuje aj alternatívna medicína, bylinné preparáty, ktoré by som skôr odporúčala a hlavne - podporu manžela a blízkej rodiny, rozhovory, komunikácia....

ettie
11. máj 2017

Drzim palce 🙂

Ja sice netrpim az tak, ale rozmyslam nad tym tiez..mam mamku uz 17 rokov v bdelej kome, a neskutocne sa bojim, ze to iste by moje deti raz museli zazit skze mna... su veci, ktore zial nemozeme ovplyvnit, treba pozitivne mysliet, ze si vporiadku a ze mas pred sebou s rodinkou este dlhy zivot 🙂 jasne k zivotu patri cokolvek, aj zle...ale treba verit, ze bude dobre :* drz sa!

dorottka
11. máj 2017

Sama som trpela a liecila sa na GAD dlhe roky, kym som brala lieky ok, chodila som k psychologicke atd., ale akonahle som vysadila zasa vsetko po starom. Viem velmi dobre co prezivas a poviem ti tak - tvoj zivot zjavne nie je taky ok ako si popisala, na GAD je vzdy dovod, len mozno ti neudiera do oci. Mne pomohli nasledovne veci - rozchod s partnerom (vzdy som ho mala za milujuceho a starostliveho, ale spatne vidim, ze ma praveze tym vsetkym dusil a su tam aj ine dovody, nechce sa mi rozpisovat) a naucit sa hovorit nie a to aj co sa tyka rodicov a blizkych. Ako mavnutim prutikom vsetky problemy zmizli a ja som ok uz roky bez relapsu. A to pritom by som nikdy nebola povedala, ze to su moje problemy, naopak. Nieco nespracuvavas dobre, skus zistit, co je to. Na xanaxe inak nie je nic zle, ale neber ho pravidelne. Ak na teba pride ale VAZNE neovladatelny stav, daj si polku, ale fakt. Zasa da sa to zvladnut aj bez, len to trva dlhsie, ved ja kym som sa dostala k psychoske, tak som to dako davala zo 10 rokov, nebolo to prijemne, ale naucila som sa s tym pracovat, lieky to akurat urychlili - z hodiny na spamatanie to bolo 15 minut a tak. Vela stastia.

zbruna
11. máj 2017

@mylittlebiglife Odhliadnuc od tych uzkostnych stavov, co mas, tak ja mam tiez podobne srdcove problemy, ako pises ... pride to nahle, zvacsa nie je nijaka fyzicka zataz. Niekedy mi to podla priznakov pripada ako nejaky infarkt ... ostra, zvierava bolest za hrudnou kostou, neviem dychat, mdloba, uzkost, vystrelovanie bolesti do lavej ruky, meravenie koncatin...ja som to zatial vzdy nejak rozchodila, po 3- 4 hodinach to preslo, bolest rochu ostala aj 2 dni. Samozrejme, ked som chodila po vysetreniach v normalnom stave, nic mi nenasli. Mala som aj sono srdca, zatazove echo, holtera (tiez som bola v cca 24 tt). Neviem, ako sa tym dalej pohnut, ale cakat, kym ma odnesie zachranka, tiez asi nemienim ... mam doma 3 malinke deticky vratane babatka 😕

dorottka
11. máj 2017

@zbruna ako casto sa ti to stava? Toto som mala uz aj ja asi dvakrat, je to transient ischemic attack (slovensky netusim ako sa to povie). Pogoogli si prosim o tom, moje priznaky su 1 k 1 s tvojimi a mne diagnostikovali toto. Kedze to odoznie rychlo, malokedy to zachytia, tiez mi najprv vraveli, ze si vymyslam. Fakt si to pozri.

ave17
11. máj 2017

Na čo si niekto robí dieťa,keď ma evidentne psychicky problem? Manžel asi tiež nemá rozum.A každý raz zomrieme,nikto nevie kedy,tak na čo to riešiť😉

brisilda
11. máj 2017

po vatsine ti radia lieky no u teba staci zmenit psychicke myslenie ... vies , ze to sposobuje strach pred smrtou ..... skus tomu celit a smrt ber ako sucast zivota / kazdy z nas raz zomrie / navstiv psychologa / dobreho/ a taktiez ak si veriaca farara 🙂 ukaze ti iny pohlad na smrt . Uzivanie liekov ti tvoj stav len potlaci ale nevylieci ! Smrt nieje nic hrozne , je to sucast zivota .... hovori sa , ze clovek len prejde na iny svet 🙂 bojime sa novych veci a vela krat zistime , ze to nove je nieco lepsie 🙂

michaella321
11. máj 2017

Neviem ci hned treba chodit k psychiatrovi a uzivat lieky, to je snad ta posledna moznost. Uz davno by som na tvojom mieste navstivila psychologa. Ale naozaj dobreho. Nemyslim, ze mas nejake ine problemy, ved sama pises, ze si uz absolvovala psychoterapiu. A ak by si bola dusevne chora, asi uz mas papier na to 🙂. Suhlasim s libawet. Ved starat sa o dve deti, manzela, domacnost a prichod dalsieho clena, to nie je sranda. Mas priestor aj pre seba samu? Ventilujes sa nejak? Nie je toho na teba vela? Nemas problem s manzelom alebo niekym inym? Alebo taktiez sa hovori, ze clovek si vsetko nesie z detstva. Neviem odkedy mas tieto stavy a ako ta viedli rodicia. Ale myslim, a to hovorim z vlastnej skusenosti, ze na toto vsetko by si spolocne s psychologom mohla najst odpoved.

