Bodnutie sršňom - príznaky

28. jún 2024

Zdravím, práve ma cca pred 10-15min bodol sršeň, AA nemám na bodnutia hnyzom, veľmi som sa ale zlakla, bodol ma zozadu hore do chrbta pri ten vyvýšený stavec pri krku, len to štiplo, videla som ho letiet prec samozrejme panika už som videla ako zomriem, dala som si na to rychlo na tamponiku ocot, neboli to len sem tam to zacitim a vyzera to ako štipanec po komarovy, asi teda nie je nutné volať RZP alebo ist na pohotovost vsak? Este ma sršeň nebodol, netuším ani aké príznaky to má, prípadne do akej doby sa možu dostaviť, mam z toho teraz dosť stres. Nechcem nieco podcenit ale ani prehanat aby ma nevysmiali lekari ze chodim s blbosťou, pocitovo to teraz slabo jemne štipe a boli ale to je asi normalne. Ďakujem za kazdu skusenost ak ju mate.

romikk22
28. jún 2024

Ahoj , no mňa keď pred niekoľkými rokmi postúpil sršen viac krát na rôzne miesta tak to teda bola bolest veľká a ešte aj veľké opuchy q modriny . Museli sme ísť aj na pohotovosť pichnúť injekciu lebo mne to hneď navrelo a mala som velikanske opuchy väčšie ako päsť ruky . Takže skôr si myslím ze ty nemáš reakciu silnú na to

tilly
28. jún 2024

Môjho syna stipol minule leto srsen. Na pohotovosť išiel až tretí deň, keď mu to zrazu opuchlo tak, že nevedel pohnúť rukou. Odvety je zle vždy, keď ho niečo bodne

autor
28. jún 2024

@romikk22 no uz mi zmizlo aj to stipnutie ako po komarovy mam tam len bodku po vpichu ale mam obavu ze ci este nemoze byt nejaka oneskorena rakcia ale snad difam ze nie, to co opisujes je teda riadna sila

autor
28. jún 2024

@tilly až na tretí deň? Wau tak to som nevedela ciže mám byť najblizsie dni obozretná a miesto kontrolovat zrejme, pre istotu

egonsk
28. jún 2024

to ta srsen nestipol, lebo to by si plakala mozno aj od bolesti. Srsen ma slaby jed, ale je az extremne bolestivy. Preto aj vacsina alergikov na ustipnutie srsna este zvlada (aj ja). Takze potesim ta, stipol ta asi komar, alebo nieco ine, ale urcite nie srsen. Bolest ustipnutia srsna si clovek naozaj zapamata ... boli to dost intenzive niekolko dni aj.

aiv
28. jún 2024

Tiež má uštipol srsen do stehná pred 2 rokmi, tiež nemám alergiu. A nič hrozne to nebolo ani nevydržateľné .. ak nemáš problémy s dýchaním alebo extrémnym opuchom nemusíš to riešiť 🙂

marci77
28. jún 2024

aj ja poznam znameho, co ho asi 3 srsne sucasne napadli .....a tiez OK, ak nemate alergiu, malo by to byt OK😉

romikk22
28. jún 2024

Inak ako píšu aj baby vyššie tak áno kebyže máš dáku alergickú reakciu na to tak by si mala aj veľký opuch s podobne ,, ako ja som mala, práve preto somnou išli aj na pohotovosť.. ja som inak mala ešte mesiac tam potom modriny normálne na tých miestach a mňa to veľmi bolelo tie vpichy sa pamätám. Boli sme sme von na záhrade a vošiel mi pod tricko zvrchu spoza golier a nakoniec aj do nohavíc ako som sa snažila vyzliekať. Chcem nechcem musela som sa tam vyzliet z Tričká a gatí aby sme ho našli. To bolo hrozný zážitok. Takže si myslím ze budeš v pohode. 🙂