zbruna
11. máj 2017

@dorottka Naozaj? Lebo presne, skor, nez som prisla na pohotovost, za take 3 hod. to odznelo a vysledky (krv, echo) boli v poriadku. Uz si pripadam trapne, ako keby sme nahanali nejakeho srdcoveho fantoma. Na sone mi nasli len miernu sinusovu tachykardiu. Stale mam trosku nizsi tlak a vyssi tep. Vacsinou, ked mam tie infarktove priznaky, mam aj velmi nizky tlak sys. 85-90, spodnu 50-60 ... a beries na to nejake lieky? Mne sa to objavuje tak kazdeho 1/2 roka...

lumipa
11. máj 2017

@mylittlebiglife Ahoj, ja som mala podobne stavy pred par rokmi. Sice neslo o to ze by som sa nejak bala smrti, skor to bolo o tom, ze som sa bala buducnosti.
U nas bol ten problem ze otec bol alkoholik a robil nam psychicky zle, brat to dotiahol az nato, ze skusal drogy...proste cele zle a ja som cele noci nespavala, xy krat ma vtedy priatel (teraz uz manzel) bral na pohotovost kvoli tepu a tlaku na hrudi...ale koniec koncov to bol vnutorny problem, bala som sa co bude...co by sa mohlo stat, co sa stane...
Ja osobne ti viem poradit homeopatika sedativ PC, viem vela ludi to odsudzuje ale mne to pomohlo...mozes ich brat aj v tehotenstve, stoja cca 5€ a aj ked budes mozno na vazkach, skus to...skoro nic zato nedas...a ja byt na tvojom mieste, skor hladam problem inde, mozno sa to tyka nejakej ,,blizkej" osoby, v uvodzovkach pisem preto, lebo aj moj otec by mi mal byt blizka osoba, ale mne problemy skoncili az ked sa odstahoval a uplne prestali az ked som s nim definitivne uzavrela akekolvek kontakty. S mojim bratom to bolo horsie, s nim sa otec nerozpraval od bratovych 15rokov (kvoli uplnej blbosti) a zacali sa az po jeho odchode, otec sa ale nezmenil a psychicky tyral brata, ktory pred polrokom spachal samovrazdu. Nech mu je zem lahka. A sice si moj otecko moze hovorit, ze to nebolo kvoli nemu, ale brat skocil z okna v jeho cinziaku z jeho poschodia.
Z TOHTO SI ZOBER VELKE PONAUCENIE, NIKTO ALE NAOZAJ NIKTO TI NESTOJI ZATO ABY SI SA TRAPILA A PREZIVALA STRES!!! UVEDOM SI KVOLI COMU ALEBO KOMU TO MAS A VYRIES TO! CIM SKOR TYM LEPSIE!!!

drzim ti palce

libawet
11. máj 2017

@zbruna popisuješ tetániu, to autorka nemá.

zbruna
11. máj 2017

@dorottka A este som sa Ta chcela spytat - Ty si isla s tym na pohotovost alebo ako Ti to zistili? Kde si absolvovala vysetrenie, kto to diagnostikoval? Lebo uz som rozmyslala, ze pojdem ako samoplatca na ustav srdcovo-cievnych chorob tu v BA, ale neviem, ci mi nieco zistia v normalnom stave 🤒

zbruna
11. máj 2017

@libawet Hm, pozerala som tie priznaky tetanie, v tom som sa ja nenasla, skor co pise dorottka...

deny81
11. máj 2017

@mylittlebiglife podla mna psychika, ale poradim ti este jednu vec - daj si vysetrit stitnu zlazu, aj ona ma podobne prejavy. myslim si, ze ti ako tehotnej robili,ale specialne toto by som si vypytala z dovodu paniky, busenia srdca atd atd atd. drzim palce, a skus nepozerat velmi dopredu, skus sa sustredit na kratsi cas - do zajtra a potom zase do zajtra. drzim ti palce

mylittlebiglife
autor
11. máj 2017

@libawet manžel mi moc nerozumie. Je aj proti tomu aby som v tehotenstve brala akékolvek antodepresiva a pod. Ked mam takéto stavy on to nechápe skôr mu je to na smiech alebo sa hnevá ze s tým neviem prestať ako keby som si to vymyslela. On je veľký pragmatik a racionalistických, povie "začni logicky rozmýšľať, ukľudni sa, prestaň s tým..." ale nejakú veľku podporu v ňom nemám. Vobec ma nechápe.

mylittlebiglife
autor
11. máj 2017

@michaella321
ano mas pravdu... Z niečoho to musi byt. Nehovorím ze mam dokonalý zivot ale viem ze mnohí majú horší a nemajú takéto problémy. Som VŠ vzdelaná, s manželom sme sa sami vypracovali, kupili sme si dom, auto, mame hypotéku... podnikáme, ale v poslednom čase sa nám velmi nedarí... Mam pocit ze doma stale riešime len robotu a nemáme skutočne čas na jeden druhého... Mam výčitky ze som zlá k deťom, často na ne kričím alebo ich pošlem von a ja som na mobile alebo hocičo pasívne... V podstate nič moc nerobim, nemám prácu do ktorej musim chodiť na 8 hodin denne a pritom som stale unavena. Uz mesiac som chorá vybrala som 2 antibiotika a neprechádza mi kašel a teploty a to ma tiež trápi... Som v podstate dosť nespokojná s tým ako žijem... Takze z tohto idu asi take úzkosti a stresy... Chcela by som byt lepší človek.

deny81
11. máj 2017

@mylittlebiglife ono dusevne poruchy, resp. ochorenia su velmi stigamtizovane a na ludi ktory ich maju sa stale pozera ako na slabochov, ktorim by stacilo, aby sa "rozhodli" citit dobre a potom by im to preslo (ano toto si ludia naozaj myslia). urcite stavy sa takto daju zvladnut, ano, ale ked je to nieco vaznejsie, lieky su na mieste. je to ochorenie ako kazde ine, je tam jednoducho porucha v chemii, v prenose vzruchov a tvorbe hormonov. v tomto mas smolu, pretoze, kto to neprezil, nepodrzi ta. naozaj. druha strana dusevnych tazkosti - nie je to ako ked mas zlomenu nohu a niekto ti pomoze pri prechadzani cez cestu. to vela ludi vie urobit automaticky. tu (aj kvôli vyssie uvedenej predstave) nevedia druhi pomahat. o to viac sa musis spolahnut na seba. minimalne by som aspon sla na tu psychoterapiu a vylucila vsetko ostatne.

bluka2
11. máj 2017

Zacala by som (hned) psychologickou a nie liekmi. Ona poradi, mozno je to zvladnutelne aj rozhovormi. Drz sa

mylittlebiglife
autor
11. máj 2017

@brisilda
Ja práveže som veriaca... Verím ze po smrti je tu další zivot a ze je dokonca lepší ako tento. Ale ja tam este nechcem ísť.. Mam detičky a svoj zivot tu ktorý este nechcem opustiť. O to ide.

deny81
11. máj 2017

@mylittlebiglife toto mi naozaj ale naozaj pripomina zapal stitnej zlazy - nepomahaju atb, a to co popisujes je presne to co sa deje pri zvysenej tvorbe hormonov stitnej zlazy ako dôsledok tohto zapalu. hlavne co ti drzim palce, aby si prisla na pricinu, pretoze sa urcite teraz citis ako zly clovek bez charakteru, lenivy a hlavne unavenyyyy clovek. PS: priznakom zapalu stitnej zlazy je okrem toho ze ti neprechadza po atb aj vysoka sedimentacia.

alex49
11. máj 2017

nemusíš hned brať lieky 🙄 v tehotenske by ti ich ani nepredpísal, budeš sa s ním rozprávať a naučí ťa techniky ako zvládať niektoré situácie, aj keby si mala len rátať v hlave do sto, kým sa upokojíš

zbruna
11. máj 2017

@mylittlebiglife
Temou smrti a zomierania som sa teraz trosku viac zaoberala, ked mi stara mama tento posledny tyzden umierala po mozgovej porazke ... natrafila som aj na tuto stranku, tyka sa najma umierania starych ludi, ale daju sa tam najst aj povzbudive slova nadeje pre vsetkych...
http://spokojnezomieranie.sk/html/smrt_full.htm...

libawet
11. máj 2017

@mylittlebiglife vieš, že som si to aj myslela.? ..A asi tam leží pes zakopaný, ako sa vraví...cítiš, že si na všetko sama a teda logicky sa obávaš o svoj život kvôli deťom. Takto si to manželovi povedala?

mylittlebiglife
autor
11. máj 2017

Vy práveže píšete ze všetky výsledky máte ok. Ale mne po poslednom panickom záchvate našli zvyseny troponin (to býva pri infarktoch a pod) a nt pro bnp (to zas pri zlyhávajú srdcového svalu). Ale behom 12 hod mi to trochu kleslo takze to neriešili. Mna to ale stale máta prečo som to mala vysoké???!!! Co ak mam naozaj niečo so srdcom? Echo ukázalo akurát trochu zväčšenú Pravú komoru... Zajtra idem na výsledky Holtera ale nemám z toho dobrý pocit.