autor
29. jún 2024

@egonsk videla som ho ked odlietal a sršna poznam kedze som ho videla na vzdialenost 10 cm tak som videla jasne ze je to sršeň, cize tym som si ista len asi som to dobre tolerovala, akoze ja mam tiez dobru znasańivost bolesti cize moze to byt aj tym ked sa porezem alebo hociako inak poranim velmi do neboli tak moze to byt aj tym 🙂 ale bol to sršeň určite komar by nebolel tymto sposobom hned pri pichnuti ten vzdy len štipne

autor
29. jún 2024

Ale ďakujem všetkým za rady a odpovede, zatial som vporiadku, vecer sa mi trochu tocila hlava ale mozno len z toho ako som sa zľakla, budem este par dni sledovat miesto ale mam tam uz len vpich, komár to urcite byt nemohol lebo vzdy mam po komárovy veľké svrbivé biele hrčky, možno mi len jed sršňa nevadí tak ako ten od komára 🙂

ninusqa_25
1. aug 2024

Mňa včera bodol. Príznaky? Opuch, bolesť. Bola som na pohotovosti lebo som nemala doma nič od alergie. Treba si dať niečo od alergie, lokálne chladiť. Pokiaľ do 2 hodín od uštipnutia nepociťuje človek vážne príznaky ako sťaženie dýchania, ťažkosťi s prehĺtaním alebo s rečou a opuch pier, nie je nutné vyšetrenie. Pokiaľ sa vyskytnú vážnejšie príznaky (čo som napísala), treba ísť na pohotovosť, prípadne volať RZP. Hlavne pozor, niekto naľakaný alebo v strese ťažko dýcha oráve z toho, že má stres, treba sa hlavne upokojiť.

autor
1. aug 2024

@ninusqa_25 áno to je môj prípad tak som sa vystresovala že už som sa videla ako sa udusím keď opuchnem po 15 minutach paniky som sa ukludnila miesto chladila a o 2-3 dni som nevedela ze sa vobec nieco stalo zmizol aj vpich, zvlastne ale je zčervenanie vpichu bolo pritomne asi len pol hodinu a potom zmizlo a zostala len malá bodka, neskor som zistila ze sa nam nastahovali na jabloň a je ich tam celkom dosť tak sme tam nastražili lapač a uvidíme

michaela329
1. aug 2024

A bol to určite sršeň? Pretože keď mňa bodol sršeň, nebolo to pichnutie, ale rana dýkou, nenormálne to bolelo. Dala som si vtedy rýchlo dithiaden a miesto ľadovala. Mne zostala až modrina.

autor
1. aug 2024

@michaela329 áno, znie to zvláštne keby tam sa sama tak si myslím že som zle videla možno vtom strachu ale bola pri mne aj druhá osoba a videla ho, len vraj niektory ludia maju lepsie reakcie vraj to zavisi od vela faktorov, ale napriklad mne velmi vadi štipnutie komara, robia sa mi velke biele hrčky a hrozne je to neprijemne, to tolerujem podstatne horsie, ale mozno zalezi aj od toho kolko jedu som dostala lebo bolo to naozaj behom sekundy

autor
1. aug 2024

*niektori ludia

egonsk
1. aug 2024

na srsna niesu lapace, srsen je oproti ose ovela chytrejsi. Navyse osobne si nedokazem predstavit aby si bola tak rychlo po ustipnuti fit. Mohla to byt osa, alebo osia kralovna, tie su velke. Srsen taktiez velmi hlasno bzuci.

autor
4. aug 2024

@egonsk nie lapace nie su ale vyrobili sme doma z pet flaše utopili sa tam zatial sme chytili asi 30 sršňov v 3 takychto lapačoch, dali sme dalsie ale asi sa nepodari pochytat vsetky, uvidíme.

egonsk
4. aug 2024

hod sem fotku, nedokazem si predstavit 10 srsnov v jednej flaske 😋 Srsen je velky ako chlapsky palec na ruke, uz cez hrdlo vojst dnu cez hrdlo mu da zabrat. Tie tvoje musia byt neskutocne hlupe, ked sa ti nachytali do flasky. Moje mi zeru aktualne jablka. Osi zasa ak by som robil opekacku mi dojdu na parky a klobasky, sladke dzusi, ani pivo ich absolutne nezaujima. Nuz, ina lokalita, ine zmyslanie aj hmyzu asi 😁

autor
4. aug 2024

@egonsk jasne odfotim nie je problem 😏 no hlupe su velmi lebo nam chodia na jabloň a hrušku kedze im to voni a je to pravenad chodnikom v zahrade cizeked sa tam clovek objavi ze len prechadza tak uz leti za niekym 😏 neviem ci to bude dobre vidno ale je ich v jednej mozno aj viac ako desat to som povedala len odhad nakolko uz pri davani pasce dole boli po par dnoch rozmoceni. Iba sme dnu dali sirup, sladke bobule hrozna a maliny odšronovali hrdlo a hore do bolu flaše urobili dieru, uviazái flašu na tyčku a opreli o strom tak aby flaša vysela vo vyške v korune stromu, ked sa nachytali pockali sme par dni aby bolo bezpecne ju odstranit vecer a vymenili sme ich za dalsie.

autor
4. aug 2024

@egonsk myslim ze v jednej moze byt tak 20ks asi 10 je malo lebo su tdost na sebe prilepene 😬

autor
4. aug 2024

@egonsk ale skusali sme aj tieto pasce a fungovali aj tie len sa topili dlhsie lebo vyliesali po sebe smerom k otvoru https://www.dobrarada.sk/clanok/ako-si-v-domaci...

egonsk
4. aug 2024

wow... sranda, vyzera to na mladunke srsne, alebo nejaky mensi typ. Su tam aj osi ako vidim 😄 No to tie nase iba o sebe daju vediet - spravia okolo hlavy otocku, alebo aj vzlietnu doslova pred oci a potom odletia naspet hryzt jablka. Tiez mam jablon rovno vedla chodnika (resp. ciastocne nad nim) pri vstupe do zahrady. Moje su vsak vacsie a ked lietaju bzucia tak, ze ich pocujes aj 2 metre daleko. Na tie nase osi aj srsne som skusal vsemozne malinovky, sirupy aj pivo a za tyzden som nasiel maximalne 3 osi a nejake muchy, inak nic. A inak skoro polku spreja (hasicak - co ma taky silny a dlhy dostrek) som na jedneho srsna vystriekal, nez padol k zemi - vtedy som rezignoval, to by bol pridrahy spas. Ine spreje proti osiam maju ako vonavku, nic im nespravil ziaden, len na osi dokazu zabrat.

autor
4. aug 2024

@egonsk wow tak to su teda poriadne odolne 🫣 no ako keby clovek vie ze nestipnu a nenarobia pohromu na ovoci tak nech si lietaju ale je to nebezpecne a aj neprijemne lebo vzdy ovocie nahryznu a idu na dalsie, kazdy rok musime hrusky otrhat este zelene a nechat ich dozriet na povale v bednicke inak by hned zhnili, ono v podstate by ste do flaše mohli dat aj kusok mäsa ak naň idu alebo to naco reaguju, pripadne prismo rozkrajat jablko alebo hrusku a namocit to do sirupu. Inak mi nenapada nic co by pomohlo, my sme skusili tiez toto ako pokus/omyl. Kedze objavili sa u nas tento rok prvy raz po minule roky boli len osi alebo mensie osicky. S tymi sprejmi si to neviem predstavit lebo to by tam clovek musel stat cely den a vystriekat ich milion 😂 a zrejme by aj tak schytal bodanec nic viac.. drzim palce a prajem pevne nervy, snad vam pomoze podobna pasca alebo nieco co vas ich dokaze zbavit

autor
4. aug 2024

@egonsk a s tym bzucanim to poznam 😂 strom mame na konci zahrady ale ked leti pocud ho uz z dvora a ked preleti oko vyzera to ako manevre stihackou 😂 minule som jedneho videla ako sa siel postavit plotu zrazu len buch, padol na zem 2 minuty ticho a vzlietol a preletel ho 😂 asi nejaky Ironman

lilka5566
4. aug 2024

Moja nočná mora na fotkách 😆 Ja to vidím 3 metre od seba a hneď utekam